Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
5. okt 2010

@gabikab - to je normalne ze platis z minima, lebo to je najnizsia povolena sadzba,takze poziadaj bud pisomne alebbo telefonicky na urade,zalezi ako to na vasom urade chodi, ale preplatok ti vyplatia a zaslu na ucet ak nejaky zistia.
Ale s tym by som sa nejako moc netrapila,lebo fakt netusim ci toto bude povazovane za preplatok,kedze stanovene minimu je dane zakonom.Vyskusaj a uvidis,ale kazdopadne na preplatok mas narok ak ti ho vyrubia.Daj si to preratat a podla toho konaj. 😉

domenique
5. okt 2010

spominam si, ze ked som pred rokom bola na socialke a prihlasila som sa na DNP, tak 6 mesiacov som nemohla urobit ziadnu zmenu, zvysit alebo znizit VZ. Teraz kebz som sa opat prihlasila, tak mozem uz aj po mesiaci urobit zmenu?
A este jedna otazocka, ked pojdem na matersku, tak materska sa vypocitava z vymeriavacieho zakladu kt. som platila ten rok, v kt. sa babo narodi alebo ya predchadzajuci rok?
diky 🙂

mariro
5. okt 2010

@domenique - z posledneho zacateho poistenia a teda 1 rok dozadu.takze toto nove posledne z maxima bude smerodatne.
A ano zmena sa moze robit po 6 mesiacoch,ale odhlasit a prihlasit sa mozes kedy chces, v tom je rozdiel.
Ak spravis zmenu s maxima na minimum , vtedy sa to robi...ale ak menis z minima na maximum tak treba spravit odhlasku a prihlasku,lebo keby si spravila zmenu, tak by ti brali do uvahy to minimum, resp. jeho priemer spolu s maxima...a teda nie maximalnu vysku ktoru potrebujes..preto je nutne spravit odhlasku a prihlasku.Teda nove poistenie z maxima. 😉

domenique
5. okt 2010

@mariro dakujem velmi pekne, keby som vedela, ze sa to da takto urobit tak si neplatim rok 30 eur, ale len minimalnu sumu, veruze zajtra pekne poslem mazelika na socialku.

mariro
5. okt 2010

@domenique - len chod pekne, nech si to neplatila zbytocne a mas z toho aspon cosi 😉

martinak31
5. okt 2010

Kočky ja mám jednoduchú otázočku: koľko dostanem peniažkov OČR za 10 dní keď si platím z min. vymer.základu 14e mesačne?Dajte aspoň nejakú rovnicu z ktorej to vyrátam, pani na socke nebola ochotná zachádzať do takých detailov ďakujem

mariro
5. okt 2010

@martinak31 - plati sa 55% z VZ... a teda 319 zhruba je VZ , tak pocitaj ..10 OCR je zhruba 58€.

nika147
5. okt 2010

ahojte baby, potrebujem poradiť...bola som na PN do 27.9 a od 28.9 som na materskej...a kedže som bola na PN, tak som bola oslobodená od platenia DNP..jasné až po uplynutí tých 270dní..ale teraz keď som na materskej ako to je??? treba to začať platiť alebo nie..nezrušila som to, len prestala platiť, tak mi poradila pani na sociálke....

standa82
5. okt 2010

@nika147 ..presne ako ja 😀 Nemusíš platiť počas MD.

nika147
5. okt 2010

@standa82 ďakujem 🙂

nikaivka
5. okt 2010

@mariro

Jéj, to je super. 🙂 Peniažky sa nám teraz zíjdu. Keď už z ÚP nepoberám žiadnu podporu. Ďakujem .

batmanka
5. okt 2010

@mima595 práve som dočítala článok o tom že stačí platiť DNP 26 týždnov aby som ju mohla poberať čiže do 8,týždna tehotenstva,prosím porad,však to stále stíham podľa tohoto článku 😅

adra17
5. okt 2010

Ahojte, prosím Vás o radu. Som zamestnaná a viac ako rok aj DNP. Budem dlhodobejšie PN a neviem, ako mám postupovať ohľadom PN v zamestnaní a v SP. PN -ky si mám dať vystaviť dve? A komu ich treba odovdzať? Ešte som nebola PN, tak sa v tom nevyznám. Ďakujem za radu.

martinak31
5. okt 2010

mariro-ďakujem za odpoveď 🙂 🙂 🙂

xixi7
5. okt 2010

Kocky poradili by ste? Svagrina prisla naspat s manzelom z Kanady a planuju babatko. Zatial tehu este nie su, ale potrebuju sa zorientovat a veci trosku naplanovat. Tym, ze tam dali vypoved, uz nie su poisteni a matersku odtial poberat nemoze. Tu ju tiez nebude moct poberat, lebo si tu este nemocenske poistenie 270 dni neplatia. Ak som spravne rozumela, tak by mali pockat kym nebude tehotna a najneskor v 8.tehu tyzdni sa dobrovolne nemocensky poistit na maximum? Predpokladam, ze teraz nebudu hned zhanat pracu, aby sa podarilo vobec otehotniet.

