Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

alicka85
17. okt 2009

Ahojte, neviete mi poradiť, bola som študentka, nebola som dobrovolne poisená, teraz pracujem a čakám malú v decembri, do 27 dní mi chýba asi 90dní, dá sa spätne to doplatiť soc. poisťovni, aby som moghla mať nárok na materské?dakujem

luciferova
17. okt 2009

alicka asi myslis 270 dni, vsak?

Doplatit sa to zial neda, to by bolo prilis jednoduche. Ako dlho pracujes? Nebola si za posledne 2 roky inak poistena?

kisska
17. okt 2009

kingstonka - 270dni je cca prave 9 mesiacov(inak 40tt x 7dni = 280dni, takze hned tu mame 10 dni rezervu), takze odhliadnuc od predcasneho porodu a inych komplikacii, ak otehotnies na druhy den od zalozenia DNP, mala by si stihat 😉 . Kazdy den navyse, kedy este tehu nie si, je len den k dobru. Takze ak pokracujeme v spekulaciach a otehotnela by si pri najblizsej prilezitosti (okolo 30.10.09), tak predpokladany datum porodu je okolo 6.8.09 (40 tt). Vyska materskeho zavisi od VZ, ktory si si urcila pre obdobie do konca roku 2009. 😉

kisska
17. okt 2009

totpet - bohuzial, maximum je maximum pre neobmedzeny pocet vymeriavacich zakladov...

alicka - bohuzial, spatne sa doplatit neda.

julinka847
17. okt 2009

Ahojte vedel by mi niekto povedat ci vysiel nejaky novy zakon,ked zesom chora chcela som si vybavit marodku, ale lekarka mi povedala ze to uz zrusili tak mi ju nedala.Som na materskej platim si dobrovolne poistenie uz 4-rok.

miruska320
17. okt 2009

Ahoj Gaga ty si mi už raz dobre poradila ohľadom DNP,len niektoré veci sú mi stále nejasné tak ťa znovu pootravujem 😅
Dostala som výpoveď ako tehotná,len vtedy som o svojej gravidite ešte nevedela,pracovala som 1 rok ,predtým som tri roky bola na materskej so synom.Teraz som evidovaná na UPSVR ako nezamestanana ale pracujem na dohodu a keďže si platím DNP,budem mať nárok podľa nového na tú vyššiu materskú?
Keď som sa registrovala na soc.ako DNP osoba nespĺňala som dobu poistenia 270 dní do nástupu na materskú dovolenku,dokonca mi tam nevychádzalo ani tých 26 týždňov,lebo mi to vyšlo na 25 týžd.+3dni,ale to sa možno ešte upraví ak mi gynekológ posunie termín pôrodu.
Ale chcela som vediať vlastne aj to či to DNP sa vzťahuje len na moju PN,lebo mám chorého syna,ale keď ostanem doma s ním na očerke keďže pracujem na dohodu nedostala by som za ten čas.Tak neviem či sa mám dať vypísať ja,alebo mi na soc.uznajú aj očerku.Až áno v akej výške to počítajú?
Vopred ti ďakujem veľmi pekne za odpoveď

kingstonka
17. okt 2009

kisska ...vdaka 🙂

gapa
17. okt 2009

kingstonka, kisska,
pri PM 16.10.09, ak by si otehotnela v tomto cykle a máš pravidelný cyklus, tak predpokladám PTP by bol 22.7.09 (40týžd sa ráta, nie od otehotnenia ale od prvého dna poslednej menštr., aj ked tehotenstvo reálne trvá obvykle cca od 2týždne menej). No o pôrod v termíne by išlo aj v prípade, ak by si porodila v 38tt (ja som tak porodila), takže cca 8.7.10 alebo aj 42tt.

270ty den od 2.10.09 je 28.6.10, takže ak porodíš najskôr 29.6.10, tak máš nárok na materské z tohto DNP (ak nemáš nedoplatok v SP...).

Aj v takomto prípade tam máš nejakú rezervu, no ak si nie si istá prípadnými zdr. problémami, tak môžeš napr. jeden cyklus počkať. Alebo vlastne snád to aj tak na prvýkrát nevyjde 🙂 aj ked sú aj také 😀

gapa
17. okt 2009

miruska,
na očr platenú len prvých 10dní máš nárok určite. No na výšku si nedala dosť údajov o začiatku DNP a výške VZ.

gapa
17. okt 2009

no predpokladám, že od prihlásenia do vzniku očr neuplynulo 26týžtdnov, takže nárok bude z min.mzdy.

miruska320
17. okt 2009

gaga,od prihlásenia mi neuplynulo 26 tyzd.
Potom po 10 dni nemám nárok na nič?a ozaj ďakujem 😉

gapa
17. okt 2009

očr sa vypláca vždy max. 10dní

gapa
17. okt 2009

ak nesplnaš 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN, tak nárok na nemocenské na seba nemáš.

kisska
17. okt 2009

gapa - dakujem za opravu. No este 2-3 tehotenstva a snad aj tieto terminy uz budem 100%ne ovladat 😉

miruska320
18. okt 2009

gaga,pracovala som 1 kalendárna rok do 10,09,2009,zamestnaná som bola na 4 hod.Predtým som bola 3 roky na materskej dovolenke.No a 14,09,2009 som sa dala DNP.Takže by som mala spĺňať podmienku 270 dní.Pani na SP mi len povedala že keby som chcela dostávať vyššiu materskú musím spĺňať do odchodu na matersku dovolenku 26 týždňov (čo zatiaľ síce nespňam)ale hovorila že v prípade rozikového tehotenstva sa mi oplatí registrovať aby som dostávala aspoň nejaké peniažky počas mojej PN.Ono by to už potom mala byť vlastne jedno čo som na PN kvôli rizikovému alebo keby som bola vypísaná len obvodnou lekárkou.Alebo som to zle pochopila?

