Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
19. jan 2012

@majolenka11 no ak by si to stihla este pocas poistenia tak nie ak az ked ti poistenie dojde a zacne ti ochranna lehota tak hej.. nastupom na TPP by ti podla mna zanikla ochranna lehot atak pozor na to takze na TPP najneskorej do oktobra ist 😉

adrikanatasa
19. jan 2012

@miska200 ahoj Miška, toto ti povedali v soc. poisťovni? Ja som tiež platila DNP ale v roku 2010 v júli som ho zrušila, čiže ak si založím teraz nové DNP ešte od januára tak budem platiť 4,4 percenta a ak by sa mi podarilo otehotnieť do splnenia podmienky 270 dní popr. v ochrannej lehote tých 8 mesiacov po tak mi bude vyplácané materské aj zo zamestnania aj z DNP?
ďakujem

majolenka11
19. jan 2012

@oskvarka dakujem pekne za odpoved. potom mam aj menej platit dnp o tu sumu vlastne čo mi bude platit zamestnavatel?dakujem ešte raz za rady 🙂

ika84
19. jan 2012

@miska200 aj ja som to takto urobila, s rozdielom, ze som živnostníčka...radila som sa aj s mojou ekonomkou a tiez vravela ze je to najlespia moznost ked si nie som ista kedy sa podari otehotniet. Len mi nevies poradit kedy je to najlepsie zrusit? pocula som názor ze ked otehotniem napr v máji, hned zrusit a aj tak dostanem matesrsku...hm?neviem

oskvarka
19. jan 2012

@iwonna 24,20/30(priblizne dni v mesiaci)=0,81 cca je 4,4 percenta teda 0,81/4,4*55 = 10, 08 eur na den od 4 dna PNky od prveho do tretieho dna 0,81/4,4*25 = 4,6 eur
takto to vychadza mne... lebo ty si platis 24.20 ale to je vlastne mesacna suma a je to 4,4 percenta z tovojho VZ tvoj VZ mesacny je 550 eur a z toho si vies ratat tiez kolko mas dostat na den ... rata sa to ze vydelis to poctom dni v danom mesiaci a vyratas z toho tie percenta a nie ako si to ty ratala...
tych 7 eur ale neviem teda ako im vyslo..

iwonna
19. jan 2012

@oskvarka dakujem si zlata takže je to ok? a ako dlho mi to bude takto vyplacane... ako sa mi bude ratat materska bude to to iste???

merry_v
19. jan 2012

@spisiacka
to máš priamo odpoveď zo SP, tak ja som z toho už jeleň 😠 už to tak motajú, aby nás celkom zmietli 😨

oskvarka
19. jan 2012

@majolenka11 jooj nepametam si co sme pisali napism mi pls do IP nemam kedy to hladat...

miska200
19. jan 2012

@adrikanatasa ahoj, toto mi poradila moja dobra kamoska - ona sleduje tuto diskusiu aj zakony, ma to super vsetko nastudovane - ono to vychadza tak, ze ked si teraz zaloziz DNP podla stareho - musis otehotniet v tej dobe 270dni a na matersku nastupit v ochrannej lehote 8 mesiacov - potom budes mat narok na matersku z DNP. Ak nie je splnena podmienka nepretrziteho poistenia 26 tyzdnov (co v tomto pripade nebude, ak sa podari otehotniet napriklad o 4 mesiace) - mas narok na matersku/nahradu mzdy pocas PN z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Kolko to presne vychadza, to Ti neviem povedat, ja to mam tak, ze som zamestnana a na dorovnanie max zakladu mi chyba ozaj malo, takze som si platila stale len to minimum a teraz si takto v podstate predlzim sancu otehotneit a mat max matersku o tych 270 dni... snad sa mi to podari.
Inak btw napriklad mi poradila vypytat si vypis zo SP o zaplatenom DNP za minuly rok, mozem to dat do danoveho zuctovania a odpocitat si nim zaklad dane... to som predtym ani netusila...

oskvarka
19. jan 2012

@iwonna no prave ze 7 eur nieje ok mne to vyslo tak ako som pisala za den...

lisian
19. jan 2012

@miska200 to s tou danou fakt?

luna22
19. jan 2012

@miska200 a môžem si dať výpis zo zaplatenia DNP do danoveho priznania aj ked som stale na rodičáku a nemám žiadny iní príjem?díky

skrecok
19. jan 2012

Ahojte baby,
mam velku prosbu. Som zamestnana od roku 2006, na materskej a rodicovskej dovolenke som bola od 2008-2011. DNP si platim od augusta 2010 sumou 28,50 EUR.
Teraz keby som bola tehotna, tak ako je to potom, ked od februara zanika DNP a vznika komplexne poistenie. Co mam robit, aby som mala vyssiu matersku? Nevyznam sa tomu vobec...

