Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
25. feb 2009

1. môžeš nastúpiť aj 8týždnov pred, ale ukrátiš sa tak o 2týždne poberania nem.dávok. (o 2týždne menej nemocenského, lebo materské bude stále bud 28 alebo 37týždnov.
Som si ta nahodila aj do mojej tabulky a v oboch prípadoch, či nastúpiš na MD 6 alebo 8 týždnov (a pri oboch termínoch) ti vychádza ukončenie poberania materského bud v priebehu 9/09 (ak máš nárok na 28týžnodv) alebo v priebehu 11/09 (ak 37týžtdnov)
Takže ak by si po ukončení poberania materského mala prerušenú živnosť, tak máš nárok na RP už za 9/09resp.11/09. Takže ani na to by nevadilo, ak by si astúpila na MD až 6týždnov neskôr. Snád vieš, čo tým sledujem. 😀

gapa
25. feb 2009

2. takže 26týždnov máš v suchu. Ak máš splnených /budeš mať potrebných 270dní...do pôrodu z každého nem.poistenia, tak samozrejme treba 2x žiadosť o materské, na oboch vyznačiť, že si uplatnuješ nárok aj z druhého nem.poistenia a obe žiadosti odnesiaš na soc.poistovnu.
Po narodení treba samozrejme odniesť ku každej žiadosti zvlášť kopiu rodného listu.

tina_
25. feb 2009

K tejto teme chcem len dodať vlastnu skusenosť...
Bola som zamestnana a platila som si aj DNP, zamestnania som mala jedno na dobu neurčitú a druhé na dobu určitú, ktoré skončilo tesne pred mojím pôrodom...nestihla som totiž ani nastupiť na materskú, porodila som 2 mesiace predčasne...
270 dní som mala chvalabohu splnených zo zamestnania, ale materskú z DNP vyplatia iba, keď je ukončené nejaké nemoc. poistenie. to som nakoniec mala šťastie, že sa mi ukončilo poistenie z toho druhého zamestnania, lebo by som nedostala matersku z DNP.
ďalší gól prišiel, keď moj drahy zistil,, že zabudol na jednu mesačnú platbu DNP (moju samozrejme).. Pani na socialke zahlasila, že teda tym padom nedostanem z DNP nič!!! myslela som, že ma porazi, kvoli nejakym 370 sk prisť o cca plus 4000 sk mesačne 6mesiacov.
Začali sme sondovať čo a ako- nakoniec iná pracovníčka zistila, že mám PREPLATOK! a to ma zachránilo...tá prvá pani sa ani nenamahala pozrieť,...a bola by ma surovo pripravila o peniaze. Pretože v zákone je napísane, že ku dň vzniku nároku nesmie byť NEDOPLATOK...

anib
26. feb 2009

Gapa moja zlatá, dakujem Ti, a to ,, snad vies,co tym sledujes " no to netusim, asi je este skoro rano 😢 😅
Ale z toho prispevku od tiny NECHAPEM - to mam ukončit dnes to DNP,aby mi vyplatili matersku z DNP - to sa mi nezdá, ved aj gapa mi predtym pisala,ze DNP mi aj pocas materskej platí SOC.Poistovna,tak by to bola skoda ukoncit 😒 😕

dosa
26. feb 2009

tina - prepac, ale neda mi nereagovat - toto mi pride ako dobra hlupost - "ale materskú z DNP vyplatia iba, keď je ukončené nejaké nemoc. poistenie". sama robim na socpoist, takze urcite toto nie je podmienka, aby si matersku nedostala. ale nastastie vsetko dobre dopadlo a mas ju - tak gratulujem. s tym platenim je to naozaj tak,ze nesmie byt nedoplatok, dvajte na to bacha. a potom uz asi zalezi, na aku uradnicku natrafite na okienku - lebo nie vsetky su uplne ochotne ☹

ruth
26. feb 2009

Ahojte, viete mi niektora blizsie poradit, hlavne inci o tom pisala, ja som RD (rodicovska mi konci 11. jula) a 19 marca nastupujem na druhu matersku, mam narok popri materskej dostavat nejaky prispevok pre druhe dieta, kedze este nema 3 roky, dakujuem.

inci
26. feb 2009

ruth,
ja som to info dostala priamo na UPSaR. sama od seba mi to ta pani hovorila, potom neskor aj riaditelka potvrdila. ked nastupis na MD, musis sa odhlasit z RD. a vtedy sa o ten prispevok da poziadat-nevyplacaju automticky- a cini to tych cca.1200sk za mesiac. ked to zratas neni to nic moc, no ale aspon nieco. vyplaca sa to od nastupu ma MD do konca sestonedelia, tj. 6 tyzdnov po porode.
skus a na to opytat a potom daj vediet ako si pochodila. vyzera ze aj u nas to bude aktualne v lete.
pekny den vsetkym.
i.

