Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sunny170
20. nov 2012

zeny, no platila som od roku 2010 15 eur kazdy mesiac. potom, ked sa to zmenilo, som paltit prestala, cize vo februari 2012 zaniklo. potom som otehotnela a od 1.6 2012 som sa znova prihlasila na DNP na maximum. od 6.6.som vypisana. alikvotnu ciastku za tych 6 dni som vyplatila. 27.11. by som mala ist na matersku. a ked to ratam tak, ako mi to z vasich rad vychadza, tak by ma to malo minut o 3 dni?...no super....porazi ma🙂)neviete, ci mi doktor vie prepisat papiere?este som ich nezaniesla do SP. baby, ste uzasne, dakujem za rady.

ivet55
20. nov 2012

@janka9900 Ahoj, prosím ťa, keď som v ochranej lehote a idem na materskú, tak musím nastúpiť presne 6 týždňov pred termínom? Nemôžem ísť napríklad 5 týždňov pred alebo 7?

janka9900
20. nov 2012

@aankaa malo by ti kazdu chvilu prist okolo 465€, ak budes mat narok z max. 😉 (peniaze chodia okolo 20. dna 😉 )

janka9900
20. nov 2012

@sunny170 ano, moze ti ich este prepisat 😉 si chcela ist na matersku 8 tyzdnov pred terminom, ze? tak chod 6 a este dostanes aj PN za dva tyzdne 😉 materska by mala byt maximalna 😉

sunny170
20. nov 2012

@janka9900 no chcela-nechcela, mala som rizikove, tak ma vypisal. som sa o to nezaujimala nejak predtym..tak ti pekne dakujem za rady, si zlata..a nech sa dari v tehu🙂

alubinka
20. nov 2012

Maminy, kedze od januara 2013 sa dviha VZ pre DNPo na 3076eura, mam chapat, ze z tohto vz sa bude vyratavat aj materska??

alubinka
20. nov 2012

@aankaa ahoj, ja som tiez pn z dnp, od oktobra, pn mi uz prisla, patnasteho...

renitri
20. nov 2012

@zalka Uz som po PN-ke, nechala som to bezat a platit si to budem minimalne do januara... Teraz som dostala ponuku, robit to iste na tom istom mieste, akurat na zmluvu cez nejake eurofondy a za lepsie peniaze... Tak zato sa informujem.. Viem, ze sa maju zvysit tie odvody od januara, tak mozno toto riesenie by bolo fajn.. A chcela by som si nadalej platit DNP, aby ked dufam, coskoro otehotniem a pojdem na matersku aby som z nej mala viac peniazkov...neviem ci chapes, ci som to dobre napisala aj predtym 🙂

karinkaeich
20. nov 2012

@janka9900 ano, vo stvrtok, tak mi to vyslo. nevadi. info sa mi zide do buducna. radsej nech je syncek v skolke zdravy 🙂

zalka
20. nov 2012

@alubinka
Určite nie, maximálny VZ pre nemocenské poistenie bude nižši. Nakoľko tá suma ako píšeš 3076 € je teraz maximum pre dôchodkové poistenie ale maximum pre nemocenské poistenie je 1153,50 € a minimum 339,89 €.

Od januára sa dvíha minimum na 393 € takže aj maximum pre nemocenské pôjde vyššie ale nie na takú vysokú sumu. 😝

sunny170
20. nov 2012

@janka9900 a este jedna otazka..dost podstatna:DD kolko je teda to maximum, ktore mozem dostat pri splneni vsetkych podmienok?

alubinka
20. nov 2012

@zalka z tohto som tak usudila.. asi som to potom zle pochopila...
Tie dobrovoľne poistené osoby, ktoré k 31. decembru 2012 platia poistné na nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu (1 153,50 eur), ale ich určený vymeriavací základ je 3 076,00 eur, budú platiť za obdobie od 1. januára 2013 aj poistné na nemocenské poistenie z vymeriavacieho základu 3 076,00 eur.

http://www.socpoist.sk/aktuality-zmeny-v-platen...

mariro
20. nov 2012

@sunny170 urcite si daj prepisat papiere ved prides o pekny peniaz 🙂

zalka
20. nov 2012

@renitri
No je to trošku neprehľadne napísané, ale od januára sa bude platiť z minima 393 eura teda 35,15% a to je vo výške cca 138,14 eur.
No určite lepšie je mať prácu a ak by bola lepšie platená tak možno by Ti potom stačilo aj to minimálne poistenie.

mariro
20. nov 2012

@sunny170 je to okolo 24€ na den...takze ak ma mesiac 31 dni tak 24x31=744€

renitri
20. nov 2012

@janka9900 dakujem 🙂 tak skusim robit na tu zmluvu a teda platit si to dnp nadalej budem..Dufam, ze coskoro budem tehu a potom pojdem na matersku a budem ju mat skoro maximalnu, kedze sa berie do uvahy rok 2012(ak nastupim na matersku do decembra 2013, ze ? ) A ked otehotniem, mozem si zrusit dnp a pojdem na matersku v ochrannej lehote..a aky bude mat vplyv nova prac.zmluva na to? (lebo predtym to tusim bolo tak, ze v ochrannej lehote nesmie vzniknut nove nemocenske poistenie...a teraz kebyze som v tejto situacii, zmeni sa nieco?) Dufam, ze som sa dobre vyjadrila...

