Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zitaje
23. feb 2013

@zlatat Ja viem tak, ze pre matersku ostava max. vymeriavaci zaklad rovnaky, cize tych 1179 eur. Tych 3000 neviemkolko je asi na dochodkove a na PN, ale to si len myslim...

zlatat
23. feb 2013

@zitaje pozri tuto: http://www.socpoist.sk/tabulky-platenia-poistne... ... je tu zmena oproti vlaňajšku

zitaje
23. feb 2013

@zlatat hm, ja neviem. Mne radili, ze je zbytocne si davat max. vymeriavaci zaklad kvoli materskej, lebo ta sa vypocitava aj tak max. z tej sumy 1179. Tam v tej tabulke som ale nic take nenasla.

zlatat
23. feb 2013

@zitaje veď to, že ani ja som nič také nenašla 😖

janka9900
23. feb 2013

@zlatat ahoj, je to ako pise zitaje- po 26 tyz. je narok z VZ, z ktoreho si zalozila nove poistenie, nie z predchadzajuceho roka. Ak si sa prihlasila od okt. z minima a balik mas aktivny, musis platit 138,13€, nie len 119€ podla stareho 😉
Max. je na vsetky typy poistenia 3930€, ale nemocenske sa vyplaca maximalne zo sumy 1179€, tak je zbytocne sa prihlasit z vyssieho VZ 😉

zlatat
23. feb 2013

@janka9900 ďakujem, takže potom kamoške stačí si založiť nové poistenie z tých 1179 € že? Už je 8tt, ak by išla do poisťovne v pondelok, ešte by to mala stihnúť do nástupu na MD, však?

janka9900
23. feb 2013

@zlatat ano, staci z 1179, mala by to stihat o chlp, poistenie musi trvat 26 tyz. do nastupu na MD 😉

zlatat
23. feb 2013

@janka9900 dík

margot30
24. feb 2013

Zdravím všetky žienky z tejto diskusie, chcem Vás poprosiť o radu. Som tehotná v 9 tt a momentálne som na PN od septembra 2012. Mám splnenú podmienku 270 dní z maxima z r.2012, ktoré mi zo zákona zaniklo 25.10.2012. Potrebujem ešte 26 tt nepretržitého poistenia,čo mám robiť. Ísť sa hneď zajtra prihlásiť na dnp z maxima? Nie je už neskoro,keď som v 9 tt? Ďalšia vec, mám ostať na starej pn-ke ,keď sa samozrejme bude dať,alebo si musím dať novú pn-ku od gynekol.? Možem sa prihlásiť na dnp aj počas pn?ďakujem za info 🙂

hviezdicka3
24. feb 2013

ČAwte baby. 🙂 Mám jednu otázku, keď si zajtra otvorím balíček v SP, tak môžem ísť hneď v utorok na Pn a čerpať z neho Pn a neskôr Md??? Ďakujem vopred za info!!! 😉

zalka
24. feb 2013

@hviezdicka3 ak máš splnenú podmienku 270 dní v posledných 2 rokoch tak áno.

luna22
24. feb 2013

@hviezdicka3 mne to dokonca dali, ked to bol ten istý den

hetino
24. feb 2013

Baby,kde zistim kolko mi maju vratit na DNP.V roku 2011 som bola na PN v auguste, okt.,novemb. a dec. V piatok som im poslalla ziadost o vratenie preplatku a zrovna v piatok mi prisli zo socialky peniaze.Ale len 29 eur.Co vobec nie je suma,ktoru mi maju vratit.Tak som zvedava,ci o mesiac este nieco pride.Ak nie,mam si napisat uz teraz novu ziadost o vratenie,alebo ziadost na preratanie....???? ☹

martina2001
24. feb 2013

@hetino žiadosť už nie veď si ju poslala, asi by som sa išla spýtať čo ti poslali

hetino
24. feb 2013

@martina2001 mam to dost daleko...som sa prestahovala.Tak tam skusim v pondelok zavolat.Dakujem

hviezdicka3
25. feb 2013

@zalka
@luna22 Joj, ďakujem Vám, baby...ja tam dnes idem a zajtra im zanesiem PNku. A mám splnenú podmienku tých 270 dní. 😉 Ale ďakujem za rady a skúsenosti! 😵

luna22
25. feb 2013

Baby už ste to niektrorá zrátali dokedy môžeme využiť DNP ak skončilo 31.1.2012 ? teoreticky nepredĺži sa to, keď niekedy som bola na OČR?

zalka
25. feb 2013

@luna22 áno predlži sa to ak si bola na OCR o dni prihlásenia. Takže ak si sa prihlásila a zároven aj odhlásila v ten istý deň tak sa to predlži o 1 deň.

luna22
25. feb 2013

@zalka a keď som bola 10 dní na očr tak o 10 dní?

zalka
25. feb 2013

@luna22 ak si bola 10 dní prihlásená na DNP tak áno.

luna22
25. feb 2013

@zalka a nevieš dokedy to platí či do marca alebo apríla?

zalka
25. feb 2013

@luna22 apríl , 01/12 +15 mesiacov je 04/13 a nespoliehala by som sa na posledný deň aprílový.

luna22
25. feb 2013

@zalka díky moc

spisiacka
25. feb 2013

ahojte to vazne staci ak chcem PN z maxima prihlasit sa z tych 1179? Preco potom aj re nemocenske dali tu vysoku sumu takmer 4000 E? Ked je to zbytocne? A platit potom z tak vyoseko zakladu je teda fakt problem....

spisiacka
25. feb 2013

a kolko sa plati z tej sumy 1179? nazoaj potom byjde max PN aj materska? Podta tej kalkulacky na stranke socialky neviem ktory typ mam vybrat aby mi vyratalo.

hadassah
25. feb 2013

Ahojte kočky, potrebujem poradiť. Mala som DNP, čiže 270 dní som za posledné dva roky splnila. Teraz som otehu a tak som sa prihlásila na DNP znovu, keďže mi stačí už len 26 týždňov poistenia. Lenže hneď po odoslaní prihlášky ma brali na pohotovosť a mám vypísanú PN. V tom strese mi na ten papier zaškrtli PN len zo zamestnania, zabudla som povedať, že mám aj DNP. Neviete, ako sa toto rieši? Môžem si dať vypísať PN-ku z DNP aj samostatne?

zalka
25. feb 2013

@hadassah no musíš požiadať o vypísanie PN aj pre DNP .. s rovnakým dátumom ako zo zamestnania. Požiadaj tam kde ti vypísali PN zo zamestnania.

hadassah
25. feb 2013

@zalka ďakujem.

alena11
25. feb 2013

ahojte, potrebujem poradiť. prečítala som tu dosť z vašich diskusií, ale pre istotu, ak môžte (a viete) odpovedať na moju otázku... platila som si DNP asi 2 roky, zaniklo mi zákona, takže od februára 2012 už neplatím. teraz som tehotná, termín pôrodu mám v máji, mám ešte nejakú šancu, aby som dostávala aj MD z DNP? (270 dní platenia za posledné dva roky by mali byť splnené).
ďakujem za vaše odpovede

zalka
25. feb 2013

@alena11 áno prihlás sa na DNP z minima a chod na PN .. bude platená PN z minima 216e z DNP aj potom MD cca 255e
Nové DNP musí vzniknúť najneskôr v apríli.