Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
1. sep 2012

@kinka555 nie je zač 😉 prijemne tehulkovanie 🙂

katinka110
1. sep 2012

baby prosim o radu!!!!v oktobri mi uplynie doba co si platim DNP.do kedy musim byt tehotna???znama mi povedala ze do dvoch rokov..je to pravda????dakujem

moon1979
1. sep 2012

@katinka110
do oktobra ,,, alebo mas moznost pokracovat v poisteni z celeho balika, potom je to jedno kedy otehotnies ak ti bude poistne trvat ...

katinka110
1. sep 2012

@moon1979 hmm tak nejak sa mi nedari otehotniet....tak neviem co urobim ☹

macka23
1. sep 2012

@katinka110 tiez mi konci koncom septembra a stale nic ☹

@moon1979 ale ked sa potom pripoistim z celeho balika, tak uz sa narok nebude ratat z toho maxima co platim teraz, nie?

moon1979
1. sep 2012

@macka23 pokial nestihneš nastúpiť na MD v ochrannej lehote 8 mesiacov tak nie ...

katinka110
1. sep 2012

@moon1979 kamoskina svokra pracuje v socialke a ta mi povedala ze nevadi ak nebudem do oktobra,ze staci do 2 rokov..tak neviem

macka23
1. sep 2012

@katinka110 do 2 rokov urcite nie, ochranna lehota je 8 mesiacov, cize tehotna by si mala byt ked konci poistenie.

katinka110
1. sep 2012

@macka23 tak ja sa tam pojdem radsej spytat osobne....ale nechapem robi tam a nevie ako to funguje 😒

katinka110
1. sep 2012

@moon1979
"Ešte by som chcela doplniť, že ani keby ste neboli v čase zániku DNP tehotná, nárok na materské z DNP by Vám síce v ochrannej lehote nevznikol, ale neboli by to vyhodené peniaze, keďže akékoľvek ukončené poistenie v období 2 rokov pred pôrodom sa môže započítať do 270 dní nemocenského poistenia, potrebných pre vznik nároku na materské. V systéme nového poistenia by ste tak nemuseli byť "nových" 270 dní, aby Vám vznikol nárok na materské z dobrovoľného poistenia.Kika Kovacikova "

katinka110
1. sep 2012

@moon1979
@macka23 nasla som takuto odpoved jednej z pracovnicok SP na jednom fore....

macka23
1. sep 2012

@katinka110 to ano, narok na matersku ti vznikne lebo tych 270 dni nezmizne, ale materska sa ti bude ratat z minima.

bobocka
1. sep 2012

@katinka110 tak ta odpoved ma dost zmiatla teraz.som rovnaky pripad ako ty,dnp mi konci koncom oktobra,teda vtedy budem mat 270dni zaplatenych a z toho noveho balika urcite nevykryjem platit dalej,to je riadna palka,ja mam este stare ceny 🙂 ale to som nepochopila,ze sa to dnp stale rata na dva roky dozadu.asi najlepsie @gapa by to vedela vysvetlit.
alebo baby ak tu niektora tomu chapete,tak dajte prosim nejaky konkretny priklad v ktorom by sa toto (odpoved zo socialky skopcena pod mojim prispevkom) dalo "vyuzit" v pripade ,ze k oktobru roku 2012 kedy konci 270dni zena neotehotnie,no otehotnie napr k oktobru 2013,teda s porodom sa do dvoch rokov zmesti.co treba potom spravit aby narok na matersku vznikol.dakujem 🙂

"Ešte by som chcela doplniť, že ani keby ste neboli v čase zániku DNP tehotná, nárok na materské z DNP by Vám síce v ochrannej lehote nevznikol, ale neboli by to vyhodené peniaze, keďže akékoľvek ukončené poistenie v období 2 rokov pred pôrodom sa môže započítať do 270 dní nemocenského poistenia, potrebných pre vznik nároku na materské. V systéme nového poistenia by ste tak nemuseli byť "nových" 270 dní, aby Vám vznikol nárok na materské z dobrovoľného poistenia.Kika Kovacikova "

bobocka
1. sep 2012

@macka23 a vies v akej vyske je materska z minima? myslim,ze sa to nejak moc nelisi od vysky klasickeho rodicaku,ci sa mylim?

macka23
1. sep 2012

@bobocka tiez to chapem tak, a myslim ze vyska MD z minima je velmi podobna vyske rodicovskeho prispevku.

