Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucianak
7. júl 2012

@mary86 Jej, ďakujem za odpoveď 🙂 Veď ak nie je tlačivo, tak sa dá aj takto vypísať...

zuzana612
7. júl 2012

@petronelka1 dakujem ze odpoved, ja som si doteraz myslela ze sa mi bude ratat z roku 2011 a jasne ze som bola spokojna, ale potom som ostala v pomykove ze ako to vlastne bude. Tak len trpnut do oktobra z coho mi to vyrataju a dufam ze to bude maximum a nie minimum, lebo to by mi riadne skrtli moje plany 😀 😀

poisonblu
7. júl 2012

@lucianak ano, platim...neviem, ci to treba platit do uplynutia 270 dni poistenia, alebo tych 26 tyzdnov...chystam sa tam pisat, aj kvoli tomu, ze chcem matersku z DNP, ale v marci som dostala preplatenu dovolenku pri vypovedi, tak ci treba o max. materske ziadat aj zo zamestnania alebo staci z DNP...

poisonblu
7. júl 2012

@lucianak tak mne to vychadza, ze koncom jula budem mat 270 dni, takze by som uz za august a september nemusela platit DNP...a na matersku idem 27.9....

lupena
7. júl 2012

Ahoj baby.. skúšam vás čítať.. ale nejako sa neviem zorientovať.. Ja som si DNP začala platiť v 28. januára 2012 na pobočke mi vyrátala, že mám platiť 28,40... som na skrátenom pracovnom pomere + rodičovská dovolenka. v ráci mám príjem zhruba 500 e v hrubom... na materskú mám nástup v 02/2013 viete mi povedať koľko orientačne dostanem? bude to tých 700 eur? alebo menej.. Lebo pani na sociálne u nás v meste sa mi zdala trochu mimo a neviem či mi to dobre vyrátala.. Ďakujem.

petronelka1
7. júl 2012

@zuzana612 Aj keď mi to potvrdili na 2x na soc. poisťovni, tiež som na tom ako ty. Veď uvidíme v októbri, tiež dúfam, že to bude tak, ako hovorili a budú brať do úvahy min. rok (ja som bola u nás na pobočke dokonca až za zástupkyňou riaditeľa a tá mi zavolala pani z nemocenského a tá mi tiež potvrdila, že určite mi materská bude vyrátaná z min. roku. Ináč bola paf, že jak to mám dobre naštudované ohľadom DNP. 🙂 Ešteže máme modrého koníka 😀 ). Mne pôjde materská aj zo zamestnania, takže materská z DNP bude len doplatok do maxima.

zuzana612
7. júl 2012

@petronelka1 mne to tiez povedala kamoskyna mama ktora robi na SP ze budem mat max. matersku, ale ja neuverim kym nebudu prachy na ucte 😀 Ja som sa tak obabrala pri prvom synovi. Roky som si platila DNP co som bola v zahranic, aj ked nie z maxima. Potom som si isla dat z maxima lebo som vedela ze budeme chciet dieta. Ale este som isla na 2 mesiace do zahranicia a mi znama povedala ze naco budem 2 mesiace platit, ze sa prihlasim ked sa vratim. V tretom mesiaci som sa prihlasila, isla na PN a od januara menili zakon a mne chybali 2 tyzdne aby som dostala max. matersku, Tak som miesto vtedy 15 tisic dostavala asi 4600 😝 SOm vtedy myslela ze ma porazi. Tak dufam ze neurobili nejaku zmenu o akej nevieme, ale este par mesiacov budem trpnut ake rozhodnutie mi pride ohladne materskej. Jasne ze clovek nema dieta koli peniazom, tretie by sme mali tak ci tak lebo sme ho chceli, ale tie peniaze dost pomozu. A ak si nejaky politik mysli ze z tych penazi si zeny nabalia, tak by si mal skusit zit z nejakych 300 euro mesacne co mladej rodine ostane po zaplateni sipa a uverov. Vsak len na potravinach nechame kazdy tyzden min. 50 euro a to nehovorim o plienkach, nejakom obleceni co treba kupit, nedajboze nebudem moct kojit tak o mlieku ani nehovorim 😒 Podla mna kazda jedna mamina ktora dostane max. matersku ju minie na dieta a domacnost a nie na somariny 😠

petronelka1
7. júl 2012

@zuzana612 Tak to si napísala úplne presne. Nemáme deti kvôli peniazom, ako poniektorí v tomto štáte, ale peniaze potrebuješ na to, aby tvoje dieťa žilo ako tak slušne. Ja som pri Natálke mala max. materskú, dokonca mi presahovalo limit, na max. materskú, pretože v novembri my v práci dostávame trinásty, štrnásty plat. Ale teraz keď som na rodičáku, tak neviem, či mi potvrdia aj tie prémie, alebo len plat, ktorý by som teoreticky zarobila. Tiež budem veriť, že je všetko ok, keď budú prvé peniaze na účte. 🙂 Prajem príjemné prežitie zvyšku tehu.

