Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
29. dec 2010

@gapa 🙂
ja uz som cela zamotana...prosim ta co je RLFO??
Pisala si ,ze ked si chcem zacat platit DNp musim splnat este jednu podmienku a to byt nemocensky poistena.
A to je co??To je zas ohladom zdravotnej poistovne?Tak tam plati za mna stat zdravotne poistenie do 6rokov dietata....ci to je zas nieco ine? 😕 😕

gapa
29. dec 2010

@janulap
rlfo = registračný list fyzickej osoby, je to tlačivo, na ktorom sa podávajú v SP prihlášky, odhlášky, atd...

tú podmienku som spomínala že ti musí trvať NP alebo byť v ochrannej lehote platí na to, aby ti vznikol NáROK NA MATERSKé a nie pre prihlásenie sa na DNP.

treba si o dnp viac prečítať 🙂

janulap
29. dec 2010

@gapa...a kde zisatim,ci mi trva NP??To je to,co som pisala...zdravotne poistenie,ktore mi do 6rokov dietata plati stat?

gapa
29. dec 2010

@janulap
zistíš to v soc.poistovni.
zdravotné poistenie je iné, z neho sa uhrádzajú lekári, pobyt v nemocnici, lieky a spravujú ho zdr. poistovne. Nem.poisteie slúži na vyplácanie nemocneského, ošetrovného, mateského... a vypláca to soc.poistovna.

ak ti netrvá prac.pomer a nie si povinne nem.poistená szčo ani dobrovolne NP osoba, tak ti NP netrvá.

janulap
29. dec 2010

@gapa
netrva mi prac.pomer,nie som ani szco,ani dobrovolne NP osoba.A ci som povinne nemoc.poistena neviem...a ak nie som,co mam urobit?

gapa
29. dec 2010

@janulap
vieš že už ani ja neviem. A o čo ti vlastne ide? Plánujmete dieťa? Tak si pozorne čítaj túto tému a témy o DNP. 😅
Som myslela, že sa chceš dobrovolne nem.poistiť kvôli tomu a to tu už je viackrát rozoberané, aké sú možnosti, bud z minima, potom odhláška a nová prihláška z maxima najneskôr do 8tt alebo prihláška z maxima hned. Podstané je byť prihlásená dostatočný čas pred otehotnením. T.j. po prihlásení na DNP dostať 1x lepšie aj 2x menštr.
Viac si už ale preštuduj tuná. 😉

janulap
29. dec 2010

vgapa
lebo ma myli to,ze ked chcem byt DNp musim byt NP...tak to budem automaticky NP,ked si zacnem platit DNP?
Asi som ta uz celu domotala,ze? 😅

gapa
29. dec 2010

@janulap
budeš automaticky NP, ked si podáš prihlášku 🙂

janulap
29. dec 2010

Dakujem 🙂 😉

agenturaberuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gerdusha
30. dec 2010

@gapa ,

dakujem za radu a odpoved.
vcera som sa bola prihlasit na DNP a musim povedat, ze ta pani bola viac ako neprijemna...nebola absolutne ochotna mi odpovedat na moje otazky, ocividne sa ponahlala na obed.

chcela som sa opytat, co je to vlastne ten vymeriavaci zaklad..myslim tym ten, ktory som si ako zamestnana osoba odpocitala od tej maximalnej vysky cca 1116 €...ja mam na vyplatnej paske uvedeny iba DENNY vymeriavaci zaklad. vyplatu nemavam kazdy mesiac rovnaku. co je teda ten vymeriavaci zaklad? hruba mzda? ale v hrubej mzde mam aj nadcasove hodiny, tie sa tam asi potom nepocitaju...fakt neviem...poradis?

majamat
30. dec 2010

@gerdusha od 1116,-€ musis odratat hrubu mzdu. hruba mzda je so vsetkym, aj s nadcasmi. ak chces maximalnu matersku, resp. PN a namas stale rovnaku hrubu mzdu, odrataj tu najnizsiu. ked bude vyssia, vznikne ti preplatok o ktory mozes dodatocne poziadat.

gerdusha
30. dec 2010

@majamat ,

aha...dakujem.

preco to teda nazyvaju tak odborne: vymeriavaci zaklad a nie zrozumitelne hruba mzda? 🙂

gerdusha
30. dec 2010

co v pripade, ked som zistila, ze som si dala zbytocne vysoky vymeriavaci zaklad na platenie DNP? Jedine odhlasit a znova prihlasit s novym VZ?

kedy sa da poziadat o vratenie preplatku?

gerdusha
30. dec 2010

no ako si tak o tom DNP citam viac a viac, zistujem, ze som sa mozno trochu /trochu dost/ unahlila

Mam 3 otazky:
1.da sa dodatocne zmenit tento VZ? Existuje moznost iba po 6 mesiacoch alebo aj moznost odhlasenie/znovuprihlasenie?
2. v pripade, ze nemam kazdy mesiac rovnaku mzdu /tzn. ani VZ v zamestnani/, moze sa stat,, ze ak odpocitam od maximalneho VZ moj VZ v zamestnani, rozdiel byva menej ako je minimalny VZ /napriklad 280 €/. Co v tomto pripade?
3. co v pripade, ked som si na DNP stanovila VZ 400 €, ale niektory mesiac mi to vyjde len na 330€?. Kedy a ako sa da poziadat o vratenie preplatku?

