Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzanakarolinka
25. jún 2011

@lucia.kl ďakujem, takže na zatiačku tehu treba ísť na sociálku a nahlásiť to? nie je to akosi skoro, veď sa môže čokoľvek stať

sandruska81
25. jún 2011

@mariynka ak myslíš DNP - tak áno, vždy sa platí za predchádzajúci mesiac do 3 dňa (t.j. do 8.7. platíš za jún)

sandruska81
25. jún 2011

@mariynka ak myslíš DNP - tak áno, vždy sa platí za predchádzajúci mesiac do 8 dňa (t.j. do 8.7. platíš za jún)

lucia.kl
25. jún 2011

@mariynka áno do 8 v mesiaci...

sandruska81
25. jún 2011

@tintus Ak budeš platiť na DNP len rozdiel, tak PN ti bude vyplácať SP len z DNP. Môžeš ísť počas druhého tehu na PN, ak splníš podmienky pre DNP. A máš nárok i na PN i na RD.

lucia.kl
25. jún 2011

@zuzanakarolinka je tam podmienka tých 26tt pred nástupom na materskú preto sa treba na sociálke prihlásiť z maxima čo najskôr, lebo náhodou by si porodila predčasne a potom by si nemala nárok...

lucia.kl
25. jún 2011

@tintus počas RD by si poberala dávky len z DNP, to znamená 55% z VZ čo máš pre DNP, samozrejme popri poberaní PN ky máš nárok aj na celý rodičovský príplatok,
a PN ku môžeš využiť aj keby si po skončení MD ochorela alebo ak by si mala choré dieťa tak môžeš na OČR

mariynka
25. jún 2011

dakujem 🙂 🙂 🙂

bobocka
25. jún 2011

zdravim kocky.zas mam teoreticku otazocku.dajme tomu,ze si zena zacne platit dnp k 1.1 2012 a porodi 15.12.2012. plati si z najvyssieho vymeriavacieho zakladu,splni poziadavku platenia si dnp 270dni pred nastupom na matersku.vyjde jej materska,ci nie? kedze sa jej roky neprekryvaju?lebo co mam info,tak materska sa pocita z roku dozadu.
a este jeden pripad.tiez teoreticky.zena si zacne paltit dnp od 1.augusta 2011.plati si z najvyssieho vymeriavacieho zakladu.porodi v 1.juna 2012 dovtedy si stale plati dnp z navyssieho mozneho zakladu.splni poziadavku platenia si 270dni pred nastupom na matersku.V AKEJ VYSKE JEJ BUDE PRIZNANA MATERSKA,ked v roku 2011 ma zaplatenych 5x49euri a pokracuje v 2012 5x49euri.teda v roku 2011 nezaplatila 270dni ale spolu s rokom 2012 to 270dni pred nastuom na matersku vyjde.
a este jedna vec: moze zena nastupit na matersku aj v den narodenia jej dietata? ci ako to je? kedy zena nastupuje na matersku? kto to urcuje?moze aj tyzden pred terminom napr?a to zaplatenie 270dni sa rata do nastupenia na materku (teda ak zena je po 32 tt a uz ma vtedy 270dni zaplatenych a nastupuje na matersku par tyzdnov pred narodenim dietata)ci do datumu narodenia dietata,ci ako?(teda ak by bolo mozne povazovat aj den narodenia dietata ako den zacatia materskej,tak vtedy by sa to do toho datumu ratalo) dakujem za odpoved. 😉

lucia.kl
26. jún 2011

@bobocka ahoj, ak si žena platila DNP len v roku 2012 tak to bude pre ňu rozhodujúce obdobie a teda sa jej z toho obdobia aj bude rátať materská a bude maximálna - ak teda platila maximum.
čo sa týka tej druhej otázky, aj tam má materskú maximálnu - tam sa počíta celkovo dní za posledné 2roky, takže aj rok 2011 aj 2012...
no a tých 270dní je do dňa pôrodu 26tt musí byť aktívne poistenie pred nástupom na materskú..
dá sa nastúpiť na materskú aj neskôr - zo zákona je 8 - 6tt pred pôrodom, ale potom sa skracuje trvanie materskej ...
samozrejme to neplatí, ak žena porodí skôr a tým pádom ide na materskú dňom pôrodu...
dobré je mať tých 270dní splnených už pred nástupom na materskú aby ti z DNP hneď aj materskú začali vyplácať a nemsuela si čakať až do pôrodu - a hlavne aby sa nestalo, že pôrod nastane skôr ako uplynie 270dní...

tintus
26. jún 2011

@lucia.kl Ďakujem za vysvetelnie 🙂 Cize ked budem platit DNP z maxima tych 50€, dotanem i max PN pocas RD. Ale to DNP musii byť samozrejme aktivne pred nastupom na PN, vsak? Cize je rozumne opat si to zacat platit po ukonceni MD a nastupe na RD, ak to chcem vyuzit.

