Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

callex
16. jún 2011

ahojte chcem sa spytat ci este stiham si priplatit na lepsiu matersku?ide o to ze zamestnavatel mi odvadza odvody uz vyse 2rokov ale z minimalnej mzdy..cize ziadna slava.takze by som si chcela priplacat aby som dostavala maximum.vsade som citala ze uz nestiham..som 10tt+4.a dnes som nasla ze staci 26tyzdnov pred porodom..tak som z toho trosku zmetena.

katka888
16. jún 2011

@callex
je mi luto, nestihas, musis mat splnenu podmienku byt nemocensky poistena minimalne 270 dni za posledne 2 roky, rata sa to spatne od presneho datumu narodenia dietatka, pricom do tych 270 dni sa ti priratava aj uz ukoncene nemocenske poistenie. tzn ak by si v tom case, tie dva roky dozadu / od terminu narodenia babatka / mala nejake poistenie, ktore je uz ukoncene, tzn robila si niekde a uz nerobis, alebo si si platila dobrovolne a uz neplatis, tak to by sa ti priratalo. ak take nemas, musis splnit podmienku mat DNP min 270 dni do narodenia babatka a to nestihas, kedze samotne tehotenstvo trva 9 mesiacov cca

ninan2
16. jún 2011

@callex alebo mozes toto zamestnanie ukoncit, a tym padom sa Ti to rata ako ukoncene nemocenske poistenie a naozaj bude stacit uz len tych 26tt platit z maxima. Zrejme budes mat narok aj na podporu z Urade prace, tak si prerataj, ci sa Ti to neoplati takto spravit... Ale tusim by si to aj tak mala dost tesne, ak by si mala predcasny porod, tak budes mat smolu...

callex
16. jún 2011

@katka888 270dni mam splnene..ale len z minim.mzdy.a teraz som zase nasla info ze tych 26tt musi byt pred nastupom na matersku..a nie porodom.ja uz som z toho uplne zmetena.
@ninan2 no ani ta podpora by nebola bohvieco.. 😠

ninan2
16. jún 2011

@callex no lenze 270 dni mas splnenych z povinneho nem. poistenia, ktore okrem toho stale trva, cize sa Ti neprirata k DNP. A len tam to uz nestihas. @katka888 Ti to napisala spravne. Jednoducho bez vypovede s tym uz nic nespravis, a mozno ani s nou... No podporu by si inak mala sice nizku, ale materska by uz mohla byt maximalna...

tinara23
16. jún 2011

@callex pokiaľ si zamestnaná tak z každého poistenia zvlášť musí byť splnená podmienka poistenie 270 dní aj z povinného aj z DNP. Keďže už si tehotná uvedenú podmienku nespľňaš. Čo sa týka tých 26tt je to podmienka poistenia do nástupu na materské a nie do pôrodu aj to len v tom prípade, že máš ukončené nejaké nemocenské poistenie, čo v tvojom prípade nesplňaš. A keby si aj ukončila zamestnanie ako ti tu kočky radia, podľa môjho názoru na pripoistenie je už neskoro 26 tt poistenia do nástupu na materské nestíhaš.

callex
16. jún 2011

dakujem vam velmi pekne za vysvetlenie..uz som v obraze a tym padom sa lucim s krasnou materskou. 🙂 to mam zato ze mam hlavu deravu..nabuduce to uz bude lepsie..a mozno nabuduce nasa zlata vlada zrusi vsetky priplatky.