mandm
7. júl 2012

@poisonblu musis mat zaplatenych 270 dni v poslednych 2 rokoch a zaroven nepretrzite najmenej 26 tyzdnov pred nastupom na DNP. Takze ak ti uplynie 270 v july a nechces platit v auguste a septembri chod na PN. 😉

poisonblu
7. júl 2012

@mandm ja som na PN od marca...takze len prestanem platit za august a september....270 dni mi uplynie koncom jula, 26 tyzdnov nepretrziteho platenia by malo byt niekedy teraz

uzovicka
7. júl 2012

@poisonblu Ahoj 🙂 , poradis mi, prosim?? 26 tyzdnov nepretrziteho platenia mi uplynie na konci jula, to uz budem mat aj presvihnutych 270 dni od prveho prihlasenia. Aky je potom postup? Kedy mam skoncit s platenim?? A aj DNP zrusit, ci nechat, kym nezanikne same zo zakona, u mna koncom oktobra?? Dakujem, papa 😉

mandm
7. júl 2012

@poisonblu potom ale musis mat novu PN. Nie je to tak, ze uplynie ti 270 dni a hoci si uz teraz na PN tak len prestanes platit. Viem to, lebo som bola v rovnakej situacii a nakoniec som musela prerusit PN a zacat novu a to vsetko po velkych peripetiach so SP. 😠 vtedy som si myslela, ze len podam ziadast o PN aj DNP a bolo mi to zamietnute pretoze "nenastal medicinsky dovod" na DNP. Takze nakoniec mi musela gynekologicka ukoncit PN a zacat novu

alenkaorava
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
poisonblu
7. júl 2012

@mandm aha, ok, dobre vediet...koncit PN nechcem, lebo v septembri mam nastup na matersku, takze 2 mesiace ked aj zaplatim, tak ma to nezabije....ved dostanem od nich oveeeela viac :D ich zmykam uz pol roka...a este budem takmer rok

mandm
7. júl 2012

@poisonblu no mne tam ostavalo viac mesiacov takze ja som to tak riesila :o) doki zmenila diagnozu z hroziaci potrat na predcasny porod a bolo 😉

poisonblu
7. júl 2012

@mandm tak ja keby zalozim novu PN tak este dostanem cca o 100 eur mesacne viac, ale moj doktor je taky motak, tak sa nechcem tym radsej ani zaoberat 😀

poisonblu
7. júl 2012

@uzovicka no kedze si tehotna, tak uplynutim 270 dni uz nemusis platit, mozes DNP zrusit, budes v ochrannej lehote 8 mesiacov....

lucianak
7. júl 2012

@poisonblu Noooo, tak to neviem, či treba takto žiadať aj zo zamestnania. Ale pokiaľ viem, tak sa nemusí platiť, ak sme na pn. Ja to pre istotu platím, ale najbližšie ak pôjdem, tak sa ešte popýtam a poprípade požiadam o vrátenie preplatku...

palculienka2011
8. júl 2012

ahojte baby, trocha chaosim 😀 14.jula mi uplynie 270dni. Platim doteraz dakych 23eur mesacne, ale kedze z jula mi staci zaplatit len pomernu cast, 14dni, poslem im len polovicu, cize dakych 12eur, je to tak, alebo je tam nejaky hacik? No a potom co? Nechat to tak, bez zrusenia, oznamenia alebo cohokolvek jednoducho prestat platit a pockat na nastup na MD (v decembri)? A co ak by som od septembra chcela ist na PN? Aky je postup, aby som aj PN dostala z maxima? Dakujem pekne, urcite sa neozyvam poslednykrat 😀 😅

zuzulka2409
9. júl 2012

Ahojte kocky, poprosim vas o radu, ako postupovat pri vybavovani ziadosti o materske: moj trvaly pp trva, som na rodicovskej dovolenke a 31.7.nastupujem na matersku dovolenku, tzn, jednu ziadost o materske poslem zamestnavatelovi a druhu si vyziadam u svojho lekara ako DNP osoba a odnesiem do Soc. poistovni ? I ked v sucasnosti nie som DNP poistena, ale bola som od r.2009 do 31.1.2012, kedy mi zo zakona dnp skoncilo /uz som bola tehotna/ a som teraz v ochrannej lehote. Dakujem.

zuzulka2409
9. júl 2012

Prave mi na infolinke SP oznamila, ze nastupom na matersku u zamestnavatela sa mi zrusi ochranna lehota pri dnp a teda nemam narok na matersku z dnp, len od zamestnavatela. Je to naozaj tak ? Odporuca mi, aby som sa nanovo prihlasila na dnp. Ja uz mam v tom riadny chaos. Budem vdacna za kazdu radu, dakujem.

