Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
23. aug 2012

@kikusik88
ak ti dátum pravdep. termínu posunie (je jedno ako to máš v tehotenskej knižke, podstatné je čo napíše do žiadosti o materské) a žiadosť si ešte neposlala, tak si môžeš určiť nástup na md v rozmedzí 6-8týž. pred termínom. Ale lekári obvykle dávajú do žiadosti o materské termín podla posled. menštr. alebo prvého ultrazvuku cca v 10tt., nie podla posledného uvz, ten je vraj najnepresnejší

ak si uplatnuješ nárok v ochr. lehote, tak treba nástup presne 6týž. pred termínom

nanus83
23. aug 2012

Dobrý večer, môžem tiež poprosiť o radu v mojich nejasnostiach...chcela by som sa spýtať...DNP mi končí 10.9. chcela by som sa prihlásiť 9.9 na nový balík poistenia, kedže som nie tehu...Chcela by som však vedieť či sa mi toto poistenie bude rátať ako nepretržité a či môžem po tomto prihlásení ísť na PN. Ďakujem každej osôbke za radu 😉

majushkab
23. aug 2012

Ahojte aj ja potrebujem poradiť snažila som sa najsť tu odpoveď na moju otazku no je tu toho strašne veľa a nedarí sa mi.Mňa by zaujímalo ako je to s ochranou lehotou.Som tehotná a nastup na MD mám 8.11.2012 to je 6 tyždnou pred pôrodom momentalne som na predlženej rodičovskej platenej DNP som si platila už nejaky čas podmienku 270 dní som mala splnenu ale 30.1.2012 som sa odhlasila a nanovo prihlasila čiže to stare DNP mi konči koncom oktobra čiže to by mi už bežala ochr.lehota a niekde som čítala že vraj nesmiem porodiť v deň pôrodu alebo neskôr lebo mi OL zanikne? 😕 je to ozaj pravda?ak by niekto vedel ako to je budem rada ak mi poradí

gapa
23. aug 2012

@majushkab
ak by si nastúpila zo zamestnania aj dnp na md 8.11.2012, tak ti trvala ochr. lehota len do 7.11.2012 z dnp, lebo dnom nástupu na md zo zamestnania ti vzniklo nem.poistenie a vtedy podla zájona končí ol. Ale podla jednej prešmyčky, ak trvá OL v období 6týž. pred skutočným pôrodom, tak by ti nárok predsalen vznikol.

Asi na tvojom meste by som nastúpila na md najneskôr poslendý den trvania dnp (pri termíne 20.12.2012 môžeš nastúpiť na md už 25.10.2012 a predpokladám dnp ti zaniká dnom 26.10.2012), teda už 8týž. pred termínom (dnp ti v čase nástupu na md bude trvať, tj. môžeš tak urobiť, zo zamestnania môžeš nastúpiť aj neskôr, je to overené na sp, že je to možné, ale môžeš dať aj rovnaký dátum)
alebo sa môžeš prihlásiť na dobr. poist. v nezam. +dobrov.poistenie dôch. ešte počas trvania dnp a bude ti pokračovať dnp už v balíku a považuje sa za nepretržité, ak sa prihlásiš aj na tie dve poistenie odo dna kedy dnp trva (teda nie po jeho skončení)
@nanus83

ale tá prvá možnosť je asi papierovo jednoduchšia pre teba, marush..

majushkab
24. aug 2012

@gapa ďakujem ti za rychlu odpoveď no ja som ešte na tej predlženej rodičovskej do januara a som nezamestnana bola som aj pred nastupom na tu prvu rodičovsku to som brala len ten rodičak čiže ja do zamestnania nikde nenastupujem a jedny vravia že mna sa to preto netyka a druhy že to plati aj pre mna preto som už jeleň z toho....ale tiež uvažujem nad možnosťou dať sa pripoistiť na ten balík poistenia aby som nemala žiadnu OL len neviem ako sa mi bude ratať MD ak som si platila najvyšši VZ a na balik by som sa chcela prihlasiť z minima?......a ak by som išla skôr na Md tam by som sa nemusela obavať zase nejakzych zadrheľou? ja totiž budem odnes aj pn lebo nastupujem do nemocnice tak sa asi dam vypísať ako je to potom ak by som pnku ukončila skôr?