nikuskacucuka
26. jún 2011

ahojte baby,chcem sa opýtať,či sa aj nezamestnaná žena môže platiť DNP.

lucia.kl
26. jún 2011

@tintus len neviem, či aby si dostávala maximálnu PN sa nemusíš odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima a tak platiť 26tt, to sa skús ešte popýtať, prípadne počítať pár strán dozadu...

lucia.kl
26. jún 2011

@nikuskacucuka DNP je dobrovolné nemocenké poistenie, to znamená že si ho môže platiť kto koľvek, takže aj nezamestnaná žena... ale na to aby si dostala PN musíš mať platené 270dní prípadne ak máš za posledné 2 roky nejaké ukončené nemocenské poistenie, tak by sa tieto dni zrátali ...

bobocka
26. jún 2011

@lucia.kl super.dakujem ti krasne za odpoved 🙂 ver tomu,ze veeelmi potesila 🙂 este raz dakujem 🙂

matka101285
26. jún 2011

Baby prosím vás mohla by my nejaká poradiť.tiež som si doplácala dobr. poistné.môj plat bol 500eur. tak my v sociálke vyrátali že si mám platiť 24,70eur. ked som nastúpila na matersku vyrátali my 19 uer na den. ale to vyrátali aj mojej kolegyni ktorá si vobec nedoplácala.chcem sa len spýtať či ma neobrali o peniaze a či si to mám platiť aj nadalel. mohli by ste my odpisat na mail martina.rahelova@gmail.com.dakujem budem vam vdacna

amulienka
26. jún 2011

Dakujem @lucia.kl za odpoved, to ma potesilo, tak prosim ak to chapem dobre, ze nie je dobre byt teraz pn ani na rizikovom ani celych tych 270 dni platenia vlastne pn? lebo mna doktor bude chciet dat na rizikove, kvoli predoslemu MA. ale chcem odmietnut ked mi bude dobre. to mi este nie je jasne, ze platenie dnp a zaroven byt pn, to ako mam komu oznamit nech mi bezi dnp a nechcem ziadne nemocenske...

lucia.kl
26. jún 2011

@amulienka kludne môžeš byť na PN aj keď nemáš ešte splnenú podmienku 270dní, ak si zamestnaná, tak budeš mať PN len zo zamestnania ale z DNP nie - to si budeš aj nadalej platiť... nebudeš si o neho žiadať...

tintus
26. jún 2011

@lucia.kl OK. Pojdem si odniesť MD na SP tak sa skusim opytat aj ked neviem ta ich ochota 🙂 Ale aj z toho co si platim teraz to nebude na zahodenie a plus RD. Este raz dakujem 🙂)

amulienka
26. jún 2011

@lucia.kl este raz dakujem. lenze ja planujem byt pn januar a februar do porodu, nakolko od 1.1. budem nezamestnana. tak pojdem na pn od 1.1.2012, ale do 10.2.2012 mi este bezi 270 dni. a 20,2, mam uz termin. natesno to bude, ale nechcem sa pripravit o vyssiu matersku, ked uz to vydrzim platit 270 dni. da sa pocas pn ziadat, nech mi bezi dnp a nechcem nemocenske? lebo potom radsej pojdem sa zaevidovat na urad prace.

lucia.kl
26. jún 2011

@amulienka ak ti k 31.12. končí pracovný pomer, tak sa treba spýtať v sociálke či sa ti tieto dni nemocenského poistenia prirátajú k DNP na PN ísť môžeš, budeš ešte v ochrannej lehote zo zamestnania
čo sa DNP týka, tak to záleží od toho, čo som napísala hore, ak by ti to nerpirátali tak na PN aj tak nemáš z DNP nárok, takže nemusíš nič žiadať len si budeš DNP dalej platiť až do pôrodu...

ninan2
26. jún 2011

@lucia.kl Ahoj, prislo mi uz zo SP rozhodnutie o priznani materskej, ktora plynie od 17.6., mozem sa teda uz odhlasit z Uradu prace, kedze od toho datumu sa mna plati zdravotne poistenie vlastne niekto iny uz, ze? A s tym rozhodnutim treba ist na zdravotnu poistovnu, aby si to zaznacili... Vdaka za info 🙂

lulka78
26. jún 2011

@lucia.kl
vdaka Luci, ked som teraz na materskej,resp. poberam rod.prispevok, tak vybavim s papiermi DNP len tu socialku?
aha,takze toho polroka ako ju budem dostavat sa neodhlasim,potom na jar by som sa mala odhlasit,ak dobre rozumiem. ked im to zac.jula donesiem-matersku od doktora,kolko im to cca trva-to schvalenie? klasika do 30dni asi,vsak? vdaka za tvoj cas.

