Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pancake
28. dec 2011

@mima595 ja som to mala tak na pláne, že dnes mi konči očr s dcerou. išla by som s ňou od zajtra na novú ale len do nedele (teda 4dni)a od pondelka 2.1. by som išla so synom. pretože budúci rok už mám maximálnu očrku. to by som čerpala už 10 dní. preto som chcela íst tieto 4 dni ešte na dceru.

tyli
28. dec 2011

prosííím, poradí niekto? nerozumiem základným veciam - pojmom a hlavne výpočtom. Budem rada za odpoveď na ktorúkoľvek moju otázku.

Koľko je prosím cca MD z DNP, z minima(14,47eur)? cca 197eur (len zhruba cca)?

tých cca 197eur budem mať ku klasickej MD. čiže: xxx eur MD + cca 197eur z DNP? Je to tak nejak?

(taktiež by som potrebovala vedieť ako to je, ak som na predĺženej RD zo zdr. dôvodov a počas RD otehotniem a nastúpim na MD. Mám nárok na MD a z čoho s mi ráta? (pred prvou MD som bola zamestnaná a stále som vedená ako zamestnanec)) ráta sa mi druhá MD z platov, ktoré som mala pred prvou MD?
ospravedlňujem sa, že sa tak hlúpo pýtam, no fakt tomu nerozumiem a čím viac sa snažím pochopiť, tým menej viem 😅 😖

mima595
28. dec 2011

@pancake - tak chod teraz so synom na 4 dni a potom od 2.1 s dcerou...ak pojdes s druhym dietatom, medzera 1 den byt nemusi

mima595
28. dec 2011

@tyli - ak ti PP trva, a ak by si si dala DNP z minima, tak by sa ti k materskej z prace priratala aj materska z DNP ale o bude cca 220E /lebo 65%/ ...ak by si mala splnene podmienky 270 dni ku dnu porodu....
a k materskej z prace....ak nebudes mat ziaden VZ , tak ti potvrdia pravdepodobny VZ a to zavisi od mzdarky, co ti tam da....može ti dat podla zmluvy, kolko si mala, može ti dat aj vyssiu...

lucianak
28. dec 2011

@mima595 Ahojky, vedela by si mi poradiť??? DNP som od 1.3.2O11, takže 270 dní mám splnených. Chcela by som platiť po starom aj po februári. Mám sa teda odhlásiť a prihlásiť nanovo, aby som mohla pokračovať v platení ako doteraz??? Platím si z 800eur. Chcela by som ísť zajtra na SP a takto to urobiť. Je to správne rozhodnutie? Chcela by som totiž vyššiu materskú, ale žiaľ prvé tehu nevyšlo, tak od januára by sme sa chceli snažiť o druhé.
A potom vo februári nemusím riešiť nič, keďže by sa mi to rátalo nanovo tých 270 dní? Či ako to vlastne je? Ďakujem pekne za odpoveď.

mima595
28. dec 2011

@lucianak - ak nie si tehotna, tak by som isla na nove DNP..tak ako to chces urobit...ale potom musis ratat stym, že ak by si bola PN, tak by sa ti ratala z minima, až kym by ti neuplynula lehota 26 tyzdnov

lucianak
28. dec 2011

@mima595 No chcela by som ísť aj na PN aspoň na 2 týždne, lebo som trošku chorá. Takže ak by som šla od januára na PN, ale DNP by som si založila na novo od 30.12., tak PN sa mi počíta nie z 800 ako si platím, ale len z tých 300? To by ani nevadilo.
Ale hlavne sa mi jedná o materské. Takže je to podľa teba výhodné takto zrušiť a ísť nanovo. Supiš. toto som potrebovala počuť 🙂 Lebo sa bojím, že by ma nejako oblafli na socke. Ja totiž neverím veľmi tým ľuďom, ale o tomto som čítala veľa tu na MK aj iné články a to sa mi teda pozdáva.
A ak by som otehotnela napr, až v auguste, (čo dúfam bude skôr) tak potom ešte mám ochr. lehotu 8 mesiacov do nástupu na MD? Aby mi bolo vyplácané z maxima.

tyli
28. dec 2011

@mima595 ďakujem 🙂
vieš, ja som hlavne nevedela, či by som mala nárok na MD, ak som momentálne na predĺženej RD zo zdr. dôvodov. bála som sa, že stratím nárok na MD a taktiež som nevedela z čoho by sa mi rátala MD.

takže ešte radšej pre utvrdenie : z DNP cca 220e + to čo mi vyrátajú podľa VZ z práce? (prvú MD som mala cca 290 - 300e, dá sa predpokladať, že druhá bude podobná?)

mima595
28. dec 2011

@tyli - mohla by byt podobna /ale vtedy bolo 55%..teraz bude 65%/ ale este sa da hybat aj z VZ...podla toho, ci si v sukromnej sfere alebo v statnej....
lebo ti možu potvrdit aj vyssi VZ...napr. si obchodny manazer...mala si plat 500E...ale to bolo pred 5 rokmi, odvtedy vsetkym obchodnym manazerom zdvihli platy o 20%...takže tvoj PRAVDEPODOBNY VZ by mohol byt aj 700E

mima595
28. dec 2011

@lucianak - urobila by som to takto...najprv PN až potom nove DNP...DNP možes zrusit, aj ked si PN...tak by si mala PN z VZ, z ktoreho si platis a DNP by sa ti posunulo o par dni

pancake
28. dec 2011

@mima595 mima a môžem ísť s ním ak má prázdniny v škôlke????

