Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
20. dec 2012

@cicuskam3 ahoj, ano mala by byt maximalna 😉

emily83
20. dec 2012

Ahojte, nevie niekto kolko je maximalna PN? A ako to je s materskou? Ked som DPO, materska mi pojde aj z toho? Dakujem!

janka9900
20. dec 2012

@apena ahoj, dvz budes mat cca 34€

cicuskam3
20. dec 2012

@janka9900 ahoj dakujem 🙂

janka9900
20. dec 2012

@majolenka11 ahoj, moze ist na PN v januari z dnp, ale bude z minima. ked pojde vo februari bude z VZ 600€, ale musela by prerusit PN v praci a nastupit na novu PN uz z DNP aj zo zamestnania.

janka9900
20. dec 2012

@irmingard ahoj, keby zamestnanie trvalo min. 90 dni, materska by sa ratala z neho, ale nemozes byt PN pocas tych 90 dni. a mala by si splnat 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch. kedy ti koncilo predchadzajuce zamestnanie? alebo mas ukoncene dnp? ci ti trva??
ak porodis skor, tak sa bude brat VZ z predchadzajuceho zamestnania. max. materska je cca 750€.

majolenka11
20. dec 2012

@janka9900 veľmi pekne ti dakujem za radu, si zlatá. 🙂

sendynka01
20. dec 2012

@emily83 Maximalna PN je okolo 600eur mesacne..S materskou je to tak ze ak si DNP a porodis v roku 2013 tak materska sa tu bude pocitat z roku 2012. Tak isto aj PN..

majolenka11
20. dec 2012

@janka9900 este by som mala predsa jednu otazočku či si v tej dobe musi platit dnp ak nemá 26 tyzdnov?

janka9900
20. dec 2012

@majolenka11 myslis, ze ked pojde na PN z DNP v januari? nie, nebude musiet platit, kedze bude mat narok na PN 😉

majolenka11
20. dec 2012

@janka9900 ano v januari

janka9900
20. dec 2012

@majolenka11 tak nebude platit 😉

majolenka11
20. dec 2012

@janka9900 dakujem

emily83
20. dec 2012

@sendynka01 dakujem za odpoved! ale stale mi to nie je jasne, ja som v tom uplny laik. Ked pojdem z PN na matersku, uz nebudeom dostavat nemocenske, ale matersku, nie? A ta byva vyssia? a tiez sa tam zohladnuje DPO?

sendynka01
20. dec 2012

@emily83 zavisi to od toho ako si platis DNP...Ja som si platila od januara do oktobra 2012 z maxima od oktobra pokracujem nepretrzite dalej len z minima...vypocet pre PN, materske aj OCR sa mi preto pocita ako priemer maxima a minima z roku 2012..kedze mam splnenych 270dni nepretrzite a platim dalej...tak ked pojdem na matersku v 2013 tak sa mi bude pocitat ako priemer z maxima a minima roku 2012..materske je 65% z max. vym. zakladu cize by som dostavala cca 650eur mesacne,kto pokracoval z maxima dalej tak max. 760eur...ak by som teraz chcela ist na PN nijak to neovplivni moju buducu matersku..PN aj OCR je tusim 55% z max vym. zakladu..co v mojom pripade zanamena ze by som dostavala cca 600eur..mozem trebars byt na pn od januara do juna 2013, kazdy mesiac mi pride nemocenske cca 600eur a potom prejdem plynule na matersku..pocas pn ani matersiej sa DNP nemusi platit tak ho rusit nemusim..Ak by som ho predsa zrusila teraz tak narok na pn mam len ak by som nan nastupila do 7 dni od skoncenia DNP...ale vztahuje sa na mna 8 mesacna ochranna lehota, takze matersku by som dostavala normalne tych 650 eur..

adka12
20. dec 2012

@janka9900 a materskú mi budú z čoho rátať, ked na nu nastupujem 26.2.2013? dakujem

sonicc
20. dec 2012

ahojte
dnes som sa prihlasila na dnp z 1153e
zajtra idem na pn

je to v poriadku, ked som si dala dnes ako zaciatok dnp, zaplatim len dnes a od zajtra je zaciatok pn... ?
a este jedna vec, som na rodicovskej dovolenke
nic sa nezmenilo, da sa sucasne poberat aj rodicovsky aj pn???

dakujem pekne

0aduliatko0
20. dec 2012

Ahojte, vidím, že sa tu rozumiete, tak Vás poprosím o malú radu.
S priateľom plánujeme bábätko, teda skúšame či sa nám podarí. Ešte to vôbec funguje to DNP - nezrušili to?
Mám si vybaviť DNP, ako dlho to treba platiť ? koľko by som dostávala materskú - pracujem. ďakujem za Vaše rady a skúsenosti.

