Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kvietocek55
12. okt 2013

@zalka skôr sa mi nepodarí, lebo manžel ide na osem mesiacov preč... Vracia sa niekedy v júli..

zalka
12. okt 2013

@kvietocek55 tak sa posnažte teraz ešte pred jeho odchodom 🙂

kvietocek55
12. okt 2013

@zalka Jooj nejde to... Nechceme to takto.. ako ja viem, že keby som aj chcela nastúpiť, tak mi dajú výpoveď.. preto som chcela aspoň najvyššiu podporu..

zalka
12. okt 2013

@kvietocek55 no na najvyššiu podporu potrebuješ čerpať 1-2 dni dovolenky, a zvyšnú dovolenku preplatiť ... a bude max. podpora

kvietocek55
12. okt 2013

@zalka čiže ak má malý 13. 3 roky.. tak 14., 15. čerpem dovolenku a zvyšok preplatiť.. Ok a čo potom s materskou? Budem mať nárok alebo nie? Vlastne na výpočet by sa bral rok 2014.. do jula by som bola na RD, potom na UP. V 2015 by som porodila..

zalka
13. okt 2013

@kvietocek55 nárok na MD budeš mať , ak budeš v čase skončenia PP tehotná, ak nebudeš tehotná, tak ak si nájdeš zamestnanie potom alebo DNP tak nárok mať budeš.

kvietocek55
13. okt 2013

@zalka Daakujem..

zuzkaja
14. okt 2013

@zalka dakujem za odpoved

zalka
14. okt 2013

@kvietocek55 @zuzkaja rado sa stalo

apena
16. okt 2013

Chcem sa spýtať na ošetrovné z DNP. Momentálne nepracujem, starám sa o dieťa do 6 rokov. Platím si DNP už pár rokov, momentálne z minima, do októbra minulého roka z maxima. Manželova babka ochorela, býva s nami v spoločnej domácnosti. Mám nárok na ošetrovné pri starostlivosti o manželovho starého rodiča? V informáciách v sociálnej poisťovni som našla, že nárok na ošetrovné je u ošetrovania rodiča, ale prarodič tam spomínaný nebol. Takže pravdepodobne by mi nárok na vyplatenie ošetrovného nepriznali, ale zaujíma ma, či za tie dni, čo by som mala vypísané ošetrovné, musím platiť poistné, aj keď by mi nakoniec ošetrovné priznané nebolo? Ďakujem.

kitty88
16. okt 2013

@zalka ahoj, prosim ta, ty si mi raz radila ohladom DNP, ale nejak som si nezapamatala presne 😅 ide o to, ze som si platila DNP od 11/2011, zaniklo mi 27.7.2012, na MD som bola od 29.7.2012, od 24.3.2013 som na RD, medzitym mi skoncil prac. pomer 28.2.2013. a teraz otazka - viem, ze si mi radila, ze ked do 15 mesiacov od zaniku DNP mi vznikne nove, tak by som mala MD (aj PN?) z DNP, len teraz neviem, mam platit z maxima alebo minima, ako dlho (opat tych 270 dni?), kedy po novom vzniku DNP mozem ist na PN, aby som dostala z toho? vela otazok naraz, vrta mi to vsetko v hlave, tym viac, ze som sa spamatala v hodine dvanastej... hadam sa z toho vysomaris 😅

zalka
16. okt 2013

@kitty88 hm.. ak sa zajtra prihlásiš na DNP z minima 393 eur a pôjdeš napozajtra na PN tak ju dostaneš zaplatenú, ak si tehotná a si v 6 týždni tehu alebo najneskôr do 8t tehu sa môžeš prihlásiť na maximum 1179 eur a ísť na PN .. v podstate tebe skončilo poistenie 28.2.2013 takže do cca 29.5.2014 ak ti vznikne poistenie tak môžeš z neho čerpať PN ... kedykoľvek

kitty88
16. okt 2013

@zalka teda sa to nepocita tych 15 mesiacov od skoncenia DNP, ale od skoncenia poistenia zo zamestnania? z akej sumy (teda vymeriavacieho zakladu) by sa mi potom pocitala PN/MD? z toho, co by som platila teraz alebo predtym? a este - ak by som dajme tomu isla hned na PN, tak pocas nej musim platit DNP alebo nie?

