Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

andzi
3. aug 2010

@byrnie áno, uvažuješ správne, tých 270 dní by si mala splniť. 26 týždňov trvania je rozhodujúcich len pre vymeriavací základ, nie pre samotný nárok. Pokiaľ si sa medzičasom neodhlásila a neprihlásila nanovo, tak splníš obe podmienky a mala by si mať nárok na materskú aj z DNP. Nedaj s atakýmito "neprajnými tetami" odradiť.

katka888
3. aug 2010

@lubica69
máš pradu, že tety prd veda. ja som bola v košickej sociálke... kým tety& pochopili, že chcem info o dovodoch počas rodičovskej, som prešla 3 dvere, a v jednych mi teta povedala: " percitajte si letaciky a potom pridte" a v druhych dverach" pozrite si stranku www.socpoist.sk" tam mate info. a ked som povedala, ze to mam nastudovane ale nie je tam ziadne info o PNke a dala som jej otazku, tak nevedela, niekam volala, potom povedala, ze tak ako to ja chapem asi to tak bude, no nic mi nepovedali.

katka888
3. aug 2010

@byrnie
somarina.
ja som sa prave prihlasila, platim si tento rok rozdiel max - mzda / teraz som na rodicovskej /, ideme robit babo,tak aby som od poistenia do porodu splnila 270 dni / aj rezerva v pripade rped porodu / a po 6 mesiacoch platenia, to haaadam uz budeme tehu, si zmenim VZ na minimum. NIe zrusenie a nanovo poistenie ale len zmena vysky tzn ze doba 26 tyzdnov mi bude plynut nadalej. a min preto, lebo rozhod obdobim by som mala mat rok 2010 cize kolko platim v 2011 je jedno.
a ak mas zamestnanie, zratava sa ti VZ z prace + VZ z DNP a nemusis mat DNP maximum :D
/ teda... hadam, ze som to dobre ja pochopila 😉 /

katka888
3. aug 2010

@byrnie
p.s. teta nech si preštuduje www.socpoist.sk :D

lubica69
3. aug 2010

Katka áno to je pravda Pokiaľ si pred MD zamestnaná Pokiaľ ideš z RD na MD alebo si bola nezamestnaná treba si DNP platiť z maxima 270 dní

andzi
3. aug 2010

Potvrdzujem, teraz ako som nastupovala na MD som si potrebovala overiť jednu technickú záležitosť s hlásením a v 2 pobočkách mi dali 2 rozdielne informácie. Až keď som zavolala na ústredie, tak mi milá pani povedala ako mám postupovať. Takže sa treba na neznalosť pracovníčok sociálnej poisťovne, hlavne tých na pobočkách, dobre pripraviť.

katka888
3. aug 2010

@lubica69
díky, mne TPP trvá, som len "uvoľnená" na rodičovskú dofču do 3 rokoch dieťaťa.

katka888
3. aug 2010

@andzi
vieš nejaký postup, ako sa brániť voči nesprávnym informáciám od pracovníčok soc pois?

andzi
3. aug 2010

@katka888 ľahšiu otázku nemáš? Jedine sťažnosť na nadriadenú pracovníčku alebo potom priamo na ústredie Sociálnej poisťovne. Samozrejme sťažnosť nemôže byť anonymná a treba uviesť v čom spočívala nesprávna informácia, resp. obsah informácie, ktorú poskytla. No ale budeš robiť niekomu zle? Je to také prinajmenšom zvláštne. Ja sa nerada na niekoho sťažujem.

katka888
3. aug 2010

jasne, ale nie je správne, ak pre neinformovanosť, neochotu alebo iný dôvod nesprávneho informovania, človek príde o možnosti , na ktoré má nárok.

lubica69
3. aug 2010

Inak už to tu bolo kedysi spomenuté,že sociálna poisťovňa nemá informačný charakter Teda zjednodušene povedané nemusí poskytovať informácie takže si myslím,že akákoľvek sťažnosť na pracovníčku ktorej pracovná náplň nezahŕňa poskytovanie informácií by bola nanajvyš zbytočná 😅

h.a.i.n.y
3. aug 2010

katka888
A nemas si nahodou platit z max. VZ 26 tyzdnov pred porodom?

A baby ako to je teraz s tymi zmenami co robi Mihal? Plati to aj pre nas co si budeme plati to DNP? Budeme dostavat tych 256€ alebo iba 185 € bez ohladu na to ci si neico platime alebo nie?

h.a.i.n.y
3. aug 2010

A kde je teraz pan MIHAL ze nam to vysvetli ako to vlastne bude???

Asi chcu aby sa rodilo menej deti !!! Je pravda ze kto chce babatko tak ho aj tak bude mat ale na druhej strane to moze vela ludi odradit a aj urcite odradi! Peniazky stale pomozu a ked sa teraz zrusi prispevok pri narodeni dietata a znizi rodicovsky prispevok a nedajboze sa zrusi aj DNP alebo sa zavedu este aj ine podmienky na vyplacanie vyssej materskej tak porodnost na SR sa urcite zvysovat nebude ale hlavne ze sa budu znizovat dlhy v statnom rozpocte! To je urcite dolezite! Nieze by pozerali na usporu penazi v inych oblastiach ale znizuju tam kde su peniazky ozaj potrebne! A to je zachovanie mladej generacie na SR! Som zvedava co zavedu aby motivovali ludi k vyssej porodnosti!

lalia21
3. aug 2010

@h.a.i.n.y zatial to vyzera tak že sa všetko dozvieme až o 1.januara-najprv mu tento jeho navrh musia odsuhlasiť...a ak odsuhlasia tak pre všetkych bude jednotne 180-190eur rodičovska-je jedno či pracuješ či nie...takto to on chce...a a ešte aj prispevok pri narodeni chce zrušiť...len sa modlim aby mu takato hovadina neprešla...čo by mali zvyšovať-tak on ide rušiť a znižovať 😠 😠 😠 ja som mu riadne naletela ako som si myslela že ako radí a pomaha a zaleží mu na buducich matkach...to bola pretvarka 😠

marion
3. aug 2010

Kocky, musite si ale uvedomit ze byvala vlada rozdavala eura bez ohladu na to ci su tie peniaze alebo nie...Tomanova zvysilia prispevok na 256eur, a pritom na to nemala peniaze, tak kde sme... chceme skoncit ako v Grecku a pojdeme na dochodok v 95rokoch?