gapa
18. okt 2009

ja som bola vypísaná na PN z dôvodu riz.tehotenstva len obvodným lekárom, nie gynekologom. Ide o to z akého dôvodu, či gynekologického alebo iného.

jankkam
18. okt 2009

ahoj gapa, potrebovala by som poradiť.
Skončenie prac. pomeru budem mať 30.6.2010.
Približný termín pôrodu by som chcela mať november až december 2010. DNP platím od októbra 2009, z vymeriavaného základu 646,55eur. to je 4,4% to je 28. 40eur mesačne môj hrubý príjem je 438eur aj z toho sa my odvádza do soc. poisťovne. Aká my bude vypočítaná materská je to 55% z obidvoch obvodov do soc. pois. Zratáva sa to?
Na materské idem v ochrannej lehote. Akú materskú by som z týchto odvodov dostala ? 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia my bude končiť v júny 2010 a ja by som chcela ísť na PN -ku do pôrodu. Akú PN-ku dostanem bude to vypočítané aj z dobrovoľného nemocenského poistenia aj zo zamestnania A DNP mám platiť dokedy len do konca júna 2010?

Keď nezamestnaná je na PN (v ochrannej lehote) tak nedostane obidva dávky, alebo nie

gapa
18. okt 2009

jankakam,
podla teraz účinného zákona ak splníš aspon 270dní NP dva roky pred pôrodom/vznikom PN aj z DNP a aj z povinného zamestnanca, tak nárok budeš mať z oboch nem.poistení. PRi nástupe na MD v r.2010/nástupe na PN bude rozhod.obdobim z dnp obdoie od posledného prihlásenia v okt.2009 do 31.12.09 a zo zamestnania ak trvalo celý rok 2009 a skonči 30.6.10, tak rok 2009 (ak začalo v r.2009, tak od začiatku PP do 31.12.09). Takže ak máš v tom období stále plat 438, tak by mala byť materská a aj pn z maxima.

poberať aj podporu v nezam. a aj nemocenské nie je možné. Budeš poberať len nemocenské.

Dnp neplatíš počas poberania nemocenského z DNP a ani počas poberania materského, aj ked stále DNP trvá, ak sa neodhlásiš.

jankkam
18. okt 2009

nerozumiem tomu rozhodujúcemu obdobiu od posledného prihlásenia prečo len tie try mesiace lebo ja si tie mesiace platím z minima potom sa odhlasim a nanovo prihlásim a to už z maxima

jankkam
18. okt 2009

gapa dalo by sa te nejak ešte zmeniť aby som dostavala aj PN z maxima

gapa
18. okt 2009

V takom prípade, ak sa nanovo prihlásiš z maxima napr. od 1.1.10, tak bude RO od 1.1.10 do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na mD. Samozrejme ak splníš 26týžd. do nástupu na md.

na max. PN treba splniť tie isté podmienky ako na materské, takže 26 týž a tiež 270dní.

jankkam
18. okt 2009

veľmi tomu nerozumiem ak sa nanovo prihlasím z maxima a splnim tých 26 týž a tiež tých 270dní spolu s tými troma mesiacmi v roku 2009 tak budem dostávať aj PN a aj materskú z maxima alebo budem musieť splníť tých 270 dní id 1.1.2010

gapa
18. okt 2009

aj tie 3mesiace sa prirátajú, lebo sa ráta obdobie dvoch rokov pred vznikom pn

lul
18. okt 2009

prosim vas ako sa pocita tych 26 tyzdnov? Do nastupu na MD alebo do porodu? Ak do materskej, Splnam podmienku ak som dnp od 1.4 a nastup na md mam 1.10. ? Lebo neviem ako sa to rata... Dik

jankkam
18. okt 2009

ale budem mať tu PN počítanu z maxima

lul
18. okt 2009

1.4 bolo v stredu a 1.10 vo stvrtok. Rata sa to dako dokopy tie neuplne tyzdne?

gapa
18. okt 2009

lul,
pri prihlásení na DNP 1.4.09 ti končí 26týždnov 29.9.09, t.j. ak by si aj nastupovala na md 30.9.09, tak je to ok, ráta sa materské zo "skutočného" vym.základu v rozhodujúcom období a nie z pravdepod.VZ=aktuálnej min.mzdy.

Ak sa prihlásiš na dnp napr. v utorok, tak presne končí 26týždnov po uplynutí 26týždnov v pondelok a pri nástupe na mD/vzniku PN v utorok je všetko v poriadku

lul
18. okt 2009

aha, ok, cize ked som z maxima prihlasena od 1.4.09 (dovtedy som bola z minima vyse roka. Cize 270 dni mam splnenych) a nastupila som 1.10.09 na MD narok na matersku mam z maxima?

jankkam
18. okt 2009

ahoj gapa
ale budem mať tu PN počítanu z maxima

kingstonka
18. okt 2009

pekne dakujem za odpovede....
este by som si chcela ujasnit jednu vec. Tych 270 dni sa teda pocita po tremin porodu. Ale na matersku sa nastupuje 6 tyzdnov pre TP- musi to tak byt? co ak by som mala 270 dni splnenych k terminu porodu, ale nie k zvycajnemu nastupu na matersku-teda tych 6 tyz pred tp.... Staci ak si to vypocitam a poziadam o zaciatok materskej az ku dnu kedy uz mam spnenych tych 270 dni a je to pred TP? napriklad 2 tydne pred TP alebo musim 6tyz pred TP..... dufam ze zrozumitelne som to napisala.... ☹ dakujem vopred