Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

andzi
25. jún 2010

@gabikab Neviem z akého dôvodu by si mala podávať daňové priznanie. Ak si zamestnaná a iný príjem nemáš, tak ročné zúčtovanie dane podáva tvoj zamestnávateľ.

petka5050
25. jún 2010

Ahojte! prosím vás, poraďte mi, lebo čím viac čítam, tým viac som domotaná. Už 10 rokov som zamestnaná u jedného zamestnávateľa a od 1. apríla 2010 si platím DNP. Chceli by sme druhé dieťa, ale už teraz viem, že ak sa to podarí, budem PN. Aká doba musí prejsť, 26 týždňov alebo 270 dní, aby som mala nárok na zvýšenú PN? A keď by potrebná doba uplynula až počas PN, dá sa aj vtedy požiadať o zvýšenie PN, alebo sa musí PN prerušiť ?

standa82
25. jún 2010

@zuzanajd ... Zamestnávateľ neplatil za teba nič, ale kým si bola na materskej (rodičovská sa do úvahy neberie), tak to sa berie ako keby si bola soc.poistená. Ešte mi presne napíš dátum od kedy do kedy (cca.6 mesiacov) si bola na materskej.

standa82
25. jún 2010

@petka5050 ... Musíš si platiť 270 dní do dňa pôrodu. Týchto 270 dní musíš mať zo zamestania a samostatne aj z DNP, keďže ti PP trvá. Keby si mala ukončený PP, stačilo by ti 26 týždňov, pretože by ti spočítali dni zo zamestnania + dnio z DNP a to by ti muselo vyjsť 270 dní do dňa pôrodu. Takže musíš platiť v DNP minim. 270 dní do dňa pôrodu.

andzi
25. jún 2010

@petka5050 keďže nemáš ukončené iné nemocenské poistenie, to znamená, že do nástupu na PN musíš byť doborvoľne nemocensky poistená aspoň 270 dní, ak nie, dostaneš len PN zo zamestnania.

majamat
25. jún 2010

@petka5050 , ahoj, ja som presne ten pripad, ale u mna to uz prebieha. musis platit 270 dni a citala som, ze PN by mala zacat az po uplynuti tohoto obdobia. ja uz som PN a mne to uplynie az na konci jula. chcem sa ist informovat do soc. poist, ale neviem kedy sa tam dostanem. obavam sa, ze budem musiet prerusit PN. neviem ci to pojde. mohla by som si vybrat dov a ist znovu na PN, ale neviem ci bude s tym suhlasit zamestnavatel, lebo prvych 10 dni plati zamestnancovi on a nie soc. poist.

zuzanajd
25. jún 2010

@standa82 tak to bolo niekedy od konca oktobra 2006 az do konca aprila 2007. dakujem

standa82
25. jún 2010

@zuzanajd ...No keby si otehotnela teraz, nerátalo by sa ti nemoc.poistenie zo zamestnania, pretiže to bolo skôr ako dva roky pred. Takže nárok na PN z DNP budeš mať až keď ti uplynie 270 dní z DNP (z maxima).

anita79
25. jún 2010

ahojte....nieco som zacula, ze sa ma opat menit soc. zakon a zakon o materskej?poculi ste nieco. vyse roka si platim DNP snazime sa o 2. dieta.. zatial len potichu ale verim ze uz to vyslo, a kedze nie som zamestnana, narok na matersku by som mala len z DNP tak ma pochytil strach ci to nechcu zrusit. 😒

majamat
25. jún 2010

@anita79 , ja mam tiez obavy. o tom, ze sa bude DNP rusit som pocula uz na jesen, ale nikto nevie nic konkretne.

standa82
25. jún 2010

@majamat
@anita79
....nič sa rušiť nebude, povedal to v nejakom rozhovore p.Mihál. Nemusíte sa báť.Ja tiež sledujem všetko čo sa DNP týka, lebo mi taká super materská pomôže o 3 mesiace.

anita79
25. jún 2010

STANDA82- no si ma potesila. prave prehladavam internet ale ziadne informacie o planovanych zmenach v social.zakone som nenasla.

majamat
25. jún 2010

@standa82 , tiez si ma potesila. ja idem na matersku asi v decmbri. este musim zistit ako s tou PN.

standa82
25. jún 2010

@majamat ...nárok na PN z DNP budeš mať, až keď ti uplynie 270 dní. Keď sa tak stane, normálne si choď k lekárovi pre tlačivo PN pre SP z DNP. On ti ju vystaví a ty si ju pôjdeš zaniesť do SP. Budeš potom dostávať PN zo zamestnania(resp.potom vl. zo SP) a plus z DNP zo SP.

majamat
25. jún 2010

@standa82 , problem je v tom ze ja uz PN mam a este neuplynulo 270 dni. je mozne, ze uz budem PN az do materskej.
DNP zatial platim dalej. 270 dni uplynie asi 28.7.

