Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

slniecko77
9. feb 2010

ahojte, trosku mam v tom este mis-mas, ale mam nejake otazky na vas:
..da sa spatne zaplatit Dobrovolne nemocenske poistenie? (napr.dva mesiace) ale predpokladam, ze nie
..ked sa chcem prihlasit na Dobrovolne nemocenske poistenie, musim si zajst do Socialnej poistovne osobne, ale staci poslat postou vyplnene tlacivo? mam trosku stazenu situaciu, momentalne zijem mimo SK, planujeme babo a hladam si tu pracu, ale momentalne som nezamestnana
..velmi pekne dakujem za odpoved 🙂

teodorka
9. feb 2010

gapa otazocka : v juli 2010 planujem otehotniet .Pred mesiacom som prerusila zivnost na pol roka . Zivnost som mala cca 10 rokov.Hned ako som prerusila zivnost som sa zamestnala vo vlastnej s.r.o na skrateny uvazok zo mzdou 50 Eur mesacne..Do ZP si platim poistne z minima a do SP tiez iba z tych 50 Eur cize nejake centy ...ako mam dalej postupovat ak chcem mat co najvyssiu matersku?

zrzuska
9. feb 2010

lubica dakujem pekne. tak to je parada potom 🙂

kocky vy ste zlaticka. super ste mi to povysvetlovali 😉 😵

zuzanahor aha. no super. mne chodia peniazky 18teho tak by som si to vtedy aj platila. ale fajne to urobili ze do 8meho nasledujuci mesiac mozes zaplatit. lebo väcsinou je to (ine splatky) do konca mesiaca. 😝

lubica69
9. feb 2010

timea myslím,že si stačí začať platiť keď otehotnieš resp pár mesiacov pred aby si do pôrodu splnila 270 dní a aj 26 týždňov neprerušeného platenia DNP
slniecko tak to neviem či sa dá aj poštou Ja som bola osobne
Samozrejme spätne sa to nedá
A myslím,že ani rušiť sa to v roku 2010 nebude

lubica69
9. feb 2010

teodorka na maximálnu materskú si musíš platiť z maxima čo je z 1085 eur teda 48 eur mesačne

teodorka
9. feb 2010

no tak som sa na tom odkaze aj ja docitala az az len neviem ci som vsetkemu pochopila 😕 kedze som si platila odvody do SP 10 rokov do coho spada aj minule dva roky 270 dni tak si mozem zacat platit DNP az po zacati tehotnosti do 8 tyzdna...vymeriavaci zaklad si dam 1084.55 a az do nastupu na MD budem platit 48 Eur.Dobre som pochopila?
Ale citala som tam aj B verziu kedze sa sama zamestnavam vo vlastnej firme staci mi pred nastupom na matersku zmenit pracovnu zmluvu z 50 Eur na 1100 Eur a v ten mesiac si zaplatim odvody prislusne tej sume ....Tym padom sa mi tiez bude pocitat max.materska....dobre som pochopila?

adka.8
9. feb 2010

Gapa ak ťa môžem poprosiť.
Asi mam taký istý problem ako Andzi.
DNP som si začala platiť april 2009 termín pôrodu mam 28.8.2010 takže rozhodujuce obdobie pre mna je??????
ak som spravne pochopila tak rok 2009 aj ked nechápem prečo? Ako nahle som zistila že som tehotna tak som si VZ zvýšila (žiadna odhlaška a prihlaška bala som sa čo ak porodim predčasne) tak som si len VZ zvýšila na maximum, ak je pre mna rozhodujuci rok 2009 tým padom si teraz zbytočne platim taku veľku sumu?????? do decembra 2009 som si doplacala 28 eur od januara 41 eur. Má to dáky význam????

