Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dasaa
12. nov 2011

@nany100 dakujem 🙂

dasaa
12. nov 2011

@nany100 tak jedine mi zostava tak ako pises.Zrusit to a prihlasit sa nanovo ale to mozem ten den to urobit aj odhlasit aj prihlasit sa ?

ramzesa
12. nov 2011

Ja by som sa chcela opýtať ako to je, keď pracujem a zvyšok do maxima si doplácam DNP, ale DNP len od konca júla. Ako mi to potom budú rátať, spriemerujú to, alebo ako? Termín mám v marci. Z práce spĺňam 270 dní a aj z DNP, lebo minulý rok som si platila tiež. 😒

dasaa
12. nov 2011

Po 1.januári 2012 (s účinnosťou novely) sa budú môcť na dobrovoľné poistenie prihlásiť tie osoby, ktoré splnia novo prijaté podmienky.

Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. januára 2012 najneskôr do 31. januára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. januára 2012.

Mgr. Daniely Šulcovej sme sa opýtali, ako sa uvedené zmeny dotknú žien, ktoré si v súčasnosti platia poistné na obe poistenia a nárok na dávku by im mal vzniknúť v budúcom roku:

"Čo sa týka ženy, ktorá v súčasnosti platí povinne aj dobrovoľné nemocenské poistenie kvôli vyššej materskej od 1. januára 2012 jej dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne. Výška materského sa jej však vypočíta podľa toho, ktoré obdobie jej bude určené ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materského, a to závisí aj od toho, kedy jej nemocenské poistenia (dobrovoľné a povinné) vznikli.

Ak do určeného rozhodujúceho obdobia bude patriť aj obdobie jej dobrovoľného nemocenského poistenia a z tohto poistenia získa obdobie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch, poistné na toto poistenie zaplatila v správnej výške a včas, dávku jej Sociálna poisťovňa vypočíta aj z tohto poistenia."

monr
12. nov 2011

@dasaa novela prijatá ešte nie je, takže to netreba zatiaľ brať do úvahy

dasaa
12. nov 2011

@monr aha 🙂

nany100
12. nov 2011

@dasaa hej, tak som to spravila aj ja 😉

z.vrablova
12. nov 2011

kedy vam prislo rozhodnutie o schvaleni PN z DNP? ... ja som PN od 1.11, kedy mam cakat rozhodnutie, kolko dni podla zakona na to maju?

lili14
12. nov 2011

@z.vrablova ja som na PN od 18.10 a ešte stále mi nič neprišlo ale neviem koľko dní majú podľa zákona :(

emogeon
12. nov 2011

@z.vrablova ja som bola od zaciatku oktobra a prislo mi az tento tyzden...tak ty pocitaj az buduci mesiac....

mna este zaujima kolko je maximalna PN pri platbe z max. VZ?

z.vrablova
12. nov 2011

55%z max vymeriavaceho zakladu (55% zo sumy 1116,75E = 614,2125E)

martinkasman
12. nov 2011

@sonazitnanova ano budes mat narok na pn aj z dobrovolneho ale musis mat k tomu vypisanu dalši doklad ( to znamená 1 doklad ak si zamestnana a druhu pn ako dobrovolny platca nemocenksého)

martinkasman
12. nov 2011

@nany100 pozor max do 8 tt, lebo musis mat splnených aj 26 tyzdnov do datumu pôrodu

darinkazv
12. nov 2011

@z.vrablova
@lili14 väčšinou prídu peniaze na účet skôr, než rozhodnutie od nich. ja som PN od augusta a každý mesiac to tak je. 😀

martinkasman
12. nov 2011

@z.vrablova no dost neskoro.. mne kolko krat aj neskôr ako my bola vyplatená pn 🙂

darinkazv
12. nov 2011

@dasaa
@monr ani do marca nebude. dnes tomu dali jasné stop. bolo to v správach. k všetkému sa budú vracať až po voľbách.

lili14
12. nov 2011

@darinkazv ďakujem 🙂

z.vrablova
12. nov 2011

@lili14
@emogeon
@darinkazv
@martinkasman ... dakujem vas vsetkym, nic potesujuce, ale tak snad sa buduci mesiac peniazkov dockam... nech uz pride rozhodnutie kedykolvek... pekny vecer

luna22
12. nov 2011

peniaze mi prišli skor tiež ako rozhodnutie 🙂 Teraz mi chodí 6 euro na deň z dnp. Keď stale platím sa mi to každým dňom zvyšuje? teraz platím maximum.

michaelapillarova
12. nov 2011

@darinkazv takze nerusia dobrovolne, lebo dnes mi kmotra vravela, ze uz je zrusene

mariynka
12. nov 2011

no jak super, ze to nerusia 😉

kocky, ale ja som pocula, ze tym, ktore si to platia, to ponechaju a ine zeny si to-ak to raz zrusia-nebudu moct zacat platit.. bude to tak???alebo ked zrusia,tak zrusia aj nam,co si to uz platime????hmmmm

nany100
13. nov 2011

@martinkasman viem o tom😉 ...aj som to tej kočke tak písala o stranu späť 😉 ...ďakujem

darinkazv
13. nov 2011

@michaelapillarova zrušené nie je. však to dávali v správach. a keby to zrušili, tak platiteľov musia upozorniť. to ti blbosť povedala.

datanka
13. nov 2011

@michaelapillarova urcite to nie je zrusene...pozdravujem kmotru! 🙂

terezka1631
13. nov 2011

ahojte kočky, prosím Vás neviete mi povedať či je pravda to, že ked si platím DNP 2 roky a ešte som počas týchto dvoch rokov nebola PN tak po dvoch rokoch sa mi to zruší a nebudem mať na nič nárok? a musím znovu začať ako keby odznova tých 270 dní??? lebo ak je to tak, tak ma porazí ☹ Ďakujem!

roberta31
13. nov 2011

@terezka1631 nie,neboj sa,to je blbost 🙂

terezka1631
13. nov 2011

@roberta31 Ďakujem to som rada, pretože 2 roky to budú teraz 27.11 tak aby som stihla ešte nejakú PN aj ked nerada kvoli práci....ale nemusím sa teda báť 🙂

majcika
13. nov 2011

ahojte, viete mi poradit? Som SZCO platim si DNP a PNP z maxima tak aby som mala matersku co najvyssiu, ale od januara sa stahujem za muzom do Rakuska, som tehotna 5 tyzden, viete mi povedat, ako to prebieha? Mam si nadalej platit odvody tu aj v Rakusku matersku budem dostavat kde tu, ci v Rakusku? Dakujem

mariynka
13. nov 2011

@z.vrablova nie 60%?

a kocky, kolko plati zamestnavatel, ked je clovek na PN???tiez 60% ako z DNP??? 😕 😕 😕 😕 😕 😕

v555
13. nov 2011

@mariynka zdá sa mi že len 55¨%