Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

millada
27. júl 2011

@lucia.kl , aj Lucka, mozem ta poprosit o radu? Nečitala som tu prispevky, je tu toho vela. Asi je viac takych ako ja, ale tazko to tu najdem... 😅 A na poslednej strane vidim, ze vies poradit mamičkam 🙂

Som na RD, ktora bude trvat do novembra 2012. Pred nastupom na matersku som bola zamestnana. Teraz by som rada presla do dalšej materskej. Chcela by som sa dat dobrovolne pripoistit, aby som mala tu najvyššiu moznu matersku. Nejakych 4-5 mesiacov si chcem platit, potom prerušit kym otehotniem a potom pokračovat.
V socialke mi dnes povedali, ze si mam sama určit vymeriavaci zaklad, z ktoreho chcem platit 😕 😕 😕 Ale ja netusim, kolko si mam "určit". Vychadza sa tu aj z prvej materskej? To sa nejako odrata, alebo ako? 🙄
Dakujeem 🙂

sandruska81
27. júl 2011

@lucia.kl napísala toto: "od marca 2011 si platím dobrovolne pripoistenie k materskej z maxima" - tak som pochopila, že platí maximum. @vbc22 - aký máš VZ pre DNP?

sandruska81
27. júl 2011

@ivana412 Ty máš VZ pre DNP cca 700 Euro? - tak materská je z toho 60 % (tento rok), uvidíme ako to bude na budúci rok. Takže zatiaľ cca 420 Euro z DNP/mesiac.

ivana412
27. júl 2011

lucia.kl dik nie som zamestnana tak neviem čo mam robit keby som išla na MD teraz 2011 tak by mi ju počitali z roku 2010.Tam som si platila od januara nejakych 21 eur,až teraz som si spomenula tak tych 409 eur by asi nebolo,az od decembra 2010 som si zvyšila na 30 eur.Teraz som chcela ist sa odhlasit a na novo sa prihlasit ale už s Max VZ ale to musim čakat 26 tyždnov aby mi bola dana MD z toho noveho maxima,Tak neviem či to risknut a počkat s tym osvojenim dietata,myslim až kym neuplinie 26 tyždnou.Už neviem čo mam robit.

sandruska81
27. júl 2011

@rakovcanka a akú máš hrubú mzdu v práci?

rakovcanka
27. júl 2011

@sandruska81 380eur

sandruska81
27. júl 2011

@millada VZ pre DNP v tvojom prípade, keďže ti PP trvá, tak je rozdiel medzi 1116,75 a poslednou hrubou mzdou a z toho sa platí 4,4 %.

rakovcanka
27. júl 2011

@sandruska81 ja si platim 49,13 eur, a teda mala by som mat narok na max.matersku, len neviem ci si to musim platit 26 tt od vypovede alebo do nastupu na MD, kedze do terminu normalne nestiham 270 dni

sandruska81
27. júl 2011

@rakovcanka keďže máš takú malú mzdu, tak je naozaj lepšie ako radí lucia ukončiť PP, aby sa ti ukončené NP pripočítalo k DNP

rakovcanka
27. júl 2011

@sandruska81 ja viem ze mam dat vypoved, len mi ide o to ci to stiham, pretoze hoci dam vypoved teraz, tak pre mna je dolezite ci sa mi pocita nemocenske poistenie od zamestnavatela aj DNP ked sa platia naraz, alebo len od ukoncenia pp + 26 tyzdnov, v tom pripade to nestiham

sandruska81
27. júl 2011

@rakovcanka v tomto si nie som celkom istá, tak nebudem radšej písať odpoveď. Skús napísať na poradňu SP, opíš celú situáciu a oni ti odpovedia - budeš mať istotu. Je tam síce napísané, že odpovedajú tuším do 30 dní, ale niekedy už za 1 deň máš odpoveď na späť. Držím palce.

rakovcanka
27. júl 2011

@sandruska81 dakujem za radu...skusim im napisat..

millada
27. júl 2011

@sandruska81 , dakujem velmi pekne za odpoved 🙂
A je možné nejako ku koncu poistenia zistit, či mi nechyba do plnej vysky nejaka suma v poslednej splatke to doplatit, aby to bolo maximum? Alebo naopak, ak budem platit nahodou o niečo viac, tak mi mozu preplatok vratit? Ci to uz by som vela chcela? 😅

sandruska81
27. júl 2011

@rakovcanka tam to máš istejšie, aby si zbytočne nedávala výpoveď.

sandruska81
27. júl 2011

@millada dá sa aj tak aj tak. Je lepšie platiť o niečo viac, a potom požiadať o preplatok. Než keby si náhodou musela ísť na PN a nepriznali by ti kvôli malému nedoplatku dávku.