kikusik88
24. aug 2012

@gapa ano presne o to mi ide. aby mi dal 6tt pred terminom kedze som v OL. vies ked bude vypisovat papiere na materske budem mu musiet kukat na prsty aby som ho opravila 😀 ale na buducu poradnu sa ho na to opytam ze ktory datum je oficialny pre socialnu poistovnu. na bududce budem len 24tt takze to ma este cas. sestricka mi vravela ze ten datum je fixny vacsinou nemenny tak verim ze mi to uz neposunie. dakujem

katie.2906
24. aug 2012

@gapa Prosím ťa, DNP mi končí 26.9. a na MD nastupujem 11.12. Splňam 270 dní aj 26 týždňov. Som normálne zamestnaná, čiže nastupujem zo zamestnania 6t pred pôrodom. Manžel je na predlženej RD na druhé dieťa. Ak nastupim na MD, tak predlžená RD manželovi automaticky zaniká? A ešte jedna otázka, keďže budem v ochrannej lehote ako to je s OČR? Ak mi malá ochorie napríklad v októbri, mám nárok na OČR aj z DNP alebo len počas trvania DNP do 26.9.? Ďakujem.

keksicek20
24. aug 2012

@gapa a iné baby... Chcem sa len uistiť. Sestrička mi včera vypisovala MD, predtým som bola PN, takže aj ukončenie PN. Nástup na MD mi dala 26.8. a PN trvala od ... do 25.8. Na ukončenie PN mi napísala: práce schopná od 25.8. Teraz na to pozerám a nejde mi to do hlavy. Nemá tam byť náhodou od 26.8.? Keďže PN trvá do 25.8., tak nemôžem byť práce schopná od 25.8., nie??? Ak je to tak, musím si to prepísať...

sisa163
24. aug 2012

@janka9900 ďakujem velmi pekne za pomoc a dúfam, že sa nám zadarí 🙂 (kým mi skončí DNP mám ešte 2 pokusy 😀 ) prajem pekný deň

gapa
24. aug 2012

@majushkab
ak nie si zamestnaná, tak a ta to netýka a nastúpiť môžeš vklude v ochr. lehote. Je jedno kedy porodíš, či pred či po termíne, či v termíne. Podstatné je nezaemstnať sa po ukončení dnp.

už som ti neodpovedalačo sa týka toho nového prihlásenia??? ak sa prihlásiš počas dnp, tak odo dna prihlásenia bude platiť užnový vym.základ aj pre dnp. Pri nástupe na md v 11/2012 je tvoje RO obdobie od posledného prihlásenia v 1/2012 do 31.10.2012, tj. to minimum ovplyvní len málo materské. A vlastne ak budeš až do md na pn, tak vôbec neovplyvní, lebo počas poberania nemocneskéhoz dnp neplatíš doborov.poitenie (teda ani balík)

podstatné teda prihlásiť sa odo dna, kedy ešte dnp trvá.

gapa
24. aug 2012

@katie.2906
na ošterovné aj v OL, no ak vznikne očr neskôr ako 7dní po ukončení dnp, tak musíš priniesť s očr aj doklad o tom, že si bola v čase ukončenia dnp tehotná, inak nevedia dokázať, že pre teba platí 8mesčná ochr. lehota (pri nástupe na md je to jasné, že si bolo pred mesiacom tehotná)

manžel musí na upsvar odd. soc.vecí a rodiny oznámiť, odkedy ti vznikí nárok na materské a ukončia mu poberanie RP.