ruth
26. feb 2009

Dakujem inci, potom dam info co som vybavila, aj taka suma pomoze urcite.

mischell7
26. feb 2009

Ahojte chcela by som sa opýtať Pracovala som 2 roky a neplatila si DNP, 10/2007 sa nám narodil synček, momentálne som na RD a chceli by sme ďalšie bábo na budúci rok na leto, xixi ak sa podarí, prvé sa nám podarilo po dvoch mesiacoch . Ak si teraz začnem platiť DNP koľko alebo podľa čoho si to mám určiť aby som dosiahla maximum. Má to niečo spoločné aj s terajšou mzdou ktorú mám v zmluve? Pomohlo by mi zvýšenie mzdy? ďakujem

gapa
26. feb 2009

inci, ruth,
aj ja som sondovala na UPSVaR o tom príspevku na staršie dieťa, ktoré ešte nedovršilo 3roky (resp. ak ide o dieťa s dlhod.nepr. zdr.stavom, tak 6rokov) a je to pravda. POtvrdili mi to. Vychádza to, že dostaneš tento príspevok 2 alebo aj 3mesiace, no môže sa stať pri niektorých aj 4mesiace. Vždy záleží od konkrétnych dátumov nástupu na MD a od skutočného pôrodu.

Napr. ak nastúpiš na MD 9.2.09, tak za 2/09 ešte dostaneš rodič.príspevok za starostlivosť na 1-dieťa, od 9.2.09 už začneš poberať aj materské na druhé dieťa. POtom záleží, kedy sa dieťa narodí a treba rátať 6týždnov od pôrodu. Ak napr. tých 6týždnov od pôrodu vyjde na 1.5.09, tak dostaneš príspevok na starostlivosť o staršie dieťa za mesiace marec, apríl a máj v plnej výške. Stačí ak je podmienka splnená aspon 1den. No a za február sa príspevok nemožno dostať z dôvodu, že si poberala rodič.príspevok na toto staršie dieťa. 😉

Inak už je aj tlačivo na internete žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa. Podla mna je to dobré vybavovať všetko naraz.

1. pri žiadosti o materské, ak vieš, že nárok budeš mať, tak oznámiť na UPSVaR nástup na materské aspon s kopiou žiadosti o materské.

2. ked sa dieťa narodí, tak doniesť jeho rodný list + požiadať o príspevok na starostlivosť o staršie dieťa + doložiť k žiadosti o materské aj rozhodnutie zo SP o poberaní materského (ale neviem, či ho nebudú žiadať skôr). Tiež sa hned vybaví prídavok na dieťa - mladšie, príspevok pri narodení dieťaťa a zoberie tlačivo na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (ak ide o prvé, druhé alebo tretie dieťa) a najlepšie hned si zobrať aj potvrdenie, ktoré bude treba potvrdiť na soc.poistovní pri vybavovaní rodič.príspevku (teda cca pred ukončením poberania materského).

gapa
26. feb 2009

tina,
k tomu tvojmu prípadu. Máš pravdu, no zle si to vysvetlila.
Ide o to, že vznladom na to že porodila o dva mesiace skôr, tak nestihla ZO SAMOTNéHO DNP splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Takže hrozilo, že nárok z DNP nebude mať. Ale je taká možnosť, že ak z trvajúceho nem.poistenia SAMOTNEHO nesplníte túto podmienku, tak možno k tomu prirátať aj dni akéhokolvek UKONčENéHO nem.poistenia, z ktorého si neuplatnovala nárok na mateské. A vzhladom na to, že si uplatnovala nárok na materské len z prac.pomeru na dobu neurčitú, tak dni z toho druhého zamestnania, vzhladom na to, že bolo pred nástupom na MD UKONčENé, tak sa jej k dnom DNP mohlo prirátať.
No predpokladám tina, že ti tento PP na dobu určitú trval ešte pred vznikom DNP. LEbo vraj nemožno prirátať dni, kedy sa prekrývajú dátumy.

