Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzula77
5. jan 2012

@domeli super, takze kedze je potrebne platit 270 dni do porodu, vobec nemusim riesit ci kvoli veku nebudem zaradena na rizikove a pojdem na matersku este skor ako je bezne?

martusa26
5. jan 2012

dobry den prajem vsetkym, neviem ci mi budete vediet niekto poradit, ale skusit to mozem. Takze som dobrovolne nemocensky poistena osoba a platim si to uz skoro 2 roky. az do januara 2011 som platila minimum a od februara 2011 si platim max.momentalne som na PN a dnes mi prislo rozhodnutie so soc. poist. a som sklamana. cakala som vyssiu sumu a oni mi uznali len z minima. viete mi poradit ci sa s tym da nieco robit?

tinara23
5. jan 2012

@maminka142 ja som tiež na PN a rušiť ju nejdem, včera som si to overovala, PN ti bude pokračovať v takej výške ako ju máš priznanú, až pokiaľ ju nezrušiš a DNP platiť nemusíš naďalej tiež ak máš PN priznanú z neho. Najneskôr 30.1.by si mala ísť. Počkaj ešte či náhodou nebudeš tehotná teraz v januáry a ak nie, tak sa odhlás a prihlás. Ja to urobám tak počkám cca do 20.1., vtedy budem vedieť či náš pokus vyšiel, alebo nie a a ak nie, tak sa pôjdem odhlásiť a prihlásiť.

henta
5. jan 2012

@oskvarka tak ked bude poberat davky v hmotnej nudzi, tak to nebude mat ziadny vplyv?...

tinara23
5. jan 2012

@maminka142 http://www.porada.sk/t177338-p42-dobrovolne-nem... príspevok 413-415, tam to máš o tej PN, aby si mala istotu 😉

rachel36a
5. jan 2012

@florida18 to sa ráta do nástupu na materskú

annieb
5. jan 2012

a da sa ist pocas tej ochrannej doby pre tehotne aj na PNku? ak by sa npr. vyskytli nejake tazkosti neskor a nie hned na zaciatku,...

oskvarka
5. jan 2012

@henta fakt neviem .. nepocula som o tom este nic radsej by som sa na jej mieste priamo na socialke opytala nechcem ti zle poradit..

oskvarka
5. jan 2012

@annieb ano

lalia2
5. jan 2012

Ahojte. Ja som momentálne na PN - rizikové tehotenstvo. V soc. poisťovni mi povedali, že si DNP platiť nemusím, pokiaľ som na PN. O dva týždne mám nástup na MD. Chcem sa spýtať, či po nástupe si to už musím platiť alebo sa mám odhlásiť a vyššiu materskú budem mať priznanú aj tak? Viete mi poradiť? Díky

zuzula77
5. jan 2012

@rachel36a ahaaa, takze si musim preratat nastup, bezne je to 6 tyzdnov a pri rizikovom 8 tyzdnov pred porodom, ano?

oskvarka
5. jan 2012

@florida18 su dve podmienky ktore musis splnit aby si mohla mat max. matersku 1. 270 dni za posledne dva roky do porodu.. a 2.26 tyzdnou nepretrziteho platenia posledneho poistenia do nastupu na MD

emaria
5. jan 2012

baby,ak vam to pomoze,pisala som na sp za sestru,ktora pracuje,plati si dnp uz dlhsie,nevyuzila to ani raz a otehotniet sa jej nedari.
Želáme Vám dobrý deň.

Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe toto poistenie automaticky zo zákona zanikne 31.1.2012. Uvedené sa však nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré sa na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásia do 31.01.2012. Ako uvádzate vo Vašom podaní, Vaša sestra si dobrovoľné nemocenské poistenie platí už viac ako rok, a preto jej dobrovoľné nemocenské poistenie automaticky dňa 31.01.2012 zanikne. Ak však podá v Sociálnej poisťovni odhlášku z dobrovoľného nemocenského poistenia a napr. nasledujúci deň sa opätovne prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie, najneskôr však do 31.01.2012, dobrovoľné nemocenské poistenie si bude môcť platiť podľa aktuálne platnej legislatívy, najdlhšie však do nadobudnutia 270 dní od posledného prihlásenia. To znamená, že ak sa Vaša sestra opätovne prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie napr. dňa 30.01.2012, toto poistenie jej zanikne dňa 25.10.2012. Ak Vaša sestra do uvedeného dátumu otehotnie, nárok na materské jej z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikne v rámci osemmesačnej ochrannej lehoty.

V takom prípade môže Vaša sestra najneskôr otehotnieť do 25.10.2012 a nárok na materské jej vznikne. Výška materskej sa určuje z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý je určený od 01.01.2012 v sume 339,89 €, ak dobrovoľné nemocenské poistenie fyzickej osobe trvalo do nástupu na materskú menej ako 26 týždňov. Z uvedeného vyplýva, že ak Vaša sestra otehotnie napr. v máji 2012, stačí aby si platila dobrovoľné nemocenské poistenie od posledného prihlásenia na toto poistenie po dobu 26 týždňov. Po uplynutí 26 týždňov a následnom zrušení dobrovoľného nemocenského poistenia, si môžete materskú uplatniť v rámci ochrannej lehoty.