mia1111
5. okt 2010

@mariro - ďakujem

maja32
5. okt 2010

ahojte kočky,mám k Vám otázočku ak mi budete vedieť odpovedať,sedím pri počítači už 2hod a mám v tom chaos.platim si DNP od 2.augusta 2010 39,60 EUR. keby som išla so synom na očr tych 10 dní koľko by mi vyšlo eur ak mam na to narok.v septembri bol syn chory skoro celý mesiac,keby som vedela že sa da očr využiť,keď si platim dnp,tak na socialku s radosťou utekám,bohužial som sa to až teraz dočítala. keby som otehotnela,môžem si zvýšiť dnp na maximum?alebo až po 6 mesiacoch platenia dnp.keď už budem tehotná,môžem ísť na očr?nebudú mi potom chýbať tie 10 dni do 270.už vopred Vám ďakujem za radu

mima595
5. okt 2010

@batmanka - precitaj si vsetko este aspon 2x a urcite najdes, že aby si vobec mala narok na plnenie z DNP, tak musis byt poistena min. 270 dni v obdobi 2 rokov pred dnom porodu.
Lehota 26 tyzdnov sa stahuje iba na to, aby si dosiahla maximalnu matersku, ak si si predtym aspon 3 mesiace platila z minima

ninan2
5. okt 2010

@xixi7 precitaj si odpoved nado mnou od mimy, na Tvoju svagrinu plati to iste. Musi sa prihlasit este pred otehotnenim, min. mesiac aj viac pre istotu. Moze aj z min. VZ, ak to potom do 8. tyzdna tehotenstva zmeni na max VZ.

mariro
6. okt 2010

@maja32 - OCR mozes poberat max. 10 dni a to znamena pre teba z tvojho VZ ze by si dostala okolo 165€.
Ak si chces zvysit VZ kvoli materskej, tak jednoducho ked zistis ze si tehu,max. do 8.tyzdna, tak spravis odhlasku a znova prihlasku s max.VZ a ten je nutne platit po dobu 26 tyzdnov aby bolo maximum.
A na OCR ci na pripadnu PN mozes kludne ist, neovplyvni to tvoju vysku materskej.

majamat
6. okt 2010

@adra17 musis si dat vypisat dve PN-ky. na jednej bude adresa zamestnavatela - to das zamestnavatelovi a druha bude bez adresy. tu zanesies na soc. poist. na konci mesiaca, ak budes pokracovat v PN, potrebujes vzdy tiez dve prevodky. tam si davaj pozor na cislo, ktore je hore. neviem ako sa nazyva. je to cislo z listku PN-ky a to co das zamestnavatelovi, musi suhlasit s tym cislo PN-ky, ktoru si dala zamestnavatelovi a rovnako aj prevodka do soc.p.

@xixi7 neviem ci 8tt nie je neskoro. musi splnit 270dni do porodu. niekedy to maju tehulky nadoraz, ale ja by som to neriskovala, lebo porodit moze aj v 30tt. navyse, ak s dietatom par mesiacov pocka a bude si platit DNP, moze to vyuzit aj na PN. tiez je tam podmienka 270dni do zacatia PN. dufam, ze ti davam spravne info, lebo vsetko viem vacsinou z tohto fora. uz som tu toho dost precitala a trosku sa orientujem.

katarina104
6. okt 2010

@majamat 270 dní sa berie za posledné 2 roky poistenia.Takže ak sa aj znova odhlásiš a prihlásiš tak sa ti to počíta.A stále treba myslieť na to, že tých 270 dní musí byť zaplatených,keďže sa platí mesiac pozadu. 🙂

michellina
6. okt 2010

ahojte, prosim o radu: som zamestnana, ale mozno sa zrusi firma a pridem o robotu, úplatim si aj DNP a moja otazka znie, ci ked v najbl. dvoch rokoch porodim mam na narok na materske aj z DNP aj z povinneho poistenia? Aj ked bude nezamestnana? Dakujem

mariro
6. okt 2010

@michellina - pokial by si zostala tehotna v ochrannej dobe tak mas narok z prace ale myslim, ze to ta nestihne.Takze by si mohla matersku poberat len z DNP, to znamena ze ak zistis ze si tehotna,tak si zvys VZ na maximu a mas maximalnu matersku.Spravis odhlasku a prihlasku s max.VZ.Teraz sa plati z max. VZ 1116,75 a to je mesacne 49,10€.

michellina
6. okt 2010

@mariro a aka je ta ochranna dobaprosim ta? dakujem 🙂

mariro
6. okt 2010

@michellina - tak toto presne neviem,ale myslim, ze sa jedna o nastup na matersku v ochrannej dobe.Myslim ze je to 6 mesiacov, a to nestihnes,kedze nie si tehotna.

michellina
6. okt 2010

ok dakujem za info 😉

k.a.t.k.a.
6. okt 2010

@mariro prosim ťa, chcem sa uistit či som tomu dobre porozumela, ze VZ pri DNP môžem odhlaškou aprihláškou zmeniť hocikedy? Nemusim čakať 6 mesiacov?

k.a.t.k.a.
6. okt 2010

@mariro a este sa chcem opytat ci k dobe DNP mozem priratat aj poistenie z PP ? ci kazde je zvlast? l

mariro
6. okt 2010

@k.a.t.k.a. - ano presne tak, prihlasku a odhlasku mozes robit kedy chces.Len pri zmene sa caka 6 mesiacov.Mozes priratat aj poistenie z PP ale musi byt ukoncene, to znamena ak ti PP stale trva tak ho nespocitas.