gapa
24. aug 2012

@keksicek20
pn ti ukončila v piatok a nástup na md dala v nedelu. Ak si mala rizikové, tak predpokladám ti mala dať práceschopná od 26.8., ak si bola chorá,tak záleží dokedy si bola, to je na nich kedy pn skončí.
Rozdiel je v tom, že budeš poberať nemocneské o ten 1den menej. A v prípade, ak si napr. nezamestnaná (netrvá ti prac.pomer), tak by si si musela pravdepodobne doplatiť ten jeden den. Ak si zamestnaná, tak predpokladám vzniká povinnosť odvodu zdr.poistenia za ten jeden den (neviem iste, ako sa to robí), tj. predsalen by bolo lepšie, aby ti to nadväzovalo a nemusela to potom mzdárka riešiť, ako to bude s odvodmi do poistovní a ako ti to môže príp v budúcnosti ovplyvniť vym.základy do soc.poistovne (lebo za ten den máš nulový vym.základ,čo nie je velmi dobre). Zavolajsestričke radšej a povedz, že to dosť komplikuje tvoju situáciu a kvôli tomu dnu môžeš mať vela vybavovačiek a možno zbytočných problémov v budúcnosti.

kikusik88
24. aug 2012

@gapa ahoj este ma dost zaujima. kedy teoreticky dr nechcel napisat PN a vypisala by ma len obvodna ako dovod musi byt asi tehu vsak? inak by som z DNP nedostala koruny? keby napisala nieco ine?? a ked napise tehu a veci s tym spojene nemusim sa bat ze by mi to niekde neuznali? a musela by som mat nejake potvrdenie od gyndy ? 😉dakujeem

alzbeta120
24. aug 2012

Chcem sa opytat:DNP mi skoncilo koncom febr. 2012 /270dni/, ale otehotnela som az v juni 2012.Z toho vyplyva, ak dobre uvazujem, ze nebudem mat narok na matersku z DNP.Co by som mohla spravit, aby sa mi aspon vratili peniaze, co som dala do socialky? Ak sa napr. prihlasim pred nastupom na matersku na den - dva , budem mat narok aspon na nejake minimum? dakujem za odpoved.

gapa
25. aug 2012

@kikusik88
je to jedno pre narok na nemocenske

annie6
25. aug 2012

@kikusik88 to je jedno 🙂 ale pytaj si od gynekologa potvrdenie, ze si bola v case zaniku DNP uz tehotna (aspon mne to trebalo, tak radsej mat pre istotu u seba odporucam) 😉

kikusik88
25. aug 2012

@gapa
@annie6 aha takze je jedno preco som na PN vlasten...viem ze od gyndy je asi lepsie no pripravujem si vsetky varianty 😀 dakujem kocky

mariynka
26. aug 2012

ahojte, viete mi prosiiim poradit, dokedy mam platit DNP? platila som od 1.6.2011 do 25.1.2012 a druhe platim od 26.1.2012.. termin porodu je 28.10.2012.. tak kedy mam zaplatit poslednykrat? dakujeeeeeem 🙂 🙂 🙂

matilda1
26. aug 2012

Ahojte kocky, viem ze to tu riesite kazdu chvilku, ale predsa by som to chcela este raz vediet🙂))(neviem to najst na predchadzajucich strankach🙂Teda: som zamestnaná a zároveň aj DNPO(podľa starého zákopna - poistenie mi končí 26.10.2012). Keďže som tehotná (termín pôrodu 14.12.2012) a mám nejaké zdravotné problémy, tento týždeň ma môj gynekolog vypísal na PN a budem PN pravdepodobne až do nástupu na materskú. Nárok na nemocenskú dávku som si uplatnila z oboch poistení. Chcela by som vedieť, či vyplácanie nemocenskej dávky neovplyvní výšku mojej materskej dávky a este ako je to vlastne s tými vychádzkami, lebo sestricka mi povedala, že prvých 5 dní nemám nárok na žiadne, len neviem odkiaľ to vzala🙂 Ďakujem Vám krásne

wingsseven
26. aug 2012

ahojte baby, cecem sa spýtať: Platím si DNP z maxima a ku dňu 19. 10 mi toto DPO poistenie zaniká zo zákona. Chcem sa spýtať dokedy najneskôr musím otehotnieť (zatiaľ sa nepodarilo ☹ ), aby som mala materskú z tohto DPN. Ďakujem za informáciu.