Výšku vymeriavacieho základu si fyzická osoba určí sama. Minimálny vymeriavací základ je určený od 01.01.2012 v sume 339,89€ a maximálny vymeriavací základ je s účinnosťou od 01.01.2012 v sume 1153,50€. Sadzba poistného na dobrovoľné nemocenské poistenie je do 31.01.2012 vo výške 4,4% z vymeriavacieho základu. To znamená, že ak sa Vaša sestra prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu, bude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie mesačne v sume 50,75 a materskú bude dostávať v sume okolo 720€ na mesiac.

Ohľadne preplatku, ktorý mohol vzniknúť Vašej sestre na dobrovoľnom nemocenskom poistení, Vás môže informovať jedine pobočka Sociálnej poisťovne, v ktorej je Vaša sestra nemocensky poistená.

S pozdravom



Informačno-poradenské centrum
Odborný poradca

oskvarka
5. jan 2012

@lalia2 neodhlasuj sa naco lepsie ked ti poistenie trva.. (ved aj teraz ti trva) aj pocas MD si oslobodena od platenia poplatkov... pockaj kym ti to same zo zakona zanikne podla tej novej noveli...

rachel36a
5. jan 2012

@zuzula77 presne tak, treba si porátať odkedy si platíš, aby ti to vyšlo...

lalia2
5. jan 2012

@oskvarka čiže podľa teba to nemusím platiť ani po nástupe na MD? Určite? Lebo v poisťovni ti moc neporadia, ak sama nevieš čo najviac info, tak máš smolu...

oskvarka
5. jan 2012

@rachel36a
@zuzula77 podmienka 270 dni je do porodu...

annieb
5. jan 2012

@henta ahoj, neviem co presne si chcela ohladom hmotnej nudze, ale ked si poistena a dostavas pnku, nedostanes davky...

luna22
5. jan 2012

Neviete čo má napisať doktor do PN? ak som na RP a bola som predtým aj zamestnaná ma tam napisat zamestnavatela alebo DNP?

rachel36a
5. jan 2012

@oskvarka nie, od nástupu na MD, veď vtedy sa ti počíta nárok aký máš, a z koľkých poistení...

nikolino
5. jan 2012

@lin123 ahoj prosím ťa aký je rozdiel ak sa z terajšieho dnp odhlásim a prihlásim v ten istý deň alebo dnes sa odhlásim a v pondelok sa prihlásim. Ide mi o to že každá platba dnp (mesačná)by mala byť uhradená do 8.dňa v mesiaci vždy som to stíhala zaplatiť akurát tento mesiac mi to nevyšlo.Ak pôjdem na soc. v pondelok čo bude 9.1. zrušiť dnp musím za január ešte zaplatiť dnp alebo ako je toto nevieš poradiť.?

oskvarka
5. jan 2012

@lalia2 nemusis to vobec riesit ... predpokladam ze si platis uz dlho takze ti to niekedy pocas materskej zanikne (mohla by si sa este vo februari ak ti to presne vtedy zanikne ak si to uz platis dlhsie ako 270 dni od posledneho prihlasenia co ratam ze ano, prihlasit na ten balik a bola by si oslobodena od platenia ;) ... a potom si to zrusit az po MD ak nahodou nebudete z malinkym chorlaviet alebo tak.. lebo takto ak by ti to pokracovalo tak pocas RD by si to mohla vyuzivat na PN alebo OCR este)
lebo pocas MD si aj od toho noveho platenia oslobodena

tinara23
5. jan 2012

@lalia2 je to tak ako píše oskvarka, na PN, materskej si chránená a nemusíš platiť DNP pokiaľ z neho máš nárok.

oskvarka
5. jan 2012

@rachel36a @zuzula77 citujem zo stranky socialenj poistovne
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba

•vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
•dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa, pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo vochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom

do nastupu na MD musi byt splnenych 26 tyzdnou nepretrziteho platenia aby si mala narok na maximalnu davjku inak mas len na minimalnu

annieb
5. jan 2012

@tinara23 ahoj, takze ak by som nastupila teraz na PNku(neviem ako dlho) a by som zistila, ze este nie som tehotna, tak si v pohode o toho 31.1 mozem dat odhlasku/prihlásku? tak? 🙂

rachel36a
5. jan 2012

@oskvarka no ve´d práve, 6 až 8 týždňov... ja sa nehádam, ale už som čerpala, tak viem ako to je...

lalia2
5. jan 2012

@oskvarka
@tinara23 no práve že ja som sa poistila hneď ako som zistila, že som tehotná, aby mi vyšlo platenie 26 týždňov do nástupu na MD. No zaplatila som to len raz, lebo som ostala na PN (no nie naschvál) a v soc. poisťovni mi povedali, že to platiť nemám. Som im povedala, že radšej to budem platiť, aby som mala potom nárok na vyššiu materskú, ale oni, že nie. Dokonca pozreli do pc a mala som tam preplatok, nakoľko som zaplatila za celý mesiac a od 18teho som bola na pn. A predtým som pracovala, takže poistenie 270 dní za dva roky mám určite. Tak čo na to poviete? myslíte, že mám šancu na tú vyššiu materskú?

henta
5. jan 2012

@annieb no ja som chcela to, že moja kamoška si chce platit DNP, ale chce poberat aj dávky v hmotnej núdzi ... ale ona to DNP si chce platit kvoli zvysenej materskej

zuzula77
5. jan 2012

kocky oskvarka ma pravdu, teraz som to nasla v zakone:
je to § 48 - podmienky naroku na materske:
poistenkyna ma narok na materske ak bola pocas poslednych dvoch rokov pred porodom poistena aspon 270 dni, teda porod je urcujuci

sympa1
5. jan 2012

den porodu je urcujuci! to je jasne uz davno