No ak tomu nedoplatku.
Ak je nedoplatok maximálne 99Sk, tak je to OK = nárok na materské vznikne. Ak ide o dlhodobejšie DNP (t.j. nevzniklo v mesiaci, za ktorý sa uplatnuje nárok na nem.dávku), tak stačí ak sa dlh vyrovná do konca masiaca, v ktorom mamička nastúpila na MD. No radšej treba platiť v splatnosti, t.j. do 8-meho nasledujúceho mesiaca.

tina_
26. feb 2009

vdaka gapa, presne tak to bolo, len som to asi fakt blbo napisala... 🙂 áno ten PP na dobu určitú som už mala dlhšie pred začiatkom DNP, akurát, že ja som si uplatňovala nárok na materské aj z 1. zamestnania na dobu neurčitú, aj z 2.-ho na dobu určitú a aj z DNP...aspoň tak mi to vyšlo...
Ten nedoplatokk bol za jeden mesiac, čo si mm "myslel", ze to previedol, ale "ups" nestalo sa... 😠 , bolo to z minimalneho vymeriavacieho zakladu, nej. 370 sk, neviem presne...Aj to chcel uhradiť, ale vraj sa už nedá...Tak som kvôli smiešnym 300 korunám skoro prišla o tu matersku z DNP...
Spoľahni sa na chlapa... 😖

gapa
26. feb 2009

tina,
takže si si pýtala od lekára 3x žiadosť o materské? Tak to by bolo zaujímavé, že ti tie dni rátali aj do DNP aj do PP na dobu určitú 😨 😅

možno si nemala nedoplatok vdaka tomu, že si v minulosti bola napr. na očr alebo PN a platila si si aj počas toho obdobia poberania ošetrovného a nemocenského

tina_
26. feb 2009

ano, mala som tri papiere...
moze byt aj to s tou očr-kou alebo PN, stale som platila rovnaku sumu na DNP...a s dcerou som urcite bola doma, a aj ja sa mi zda som mala PN...
A ako je to s napr. nahradnym volnom...Lebo som cerpala 3 tyzdne dovolenku plus nahradne volno, ked som bola s dcerou v kupeloch...vtedy sa normalne plati DNP, alebo som to nemusela?

gapa
26. feb 2009

tina, pri dobrovolnom nem.poistení neexistuje "prerušenie"
nemusíš platiť len za dni POBERANIA nemocneského, materského a ošetroného (to asi vieš, že ak máš očr, ktorá trvá napr. 14dní, tak je platených len 10dní, takže od 11 dna očr-ky si povinná platiť DNP.

takže si bolo naozaj zaujímavé, že uznali aj DNP, ak si nesplnala 270dní a prirátali jedno poistenie, z ktorého si si už dávku uplatnila. No bohužial, na to sa nedá spoliehať. To vela závisí aj od pracovníčky, ktorá to spracúva.
Mi to nedá 😀 A okrem DNP + pp na dobu neurčitú a toho PP na dobu určitú si nemala v posledných dvoch rokoch pred pôrodom t.j. od 7/06 už žiadne iné nem.poistenie (další PP, ktorý napr. končil pred tými dvoma PP? ) ???

inci
27. feb 2009

gapa,
tak som rada, ze tvoje sondovanie bolo uspesne 🙂 dakujem za info. ja by som medzi tymi § nikdy nevycitala, ze taka moznost exituje 😔
pekny den vsetkym.
i.

tina_
27. feb 2009

gapa, nie, nemala som iny PP.
Po vyske som musela robit na zivnost, lebo to bola sukromna skola, potom sa zmenil zakonnik prace, tak sme museli mat PP, potom sa skola rozclenila, tak na gymko sme mali na dobu neurcitu a na zš vzdy len na 1 rok na dobu urcitu (prazdniny nam neplatila 😠 , len alikvotnu ciastku dovolenky)...A vobec, ked na to pomyslim, tak mi je zle, o kolko penazi ma ta .... skola pripravila, kvoli tej zivnosti napr., kedze za "prvy rok". t.j. oktober-december som nemala prijem 100 tis, tak bol zakon, ze si nemozem platit odvody do Soc.poist. ani dobrovolne!, tak ked som sla v aprili na matersku, tak mi nevyslo NIC, dostala som nejaku soc. davku , ja uz neviem, ci to nebol rodicovsky nejakych 3500 sk. Keby som bola byvala norm. zamestnana, tak dostanem aspon matersku. O tom, ze ako zivnostnik som nemohla ani ziadat o pozicku pre zacinajucich ucitelov ani nehovorim...Ked som si zaplatila odvody a dan, tak vysledny prijem bol snad nizsi ako keby som robila niekde v materskej skole....Doteraz mi dlzia mozno 50 tis, ktore asi ani neuvidim.
No nic, som off topic.

gapa
27. feb 2009

tina,
píšeš síce, že nemala, ale čo píšeš dalej,tak sa mi zdá, že aj áno. Takže sa predsa ešte skúsim opýtať.