To bolo hned jasne, ze nova vlada bude musiet zacat setrit. A uz to tuje. Ja nikoho neobhajujem, ved aj ja cakam teraz druhe dieta a niesom z toho nadsena ze budeme dostavat menej, ale budeme sa s tym musiet zmierit. ☹ ☹

To DNP ze by zrusil zatial nespominal, tak to je fajn. Kto ma sancu si pripalacat, nech to urobi. 🙂

Ja ked som preratala kolko by sme dostavali menej ak by mu preslo to znizenei na 190 eur mesacne cele 3 roky, tak by to vyslo cca o 20eur menej mesacne, ako ked bolo 256eur do 2 rokov, a 150eur do 3 rokov. Nie je to ani vela, ani malo. Ale co uz. ☹ 🙂

marion
3. aug 2010

@h.a.i.n.y ak som dobre pochopila, tak DNP este nebudu rusit. Takze po polroku, budeme vsetci dostavat do 3 rokov rovnako, 190eur....Uz to nebude do 2 rokov 256eur, a do 3 rokov 159eur. 🙂

anib
3. aug 2010

No teda, som tiez velmi prekvapena z takychto noviniek, ten prispevok na dieta, myslim aspon na prve mohol ostat, ked uz nie na druhe a tretie, a tiez tych 256 eur mohlo ostat - tym, co pracovali,alebo boli pripoistene, predsa je len rozdiel, robit a nerobit. Zároven suhlasim s tym zvyseným rodičovským prispevok pre ostatne mamičky, aj ked je to iba naplast, pretoze tych 678 Eur, co sa neda po narodeni dietatka sa len akoby rozrata na tie 3 roky, a aj tak ho plne 3 roky vyuzije ovela menej mamičiek /napr.tie,ktore idu z rodicovskej na dalsiu matersku skor ako uplynu 3 roky a ked sa ta suma dala hned cela - bolo lepsie/.
Uvítala by som keby pan Mihal sa nam ozval a teraz PORADIL, alebo dal blizsie INFO,ako to vlastne vsetko planuje, a ake má vízie tykajúce sa dalsieho horuceho zemiaka - Dobrovolneho nemocenskeho poistenia! - teda, ci ma aj nato nejaky SIBENICNY TERMIN. hm???????????????????????????, 😕 😕 😕

lubica69
3. aug 2010

No ja si tiež myslím,žeby sa to malo nejak prerozdeliť Ale ten príspevok pri narodení mohli nechať aspoň na 2 deti nie?A dostávať tých 256€ 2roky by mali tiež len mamičky ktoré dostávali materskú prvého pol roka

marion
3. aug 2010

@lubica69 nie, chcu jednu sumu pre vsetkych do 3 rokov. Cize aj pre tych co nerobili, aj co si platili dobrovolne, aj tych co si urobia 12 deti....vies koho myslim 😠

momoyka
3. aug 2010

no baby, ja som dnes tiez cely den nasrdena, odkedy som pocula nasho ministra a jeho plany..

lubica69
3. aug 2010

@marion Presne viem koho myslíš Takže je to zas len nefér pre nás a nie pre niekoho kto žije len z tychto dávok

marion
3. aug 2010

@lubica69 asi tak.... 🙂 Ale to DNP nech nechaju, a to je plus pre nas co si to platime. Aspon to je fajn. 🙂

lubica69
3. aug 2010

@marion aspoň tento rok Uvidíme či sa aj to nebude rušiť budúci rok Len dúfam,že nie

lubica69
3. aug 2010

Tak už to bolo aj v správach Na jednej strane ho chápem a rozumiem,že nie sú financie ale zas vzniká len diskriminácia matiek ktoré chcú mať len 2-3 deti pracovali alebo si prispievali do sociálky!

standa82
3. aug 2010

@lubica69 ...ale nejedná sa o DNP ale o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa.

cicimon
3. aug 2010

no rozhodne tym podporia porodnost...

lubica69
3. aug 2010

@standa82 ja viem o čo sa jedná Nie len o to ale aj o rodičovský Takže my po materskej môžme na vyšší rodičovský zabudnúť lebo bude pre všetkých rovnaký A o DNP budeme určite ešte počuť neboj Aj na to príde budúci rok

standa82
3. aug 2010

@lubica69 ...musíme rátať zo všetkým. Každý rok sa dejú nejaké zmeny. 😉

katrenka111
3. aug 2010

no takto toto je sila...by ma zaujímalo kam idu všetky peniaze a dane za nas ked stale placu že stat nema peniaze....
že sa nehanbia....
A ako to bude s DNP??? to som nepostrehla.....

katarina104
3. aug 2010

To je strašné ,ja som to vravela, vždy keď idem na materskú mám smolu, stále dostanem tú nižšiu, porazí s takou vládou...dúfam, že ľavica to nedopustí.