Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katka888
10. sep 2010

@lazika1
ak si dnp viac ako 270 dni tak ano. ak budes na PN cely mesiac, nemas narok na RP
ú PN sa ti vyrata ako 55% VZ z DNp co si platis, z prace narok nemas , ale to asi vies, tak si len vyrataj, cis a ti oplati PN 😉 /

mirininu
10. sep 2010

@katka888,@gapa čo v prípade, že DNP nestihnem doplatiť do dňa pôrodu resp. budú mi tam chýbať napr. 2 týždne. Môže sa nejako neskôr využiť to DNP ? Myslím, že to treba využiť do 2 rokov od platenia... ja som myslela napr. počas RD, ak som na PN - týždeň, dva ... ako píšete vyššie , samozrejme s tým, že do 270 dní ešte doplatím DNP.

lenkaaninka
10. sep 2010

tak ja som bola zamestnana dokopy nejakých 170 dni a potom ma prepustili z práce a začala som doplácať DNP a to za potom prirátalo že bolo z toho 270 dní tak mám materskú 450 eur . Lebo to bolo to nemocenského fondu platené nezávisle na sebe resp. nie paralelne.

lazika1
10. sep 2010

@katka888 no myslela som či mi nevznikne nárok po tých 26 týždnoch alebo ako to je ...a kedže mi stále trvá PP, či sa mi to aj nezapočítava do NPoistenia...

lazika1
10. sep 2010

A ako sa to potom berie ked začnem PN napr. 20. v mesiaci a pokračujem do nasledujúceho mesiaca?Kolko dní v nasl. mesiaci si možem ešte dovolit? aby to šlo podla zákonov? Treba nejaké tlačivo o prechode, či ako sa tomu hovorí?Pri nároku na RP myslím je, aspon jeden den v mesiaci musíš byt na RP a máš na neho nárok.

katka888
10. sep 2010

@mirininu
ako myslis, ze nestihnes doplatit dnp? mas namysli, ze nespnis podmienku byt dnp min 270 dni? tak smola, nemas narok. jedine ak za posledne dva roky spatne od realneho dna porodu si uz raz bola nemocensky poistena a to poistenie zaniklo , napr robila si 2 mesiace , robotu si skoncila - zaniklo ti nem poistene a potom si si dala dnp, tak aj tie dva mesiace sa ti k dnp prirataju a tym padom si vies vypocitat, ci splnis 270 dni alebo nie.
vies dnp vyuzit aj na PNku neskor, tam opat musis splnit podmienku byt nemoc poistena min 270 dni za posledne dva roky od vzniku naroku na davku - nastupu na pn. na druhej strane, dnp ti ale musi trvat, nemozes dnp zrusit a o pol roka ist na pn ....
ak som nieco domotala, gapa ma verim opravi... / dakujem gapa 🙂 /

katka888
10. sep 2010

@lazika1
na PN musis mat splnenu vecne obmielanu podmienku 270 dni nem poistenia za 2 roky.
ked si na rodicovskej, nemocenske zo zamestnania mas prerusene, cize nemas narok z prace na PNku. to som si zhodou okolnosti bola vydebatovat na soc poist sma pre seba.
ale, ak si nem poistena min 270 dni z dnp , narok na Pn mas z dnp, cize 55% z vymeriav zakladu, z ktoreho si platis dnp. / ak si bola v case dva roky do zadu niekedy nem poistena a to poistenie zaniklo, napr ze si skoncila napr TPP, tak aj to obdobie sa ti k dnp prirata. neprirata sa ti ale nem poistenie z terajsej aktualnej prace, lebo to trva, a zaroven je subezne s dnp a nemozes si jeden datum napr 5.8.2010 zaratat do poctu dni dvakrat. 😉 asi to tazko vysvetlujem.

ak nastupis na Pn priklad 2.10.2010 a skoncis PN 29.11.2010 tak mas PNu za dane dni plus RP za 10/2010 ktory ti vznikol, kedze 1.10.2010 si bola na RD a za 11/2010 lebo 30.11.2010 si bola zase na RD 🙂

/ ak nieco domotavam, baby prosim o upravu, uz mi z toho pisania asi nefunguje cast hlavy 😉 /

lazika1
11. sep 2010

@katka888 áno už tomu chápem lepšie, takže musím čakat na tých 270 dní až potom mám nárok. žiadne iné nem. poistenie mi neskončilo pretože u mna to bolo takto: rok 2005 nástup na RD. rok 2006 nástup do práce (vtedy podla zákona som brala aj plný RP aj plat u zamestnávatela), pričom som dostala zmluvu na dobu neurčitú...v roku marci roku 2008 mi preplatili celú zbytnú dovolenku, potom asi 1,5 mesiaca som bola PN myslím už dobre nepamatám, a hned som šla na MD s druhým synom potom RD ktorá stále trvá.

