Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elise
17. jan 2012

netreba ešte zufať v marci budu voľby tak sa to určite zmeni verim že nová vláda zruší obmedzenie-balíček a dá možnosť zase DNP zvlášť

oskvarka
17. jan 2012

@marcela1992 a tiez treba vediet kedy si sa prihlasovala mozno ti nezanikne presne vtedy..

karinkaeich
17. jan 2012

@zuzanka751 ako tehotna? ja budem mat este stale rd s malym. do skolky ho davat nechcem, zatial

caterine
17. jan 2012

baby da sa dnp zrušit ak som si podala prihlasku 3.1.2012 chcem to ist zrušit 19.1.2012, nebudem musiet nič zaplatit, kedže platit sa mohlo až do 8.2.2012, už mi prišlo sice že ma zaevidovali tak neviem, tie čo sa lepšie vyznate poradte..... ja som sa rozhodla že si to zrušim kedže som na RD a sa mi to prelina s ukončenim tych 270 dni a ukončenim rodičovskej a som sa až neskor dozvedela že v tomto pripade by mi max. materska nevyšla, no čo už....

karinkaeich
17. jan 2012

@elise kiez by si mala pravdu, chcem tomu verit aj ja. cas ukaze. dufam, ze to stihnu do oktobra

marcela1992
17. jan 2012

@zuzanka751 dakujem 🙂

marcela1992
17. jan 2012

@oskvarka no platim si to od aprila 2011.

lasto
17. jan 2012

@caterine to keď si na RD, tak ti materská nevýjde?

oskvarka
17. jan 2012

@marcela1992 aha no tak tebe to skonci vtedy lebo to mas viac ako 270 dni takze 31.1 ti to konci za januar zaplatis do 8.2 a uz viac neplatis

zuzanka751
17. jan 2012

@caterine ak ti uz poistenie bezi, tak podla mna sa musia zaplatit tie dni, ved ti povedia aj na pobocke

@karinkaeich tak aj tehotna, lebo ide o to, aby ti v ochrannej lehote nevzniklo uz nove poistenie, takto by ti vzniklo este pred plynutim ochrannej lehoty a tak by si matersku mohla dostat....moj nazor na vec, ci je to realne to uz neviem posudit

karinkaeich
17. jan 2012

dakujem za rada, to ma nenapadlo. uvidim ako sa to vykristalizuje to oktobra. tebe prijemne a bezstarostne tehulkovanie. my zaciname v aprili, tak uvidime 🙂

spisiacka
17. jan 2012

@karinkaeich ahoj ty si na rodicaku a planujes druhe a chces si dat poistenie? a uz ti nevyjde z dobrovolneho? preco? tiez som na rodicaku az do buduceho roka do maja a planujem si dat to poistenie este v januari a ak by sa podarilo otehotniet v juni napr tak vraj budem mat z dobrovolneho MD. Ja uz som blazon z toho vsetkeho

caterine
17. jan 2012

ale ked ste na RD a na matersku nastupite ešte v čase ked budete na rodičovskej s prvym tak vtedy vyjde materska z dnp, neviem v tomto sa fakt nevyznam, ale mne už rodičovska konči tento rok

lasto
17. jan 2012

@gapa ahoj, som nezamestnaná a som na RD (zatiaľ iba rok), prihlásila som sa na DNP od 11. 1. 2012, ešte nie som tehotná. Budem mať nárok na vyššiu materskú, ak počas 270 dní otehotniem?

zuzanka751
17. jan 2012

@karinkaeich dakujem pekne a nech sa aj vam podari 😉

zuzanka751
17. jan 2012

@spisiacka @caterine pokial ste na rodicovskom a nastupite z neho na matersku ( zo zamestnania kde stale trva pracovny pomer) tak ochranna lehota tymto konci a ziadna materska z DNP nebude, pretoze nastupom vznikne nove nemocenske poistenie - toto mam potvrdene aj z poradne soc. poistovne
Ak ste nezamestnane, alebo zamestnane tak ochranna lehota z dnp plati

caterine
17. jan 2012

@zuzanka751 viem gapa mi to už vysvetlila, to je presne moj pripad, ja som na RD a som ešte stale zamestnana takže mne to nevyjde, škoda že som to nevedela predtym, musim si to ist dat zrušit, nebudem to platit zbytočne.

spisiacka
17. jan 2012

@zuzanka751 tak ja som zamestana a nove nemocenske poistenie je MD z prace? Tiez som pisala na soc poist a odpisali mi ze vznike v pripade ak nenastupim do prace pretoze potom znova zacina zamenstnavatel platit. Ale kym som na rodicaku tak nikto nic za mna neplati tak vnikne. Fakt tomu uz nerozumiem

datanka
17. jan 2012

@caterine budes musiet zaplatit za tych 16dni,povedia ti presnu sumu kolko,ked to budes rusit a rovno si to tam v pokladni mozes aj zaplatit

spisiacka
17. jan 2012

hodim sem co som pisala na socialku a co mi odpisali.

Dobry den, momentalne som na rodičovskej dovolenke a som zamestnana. Ak by som sa dala este v januari 2012 dobrovolne nemocensky poistit a pocas trvania poistenia v dobe do 270 dni otehotnela vznikol by mi narok na PN a neskor na matersku dovolenku z DNP?