petka5050
25. jún 2010

Žienky, veľmi Vám ďakujem za odpoveď a želám príjemné tehotenstvo. 😉

standa82
25. jún 2010

@majamat ...ale máš len PN zo zamestnania (prvých 10 dní a potom zo SP), ale z DNP máš nárok až po uplynutí 270 dní, t.j. ako píšeš, od 29.7. Takže Si to presne over kedy ti uplynie 270 dní a deň po choď k lekárovi a vypíše ti PN aj pre SP z DNP. A bueš dostávať aj PN z DNP.

idris
25. jún 2010

Ahojte babule chcem sa spytat kolko treba platit DNP aby som mala najvissiu moznu matersku??? Lebo som sa nejako nevysomarila na socialnej poistovni tam mi povedali dake percenta ale neviem z coho a ako no vrrrr :/

majamat
25. jún 2010

@standa82 , dakujem za radu. aj som to tak chcela urobit, len niekde som citala, ze PN nesmie zacat pred uplynutim tych 270 dni.

@idris , je to nieco cez 47,- €.

idris
25. jún 2010

@majamat dakujem :D a to mi potom vide kolko ak sa smiem este spytat ???

majamat
25. jún 2010

@idris , mala by si dostat asi 600 €. slusna suma. to potesi.

idris
25. jún 2010

@majamat si poklad 🙂 a este raz dakujem

katavinka
25. jún 2010

Idris, vychádza to necelých 600€, to máš vyrátané z toho čo si platíš. Od 1.júla sa zvyšuje vymeriavací základ, takže ak si nemocenské platíš aspoň 6mes. a chceš výšku materskej ešte zvýšiť, tak si môžeš od júla zvýšiť ten vymeriavací základ a dostaneš ešte viac.

gapa
26. jún 2010

@majamat
niektoré mamičky písali, že druhú PN im lekár vystavil po splnení 270dní. Vraj im to v SP poradili. Neviem, či to robia všade v sP tak, lebo som si vždy myslela, že PN by mala začať zo všetkých nem.poistení rovnako, ale v praxi tomu tak nie je vždy. Ale zaručiť ti to nezaručím.

gapa
26. jún 2010

@zuzanajd
bohužial, nárok na nemocenské budeš mať až po uplynutí 270dní z DNP. Ty si totiž čerpala nie materskú dovolenku, ale už vyše dvoch rokov rodičovskú dovolenku. A od nástupu na RD ti zamestnávatel v soc.poistovni prerušil nemoc.poistenie= akoby zrušil. Doba čerpania RD v zamestnaní sa ti síce zarátava do 270dní pri uplatnení nároku na MATERSKé ale nie pri uplatnení nároku na NEMOCENSKé. V tom je rozdiel.

Tj. ak by si po 26týž. od prihlásenia na DNP nastupovala na MD, tak máš nárok z maxima. Ak ti vznikne PN, tak nárok na nemoceksé nemáš.

hovorí o tom Zákon o sociálnom poistení § 26 ods.1 písm. e) + ods.5 (prerušenie=zánik poistenie z dôvodu RD) a § 49a (že pre nárok na materské sa tieto dni rátajú)

gapa
26. jún 2010

@pipi1211
samozrejme treba posunúť pravdep. termín pôrodu, aby si nastupovala na MD najneskôr 6týž. pred pravd.termínom pôrodu. NIe posunúť len nástup na MD!!!

pipi1211
26. jún 2010

@gapa hej hej to mi je jasne 🙂 takze ak by sme to posunuli s doktorkou tak mi to mozno pomoze, hej? 🙂

gapa
26. jún 2010

áno,
ale v sp môžu rozhodnúť do 30dní a v komplik.prípadoch do 60dní od podania žiadosti.

jahmara
27. jún 2010

Ahojte kocky, prosim vas pekne. Ak mi vychadza porod na 22. februara, teda som v siestom tyzdni a teta na socialke je ochotna ma prihlasit na DNP az k 1. julu (kedze sa zvysuje vymeriavaci zaklad a pod. a podla nej je zbytocne to davat o 4 dni skor) , mozem to este stihnut tak, ze by som dostavala maximalnu matersku? Ako som si citala vase prispevky, niektore tvrdite, ze sa to da do cca 8. tyzdna tehotenstva. lenze ako ratam, tak ratam, nejako mi to nevychadza stihnut 26 tyzdnov platenia DNP z maxima do zaciatku MD. Este nemam datum odchodu na MD stanoveny, ale myslim, ze je to 5 alebo 6 tyzdnov pred terminom porodu a to je v mojom pripade prva polovica januara. Ked zacnem platit DNP z maxima od 1. jula, 26 tyzdnov uplynie v polovici januara a to znamena, ze nejaky tyzden mi moze ujst... prosim vas, ktore sa vyznate, mozete mi napisat ako to je? da sa to nejakoe ste riesit alebo je to uz zbytocne v mojom pripade?

zuzanajd
27. jún 2010

@gapa dakujem ti krasne za odpoved. tak uz ale aspon viem ako som na tom. a viem ako sa zariadit. pomohla si mi.