Pisala som aj do SP, ale kedze je dnes nestrankovy den a zajtra "silvester", potom vikend, tak odpovede sa od nich asi tak skoro nedockam...

macik27
30. dec 2010

@gerdusha ja som si to vypočítala tak cca kedže som mala tiež pohyblivú mzdu a keď som nastúpila na materskú tak som si požiadala o vrátenie preplatku...to ti potom v SP povedia či tam máš nejaký preplatok...tiež som si myslela že som to uponáhlala kedže bábätko neprišlo hneď 😀 ale ja som bola na rizikovom takže PN od tretieho mesiaca a tým pádom som mala aj PNku vypočítanú z maximálneho VZ čo bolo celkom fajn...určite sa to oplatí

emogeon
30. dec 2010

a to sa da poziadat o vratenie preplatku?

ja mam tiez otazku: dnp si platim z maxima 6 mesiacov, mozem si zmenit teraz na minimum? vdaka...

montana16
30. dec 2010

Baby chcem sa opýtať či sa dá DNP zrušiť aj počas PN. Ďakujem

tery29
30. dec 2010

O preplatok treba poziadat pisomne je to ziadost o vratenie preplatkov z poistneho bez pravneho naroku, aj ja som mala pohyblivu mzdu takze mi asi 3 mesiace platieb vratili na moj ucet s tym ze mi este dodatocne o tom poslali info listom ze mi preplatok bol vrateny.

tery29
30. dec 2010

@montana16 skus sa informovat telefonicky na socialnej poistovni ale zrusit aj tak musis osobne na tlacive.

gerdusha
30. dec 2010

a co v tom pripade, ked moj mesacny VZ je nizsi ako minim VZ 319 €?

tinara23
30. dec 2010

@gerdusha k tvojim otázkam:
1. VZ sa dá zmeniť po 6 mesiacoch, alebo sa môžeš odhlásiť a znovu príhlásiť z nového VZ. A prípadná MD sa ti bude rátať od vzniku nového poistenia. Podmienka 270 dní do pôrodu a 26 týždňov trvania od zmeny.
2. Urob si približne taký priemer hrubej mzdy za posledný rok. Nikdy nevieš dopredu akú budeš mať mzdu, preto si musíš ty sama zvoliť z akého VZ chceš platiť DNP, minimum VZ je však tých 319 eur. Ak by si prekračovala povolené maximum 1116,-sk (spolu s tvojim platom), tak môžeš požiadať o vrátenie, radšej plať viac ako menej, aby si mala max. materskú. Na konci roku môžeš požiadať písomne SP.
3.odpovedala som v 2.

gapa
30. dec 2010

@gerdusha
súhlasím s odpovedami od báb, radšej platiť viac a požiadať o vrátenie preplatku.

volá sa to vymeriavací základ, lebo nie vždy je hrubá mzda to isté ako vym.základ, napr. ak máš vysokú mzdu, alebo aj iné zamestnanie alebo dostávaš ostupné (no od nového roku sa tuším aj odstupné ráta za VZ), ale bolo tam viac výnimiek.

a dobré vedieť, že ak sa odhlásiš a potom nanovo prihlásiš, tak sa ti už nebude rátať dávka z DNP z toho, čo si predtým platila. Bud z minima (do 26týž. ak vznikne PN, nástup na md) alebo z toho, čo platíš po novom (po uplynutí 26týž. od posledného!!! prihlásenia na dNP)

gerdusha
30. dec 2010

@tinara23
@gapa ,

SRDECNA VDAKA!!!

denisa4561
30. dec 2010

prosim poradte mi mozno ste sa tu o tom uz bavili ale vedeli by ste mi poradit ako mam vypisat cestne vyhlasenie ze som slobodna matka. zamestnavatel mi to kazal doniest z matriky

mima595
30. dec 2010

@montana16 - a už ti prislo vyjadrenie, preco ti neuznali PN?

zuzkamo
30. dec 2010

Zuzkamo:dobrý večer chcem sa spýtať že keď si platím DNp od 1.7.2010 vi výške 578 Eur a od 3.1.2011 budem Pn aka bude výška mojej Pn keď by som si uplatnila z DNp. Bude to 55% z minima alebo 55% z 578 Eur.26 týždňov platenia mám dnes.

montana16
30. dec 2010

@mima595
@mima595 Ahoj mima ešte mi nič neprišlo.

mirkaove
30. dec 2010

Dobrý večer, chcela by som sa informovať ohľadom ošetrovného na dieťa. Momentálne som na RP, DNP si platím od 1.12.2010, chcem sa spýtať či sa aj mňa týka zmena, že i ošetrovné sa bude dostávať až po 270 dňoch alebo budem ošetrovné dostávať hneď. DNP si platím z minima, uvažujeme i o ďalšom dieťatku, ktoré by mohlo prísť v roku 2011, pracovný pomer mi stále trvá, chcem sa spýtať materskú by som dostávala z vymeriavaceho základu zo zamestnania + z minima čo si platím DNP-aby som dostala maximálnu materskú alebo si mám potom zmeniť platenie DNP z maxima? Dúfam, že som tu otázku položila zrozumiteľne🙂Ďakujem za odpovede.

gapa
30. dec 2010

@mirkaove
ak si sa prihlásila na dNP do 15mesiacov od nástupu na RD a pred nástupom na Rd ti trval PP aspon 9mesiacov, tak nárok na ošetrovné budeš mať aj hned (splníš 270dní vdaka dnom prerušeného NP zo zamestnania, ktoré budú spadať do obd. dva roky dozadu). Ak uplynulo viac ako 15mesiacov, tak už podm. 270nesplnaš a náro ti vznikne až po upylnutí 270dní NP z DnP.