S tou PN rozumiem dobre, super si to napísala. a ešte jedna otázka: Ked mi tých 270 dní DNP vychádza napr. na 04. v mesiaci, možem začat PN už v tomto mesiaci, alebo až začiatkom nasl. mesiaca? dakujem pekne vela užitočných vecí sa tu človek dozvie...dakujem ešte raz

katka888
11. sep 2010

@lazika1
akonahle mas splnenych 270 dni, mozes na PN. napr 270 dni ti skonci v utorok a v stredu sa das vypisat. neviem o tom, zeby to nejak suviselo s ukoncenim mesiaca. myslim, ze baby mi to potvrdia.

lazika1
11. sep 2010

Ja len že písala som na soc. poistovnu ohladom OČR, kedže sa očr vypláca do 26 týždnoch z minimálnej mzdy tj. okolo 60 eur. a po 26 týždnoch sa vypláca z daného VZ, ked mi tých 26 týždnov skončilo dajme tomu 15. 07. tak na očr som mohla nastúpit až nasl . mesiac aby som mala platené z mojjho vz. tak mi to odpísali tak som myslela že aj s PN to je tak že až nasl. mesiac sa plní s VZ mojho. píšem ako blbec chápeš ako to myslím?

lazika1
11. sep 2010

@katka888 som zabudla ta oslovit, prepáč, tak teraz

katka888
11. sep 2010

@lazika1
o OCR neviem, neriesila som to, takze ani nehladala info.

mirininu
11. sep 2010

@katka888 ja som to myslela, tak, že neviem či stihnem doplatiť DNP do pôrodu, ale chcem ho doplatiť tak, aby som mala potom splnenú podmienku tých 270 dní - potom by som prerušila z dôvodu materskej dovolenky - myslím, že počas nej nemusíš platiť ... a zas to obnovila. Mne trvá TPP, ale od roku 03/2008 som na materskej, rodičovskej a teraz od 06.09. som nastúpila opäť na materskú .

lazika1
11. sep 2010

@katka888 V poriadku aj tak si mi velmi pomohla dakujem pekne

katka888
11. sep 2010

@mirininu
ked si na materskej nemusis zrusit a nanovo hlasit, dnp ti trva, len neplatis

zuzika29
11. sep 2010

Ahojte,može mi niekto poradit,mam 4-ročneho syna,už 1 rok pracujem na polovičný uväzok,a prave som zistila že som tehotná,nestihla som si vybavit DNP,myslíte že ked si to teraz ešte vybavím stihnem tých 270 dní do pôrodu,ešte som nebola u lekára,ale pravdepodobne bude termín niekedy v strede mája.,alebo už to radšej nemusím skúšat. A neviete kolko je teraz materska na dieta cca? DAKUJEM

sonetka
11. sep 2010

ahojte mamičky .poradte mi v januari som si začala platiť DP 33 eur a v marci som otehotnela a aj ma prepustili zo zamestnania v ktorom som pracovala 10,5 roka .načo mam nárok a kolko dostanem po porode .dakujem sonetka

lili91
11. sep 2010

Ahojte, necitam celu diskusiu, takze sa tu o tom mozno uz pisalo, ale ja si tiez platim DP a len nedavno som zistila, ze to zahrna aj mozno cerpania očr na vlastne dietata alebo cerpanie PN na seba...ja som si to zacala platit kvoli vyssej materskej ale uz teraz ako tehotna, ked mi mala ochorie, vypytam si od dr očr a k materskej dostanem + peniazky a tiez ked som chora ja, normalne odovzdam do socialnej pn-ku a mam tiez peniazky k materskej do plusu...ja som to dlho nevedela, tak len preto to tu pisem 😎

vikiz
12. sep 2010

@zuzikka
ohladom toho lajstra, potvrdenia na platenie dnp, necakaj zbytocne , ja som sa bola prihlasit uz v juny, ze od jula budem platit a doteraz mi nic neprislo!!! V july som pekne naklusala a vypytala som si od pani v okienku vsetky udaje , co kolko a kam mam platit. Opakujem , ze rozhodnutie som doteraz nedostala , ale v systeme ako platica ma mali. Ide o Tvoje prachy nenechaj sa ofugat a vybehaj si to, aby si nedoplatila na ich bordel.

jankkam
12. sep 2010

Ahoj. Potrebovala by som vedieť, že ak mám splnené DNP 270 dní či budem mať vyššiu maródku ako ostanem s dcérou doma? A ako mi príde z soc. poisťovne kontrola či musím byť stále doma , alebo si môžem ísť napr. nakúpiť?
A ak by som otehotnela a dala sa vypísať či sa mi to nebude skracovať to obdobie čo som už z DNP čerpala. Pani v poisťovni mi hovorila že z DNP môžem čerpať rok. A ak by som sa vypísala hneď v prvom mesiaci počas tehotenstva tak to by som nemohla čerpať až dovtedy pokiaľ dieťa nebude mať 6 mesiacov?