adrikanatasa
19. jan 2012

miska dakujem a tých 26 týždňov nepretržitého poistenia by som mala mať splnených dokedy? alebo kvôli čomu? tomu som nerozumela..

karinkaeich
19. jan 2012

@spisiacka toto ti kto odpisal? je to blbost, ze poistenie nebude nepretrzite. aspon ja mam ine info

adrikanatasa
19. jan 2012

miska už asi viem , musím mať 26 týždňov do nástupu na materskú čiže otehotnieť musím čím skôr, dobre tomu chápem? 🙂

miska200
19. jan 2012

@lisian ano, fakt... kamoska to urobila uz vlani, ja som o tom nevedela, tak tento rok mi to pripominala, aby som zasa nezabudla, tak som napisala ziadost a uz mi poslali vypis... tak aspon daco, ked uz poistky a 3. piliere sa nedaju uplatnit...
@luna22 ak mas rodicovsky prispevok, tak neplatis dane, nie? 😉

lisian
19. jan 2012

@miska200 super,,,tak dakujem za radu 🙂 a to len pridem do poistovne a poviem, ze chcem vypis zo SP,,,tak sa to vola?

miska200
19. jan 2012

@adrikanatasa tych 26 tyzdnov nepretrzite som si nie uplne ista, lebo som to nejak neskumala, kedze mne je to jedno... asi 26 tyzdnov pred nastupom na matersku... ale neviem na 100% toto

majolenka11
19. jan 2012

@oskvarka ja som len chcela vedieť ze ak sa zamestnam či mi stačí platit ten rozdiel na dnp lebo som poistena z maxima t.j. z vz 1153,50.

miska200
19. jan 2012

@lisian ja som posielala doporucene Ziadost o potvrdenie vysky odvedeneho poistneho v ramci DNP za rok 2011, do tyzdna mi poslali potvrdenie... neviem, ci to vedia urobit zfleku na pobocke...

adrikanatasa
19. jan 2012

@miska200 ďakujem, držím palce aby ti to vyšlo tak ako si predstavuješ 🙂

merry_v
19. jan 2012

@karinkaeich

ty mas ine info ze?? aj mne odpisali, ze to nove poistenie v baliku sa bude ratat ako nepretrziteee, tak tomu uz ale vôbeccccc nerozumieeeeeeeeeem 😖

ika84
19. jan 2012

dievata, neviete mi poradit ohladom tych 26 týzdnov? to plati pre tie co este nemaju splnenu podmienku 270 dni DNP? ci ako to je? Ja 270 dni ma splnených uz od decembra

ika84
19. jan 2012

@merry_v myslim ze sa to bude ratat ako nepretrzite...oniy tety tam same nevedia asi 😀

karinkaeich
19. jan 2012

@merry_v urcite sa to tak bude pocitat. mne to odpisali 2x. a dokonca aj sam stvoritel p.mihal to tak pisal na svojom blogu (aj p.navratilova na hnonline). uz to asi ani nejdem riesit, lebo potom doma stresujem, ci nevyhodim peniaze zbytocne. muz uz iba kruti hlavou 🙂 a syncek vyzuruje, ze tolko sedim pri pc 🙂

luna22
19. jan 2012

@miska200 neplatím 🙂

merry_v
19. jan 2012

@karinkaeich
ja naštastie nemám mužika domka, lebo by bol so mňa tiež nervný 🙂

merry_v
19. jan 2012

@ika84
Podmienka “26 týždňov” sa nebude sledovať od nového poistného vzťahu (od podania prihlášky na nové poistenie nevznikne nové rozhodujúce obdobie na výpočet dávky), ale odo dňa, kedy ai sa prihlásili na “staré” DNP

jankastela
19. jan 2012

ahojte,mam otazku.platim si DNP od jula 2010 z maxima,bola som vtedy nezamestnana,nedostavala som podporu..potom som par mesiacov robila,ale neznizila som si to.viem,ze si mozem za to spatne ziadat o preplatok.od septembra som znova na UP a dostavam aj podporu,ale stale si to platim z maxima.chcem sa opytat,ci aj za toto obdobie si mozem este poziadat o ten preplatok?dufam,ze sa da pochopit,co sa chcem opytat 😅