zuzzka1
26. aug 2012

Ahojte kočky, vidím, že je nás tu viac, čo sa stihli poistiť ešte po starom, tiež potrebujem poradiť, platím si DNP z o niečo viac ako z minima ešte za starých podmienok, poistenie mi končí 26.10. 2012. Momentálne som na rodičovskej dovolenke. Zo zdravotných dôvodov nie je pravdepodobné, že sa nám podarí do októbra druhé bábenko, je ešte možnosť nejako DNP využiť a aspoň čiastočne získať späť vložené financie? Ďakujem za radu

marmartinka
26. aug 2012

Ahojte, kedze sa v tychto zalezitostiach vobec nevyznam, tak by som vas poprosila o radu, co robit v takom pripade, ak v priebehu najblizsich tyzdov planujeme potomka a chcela by som si zacat platit DNP, ci to stiham casovo (napr v pripade, ze otehotniem o dva tyzdne a platit zacnem najblizsi tyzden). 270 dnova lehota plati do nastupu na matersku alebo do datumu porodu? Taktiez by ma zaujimalo, ci sa to vobec oplati, kedze na zaciatku roka sa to dost upravovalo v neprospech platicov DNP. Co vsetko potrebujem k vybaveniu, ked som zamestnana? Dakujem vopred za vase odpovede, velmi mi nimi pomozete 🙂

dnpo
26. aug 2012

@nanus83 prihlasit sa treba 9.9.bude nepretrzite, na pn mozes ist po 270 zaplatenych dnoch

betuska30
26. aug 2012

ahojte dievcata, chcela by som poprosit o radu, manzelovi skoncilo DNP v juni, platil si to pre istotu lebo v praci prepustali. Nastastie je stale zamestnany, ale ja idem v septembri rodit. Mohol by to vyuzit na OCR, ak by sa napr. den pred nastupom na OCR prihlasil na novy balik?

nanus83
26. aug 2012

@dnpo ďakujem za radu 🙂

dnpo
26. aug 2012

@betuska30 vraj sa da aj v ten den a vtedy by nic neplatil.len po ukonceni nezabudnut na odhlasenie

adrikanatasa
27. aug 2012

ahojte, prosím Vás vie niekto poradiť po koľkých mesiacoch platenia dnp môžem ísť na PN? ďakujem

alynka
27. aug 2012

@adrikanatasa Az po 270 dnoch od zaciatku platenia mozes ist na platenú PN. Ty môžeš ísť aj skúr len nebudeš dostávať nič a navyše si budeš musieť aj platiť

sonicc
27. aug 2012

Ahojte 🙂
mozno ste to niektora uz pisala, ale nemozem najst presne to co potrebujem,tak sa radsej opytam a poprosim vas keby ste mi poradili...
som uz roky dnp, teraz som na rodicov. s 1,5r dcerkou, pri nej som bola na rizik.+ najvys.matersku, niesom a ani som nebola zamestnana, dnp vyuzivam na pn alebo ocr
30. januara som dala odhlasku-prihlasku z maks VZ (pardon nejde mi iks 🙂)
chceli by sme este jedno dietatko,ale pravdep.sa mi nepodari otehotniet v najbliz.dobe
co je najlepsie urobit?
nechcem byt uz moc na pn, lebo som teraz bola 3 mesiace,predtym 2mes. tak aby som potom dostavala na rizikovom,kedze to moze byt myslim len 52tyzdnov
uz mam z tych tyzdnov zmatok 🙄

dakujem moc

_________________________
I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://s.exps.me

majushkab
27. aug 2012

@gapa ahoj ďakujem ti ja som teda už na tej pn tu vystavili v nemocnici ...a k tomu prihlaseniu na ten balík sa teda nemusím poistiť? a nemusím sa bať že budem v tej ochrannej lehote? lebo som vlastne na rodičovskej a do zamestnania určite nenastúpim čiže sa ma to preto netyka ...rozumiem tomu spravne ?zaplatiť som mala tento mesiac a počas pn sa neplatí že? juj a ešte ked sa neprihlasim na ten novy balik tak aj tak mi budu počitať VZ z tohto roku? som myslela že z minuleho ale to je jedno ja som mala ten najvšší VZ.