Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elise
7. jan 2012

@danjelca využiješ aspon PN inak na matersku nemusiš nastupiť vôbec, nasupiť môžeš až dodo na pôrodu ale môžeš pôrod a obdobie po pôrode riešiť aj PNkou z DNP a materskou zo zamestnania. ja somto riešila pri prvom a nikto mi nič nevzal

suzanah23
7. jan 2012

@oskvarka ...vďaka za link, pomohol...papa. 🙂

danjelca
7. jan 2012

@elise
@poisonblu Takže radíte mi nič nerušit?
Nikdy by som neverila že v den ako zistím že som tehotná budem riešit DNP... 😠

elise
7. jan 2012

@danjelca nerušiť inak ja som otehotnela v juny vlani ale skončilo to MA bábenko sa nevyvýjalo tak som skončila na kyrete takže je dobre platiť si teraz podla stareho DNP bez balíčka aj ked ti prajem zdravučke bábenko a aby bolo všetko v poriadku ahj na prvom ultrazvuku. určiete neruš DNP využiješ ho a vráti sa ti🙂

danjelca
7. jan 2012

@elise Dakujem Elise, dufam že to dobre dopadne, hlavne nech mám zdravé bábeno a tie peniaze su až druhoradé!!
Ešte nad tým pošpekulujem🙂Dakujem Vám ste velmi zlaté!

danjelca
7. jan 2012

a ešte jedna otázočka, teda dve:

v prípade že sa termín pôrodu posunie a ja v den porodu splním 270 dní-mám nárok na materské po pôrode..asi áno.tak som pochopila dobre?ˇČiže nemusím o materské žiadat tých 6 týždnov pred..

A ak mi to nevýjde tak budem pripoistená ale kedy potom využijem toto poistenie, ved na PN sa chodí len ked som zamestnaná či nie? Ked nebudem chodit do práce aké pn by som mohla využit?
a ak sa to dá, kolko si môžem toto "PN" čerpat?

sniezka
7. jan 2012

@sasettka asi to tak teda bude, ja som tiež volala do SP a na toto mi nevedeli odpovedať. Ja som totiž taký prípad , že som sa prihlásila na DNP od 22.12.2011 ale za posledné dva roky dozadu som mala 1x pracovný pomer na polovičný úväzok po dobu 3 mesiace, z ktorého mi vlastne plynulo normálne nemocenské poistenie. Tak som si myslela, že ja teraz nebudem mať možnosť sporiť si 270 dní ale len 270 - cca 90 (3 spomínané mesiace).
Pokiaľ je to tak, ako vravíte, tak pre mňa len lepšie, možem otehotnieť o čosi neskôr, keďže minulý mesaic to nevyšlo ☹ kto vie kedy sa podarí a či vôbec. 🙂

elise
7. jan 2012

@danjelca na pn môžeš isť aj počas rodičovského napríklad, na pn môžeš byť rok, pn môžš byť z DNP aj od leta. neboj môžeš kludne isť na pn aj odo dna pôrodu🙂 ak by nastal sk§r

janulap
7. jan 2012

kočky,ja vas poprosim,ci som si dobre vyratala,ze ak si zalozim DNP 11.1.2012 tak 270-ty den mi vychadza na 6.10.2012?Ratala som aj ten 11.1-to je streda-to som ratala ako prvy den,aj ten sa rata,ci len ten nasledujuci?

elise
7. jan 2012

@janulap ráta sa ako prvý den

janulap
7. jan 2012

@elise,tak som si to dobre vyratala,ze 270-ty den vychadza na toho 6.10?nie je niekde na nete nejaka kalkulacka na tieto vypocty?

janulap
7. jan 2012

@elise...ani nie kalkulacku,ale nejaky kalendar,kde by mi to ukazalo 😉

elise
7. jan 2012

@janulap hod si do klasickej kalkulačky a pozor február bude mať 29 dni🙂

janulap
7. jan 2012

@elise ratala som to klasicky v kalendari...a ake udaje mam hodit do kalkulacky?Dakujem 🙂

silviabn
7. jan 2012

@annanatalia @kocica43, no baby ,ja si myslim,ze len z minima,ale keby si isla najprv na PN a pocas nej sa potom odhlasis a prihlasis -teda najneskor do 31.1.tak budes mat este z aktualneho VZ.