V prípade, ak sa prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenie ešte pred 31.1.2012, budete si môcť platiť toto nemocenské poistenie najdlhšie do uplynutia 270 dní od prihlásenia sa na toto poistenie. V prípade, ak by ste otehotneli najneskôr do konca 270 dní platenia nemocenského poistenia, nárok na materské dávky by Vám ešte vznikol z ochrannej lehoty. Ochranná lehota však vznikom nového nemocenského poistenia zaniká. Uvádzate, že ste zároveň aj zamestnaná a momentálne ste na rodičovskej dovolenke. Ukončením rodičovskej dovolenky sa Vám však obnoví nemocenské poistenie zamestnanca a týmto dňom by Vám zanikla ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia. Vo Vašom prípade je preto nevýhodné sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie.

Aby Vám však vznikol nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia a aj zo zamestnania, je potrebné, aby ste si dobrovoľné nemocenské poistenie platili až do dňa nástupu na materské, t.j. aj po 270–tom dni, a to z celého balíka. Ak Vám bude ku dňu nástupu na materské (k šiestemu týždňu pred očakávaným termínom pôrodu) trvať pracovný pomer a aj dobrovoľné poistenie, iba vtedy Vám vznikne nárok na materské z obidvoch týchto nemocenských poistení.

zuzanka751
17. jan 2012

@spisiacka tak ako som pisala, ak si na rodicovskom, otehotnies a z neho nastupis na matersku, tak ti vznikne nove positenie a tym pada ochranna lehota...jedine, ze by si sa vratila do zamestnania este pred zaciatkom ochrannej lehoty, tak ti bude platit

caterine
17. jan 2012

dakujem@datanka to som si aj myslela, neviete kolko to je na den ako sa to počita, ked som si to dala z max. vym. zakladu???

spisiacka
17. jan 2012

@zuzanka751 neviem no podla tej odpovede zo socialky co mi poslali tak prave ked nastupim do prace mi to pada inak ta lehota trva.

elise
17. jan 2012

@spisiacka je ešte možnosť že od oktobra nasupiť do práce z PN čiže vlastne ked sa končí rodičák a využiť nástup do práce PN

datanka
17. jan 2012

Aby Vám však vznikol nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia a aj zo zamestnania, je potrebné, aby ste si dobrovoľné nemocenské poistenie platili až do dňa nástupu na materské, t.j. aj po 270–tom dni, a to z celého balíka. Ak Vám bude ku dňu nástupu na materské (k šiestemu týždňu pred očakávaným termínom pôrodu) trvať pracovný pomer a aj dobrovoľné poistenie, iba vtedy Vám vznikne nárok na materské z obidvoch týchto nemocenských poistení.
AK DOBRE ROZUMIEM,TOMU VYSSIE NAPISANEMU,TAK AK OTEHOTNIEM NAPR.V MARCI,(MAM DNP OD JANUARA)V OKT.BUDEM MAT 270DNI,TAK SI BUDEM MUSIET AZ DO NAS.NA MATERSKU ESTE PLATIT BALIK?TIE 2MES?NIE SOM NA RD A SOM ZAMESTNANA

spisiacka
17. jan 2012

asi najlepsie je hodin sa hned na druhy den po uplynuti 270 dni na Pn teda ak sa podari otehotniet. Potom uz netreba nic platit ani sa s tym stvat ci vznika ci nie ten narok na MD. Po PN by sa malo automaticky prejst na MD a hotovo ci nie?

spisiacka
17. jan 2012

@datanka toto i poslali priamo zo socialky. Mohli by pisat aj zrozumitelnejsie a vysvetlit ze preco nie?

karinkaeich
17. jan 2012

@spisiacka ja si myslim, ze by bolo naj po 270 dni sa prihlasit na balik a hned ist na pn rizikove tehu. vtedy mas poistenie ako nepretrzite, a ked si pn, tak dnp platit nemusis. teraz je to tak, len dufam, ze aj ostane po oktobri. moj nazor, rovnako to chcem urobit ja

bobocka
17. jan 2012

@janulap no ved to viem,ze si 270dni mozem doplatit a ze potom budem v ochrannej lehote,len neviem ,ze ci tie,co nemaju k 1.2.2012 doplatenych 270dni a chcu si ich doplatit,ci nemusia podat ziadost na socialnu poistovnu,ze si chcu 270doplatit.ze ci proste platim stale dalej ako postarom,alebo musim napisat nejaku ziadost,ze si chcem 270dni doplatit. 😕

spisiacka
17. jan 2012

@elise mne rodicak trva az do maja 2013 takze ja neukoncujem RD. Ale pocas RD by som presla rovno na MD ziadna praca medzi tym. Ale da sa ist na PN aj v ramci rodícaku. Vtedy potom nikto nebude spekulovat ci balik platit ci nie lebo pocas PN neplatis tak ci tak nic. A z PN prest rovno na MD tak ako som presla pri prvom tehu. A problem nebol ziaden. To len teraz museli to posahat a nikto nevie ako to vlastne je.