lucianak
28. dec 2011

@mima595 Ja radšej nechcem nič premeškať. To radšej potom nepôjdem na PN 😉 Lebo dumem nad tým, že ak by som si to zrušila napr. k 20.1. a založila nanovo 21.1., ale otehotnela by som napr. 10.1., to by som zistila až o mesiac. Rátalo by sa mi to z nového DNP? Lebo najprv teoreticky otehotniem, potom zruším a založím nanovo... Presne kvôli tomu stále trošku váham... Ale to sa už zamotávam, čo? 😒

mima595
28. dec 2011

@pancake - ved dieta je chore aj cez prazdniny...preco by si nemohla???

mima595
28. dec 2011

@lucianak - ratalo by sa ti z noveho...ale v pohode by si stihala 26 tyzdnov, takže by si mala narok na mazersku z aktualneho VZ

tak kludne PN od 29. odhlaska z DNP 30....tych par dni tam nehra rolu....iba ak by sa stalo nieco zle, ale to neovplyvnis a na to ani nemysli

lucianak
28. dec 2011

@mima595 Ďakujem krásne, veľmi si mi pomohla. Prajem ešte pekný večer, papaaa

pancake
28. dec 2011

@mima595 no ale vtedy som s nim doma aj tak. ale to som len teraz tak počula. preto sa pytam. neviem to isto 😕 😕

tyli
28. dec 2011

@mima595 ďakujééém za vysvetlenie 🙂 si veľmi milá 🙂

mima595
28. dec 2011

@pancake - ale chapes, ked ti da OCR na dcerku, s ktorou si doma na rodicaku, tak na syna ti musi dat.... 🙂
ale da ti, v pohode, aj ja mam eraz na syna, co chodi do skolky 🙂 ...ved vacsina matiek aj tak berie OCR, ked su v skolke prazdniny

mariynka
28. dec 2011

@domeli ale ved hovorili, ze od 1.1.2012 sa uz neda DNP po starom zalozit.. ja si platim od juna 2011, ak chceme bud.rok babo, mam v januari zrusit a znova zacat? ja uz som cela popletena z toho 🙄 ved hovorili,ze od januara sa uz neda zacat a ty pises, ze sa da, ak to zrusime a zase zacneme-ale ako mozeme zacat, ked povedali, ze sa neda 😅 😅 😕 😉 cize co sa podla teba oplati mne? v januari sa odhlasit a na druhy den prihlasit??? 😉 aby som si platila este 270dni a mala matersku z DNP? 😉 vopred dakujeeeeem za odpoved, bo ja som uz cela dopletena zo vsetkeho tohoto tu 😉 🙂 🙂

pancake
28. dec 2011

@mima595 len ešte ti nezaplatili. či vieš to na 100%?

mariynka
28. dec 2011

@mima595 mozes reagovat na moju otazku vyssie 😅 😉 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

mima595
28. dec 2011

@pancake - ale ja som ak mala aj minuly rok, aj cez letne prazdniny...toto niko neriesi 🙂 ...nehladaj chytaky, kde nie su....je tvoje dieta chore....je...potrebuje, aby si sa onho starala....ano..... tak co riesis.....

ak i da dr. OCR na dceru, o ktoru sa staras a dostavas za nu rodicak, tak potom u syna je to uplne v pohode 😉

pancake
28. dec 2011

@mima595 a budúci rok čo budeš robit s DNP? necháš si ho zrušiť? lebo ja už dalšie neplánujem. chcela som to kôli očrkam. ale už sa mi asi neoplatí si ho platiť. že? či ako to je po novom? lebo tomu nerozumiem 😢

mima595
28. dec 2011

@mariynka - ja nevidim dovod, preco by sa DNP nedalo uzavriet do 31.1...ake budu interne predpisy, netusim, ale nikde nie je napisane, že nesmu prijimat nove prihlasky

mima595
28. dec 2011

@pancake - ja asi pojdem do balika...kvoli podpore aj kvoli tomu, že planujem jednu operaciu, ale u chcem, až ked pojde vLadko do skolky, teda oktober - november

alebo si dam nove DNP do 31.1...este neviem, co ma v noci osvieti 😉

pancake
28. dec 2011

a ten balík je kolko mesačne? a to nové DNPdo 31.1, je čo? vysvetlíš mi to prosím? ale tak ako debilovi. bo ja tomu nerozumiem prosííím 😔

pancake
28. dec 2011

@mima595 a prečo kôli operacii? to ja ked si platit nebudem, tak ma nebudu operovať ked to budem potrebovat?
a ked nemám prácu po rodičáku. neoplatilo by sa to aj mne? ale ak je to velká suma, tak to aj tak nebudem mat z čoho platit 😨 😨

mariynka
28. dec 2011

@mima595 takze hociktora zena si do 31.1.moze zalozit DNP?vlastne? 😉

sssimi
28. dec 2011

@mima1 Na teraz máš na PN nárok, ale neviem presne ako to má byť s PN po 1.2

sssimi
28. dec 2011

@toxity Veď to, lenže ty si tehotná a chceš si splniť podmienku 26tt. Bolo by od nich hlúpe ak by ti zakázali si to doplatiť, ale neviem ti na to odpovedať.