caterine
7. jan 2012

@elise to mi je jasne ze az po tych 270 dnoch by som mohla ist na PN, ale co mi nie je jasne je to či možem ist po skončeni rodičovskej znovu na PN ak som ešte stale zamestnana, ak budem tehotna tak im mam do prace po skončeni rodičovskej zaniest PNku, nebudem musiet nastupit do prace??? a potom PNku aj na soc. poistovnu lebo to už budem mat 270 dni splnenych ..... lebo oskvarka na strane 811 hodila članok a tomu vobec nechapem čo je tam rozpisane, ak maš čas pozrieš si to prosim, neviem či sa to tyka aj mna

elise
7. jan 2012

@caterine ak budeš ešte zamestnaná tak do práce môžeš nastupiť klasickou PN

caterine
7. jan 2012

@elise takže stači ak do prace zanesiem PNku a papier o ukončeni rodičovskej a do soc. poistovne tak isto, potom by mi mala vychadzat pn aj od zamestnavatela aj zo SP a tak isto aj materska??? musim si to dopredu všetko pozistovat, lebo teraz mam v tom chaos, hlavne potom clanku čo som tu včera čitala, si strašne zlata dakujem

tinara23
7. jan 2012

@janulap 6.10.2012 bude 270 dní, od 7.10 môžeš čerpať 🙂

silvuskaa
7. jan 2012

@caterine jej aka som rada ze som tu neni sama co toto riesi.....ja myslim ze ked mi konci 18.9 RD tak by som isla od 19.9 na PN a bolo by to ok....teda ak dovtedy otehotniem....
Ak sa dozvies nieco vias napis mi prosim ta 🙂

silvuskaa
7. jan 2012

@elise a pokial by sme chceli ist na PN az po splateni 26t ale hned po skonceni RD, cize aby sme nemuseli ist uz tehotne naspat do prace...lebo ja dochadzam 80km do prace a doma mam male dieta.....tak si to naozaj neviem predstavit

elise
7. jan 2012

@silvuskaa hned ako ti dieťa dovrši 3 roky môžeš isť ns pn a zamestnávateľovi donesieš pn ku ak si platiš DNP tak ak máš splnenu podmienku 26 týždnov platenia môžeš aj tu využiť ak nemáš doplatiš a PN dáš potom🙂

silvuskaa
7. jan 2012

@elise dakujem ti velmi pekne, potesila si ma 😉

annanatalia
7. jan 2012

Prosim vas neviete ako je to s PN ked si teraz zalozim nove dnp a ak sa mi podari cez leto otehotniet,takze na matersku pojdem v 2013, dostanem max. matersku ked by som si dala max. vym, zaklad? mozem predtym pnkovat?Neovplyvni to matersku?Mali ste niektora taku situaciu?Dakujem 🙂

annanatalia
7. jan 2012

@silviabn dakujem za info, ak by si vedela prosim o radu v poslednom prispevku. 🙂

tinara23
7. jan 2012

@annanatalia ak si mala predtým DNP a teraz si dáš nové (270 dní si mala už splených), tak máš nárok na PN do 26.týždňov od tohto nového poistenia na PN z minima a po 26.t. na PN z maxima a následne na max. materskú.

lunnka
7. jan 2012

ahojte chcela by som sa poradit. DNP teda 270 dni mi skonci 7.marca 2012 a na matersku keby som nastupila 8 tyzdnov pred porodom by som mala ist 15.marca. Je pravda ze matersku z DNP dostanem len ak nastupim 6 tyzdnov pred porodom?? a ak by som v tom obdobi medzi nastupom na matersku a dnom kedy mi uplynie 270 dni nastupila na PN platila by sa mi uz z DNP? potom by som mohla rovno nastupit na matersku.. DAKUJEM ZA ODPOVED 🙂

zuzu3743
7. jan 2012

ahojte ja som sa prihlasila 1.sept. 2011 takže mne 270 dni konči 27.maja 2012 chcela by som sa ku konci januara odhlasiť a prihlasiť len neviem či sa mi bude odznova počitať 270dni alebo mi to bude pokračovať a nič sa nezmeni chceli by sme začať na babätku pracovať až v lete . tak len či ma to vyznam sa teraz odhlasovať a prihlasovať. A ešte platim si len 25€ da sa to ešte zmeniť aby som ziskala maxilnu matersku ak by sa mi podarilo otehotnieť? Ďakujeeem

lin123
7. jan 2012

@lunnka na matersku sa nastupuje 6-8 tyzdnov pred porodom, nevidim dovod preco by ti neuznali matersku z DNP, keby si isla na matersku tych 8 tyzdnov pred porodom.
Pises ze budes mat splnenu podmienku 270 dni a podmienku 26 tyzdnov mas tiez splnenu? Ak ano, tak mas narok na PN a nasledne aj na matersku z DNP.

lin123
7. jan 2012

@zuzu3743 ak sa chcete snazit o babo az v lete, tak pre teba je lepsie, ked sa prihlasis 31.1.2012, odhlasku das skor, najneskor 30.1.2012. Bude sa Ti zapocitavat 270 dni aj zo stareho DNP, len nanovo sa Ti bude ratat 26 tyzdnov do natupu na matersku odo dna prihlasenia na nove DNP, co stihas, kedze by si chcela otehotniet az v lete. Nove DNPmozes platit max. 270 dni, automaticky ti potom zanikne a potom Ti zacne plynut 8 mesacna ochranna lehota v priebehu ktorej musis stihnut poziadat o materske. To znamena, ze otehotniet by sa Ti malo podarit pocas tych 270 dni. Pri podani novej prihlasky si mozes urcit novy VZ, na tento rok sa menil. Maximalny je 1153,50.