lucinika
9. feb 2010

Prajem prijemny vecer tehulky 🙂

mam na Vas prosbu,vobec sa neorientujem v tejto problematike tak dufam,ze mi nejaka sikovna a dobra dusicka pomoze. Otehotnela som sice neplanovane,ale za to sa na babatko moc tesime,sme vsak v zlozitej situacii kde nam kazda korunka pomoze. Ide o to,ze spolu s mojim priatelom studujeme dennou formou studia vysoku skolu,som asi tak v 6 az 7 tyzdni a co som si priebezne zistovala,tak vzhladom na to ze som nepracovala urcity pocet dni - tusim tych 270 - nemam narok na matersku dovolenku. Dievcata v inej teme mi poradili ze si mozem zacat platit DNP a prave na to sa chcem informovat... Takze,po skonceni strednej skoly som bola sice zamestnana ale len 4 mesiace a ked ma prijali na vysoku pracovat som prestala a uz treti rok som studentkou,mala by som teda narok na "matersku"? alebo co najlepsie by som mohla urobit? vobec sa v tom nevyznam ☹ dakujem za kazdu radu

klara78
9. feb 2010

AHOJ PROSÍM O RADU 😢 Som na predlženej materskej so synom od novembra 2009. A 7.12.2009 som si začala platiť DNP lebo chceme babo. No už začiname na nom pracovať, tých 270dní by tam malo aj vojsť ale mam otázku:
platim si tu najvyčšiu sumu, no za december mi dala zaplatiť 38,0eu a od januara pravidelne platiť 47,70 eu .Ked je ten pozmeneny zakon od 2010že sa to rata za rok 09 /alebo tak neako 😨 / takže budem normalne dostavať tu najvyššiu sumu tych 55% lebo kedže som mala za minuly rok len jednu pladbu, bude to mať na to vpliv???
Strašne moc dakujem ak poradite

andzi
10. feb 2010

adka, presne tak, RO je obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca toho kal. roka, takže aj mňa zaujíma, aký to má význam. Skús si ešte spočítať či nestihneš 26 týždňov do pôrodu, že by si si odhlásila a zase prihlásila.

lucinika, vzhľadom k tomu, že si už v 8tt, tak už podmienky na materskú s najväčšou pravdepodobnosťou nesplníš. Musela by si byť poistená min. 270 dní (ani o deň menej) pred pôrodom.

klara78: za december si preto platila takú nízku sumu, lebo si sa prihlásila na DNP až 7.12.2009, tak platíš len alikvotnú časť mesiaca. Vplyv na materskú to mať nebude, lebo si platíš maximálne poistné. Od 1.1.2010 sa zvyšoval len minimálny VZ, maximálny VZ zostal nezmenený.

teodorka
10. feb 2010

a mne nikto neporadi? 😕 ☹

andzi
10. feb 2010

teodorka, trošku som ťa nepochopila, ak si 10 rokov platíš odvody do SP, načo si chceš platiť DNP z maxima?

teodorka
10. feb 2010

cize si mam vyratat iba rozdiel?

andzi
10. feb 2010

A teraz si alebo nie si povinne nemocensky poistená? z akého VZ teraz platíš?

mnatasa
10. feb 2010

ahojte chcem sa spytat ja som nechodila do roboty lebo som otehotnela este v skole mam teraz 8 mesacneho syna, a chceme dalsie babo asi tak v maji, mozem si platit aj ja to DNP ak som nechodila do roboty a ked som na materskej? prosim poradte mi som s toho debil 😀

andzi
10. feb 2010

mnatasa, môžeš, je to DOBROVOĽNE poistenie, platiť si ho môže ktokoľvek. Ale vidím, že už tehotná si, takže už nestihneš 270 dní.

mnatasa
10. feb 2010

nie ja som potratila ☹ zabudla som to zmenit preto som napisala ze v maji chceme babo lebo musime cakat 3mesiace.

zoska
10. feb 2010

ahojte,
vedel by mi niekto poradit kolko dni ma soc.poist na dorucenie rozhodnutia o vyplacani materskej?
od 12.1. som na materskej (papier som zaniesla 8.1) a doteraz mi neprislo ani rozhodnutie o vyplacani, cize ani peniaze...
zda sa mi ze je to 60 dni, ale niesom si ista a zda sa mi to pridlho...

luna22
10. feb 2010

Ja mám takýto problém, teraz som v 6 tt a DNP si platím 2 týždne. Budem mať matersku 16 000 SK. Normálne chdím do práce a aj v roko 2009 som chodila.

andzi
10. feb 2010

zoska, áno, je to 60 dní 🙂

luna, ako vieš, že budeš mať materskú 16 000sk? Nerozumiem tvojmu problému. Aký máš VZ zo zamestnania?