millada
27. júl 2011

@sandruska81 , uz len posledna otazka. Ten preplatok mi budu vediet povedat v soc. poistovni? Alebo ako to zistim? 😕

rakovcanka
27. júl 2011

@sandruska81 uz som tam písala, tak som zvedava

zizinkafekete
27. júl 2011

Ahojte, baby, skusite mi poradit prosim? Uzatvarala som si toto pripoistenie, no potom som prisla na to, ze v case podpisu poistenia som bola cca tyzden tehotna (uplynul tyzden od oplodnenia)....to som ale samozrejme v case podpisu este vobec netusila, dozvedela som sa to az prednedavnom.....co mi poradite? Platit ci neplatit dalej? A este jeden argument - pri prvom tehotenstve som rodila az na konci 42heho tyzdna, cize som malu prenasala......co myslite?

cartridge
27. júl 2011

@zizinkafekete Ak môžem poradiť - neruš poistenie, veď možno Ti to vyjde "akurát na chlp" a ak nie - DNP využiješ na PN pre seba, alebo pre dieťatko pri OČR, keď budeš poberať rodičovský príspevok.

zizinkafekete
27. júl 2011

@cartridge - ahoj, takze by si nerusila? ratala som 270 dni - to vychadza podla mojich vypoctov 9.3.2012, termin mi upresnia o nejake dva tyzdne podla vysledkov NT ultrazvuku.....ale podla mojich vypoctov by to mohlo byt nejako zaciatkom marca......keby som rodila len par dni po ich termine, tak je to v suchu...

ivana412
27. júl 2011

sandruska81,neviem ako to už presne bolo viem že od januara 2010 do novembra som si platila 21 eur mesačne-až teraz som si na to spomenula že som robila zmenu. a
A od decembra 2010 si platim tych 30 eur.Tak oni teraz ked by som nastupila na MD napriklad september tak by mi asi robili priemer z toho roku 2010?Tak by mi MD vyšla asi okolo 300 eur,že?!

marianne
27. júl 2011

lucia.kl dakujem za odpoved. Nechapem ale tomu, preco mam ziadat PN ku z DNP od 19.9. ked este nebudem mat splnenych tych 270 dni. Nechcem to komplikovat , nebude lepsie poziadat PN aj z DNP po splneni 270dni?
Tu PN ku ak som dobre pochopila vypise lekar 2krat, jednu do zamestnania a druhu do SP? A este otazka, preco je podla teba lepsie ist na matersku 6 tyzdnov a nie 8 tyzdnov pred porodom? Ja budem moct na matersku najskor 25.10. -po uplynuti 26 tyzdnov a to bude 7 tyzdnov pred porodom.

marianne
27. júl 2011

Pardon opravujem, ze nechapem preco mam ziadat o PN ku z DNP od 1.9., ked nebude splnenych 270 dni.

lucia.kl
27. júl 2011

@rakovcanka 26tt od začatia si platenia DNP po nástup na materskú...

sandruska81
27. júl 2011

@millada tam ti povedia aj preplatok a aj nedoplatok (z dnp).radsej sa vzdy spytaj tesne pred tym nez budes na md,pn ci ocr aby si mala istotu ze nemas podlznosti.

sandruska81
27. júl 2011

@ivana412 urobila si zmenu tak ze si si zmenila VZ alebo si urobila odhlasku a potom prihlasku?

lucia.kl
27. júl 2011

@marianne ide o to, že teraz som tu z jednou babou tento problém riešila, na Pn zo zamestnania išla 14.2. a o PN z DNP si požiadala 1.6. a oni jej Pn z DNP nepriznali. lebo že si mala zrušiť PN aj zo zamestnania a začať obe znova... no čakám čo porieši na sociálke, lebo polda mňa je to blbosť... napísala som ti to tak preto, že mne ju takto priznali.. ja som bola PN z DNP aj keď som nemala nárok a potom keď už som mala som PN z DNP zrušila a od druhého dňa začala znova.... no v každej poisťovni je to inak, tak by som sa skúsila informovať aj tam, aby nevznikol nejaký problém...

rakovcanka
27. júl 2011

@lucia.kl dakujem 🙂

ivana412
27. júl 2011

sandruska81 Urobila som len zmenu neodhlasila som sa.Urobila som velku chybu,ktoru už teraz neurobim.Ked na socialke vam nič neporadia alebo mam len ja štastie na takych ludi.Ešte,že je toto forum

sandruska81
27. júl 2011

@ivana412 ak by si zrusila a zalozila,tak by to bolo z posledneho VZ,takto to bude z minuleho roka. Neviem co je pre teba teraz lepsie (ci pockat do bud.roka alebo zmenit VZ),kedze nevieme co nas caka v r.2012.