zalka
16. okt 2013

@kitty88 počas PN sa DNP neplatí ak dostávaš PN z DNP ... a PN je vždy do 26t od vzniku DNP minimálna tj. cca 216e bezohladu na VZ aký sa zvolí .
Po 26týždňoch nepretržitého poistenia ak vznikne PN alebo MD tak tak je platená zo skutočného VZ .. teda z toho na aké je človek prihlásený.

kitty88
16. okt 2013

@zalka dakujem za info, ked mi este nieco napadne, vsak sa mozem ozvat? 😉 pekny vecer 🙂 a predsa este nieco, pocas PN dostavam aj rodicak, ci nie? vdaka este raz 🙂

zalka
16. okt 2013

@kitty88 áno dostávaš

svirky
16. okt 2013

@zalka dobry den,chcela by som radu,ked je to mozne...ako skoro kazda som si zacala v januari 2012 (ale neviem presne kolkeho) po 2.krat platit DNPO...chcem sa opytat,ze dokedy je moznost ho este vyuzit a keby som zacala marodovat tesne pred koncom tej lehoty,tak mozem marodovat dlhsie,alebo len presne do tejto chranenej lehoty...dakujem velmi pekne,Z.

zalka
16. okt 2013

@svirky od skončenia poistenia si pripočítaj 15 mesiacov tj. 460 dní .. a dovtedy vieš využiť to staré DNP teda prihlásením sa na nové .. a PN môže byť platená 52 týždňov.

magica78
16. okt 2013

@zalka dakujem ti velmi pekne ze si pomohla jedenej kocke co som jej odporucala aby sa na teba obratila 🙂 ♥ este raz dakujem si zlata

zalka
16. okt 2013

@magica78 rado sa stalo 🙂

magica78
16. okt 2013

@zalka nemusela si a jej to velmi pomoze ked je v takej situacii 🙂 este raz dakujem 🙂

zalka
16. okt 2013

@magica78 no nie vždy sa dá poradiť ... ale ak sa dá tak nemám s tým problém 🙂

svirky
16. okt 2013

@zalka dakujem velmi pekne,takze ked dobre ratam,tak som na tom tesne pred koncom?? lebo vtedy to bolo len na tych 26 tyzdnov,ked si dobre pamatam,ze?kedze som si pretym platila x rokov ... ked je to tak,ako pisem,takze ked zacnem marodovat tesne pred koncom tych 15 mes. mozem marodovat dalej aj ked uz prekrocim tych 15 mesiacov...som uplne z toho mimo 🙂

zalka
16. okt 2013

@svirky ak sa prihlásiš na DNP napr. 1.12. a ideš na PN 2.12. a maroduješ do 30.5.2014 tak predsa toto DNP si necháš aktívne, počas PN neplatíš odvody .. a po skončení PN ukončíš aj DNP ... takže tá doba sa ti kúsok zase predlži kedy budeš môcť využiť to DNP ...

svirky
16. okt 2013

@zalka ahaaa,nevedela som sa z toho vysomarit,lebo ma upozornovali nato,ze mi bude koncit ta lehota 15 mesiacov od ukoncenia...kedze som na rodicaku a akurat sme poriadne pochoreli,tak som nevedela,ci mam este sancu to vyuzit...a platene je to len z minima,ze?

zalka
17. okt 2013

@svirky áno PN v prvých 26t ak vznikne od prihlásenia sa na DNP je platená len z minima.

michaelapillarova
17. okt 2013

Ah jaj, materska mi skoncila v auguste, zabudla som sa odhlasit a teraz mi prisla vyzva, mam uhradit 142 eura, parada 🙂

apena
17. okt 2013

Neviete niekto, či si môžem uplatniť ošetrovné na starého rodiča? Ďakujem.

tatolu
17. okt 2013

@apena tuto mám odpoveď z apr.tohto roka v inej diskusii - nemyslím, že by sa niečo menilo:
§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča MANZELKY (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

tatolu
17. okt 2013

@apena nechcela si skôr vedieť o príspevku na opatrovanie - čo dáva UPSVaR?