bobocka
1. sep 2012

@macka23 takze ich vyhlasenie,ze peniaze nie su zbytocne a materska sa z toho ratat da su viacmenej len prazdne slova,pretoze zena sice dostane matersku ,ale v tak nizkej vyske,ze sa to pomaly rodicaku rovna,ktory by dostala tak ci tak aj keby dnp neplatila 😠
a dajme tomu,ze mi skonci dnp,ktore platim z maxima teraz v oktobri 2012.otehotniem v oktobri 2013 ,tak ako si mozem zabezpecit apon nejaku slusnu matersku? treba si zas nanovo zacat platit z noveho vymeriavacieho zakladu,ci sa s tou uz v tomto roku zaplatenou sumou da nejak pohrat? neda sa na tu teraz zaplatenu sumu nejak prihliadat ? nemoze sa teraz zaplateny zaklad o rok brat ako minimalny (ked ho tak pokladat budu podla toho co pisu) a ja by som si teda vymeriavaci navysila len o istu sumu k nemu?

bobocka
1. sep 2012

a da sa niekde pozriet tabulka dnp k 1.2.2012? na socialnej poistovni stranke je stale ta januarova so starym zakladom a starymi dobrymi mesacnymi splatkami 😒

katinka110
1. sep 2012

@bobocka ja uz som z toho jelen..mne bolo povedane kedze som nezamestnana,ze si mam platit dnp a budem poberat rodicovky prispevok plus neviem presne 6 mesiacov alebo kolko dalsie peniaze tiez neviem sumu.....cize aby som si trocha prilepsila......ci tiez je to blud????ja uz v tom mam chaos 😒

macka23
1. sep 2012

@bobocka no ak ti dnp zanika teraz v oktobri tak posledna moznost ako ziskat matersku z maxima je otehotniet teraz, lebo ochranna lehota je 8 mesiacov a dovtedy musis nastupit na MD ak si chces materske uplatnit z DNP z maxima. S tym ze su tam ese nejake klucky ohladom vzniku a zaniku noveho poistenia pocas ochrannej lehoty, ktorym ja moc nerozumiem.zatial nie som tehotna tak to moc neriesim.
Ak sa mylim tak ma snad niekto opravi. 😔

bobocka
1. sep 2012

@katinka110 ja som rovnaky pripad.tiet nezamestnana,momentalne si platiaca dnp z maxima a 270dni mi konci k 25.10.2012.snazime sa o mimi,ale pod tlakom sa snazi tazko.nerada by som o tie peniaze uz zaplatene prisla ak sa nam nezadari teraz,ale napr o rok.no mozno niekto bude vediet poradit co a ako 🙂

katinka110
1. sep 2012

@bobocka no tak to naozaj sme rovnaky pripad....dufam,ze nam da niekto odpoved ako to vlastne je....a co robit aby sme o tie peniaze neprisli....

katinka110
1. sep 2012

@bobocka a aj mne konci 25.10.2012 😀

bobocka
1. sep 2012

@macka23 co sa tyka naroku na materksu teraz ano,to vsetko co si napisala chapem.ale ide mi o tie dva roky,na ktore sa odvolavala ta pani zo socialky

"Ešte by som chcela doplniť, že ani keby ste neboli v čase zániku DNP tehotná, nárok na materské z DNP by Vám síce v ochrannej lehote nevznikol, ale neboli by to vyhodené peniaze, keďže akékoľvek ukončené poistenie v období 2 rokov pred pôrodom sa môže započítať do 270 dní nemocenského poistenia, potrebných pre vznik nároku na materské. V systéme nového poistenia by ste tak nemuseli byť "nových" 270 dní, aby Vám vznikol nárok na materské z dobrovoľného poistenia.Kika Kovacikova "

vies,ci sa na zaklade toho co napisala neda este nieco robit a prilepsit si k minimalnej materskej ak otehotniem napr o rok,teda porod bude do dvoch rokov od ukoncenia platenia dnp.ide mi o to,ze ci sa to neda brat ako moj minimalny zaklad z ktoreho mi oni chcu potom akoze min matersku ratat a ze ked ja si to navysim napr o 400euri,ze ci nebudem potom napr platit dnp len z tych mojich navysenych 400euri,ale materska sa bude ratat nimi vyratana minimalna + materska z 400euri mnou doplacanych pocas tehotenstva.vies co myslim?neviem aky je teraz minimalny vymeriavaci,dajme tomu ,ze 380euri a z toho mi akoze oni budu potom ratat matersku,ale ja chcem napr zaklad 780,tak si teda len 400 rozdiel budem doplacat. tak to bolo aj predtym,ze zena ak zarabala napr 500euri a chcela matersku z 900euri,tak si paltila dnp zo zakladu 400euri,teda len rozdielu.