6mia6
16. jún 2011

@dany80 keď mi prišiel list že mi nepriznávajú materskú, odvolali sme sa ale nepomohlo. tak som požiadala o rodičovský príspevok a dala som sa na PN. Mám problémy s chrbticou tak to nebol problém. Zaniesla som PN od doktora so zaškrtnutým políčkom Dobrovoľne poistená osoba na sociálku. A poberala som PN aby som tie peniaze čo som tam vrazila zúžitkovala. Kvôli jednému dňu mi nepriznali materské tak aspoň takto sme to vybrali.

katka888
16. jún 2011

@callex
pri DNP mas dve podmienky, jedna sa vztahuje na cas k nastupu na matersku a druha k casu realneho porodu. preto sa ti to asi na zaciatku trosku poplietlo.

sny
16. jún 2011

Ahojte,rada by som sa opýtala,či je možné,že by som išla na PN-ku a poberala max.nemocenské...Dnp si platím od 10/2010,teraz som v 16tt a na PN by som chcela nastúpiť v auguste,keď mi skončí prvá rodičovská,lebo malá bude mať 3roky a chcem si to neak vynahradiť,aby nám nechýbali peniaze,čo som mala za rodičovskú...ďakujem za každú odpoveď 🙂

ninan2
16. jún 2011

@sandruska81 a ty do SP posielas iba 1 papier, urcite zistis ze ktory, je to na nom napisane.

dany80
16. jún 2011

@6mia6 ja som od marca na materskej,to nemozem byt PN?

callex
16. jún 2011

@katka888 dakujem...a ty uz za chvilu rodis...zelam aby vsetko prebehlo hladko.

katka888
16. jún 2011

@callex
dakujem, no je mi luto, ze ti to nevychadza....

manka
16. jún 2011

@gapa Tak som dnes bola na socialke. Zevraj pri OCR sa krati poistne, aj ked ho nepoberas, len pri PN nie. Aj my ho chcela dat vyplatit, ale hovorim, ze pockam najprv do tej materskej, nech tam nemam nejaky dlh. Pani mi navrhla, ze tie vyplatene OCR mi strhne z prvej materskej

sandruska81
16. jún 2011

@ninan2 Neviem ako to funguje, dokt. mi dal 3 papiere, z toho 2 mi kázal poslať na SP a s jedným (zeleným) mám prísť na kontrolu. Tak som to urobila, na SP som nechala číslo, že ak bude niečo v neporiadku, tak sa mi ozvú a ak bude všetko OK tak volať nebudú. Tak budem čakať.

tinara23
16. jún 2011

@sny ak si platíš DNP od 1.10.2010, tak nárok na PN máš už od 28.6.2012, vtedy uplynie 270 dní poistenia. Čiže august je pohodička 😉

ninan2
16. jún 2011

@sandruska81 2? Ono ked si zamestnana, tak 1 treba aj pre zamestnavatela, ale to neviem ako funguje, ci to teda ide rovno na SP, ja som riesila PNku len z DNP. Ale urcite to bude OK, neboj, ked tak povedal.

6mia6
16. jún 2011

@dany80 ja to teraz presne neviem treba si zájsť na SP a pozisťovať aká je situácia ak nájdeš milú pracovníčku, ktorá ti poradí čo a ako tak máš vyhraté. ja teraz môžem len hádať lebo neviem presne kedy si platila, kolko, ako dlho, či si zamestnaná alebo nie atď. Ja som to šťastie mala a mne všetko poradila milá pani v SP a teraz sa za ňou chystám znova. Možno si treba prečítať nejaké články o DNP čo tu dávajú baby odkazy.

tinara23
16. jún 2011

@sny kopla som sa v dátume 28.6.2011 🙂

sandruska81
16. jún 2011

@ninan2 tak si ju keď tak vyhodia...asi nie som jediná, kto v tom nevie chodiť (i lekári z toho majú asi poriadnu hlavu) 🙂

lucia.kl
16. jún 2011

@dany80 ak si na materskej nemôžeš byť PN iba na rodičovskej ak si DNP a to môžeš byť aj OČR

laura112
16. jún 2011

Ahojte ja som z toho jelen. Viete mi niekto poradit ze ked pracujem od 1. oktobra 2007 a v Marci 2011 som ostala tehotna a rovno vo 4tyzdni tehotenstva som zacala krvacat a tak som od 15.marca 2011 na PN aby som neprisla o nase dve miminka a mam diagnózu rizikove tehu a viac plodove tehu. A dodnes som este na PN.Otazka je: ze aj ja si musim platit to DNP ? Iked som zamestnana? A zamestnany je aj moj manzel vyse cca 8 rokov. Kolko dostanem tu matersku? Ja tomu vobec nerozumiem. Prosim len seriozne odpovede. dakujem.