irmingard
20. dec 2012

@janka9900 ahoj, nebola som predtym zamestnana, akurat som skoncila VS a bola som 3 mes. na urade prace..DNP som si platila este podla stareho, 270 dni mam splnenych a od 1.11. do 3.12. som bola poistena po novom...preto uvazujem teraz nad pracou aspon na tie tri mesiace, pretoz mi materska vychadza len z minima..

janka9900
20. dec 2012

@adka12 z roku 2012, tak by mala byt max. 😉

janka9900
20. dec 2012

@sonicc ahoj, ja som o nijakych zmenach necitala, tak snad je vsetko po starom a je to ok 😉

janka9900
20. dec 2012

@irmingard takze si mala jedno poistenie, ktore zaniklo a potom nove, ktore si zalozila 1.11.? tak tych 90 dni by ti malo pomoct k vyssej materskej, ale ked nahodou porodis skor, neviem, z akeho VZ sa bude ratat materska, ked si bola nezamestnana @zalka by ti mohla vediet lepsie poradit 😉

michaelamia1902
20. dec 2012

@janka9900 ahoj tak dnes mi bola odniest kamoska zrusenie DNPO a pani za okienkom jej vravi ze nech mi radsej zavola lebo ze ked nie som na pn alebo materskej ze z dnpo nic nedostanem vrrrrr to fakt nic nevedia alebo sa len tvaria. Ja uz fakt neviem doktorka mi potvrdi papier ze som k dnesnemu dnu teda zaniku dnpo tehotna.
ako sa mas, malo chodis do juloviek?

janka9900
20. dec 2012

@michaelamia1902 ahoj, tak to vobec netusim, preco jej tetusa povedala 😕 vsak 8 mesacna OL sa menit nemala 😨 najlepsiu istotu budes mat, ked napises na poradnu SP, cez kontaktny formular a ukazes im odpoved na socialke, ze narok mat budes 😉
mam sa dobre, obcas do juloviek nakuknem, len tam je toho tolko, ze som sa stratila 😀 ale zavitam tam 😉

irmingard
20. dec 2012

@janka9900 ano, mala som poistenie, ktore mi zo zakona zaniklo..bolo mi povedane, ze ked chcem ziskat aspon minimalnu matersku, tak sa musim prihlasit - aby som bola poistenkyna..teraz mam 8 mesacnu ochrannu lehotu a ked sa zamestnam, tak mi padne aj toto a bude sa pocitat jedine zo mzdy..ak nahodou porodim skor, tak mi ostane minimalna materska..aspon myslim, ale chcela som si to overit 🙂

emily83
20. dec 2012

@sendynka01 no ja mam z maxima. Platila som si z minima asi tri roky. V january ma zmiatol list od SP o ruseni...Preto som nic nepodnikla a zanilko mi to. Informovala som sa potom u nas na SP ako to je a radila mi, ze ak pojdem na PN, mam sa prist prihlasit opat. Len ja nerozumiem ako to bude s materskou. Keby som nebola DNP, mala by som 65%z hrubej mzdy? A ked som DNP, tak ako to budem mat? Ako sa to rata?

adka12
20. dec 2012

@janka9900 dakujem pekne, a to mi príde nový výmer potom na materskú? PN v januári by sa mi potom mala tiež rátať z VZ z roku 2012 a už nie z roku 2011, nie?

janka9900
21. dec 2012

@adka12 nemas zac 😉 ano, na MD ti pride novy vymer.
PN az do nastupu na MD budes mat taku, ako teraz (VZ z r. 2011), lebo zacala v tomto roku. keby si ju prerusila a isla na novu PN v januari, bola by ratana z r. 2012 😉

ingrid16
21. dec 2012

ahojte, som tehotna a PN. ale kamoska mi vravela, ze ona bola na Pn cele tehotenstvo a potom na matersku uz narok nemala. takze je lepsie ukoncit Pn pred nastupom na matersku?

janka9900
21. dec 2012

@irmingard toto radila zalka par stran dozadu, v podstate to mozes takto urobit aj ty 😉

"nájsť si zamestnanie teraz, napr. od 31.12.2012 pričom výplata za ten jeden deň decembrový musí byť cca 40 eur ,
zamestnanie musí trvať viac ako 90 dní a nesmieš počas toho byť na PN. Vtedy bude materská maximálna."
... od noveho roka mozes mat na zmluve min. mzdu, hlavne, aby ti za 31.12. priznali nejake odmeny, aby si mala prijem za ten jeden den cca 40€.

ak budes mat zamestnanie, v ktorom nebudes mat takyto prijem, tak sa prihlas pocas zamestnania na dnp, staci z minima. potom budes mat narok na matersku z minima z DNP a zo zamestnania 65% z hrubej mzdy, ked bude zamestnanie trvat viac ako 90 dni.
ked bude trvat menej ako 90 dni, tak neviem z akeho VZ ti vyrataju matersku zo zamestnania, kedze si predtym nepracovala 😕 skus to niekde zistit 😉 mozno sa aj zalka ozve 😉