ninan2
12. sep 2010

@zuzika29 tych 270 dni DNP zial uz nestihnes, tam sa musis hlasit este pred otehotnenim. Ak by si si chcela zvysit matersku, mozes to spravit takto: ukoncis svoj pracovny pomer a prihlasis sa na DNP z max VZ. Do DNP sa Ti zarata doba platenia poistneho pocas pracovneho pomeru, cize 270 dni budes mat v pohode. Na DNP Ti potom staci byt poistena min. 26 tyzdnov v kuse do nastupu na matersku. Tym padom budes mat narok na matersku z DNP v max. vyske. Neviem aky mas VZ v praci, ale zrejme to bude vzhladom na 1/2 uvazok relativne malo, cize aj materska by bola nizsia, takze by sa Ti to mohlo takto oplatit.

jankkam
12. sep 2010

Ahoj. Potrebovala by som vedieť, že ak mám splnené DNP 270 dní či budem mať vyššiu maródku ako ostanem s dcérou doma? A ako mi príde z soc. poisťovne kontrola či musím byť stále doma , alebo si môžem ísť napr. nakúpiť?
A ak by som otehotnela a dala sa vypísať či sa mi to nebude skracovať to obdobie čo som už z DNP čerpala. Pani v poisťovni mi hovorila že z DNP môžem čerpať rok. A ak by som sa vypísala hneď v prvom mesiaci počas tehotenstva tak to by som nemohla čerpať až dovtedy pokiaľ dieťa nebude mať 6 mesiacov?

majamat
13. sep 2010

@jankkam neviem ti poradit uplne presne, ale zopar informacii mam. predpokladam, ze si zamestnana. z povinneho poistenia ti plati prvych 10dni zamestnavatel ( tusim prve 3 dni je to 30% a dalxich 7dni je to 55% z tvojej hrubej mzdy/platu). dalej ti plati soc. poistovna 55% z tvojej hrubej mzdy. z DNP ti plati soc. poistovna ak mas splnene podmienky tiez 55% z VZ a tyka sa to aj PN a aj materskej. ak si mala na mysli OČR, tak to netusim ako sa pocita. cez PN ti moze prist kontrola. cez OCR netusim.

na dalsiu tvoju otazku neviem moc odpovedat. maximalne 1r. PN mozes cerpat, ale vcelku. neviem ako je to keby si PN prerusila a medzi tym pracovala.

majamat
13. sep 2010

@jankkam prave som si na internete precitala nieco o OČR a tam sa plati tiez 55% z hrubej mzdy- PNP, alebo VZ z DNP a moze trvat maximalne 10 kalendarnych dni. vsetky tieto poistenia sa prepocitavaju na kalendarne dni.

zuzikka
13. sep 2010

@vikiz dakujem, nebudem cakat, mne pani dala hned vsetko, nahodila ma do systemu, mam uz pridelene aj ICZ (VS) dala mi cislo uctu...takze to zacnem platit.

vikiz
13. sep 2010

@zuzikka
tak to mas stastie na spolahlivy pristup, mne len dali podpisat papier a ze cakajte doma na rozhodnutie, keby tam sama nenabehnem nastartovana , ze co je, tak som bud neplatic ,alebo to poistenie nemam. A pani ani nebola prekvapena pri okienku, vraj viete asi toho maju vela tam hore. No neviem kde je to tam hore a coho tam maju vela, ale mne v praci nikdy nikto nic neospravedlnil tym, ze toho mam vela.

suzik
13. sep 2010

Ahojte, chcela by som sa spýtať či musí byť splnená podmienka platenie si DNP 270 dní ešte pred termínom vypísania na materskú. Lebo som vypísaná na MD 4.10. a 270 dní budem mať 1.11.. Termín porodu mam15.11. Dostanem ešte tú zvýšenú materskú a ak ano tak kedy?

standa82
13. sep 2010

@suzik ..270 dní musíš mať splnených do dňa pôrodu, takže to máš OK. No materskú ti pravdepodobne budú vyplácať až keď im doložíš RL dieťaťka - spätne ti to doplatia. A možno nie, možno si to pekne vyrátajú, ak budú ochotné, a začnú ti to vyplácať hneď.

penelope10
13. sep 2010

rada by som sa spytala... budem vdacna, ak mi bude vediet niekto poradit. Nakolko mam zdravot. problemy,
bola zamestnana (PP je ukonceny som na urade prace) a poistila by som sa teraz DNP. Po akej dobe budem moct cerpat davky z PN, (nie matersku), je to tiez 270 dni ... alebo sa moze pricitat nejaka doba z ukonceneho PP ??

suzik
13. sep 2010

@standa82 dakujem , sa mi ulavilo. 🙂 Teraz už len vydržať do toho novembra. 🙂 🙂
Ešte niečo.... s papierom od dok. že som vypísaná na MD musím ísť na socialku ešte pred tým 4.10. alebo až po tom 1.11. Je v tom nejaký rozdiel ak to ešte nemám zaplatené? alebo to je jedno. Dik 😉