ninan2
16. jún 2011

@laura112 Ahoj, ono uz nazov DOBROVOLNE nemocenske poistenie evokuje, ze nie je povinne, a teda si ho platit nemusis. Platia si ho len tie zeny, ktore si chcu zvysit svoju matersku, alebo cerpat PNku ci OCRku, ak su napr. nezamestnane a nemali by na to inak narok. Vysku materskej Ti moze vyratat vasa ekonomka, a je to inak 60 percent denneho vymeriavaceho zakladu. Prakticky by to malo byt o trochu viac ako dostavas peniaze za PNku, pretoze ta je 55 percent VZ.

miriiama
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
16. jún 2011

@manka
no chcela som ti napísať, že sa tá pani mýli a pripnúť priamo znenie zákona a s rekvapením zistujem, že je to tak, ako ti povedala. Na toto predpokladám zabudli, ked menili podmienky nároku na ošetrovné. Takže v tomto som sa mýlila, ona má pravdu.

§ 140
Vylúenie povinnosti plati poistné poistencom a zamestnávateom
(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená
samostatne zárobkovo inná osoba, dobrovone nemocensky poistená osoba, dobrovone
dôchodkovo poistená osoba a dobrovone poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní
plati poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na
poistenie v nezamestnanosti
a) v období, poas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého da potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo
starostlivosti o diea uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho da, ak
potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.

tak dík za info, zase niečo, čo som nezachytila 😨 😕 😅

janulap
16. jún 2011

baby...ked tu radite callex......mam aj ja podobnu otazku ohladom tych 26tyzdnov pred nastupom na MD.Tak,ak by so msi hned od zaciatku(este by som tehu nebola) ,platila DNP z max VZ...tak tym padom by som automaticky splnala aj tych 270dni do porodu,aj tych 26 tyzdnov do nastupu na MD??Dobre si to myslim,ci sa mylim?Dakujem 😕

prahaxx
17. jún 2011

velmi pekne Vas chcem poprosit o radu - vysvetlenie - DNP si platim od 11/2009, vo 02/2011 mi skoncila materska, bola som na socialke ZMENIT vymeriavaci zaklad z maximalneho na 550 eur, pani zrejme urobila ukoncenie a zalozenie noveho, lebo teraz mi prisla 10dnova PNka 50,05 eur - vypocitana z minima, rozhodnutie este nemam. Chcem sa opytat, ci je to standart, ze ked zmenim vymeriavaci zaklad automaticky sa mi napocitava 270 dni k splneniu podmienky pre vyplatenie davky? alebo co sa to stalo, neprerusila som ani den
velka vdaka za odpoved

lucia.kl
17. jún 2011

@janulap ahoj, dobre si to myslíš, len ak si zamestnaná, tak neplatíš z maxima ale z rozdielu max. VZ 1116,75 a tvojej hrubej mzdy...
a dobré je začať platiť čím skôr, lebo po uplynutí 270 dní môžeš čerpať už aj PN ktorá bude maximálna a aj toto obdobie sa ti bude zaratávať do tých 26tt pred nástupom na MD

lucia.kl
17. jún 2011

@prahaxx no ak ťa pani odhlásila a potom zase prihlásila, tak ti rátali PN už z nového vymeriavacieho základu - čo je tých 550€ čo by bolo na deň pri 55% 9,75€ ale neviem ako je to tam tie prvé 3 dni platené...
najlepšie zistiť v soc. poisť. že či ťa odhlásila alebo len zmenila výšku, ak by zmenila výšku tak by sa ti rátal VZ z minulého roka... alebo či tam nemáš nedoplatok - vtedy tiež dávajú z minima alebo vôbec, - od januára sa menila výška - aj ja som sa len náhodou dozvedela, že mám platiť viac....
a tých 270dní sa znova neráta...

ak som náhodou niečo napísala zle, nech ma baby opravia...