Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl lebo na páske mám denný vymeriavací základ uvedený 22 €

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl asi to bude tak, lebo ked som si odčítala od súčtu vym. základov ten uvedený na páske dáva mi to číslo z prvého rozhodnutia, ktoré asi zaniká druhým rozhodnutím :D ale aj tak ďakujem za info :D pekný den :D

mackoxxx
11. aug 2011

Úžasné na tých rozhodnutiach je to, že ho nemôžeš pochopiť. To je problém napísať jednu zrozumiteľnú formulu? 😠

mima595
11. aug 2011

@natyi25 - tie 2rozhodnutia su taketo:
1. ti priznavaju zo zamestnania...kedže vsak prvych 10 dni plati zamestnavatel, oni neskumaju, ci za tych prvych 10 dni presahujes maximum , alebo nie...proste z DNP mas narok na tolko, zo zamestnania na tolko /vsetko podla VZ/ a to ti vyplatia....

2 rozhodnutie...od 10. dna už PN plati socialka, a tam sa oba naroky zosubehuju, teda nesmies preskocit maximum......a teda po zvysok Pn budes dostavat tych 19,80E...

odvolavanie sa asi nema zmysel, lebo oni sa tie VZ rataju podla poctu dni, a ty si to dopredu nevies vyratat....., aj napr. do 1.7.2010 asi platil iny VZ ako plati teraz....../ale to som si už nie ista, kedy naposledy menili max. VZ/

natyi25
11. aug 2011

@mima595dakujem, a vieš mi povedať prosím ťa ako vypočítali vymeriavací základ z DNP? spolu cca 34€, viem, že zo zametnania je 22 a tých 12? platila som si mesačne 20,50 € DNP

mima595
11. aug 2011

@natyi25 - sice nerozumiem, co sa pytas...teda chces vediet, ako ti vyratali davku z DNP??

toto už neviem presne, už sa v tom tak nevrtam ako niekedy, ale zhruba to bolo ttak, že sa scitali VZ, co si platila a vydelilo poctom dni, za ktore si platila...
zadrhel može byt v tom, že si napr, niektory mesiac mala vyssiu HM a preto vyssi VZ zo zamestnania a preto ttti mohli z DNP uznat nizsi VZ, ako si v skutocnosti za dany mesiac zaplatila....
alebo aj napr. v tom, že si nastupila na PN v JULI???/ ak ano, ten ma 31 dni, a preto sa VZ deli poctom dni, a preto je napr. rozdiel, že ženy, ktore nastupuju na PN v mesiacoch, co maju 30 dni /alebo vo februari/ maju vyssi VZ ako tie, co nastupuju v mesiacoch 31-dnovych

monka9999
11. aug 2011

@prahaxx 8maja som to založila.

natyi25
11. aug 2011

tým, že mi prišlo už rozhodnutie, môžem trvalý príkaz v banke na platby DNP zrušiť, že? a pred koncom materskej sa rozhodnem, čo dalej?

prahaxx
11. aug 2011

@monka9999 pokial si DNP zalozila do 6tt tak Ti materska vyjde, a aj keby si isla na PNku, tak matersku mat budes, akurat doporucim platit DNP az do prvej materskej, ked Ti pride na ucet, tak mozes poziadat o vratenie preplatku, ktory tam vznikne cez PNku. držte sa

monka9999
11. aug 2011

podla všetkeho som zostala tehotna na konci marca.doktor neni schopny mi to vypočitat.najskor povedal že mam termin 24.12.potom 17.12.potom som bola na 3D v Hlohovci a tam mi povedal že to bude určite až 22.12.tak sa to strašne zle počita.takže ak sa v decembri narodi,tak decembri by som mala zaplatit a aj v januari by bolo dobre?mam si nechat PN až do porodu?ak sa to vobec da.neviem či musim nastupit na metersku 6tyždnov pred porodom alebo ma može nechat na PN.
@prahaxx
@prahaxx

momoyka
11. aug 2011

ahojte, mam taku otazku, bola som dnes s malym u dr., vypisala nas na očr, lebo si platime dnp, ale dala mi tam spatne datum utorkovy, teda 9.8. , a nestihla som dnes socialnu poistovnu, dokedy vlastne to tam musi byt, ako sa to pocita? pomozte..
dakujem

mackoxxx
11. aug 2011

@gapa Prosím o radu. Mám rozhodnutie zo soc. poisťovne Nevyšla mi max. PN a pravdepodobne ani materská nebude max. aj keď mám pripoistenie. Nech som sa snažila pochopiť pani na soc. (cez telefón), že prečo nie, tak som nepochopila.
Rozhodnutie (vraj sa bral do úvahy mesiac 10-12. 2011).
HM: 10.2011----843,11€
HM: 11.2011--- 939,98€
HM 12.2011---876,86€
Plus pripoistenie 18,30 mesačne (tu vyšlo VZ 7,51€ 1.-3. deň 1,8775 a potom 4,1305€.
Spolu vyšla za jeden PN 18,92€ od 11 dňa PN čiže už tých 55%. Maximum by malo byt ak sa nemýlim 19,80 na deň. Nemám veľký rozdiel ale mesačne to činí cca 30€. Mám sumu prevyšujúcu max. vymeriavací základ a aj tak max. nedostanem? Jediné čo mi z toho vychádza je, že mám zle vyrátaný VZ z práce. 18,92-4,1305 =14,7895€.
Zle tomu rozumiem, alebo je chyba vo výpočtoch. Má zmysel podávať odvolanie? A súčasne mám preplatok na poistnom!!! Ďakujem.