ninan2
26. jún 2011

@lulka78 Ahoj, mne poslali rozhodnutie ohladne materskej do 3 tyzdnov odkedy som tam osobne bola, od zaciatku materskej to bol vlastne iba tyzden. Viem ale aj o pripadoch, kedy peniaze za matersku prisli skor ako rozhodnutie, pretoze ratali tych 30 dni az od zaciatku materskej...
Hej, pocas materskej nic neplatis, takze je vyhodne si DNP nechat a odhlasit sa az potom.

lucia.kl
27. jún 2011

@ninan2 s rozhodnutím treba ísť na úrad práce aby ťa odhlásili, do zdravotnej poisťovne to počujem 1x ja som nebola, tak neviem... ja som bola v poisťovni akurát keď som prihlasovala dievčatá....

lulka78
27. jún 2011

@ninan2
vdaka , tak snad mi to vsetko vyjde ako ma...o tom polroku neplatenia ako dostavam matersku som nevedela, to je fajn. vdaka este raz.

jasterica25
27. jún 2011

ahojte, chcela by som sa opytat, platim si dobrovolne nemocenske od februara 2010, v decembri 2010 som to prerusila lebo mi narok na vyplatu materskeho z DNP nevznikal, iba zo zamestnania a pracovnicky na socialnej sa so mnou hadali, ze DNP musim napriek tomu, ze som na MD platit. tak som to zrusila. potom som sa dozvedela, ze ma oklamali a tak som sa v decembri 2010 znova prihlasila. odvtedy mi DNP trva nepretrzite. cize podmienku 270 dní mam splnenu. momentalne som uz na RD. a prave teraz som aj PN. chcela by som si zvysit VZ. ale ten mi povedali, ze mozem az po pol roku. to je tych 26 tyzdnov? lebo tych mi uplynie prave teraz (teda ak sa medzi ne zaratavaju aj dni na PN o OCR). a este jedna otazka, ak si teraz zvysim VZ na maximalny, tak z akeho VZ sa mi bude ratat nemocenska davka? z toho maximalneho? alebo z toho, z ktoreho som si platila doteraz?

lucia.kl
27. jún 2011

@jasterica25 pracovníčky ťa neoklamali, ak ti nevznikol nárok na materskú z DNP tak si naozaj musela platiť dalej, platiť sa nemusí len ak ti vznikne nárok na dávku... ak ti počas PN aj OČR vyplácali dávku z DNP alebo si si dalej platila, tak sa do dní poistenia rátajú aj tieto dni... čo sa týka toho, že si zvýšiš, aj nadalej by si dostala len PN zo sumy, ktorú si si platila pred tým - tých 26tt, ak by si chcela vyššiu, musela by si sa odhlásiť nanovo prihlásiť a zase platiť 26tt až potm by si mala nárok na vyššiu PN

jasterica25
27. jún 2011

@lucia.kl volala som aj pisala na ustredie do Bratislavy, odtial mi odpovedali aj napisali mail, ze vtedy platiť nemusim, mozem ho sem kludne skopirovat 🙂 potom som zavolala aj veducej nemocenskeho na pobocke, v ktorej som si DNP platila a povedali mi, ze naozaj ho platit nemusim 🙂 🙂 a este mi aj vratili peniaze, ktore som do socialnej poistovne zaplatila pocas poberania materskej 😉 a dalej som to neplatila. priznali si chybu. najdem mailik a skopirujem ho sem.

jasterica25
27. jún 2011

@lucia.kl
Dobrý deň Vám želáme,


dobrovoľne nemocensky poistená osoba nie je povinná platiť nemocenské poistenie:
- v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské (za predpokladu, že jej nárok na nemocenskú dávku vznikol z dobrovoľného nemocenského poistenia),
- v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské (bez ohľadu na to, z ktorého poistenia sa materské poskytuje),
- od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby alebo starostlivosti o dieťa, najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.

Vzhľadom na uvedené, ak ste boli prihlásená na dobrovoľné nemocenské poistenia a vznikol Vám nárok na materské (z povinného nemocenského poistenia zamestnankyne), v období nároku na materské ste dobrovoľné nemocenské poistenie neboli povinná platiť.

Ak ste si platili poistné aj počas nároku na materské, išlo o platenie poistného bez právneho dôvodu, ktoré Vám Sociálna poisťovňa na základe písomnej žiadosti vráti.

Presné informácie o výške Vášho saldokonta, ako aj ďalšie potrebné informácie, Vám poskytne pobočka Sociálnej poisťovne (Kontakty - pobočky), v ktorej ste boli prihlásená na dobrovoľné poistenie, a to na základe Vašich identifikačných údajov a údajov z jej informačného systému.