lenkaaninka
10. feb 2010

ahojte chcem sa spýtať 16.11.2009 som si začala platiť DNP a termín pôrodu mám 23.7.2010 chcem sa spýtať či budem mať nárok na materskú do 6 mesiacov ak nastupim na md 6 týždnov pred termínom pôrodu...
za odpoved díky poprosím IP ak to je možné

nie som zamestnaná

andzi
10. feb 2010

lenka, nie, nebudeš, nesplníš 270 dní nemocenského poistenia, ak dobre počítam, do pôrodu budeš mať len 250 dní.

lenkaaninka
10. feb 2010

a čo sa počíta tých 26 týždnov či čo to

katka.katka
10. feb 2010

Pán Mihál hovorí o reťazových pôrodoch, ale nenašla som nič o DNP v takom prípade. Na materskú som ako zamestnanec nastúpila v 2007-om, materskú som mala v tom čase z maximálneho VZ. T.č. som na rodičovskej dovolenke. Ak by som opäť otehotnela, materskú mi vypočítajú z môjho posledného príjmu v r. 2007 - ten je však nižší o 100 eur ako súčasný max. VZ. Keby som chcela max. materskú a dala by som sa DNP, tak sa mi stačí pripoistiť sa a platiť z rozdielu max.VZ-príjem, v tomto prípade z minima, teda 14 eur mesačne? Mne sa zdá, že nie, že by som si musela platiť z max. VZ, čo by sa mi neoplatilo - získala by som 50 eur na 6 mesiacov materskej, ale zaplatila by som x mesiacov po 47 eur mesačne. Rozumiem tomu dobre?

andzi
10. feb 2010

katka, nemocensky poistená musíš byť 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom a ak si naposledy robila v roku 2007 tak pri ďalšom dieťati by si už materskú nedostala. Za ženy na rodičovskej dovolenke štát neplatí na NP, môžeš si ho však platiť sama.

timea777
10. feb 2010

Ešte by mi niekto poradil ? Pomaly sa mi to ukladá do hlavy.... 😀 Ak by som si chcela platiť najvyšší VZ, tak by som si mala dať z 1084,55 - 4,4 %, t.j. 47,72 € alebo ak pracujem si mám dať rozdiel medzi VZ a mojou HRUBOU MZDOU ? Neviem mám v tom trošku chaos, nakoľko to čítam celé ešte len pár dní.... 😅 Ak správne chápem tak mi stačí platiť ten rozdiel, lebo keby som si platila 47,72 € tak by som potom mala vždy preplatok a ten by som si musela potom vyžiadať vyplatiť.... hmm? ĎAKUJEM ZA RADY.

teodorka
10. feb 2010

andzi tak na toto sa musim opytat uctovnicky ...ja som do toho jelen ...ale logicky mi vychadza ze som povinne nemocensky poistena nakolko sa sama zamestnavam vo vlastnej sro aj ked len na skrateny uvazok a odvodydo socialky si platim zo sumy 50 Eur .Trva to len mesiac lebo len pred mesiacom som prerusila zivnost takze som do socialky este nic neplatila tento mesiac

majcik
10. feb 2010

Andzi - ja som bola v tom, ze stat plati za matky na RD nemocenske ... ako to teda vlastne je?
Ja som na RD, na matersku som nastupovala 29. 2. 2008 a na dalsiu budem nastupovat 27. 3. 2010 a mala som info, ze na matersku budem mat narok z toho titulu, ze som stale v pracovnom pomere ... okrem toho si platim aj DNP, ale len z rozdielu medzi maximalnym VM a svojou hrubou mzdou ... tak teraz neviem. Prosim poradte mi, este si stiham zvysit vymeriavaci zaklad a poistne v SP. Vdakaaaa

majcik
10. feb 2010

oprava: maximalnym VZ

gapa
10. feb 2010

majcik,
ak tvoj PP stále trvá a bude trvať k nástupu na MD, tak nárok budeš mať aj na materké zo zamestnania. Sice počas čerpania RD je poistenie v soc.poistovni prerušené, t.j. aj nem.poistenie, ale pre účely nároku na materské sa aj doba prerušenia nem.poistenia zamestnanca ráta do potrebných 270dní nem.poistenia - vid zákon o sociálnom poistení § 49a.