salvinka
20. nov 2012

baby poradte prosim.. od 2. januara 2012 som DNP z maxima- 1153,5eura..ak by som si v januari 2013 zmenila VZ na minimum, a v roku 2013 nastupila na pn, resp. matersku, ratat sa mi davky budu z roku 2012, vsak? cize mala by som mat maximum..

zalka
20. nov 2012

@alubinka
no ti poviem aj mna do... jili maximálne tým svojím príspevkom na tej stránke., nedá sa to normálne pochopiť a čumím do toho už hodnú chvílku.

Ako nechce sa mi veriť, že by dvihli tak vysoko nemocenské poistenie ale aj ich kalkulačka o tom hovorí http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-vypocet-po... ... som v šoku.

renitri
20. nov 2012

@zalka Takze od januara bude kazdy platit z min VZ nie 119,45 ale az 138,14 ??? dobre chapem ? No viac ako 400 € by som aj tak nezarobila ak by som bola na tu zmluvu... A z nej materska tak isto ako minimalna...ale ja chcem mx matersku, zato som si to platila.. ved ak by sa mi podarilo otehotniet a nastupit na matersku do decmebra 2013 tak materska sa vypocitava za rok 2012, nie ? a to by som mala skoro max... ( od 18.1 do 12.10 som platila z max VZ a od 13.10 do 24.10 minimalny vz, 24.10-17.11 som bola PN, tam sa to nerata.... a teraz do konca roka tiez z minima....

zalka
20. nov 2012

@renitri
Ano od januára sa dvíha minimálny odvod. Takže netreba zabudnúť už za január zaplatiť 138,13 eur. A áno ak by si nastúpila na materskú do konca roka 2013 a mala stále toto poistenie , tak tvoja materská by bola rátaná z VZ z roku 2012.

alubinka
20. nov 2012

no ale ak to tak bude, potom by sa mala materska ratat z tohto VZ.. lenze pri DVZ som nasla zasa toto.. obmedzenie DVZ - DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31. 12. 2013 = 38,7617 EUR)
takze som z toho troska jelen.. platit budeme viacej, ale materska sa nezvysi??
@zalka

zalka
20. nov 2012

@alubinka
Akurát pochybujem, že budú vyplácať PN vo výške 2161,50 eur a materské vo výške 2554,50 eur. Mám pocit, že spravili chybu a skoro ju opravia alebo obmedzia. Detto ked si vezmeš, tak aj na poistenie v nezamestnanosti sa môžu platiť odvody aj tento rok vo výške 3076 eur , ale max. podpora nie je 50% z toho .. teda 1538 eur , ale maximálna podpora v nezamestnanosti je leni niečo vyše 1100 eur. A od januára bude obmedzená na výšku priemernej mzdy tj. na výšku cca 800 e.
Tak len aby aj toto nebolo tak obmedzené na dáke maximum.

zalka
20. nov 2012

@alubinka
akurát som o tom písala, že naozaj môžeme platiť ako farebný ale materská vyššia ako maximum nebude. Takže baby asi od januára pozor , aby ste si nedávali vyššie VZ ako je horná hranica pri nemocenskom poistení.

aankaa
20. nov 2012

@janka9900 OK takze dnes mozno zajtra ich mozem ocakavat. Dakujem 🙂

aankaa
20. nov 2012

@alubinka a na ake meno Ti zacina priezvisko? Mne na U tak mozno preto mi to meska? Alebo neviete da sa to zistit telefonicky ze preco este neprisli a ci vobec pridu? Lebo ked som bola odovzdavat papiere PN tak mi povedali ze narok mam.

renitri
20. nov 2012

@zalka takze vo februari musim zaplatit za januar uz vyssiu sumu...no nesmiem zabudnut...🙂 Planujem si ponechat toto poistenie bezat az kym nebudem tehu aby som malaz toho peknu matersku..dufam, ze sa nam to podari a nastup budem mat do toho decembra... Inak to bolo zbytocne platene... Tak aspon na PN pojdem zas niekedy, aby som to vyuzila... Dakujem za rady 🙂

renitri
20. nov 2012

@aankaa ja som za PN-ku za oktober dostala 15.11 a priezivsko mam na S

foxinecka
20. nov 2012

@janka9900 mozem sa spytat, ako by sa situacia zmenila, ak by bola flower na RD?Dakujem!

janka9900
20. nov 2012

@ivet55 ahoj, ano musis ist presne 6t. 😉

janka9900
20. nov 2012

@foxinecka ahoj, ak by bola na RD zo zamestnania a v ochrannej lehote z DNP by isla na MD, musela by porodit do terminu porodu, aby mala narok na matersku z DNP.