janka9900
9. júl 2012

@zuzulka2409 ahoj, ano je to tak, ako ti povedala. ak chces mat narok z DNP, musis sa prihlasit aspon jeden den pred nastupom na matersku na balik. matersku vsak budes mat ratanu len z minima. ak by si chcela DNP vyuzit po materskej na PN, OCR, tak sa prihlas na balik z maxima. ak si myslis, ze dnp uz nevyuzijes, staci sa ti prihlasit z minima 😉

janka9900
9. júl 2012

@palculienka2011 ahoj, nepoberas teraz rodicovsky prispevok, hej? za jul zaplatis 23/31*14=10,4€, posli im radsej 11€;) a pre istotu si over do 8.8., ci nemas nejaky nedoplatok 😉 DNP uz potom nebudes platit, nemusis nic odhlasovat. ak budes chciet ist na PN, tak donesies na socialku spolu s PN-kou potvrdenie od lekara, ze si bola v case zaniku poistenia tehotna 😉

gapa
9. júl 2012

@zuzana612
ak ti zo zákona zaniklo dnp 31.1.2012 (teda nedávala si sama odhlášku) a si sa prihlásila od 1.2.2012 na balík poistenia, tak sa tvoje poistenie považuje za nepretržité a teda ak na md nastupuješ v r.2012, tak je rozhod obdobie rok 2011.

tinuska1112
9. júl 2012

Ahojte baby, idem si k vám po radu. DNP som si platila minulý rok od marca do konca decembra. niekedy okolo 08.12.2011 mi skončilo obdobie 270 dní. V decembri som bola ešte na OČR-ke, potom od januára som to zrušila. Platila som si okolo 20 € . Teraz pracujem, od 03.10.2012 nastupujem na MD. Jedna známa mi poradila, že mám ísť do soc. poisť., dať sa nanovo poistiť a ísť na PN-ku. Vraj mi poistenie bude platiť. Poradila mi uzatvoriť si poistenie z maxima a vraj keď sa dám hneď vypísať na PN-ku, nemusím platiť poistné, resp. len za tie dni, čo som nebola na PN-ke. Chcem sa opýtať, či to je naozaj pravda, že mi bude DNP platiť aj po takejto dobe, v prípade ak áno, z akej sumy by vychádzali pri výplate PN-ky, potom materskej. Z toho maxima, alebo z tých 20 €, čo som si platila minulý rok? Za všetky rady vopred Ď. 😎

zuzana612
9. júl 2012

@gapa dakujem, poistenie mam nepretrzite, teraz som PN a bola mi vyratana z roku 2011, tak snad to bude tak aj pri materskej. Mna len pomylil ten link co tu bol, kedze tam bolo podelene poistne po polroku 🙂

janka9900
9. júl 2012

@tinuska1112 narok na PN aj matersku by si mala, keby si si zalozila nove poistenie, ale iba z minima, pretoze by si nesplnila podmienku 26 tyzdnov poistenia. ale aj minimum je lepsie ako iba zo zamestnania;)

tinuska1112
9. júl 2012

@janka9900 Ďakujem veľmi pekne, pôjdem sa popýtať na sociálku 🙂

zlatat
9. júl 2012

ahojte kočky, čosi som si už prečítala, ale akosi mám v tom chaos.

DNPO si platím už pekných pár rokov ( asi 4,5 ) s tým, že koncom januára ( tuším okolo 25. - zabudla som si to poznačiť ) som si ho zrušila a hneď na druhý deň založila nové s maximom.
26 týždňov mi uplynie teraz niekedy koncom júla ( ak som to dobre rátala )
Momentálne som na RD s mladším synom a zároveň som tehu.

No a tu je moja otázka - nakoľko mi 8.10. končí RD a ja by som teoreticky mala nastúpiť do práce ( ale nenastúpim, lebo musím sa dať vypísať na PN, nakoľko zamestnávateľ nemá pre mňa prácu ) a na MD by som mala nastúpiť niekedy koncom dec.2012 - budem mať nárok na MD z oboch poistení? Teda zo zamestnania aj z DNPO?
Nebude tam nejaký háčik v tom, že pracovný pomer mi bude trvať ukončením RD - hoci do práce nenastúpim?
Som z toho nejaká domotaná. 😖

peggi
9. júl 2012

Ahojte. Chcem sa spýtať, kočky,ktoré rozumiete DNP,prípadne robíte na SP,dnes som sa dozvedela,že sociálna poisťovňa nevyplatí mamine,ktorá si platila DNP materské,pokiaľ neporodí pred predpokladaným termínom pôrodu,resp. ako porodí v deň termínu a po ňom,bude mať s vyplácaním materského problémy. Máte o tom nejaké info? Ja to mám od mamín-tehuliek,ktoré sa to dozvedeli priamo od pracovníčok SP.