Ak tomu dobre rozumiem, tak si robila vždy na PP na dobu určitú. T.j. v posledných dvoch rokoch pred pôrodom cca 07/06 - 07/09
PPč.1od 9/06 do 6/07,
PPč.2 od 9/07 do 6/08, +
PPč.3 na dobu neurčitú (nad 270dní)
DNP menej ako 270dní

Bolo to takto???? 😨
ak áno, tak mohli prirátať dni z PPč.1 k DNP a z PPč.2 + PPč.3 si si uplatnila nárok tiež samostatne.

tina_
28. feb 2009

gapa, ja ti už ani sama neviem... ☹
Ale nerobila som vždy na PP na dobu určitú,
od r. 2000 do asi 2003 som robila na živnosť
potom som ju ukončila,
robila som potom na PP na dobu neurčitú
a k tomu asi 3 roky dozadu plus 2. PP na dobu určitú (vždy na 10 mesiacov - školský rok)

lunana
3. mar 2009

A môžem sa dať dobrovoľne poistiť aj keď som študentka? teda budem mať vyššiu materskú keď si to budem platiť tých 270 dní?

gapa
3. mar 2009

ak máš 16rokov, tak si to môžeš platiť. Ak by si nesplnila tých 270dní, tak nebudeš mať nárok na žiadne materské zo sociálnej poistovne ale len na rodičovský príspevok z úradu práce sociálnych vecí a rodiny.

zuzkapin
3. mar 2009

Dufam, ze mi budete vediet poradit... V marci 2008 som nastupila na MD, od oktobra 2008 som na RD. Aby som mala vysiu matersku, som DNP od jula 2007. Ale problem mam v tom, ze od maja 2008 neplatim na NDP a v oktobri 2008 som si bola zmenit pripoistenie na maximum. Zatial som vsak nezaplatila... Momentalne som na zaciatku druheho tehu, co mam robit, aby som mala co najvysiu matersku? Viete mi niekto poradit?

lunana
6. mar 2009

Ešte mám jednu blbú otázku, keď si budem priplácať to DNP, tak čo budem mať vyššie, materskú alebo čo? A kedy mi to začnú platiť, ak budem na PN pred pôrodom alebo po pôrode? Ď

cetera
6. mar 2009

ahojte, neviete mi poradit? som 5 mesiacov nezamestnana a teraz som v 3 mesiaci....predtym som pracovala 4 roky.....mam narok na matersku aj ked teraz si nemockenske neplatim? A keby som teraz zacala z najvyssieho vymer. zakladu navysim si matersku ak mi patri alebo ako to funguje?

anib
6. mar 2009

cetera,aby ti vznikol narok na matersku musis byt min 270dni nemoc.poist za posledne 2 roky pred pôrodom, cize pokial mas termin 24,9,09- 2 roky, tak tie dni sa pravdep rataju od 24,9,07 a aj ked si bola 5 mes nezamestnana narok by ti mal vzniknut a matersku by ti pocitali z priemer prijmu 55% za rok 2008

anib
6. mar 2009

cetera a este k tomu prac.pomeru, nie som si 100%ista,ale mali by ti tu matersku vyratat za rok 2008

moko123
6. mar 2009

kočky tak ja v tom mam totalny chaos,, som SZčo a platim si odvody ale len minimum niekde som počula že ked si to dobrovolne zvyšim bude sa mi to rátat ale neviem či sa mi to oplati či nepreplatim viacej ale zase pomyslenie že budem mat necelych 5000 je hrúza,,,takže ak niekto vie dufam že poradi lebo urady moc nevychádzaju v ustrety,, dakujem moc

matulik284
6. mar 2009

Ahojte, citala som si tu o tom nemocenskom poisteni, ale pravdu povediac nie vsetkemu chapem. Chcela by som sa blizsie informovat. Bola som zamestnana od septembra 2007 do juna 2008. Potom som bola na urade prace skoro 2 mesiace a teraz pracujem od 25 augusta 2008 a zmluvu mam len do 30. juna 2009 a neviem ci mi ju predlzia. Nemocenske sa mi plati z vyplaty. Co v pripade ked otehotniem kolko dostanem matersku?

gapa
6. mar 2009

matulik,
ak budeš tehotná pri ukončení PP 30.6.09 cca v 11týždni tehotenstva, tak by ti malo vyjsť nastúpiť na MD (6týždnov pred pravd.termínom pôrodu) v ochrannej lehote (snád som to dobre rátala). Ak nastúpiš na MD do 6mesiacov od ukončenia PP, t.j. do 31.12.09 a po ukončení PP už nebudeš mať žiadne iné nem.poistenie, tak budeš mať nárok na materské, ktoré sa bude rátať z obdobia od 25.8.08 do 31.12.08.

matulik284
7. mar 2009

gapa,
dakujem...ale ak si budem sama platit nemocenske aj potom po 30.6.2009 v nezamestnanosti tak budem mat narok na matersku aj ak otehotniem neskor? Z akej sumy sa mi to potom bude pocitat? Pocula som aj nieco take, ze ak si mesiac pred otehotnenim budem doplacat do socialky viac penazi tak dostanem vyssiu matersku. Je to pravda?