bobocka
1. sep 2012

@katinka110 tak vitaj v klube 😀

bobocka
1. sep 2012

viete niekto aky je momentalny miminalny vymeriavaci? dakujem...nikde sa neviem dopatrat tej novej tabulke platiacej od februara 🙄

katinka110
2. sep 2012

@gapa nevedela by si nam poskytnut info ohladom vyssie diskutovanych otazkach?dik

lucya89
2. sep 2012

@katinka110 tak ak neotehotnies do toho oktobra kedy ti konci poistenie tak su dve moznosti(pre pripad ze otehotnies niekedy buduci rok ) 1. platit si to dalej ako celkove poistenie čiže cely balik(co sa asi velmi neoplati to si uz musi zvazit kazdy sam )
a druha je ze ked otehotnies den pred nastupom na MD sa prihlasis na cele poistenie a na druhy den das ziadost na materske... materske ti vsak bude ratane z minima... co je nieco vyse 200 Eur. neviem presne aky je minimum.. zaplatis to poistenie len za ten jeden den.. ovsem sa vsak treba odhlasis z tohto poistenia v posledny den poberania materskej aby si nic nemusela platit... rodicovsky prispevok sa pocas poberania materskej nepobera! jedine co sa pobera su pridavky na deti to je cca 20 eur (inak to iste mozes robit aj s pn do dvoch rokoch- v den podania pn na socialku sa prihlasit a v den ukoncenia odhlasit a dostanes aspon minimum vyplatene )

co sa tyka toho ze musis otehotniet do 2 rokov to ti ta teta na socialke chcela povedat asi to ze socialka pozera spatne dva roky do zadu a v tych dvoch rokoch musis byt 270 dni poistena... ovsem sa vsak takisto musis prihlasit minimalne den pred podanim ziadosti na materske na cely balik .. v tomto pripade vsak bude materska ratana len z minima...

@bobocka
@macka23 no co sa tyka tych vsetkych kluciek ak osa podari otehotniet teraz a chcete matersku v ochrannej lehote: tak platit v stanovenom case cize do 8 splatka za dnp hlavne myslim posledna splatka nacas(ani o den neskor)..aby nebol nejaky nedoplatok(myslim ze do 5 eur moze byt ale tak radsej mat vsetko vyplatene). nastup 6 tyzdnov pred porodom na matersku (ani o den skor ani o den neskor)a pozor aby v ochrannej lehote nevzniklo ine resp. nove poistenie ci uz dobrovolne alebo povinne ... myslim ze ine tam niesu aspon som sa s nimi zatial nestretla

macka23
2. sep 2012

@lucya89 vdaka za vyjasnenie, mne ide hlavne o to, ze v januari mi skoncila RD, bola som nezamestnana , evidivana na UP, DNP si platim od januara z maxima, 1.8. som nastupila do prace. DNP mi konci 26.9. Lenze som v skusobnej dobe /4 mesiace/ A ak by som o pracu prisla v ochrannej lehote, doslo by k zmene poistenia. A teraz cisto teoreticky: ak by som teda otehotnela do "daneho" terminu a v ochrannej lehote prisla o pracu, mala by som narok na materske z DNP?
Asi to znie komplikovane ale snad rozumies co myslim 😅 dakujem.

moon1979
2. sep 2012

@lucya89
ale pokial ti vznikne nove poistenie zo zamestnania pri prechode z RD na MD (retazovy porod) a prihlasim sa na balik z dobrovolneho den pred nastupom na MD (podmienku 270 dni mam splnenu, len nebudem pokracovat v baliku) tak mi kvazi vznikne nove poistenie aj z dobrovolneho aj zo zamestnania, takze zo zamestnania budem mat matersku podla pravdepodobneho VZ a z dobrovolneho z minima, nie? Cize aj napriek tomu, ze mi zanikne ochranna lehota nastupom na MD zo zamestnania, ak sa den dopredu znova poistim z baliku dobrovolne tak mi nezanikne narok na matersku aj z DNP ... dobre hovorim?