lucia.kl
11. aug 2011

@natyi25 fakt netuším...

lucia.kl
11. aug 2011

@monka9999 na materskú musíš nastúpiť najneskôr 6tt pred termínom pôrodu, ak by si nastúpila neskôr, tak by sa ti krátila materská...

monka9999
11. aug 2011

@prahaxx prosim ta pozerala som kalendar a ja to mam založene8aprila.to som bola tehotna asi2tyždne.neviem čo mi to napisala za hlupost s tej soc.ved 8maja bola nedela.a podla mojich zaznamov v kalendari to bolo založene8aprila.vieš mi to teraz vypočitat?ak dame termin porodu na18decembra.stale mi ho posuva.ale jeho posledny bol na18.12.nechce sa držat terminu od ineho lekara.

monka9999
11. aug 2011

@lucia.kl maš dvojičky?raz tolko roboty.ako by mi ju kratili?aj ked mam PN?

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl a vieš mi poradiť, či už teraz môžem zrušiť trvalý príkaz na úhradu DNP? ked mám rozhodnutie???

lucia.kl
11. aug 2011

@monka9999 hej mám dvojičky. ono aj keď si PN tak na materskú musíš nastúpiť najneskôr tých 6tt pred plánovaným TP - iba že by pôrod nastal skôr ako tých 6tt, tak by sa materská začala rátať dňom pôrodu. ono ak nastúpiš na materskú neskôr, tak sa ti materská skráti ale teraz neviem o kolko, či na 21 alebo 28tt

lucia.kl
11. aug 2011

@natyi25 hej môžeš zrušiť, a potom sa rozhodneš po MD čo dalej - ja teraz využívam PN aj počas RD takže si platím dalej...

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl na čas do materskej ho zruším, pred materskou znovu začnem platiť a počas rodičovskej môžem poberať aj rodičovský + PN?

monka9999
11. aug 2011

@lucia.kl aha.no tak snad to dako doratam.ale ked mam tolko terminov porodu tak by sa mohli držat aspon posledneho.a keby som to pripoistenie nezrušila možem ist na očerku aj ked som na materskej?ale to až ked budem mat po tom pol roku.nie?ked mi to vyplatia.

lucia.kl
11. aug 2011

@natyi25 ak budeš prechádzať z PN rovno na MD, tak už pllatiť nebudeš.. a áno po MD môžeš poberať aj RD spolu s PN alebo OČR - ale musíš mať naozaj nejaký problém alebo choré dieťa...

monka9999
11. aug 2011

@natyi25 stretneme sa v porodnici!!!to akože ak budem mat zaplatene viac ako mam mat tak mi nedoplatia tu matersku?!

monka9999
11. aug 2011

@lucia.kl ale musela by som to asi do tej doby stale platit.že?

lucia.kl
11. aug 2011

@monka9999
@monka9999 na materskej nie, až na RD a musíš mať splnené podmienky 270dní za posledné 2roky a 26tt aktívne poistenie..

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl na materskú pôjdem rovno z PN, takže platiť po PN a pred MD nebudem 😉 a oplatí sa mi ísť z PN na materskú asi tých 6týž. nie 8. lebo o tie dva týždne by sa mi skrátila materská potom, ano???
materskú mi počítajú z iného vym. základu ako je teraz určený na rozhodnutí, alebo z toho istého, len 60%?
dakujem za odpovede, si poklad 😉

natyi25
11. aug 2011

@monka9999 myslíš, že sa poznáme? či tú pôrodnicu spomínaš kvôli 22tt??? 😉

gapa
11. aug 2011

@mackoxxx
takže tvoje dnp začalo 1.10.2010, takže RO z dnp bolo 10-12/2010. A zamestnanie ti tiež vzniklo 1.10.2010? Predpokladám nie, ale skôr a to je dôvod, lebo zo zamestnania je iné rozhodujúce obdobie a sa berie vym.základ od zač. prac.pomeru, resp. od 1.1.1010 (ak vznikol pp skôr ako 1.1.2010) do 31.12.2010 a ten bol niektoré mesiace predpokladám nižší ako v obd. 10-12/2010

mackoxxx
11. aug 2011

@gapa Asi to bude tak ako vravíš. Ale je to dosť divné. Z práce počítajú za rok a DNP len 3 mesiace, ktoré som bola poistená v roku 2010. A tam mám jeden základ vysoký v práci. Takže môžem nadávať na jeden vyšší plat, ktorý mám zarátaný.. 😠 . Táto suma je už konečná a z tej budem mať aj materskú alebo sa bude ešte preratávať? Ďakujem

gapa
11. aug 2011

@mackoxxx
z každého nem.poistenia sa nárok posudzuje samostatne, teda aj rozhod.obdobie ...
ono sú aj omnoho divnejšie kombinácie, ak napr. vznikne dnp v dec. a niekkto má velké premie v dec., môže vyjsť dvz z dnp aj 0eur.
Denný vym.základ je konečný a sa neprerátava. Prvých 10dní platí zamestnávatel náhradu príjmu a to by mal byť rovnaký denný vym.základ ako zo zamestnania zo soc.poistovne a teda dávka od 4tého dna by mala byť od zamestnávatela rovnaká ako zo soc.poistovne zo zamestnania.