Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
27. aug 2012

@majushkab
nie si na RD, len sa staráš o dieťa do 6rokov a z toho titulu si poistená zdr. a aj dôch.štátom (dôch., ak si si dala prihlášku a zdr. ak dieťa chodi do škôlky na maax. 4hod denne).
Tj. ak si nezamestnaná a ani nie si szčo,tak sa ťa to netýka, čo sa týka skoršieho pôrodu a plynutia ochr. lehoty. teba OL bude plynúť,ak ti nevznikne nový prac.pomer resp. nové nem.poistenie.

balík nepotrebuješ, no ak nenastúpiš na md počas trvania dnp, tak treba žiadať presne 6týž. pred termínom a mať zaplatené v splatnosti!!!! za posledné obdobie (ak by si mala povinnost, či starší nedoplatok)

ro áno tento rok, ved ubehlo už 26týž. a posledné prihlásenie bolo 31.1.2012

marmartinka
27. aug 2012

@gapa ahoj, ako tak pozeram, tak ty sa velmi dobre vyznas do tychto zalezitosti. mohla by si mi prosim poradit? na predchadzajucej strane mam prispevok s viacerymi otazkami. velmi velmi by si mi s tym pomohla 🙂

dakujem vopred 🙂

gapa
27. aug 2012

@marmartinka
aké máš nem.poistenie cca 15mesiacov dozadu? len stále ten istý PP?
ak áno, tak treba sa prihlásiť do otehotnenia, lepšie maať aj rezervu viac týždnov, lebo do dna pred pôrodom musíš splniť aspon 270dní /den pôrodu sauž neráta).
tehotenstvo ttrvá od prvého dna posl. menštr. asi 40týž, no bežne len 38týž, čo je cca 266dní od PM. a ak by si tak porodila, tak nemusíš stíhať a to už neberiem predčasný pôrod, čo nikto samozrejme nechce a neplánuje, no lepšie mať nejakú rezervu.

ale či sa oplatí??? neplatí sa 4,4% už ale vyše 35% z vym.základu
už velmi ani nie, bo zaplatíš napr. 9x cca 35,3% z vym.základu a získaš necelých 8mesiacov materské cca65% z vym.základu, tj. rozdiel je už malý.

ak by si mala ukončené nem.poistenie v obd. dva roky pred pôrodom, tak to možno prirátať do 270dní a vtedy sa stačí prihlásiť do 8tt a potom nastúpiť až PO uplynutí aspon 26tôýž. od posledného prihlásenia, no najneskôr 6týž. pred termínom.

majushkab
27. aug 2012

@gapa ja som si myslela že som na rd kedže ešte poberam ten rodičovsky ....a je mi už takmer všetko jasne len stale neviem čo sa tyka tej žiadosti to ju musím odniesť teda kedy? ked 8.11 mám nastup na md (to je 6 tyždnov pred pôrodom presne )čiže toho 8 a kedy budem vedieť že mi to schvalili?a tu pn už budem musieť ma ukončenu asi že?adakujem za trpezlivosť a presne odpovede 🙂

gapa
27. aug 2012

@majushkab
rodič.doovlenku a mat. dovolenku čerpá len ten, čo mu trvá prac.pomer. jTebe netrvá prac.pomer, tak podla zákona nečerpáš RD ani md ale len poberáš materské a rodič.príspevok. Bežne sa samozrejme tak môžeš vyjadrovať, no na úradoch to je podstatná info pre nárok na podprou napr. a je lepšie sa vyjadriť jednoznačne, t.j. povedať, že poberáš materské a nie že čerpáš md (aj ked na žiadosti je napísané, že o MD žiadam od .... a nie že o materské žiadam od ...)

ja som odniesta žiadost myslím den pred či tuším den po dátume, od ktorého som o materské žiadala. do 60dní sa musia vyjadriť, no samozrejme skôr rozhodujú, ked nie si nejaký špec.prápad.

ak nástup na md bude 8.11.2012, tak na pn by malo byť napísané najneskorší dátum, kedy si práceschopná dna 8.11. (nepíše sa tam, kedy komčí pn ale kedy si práceschopná, tj. prvý den, kedy iž pn netrvá)

aha, a ty aj pobeáš RP, tak to treba oznámiť na upsvar poberanie matersého. Urob si kopiu žiadosti a najprv môžeš to tam odniesť ale budú chcieť oni rozhodnutie zo sp.

potom si z upsvar vyžisdať doklad odkedy dokedy si poberala RP (pre zdrav.poistovnu) a ked budeš mať to rozhodn.zo SP, tak vybaviť aj zdrav.poistovnu.

majushkab
27. aug 2012

@gapa aha no len na tych uradoch to tiež niekedy pokomolia a čert sa v tom vyznaj 😕 veľmi pekne ďakujem aspoň už viem čo mám robiť a čo kde kedy zaniesť 🙂 veľmi si mi pomohla ďakujem 😉

adrikanatasa
27. aug 2012

@alynka ďakujem 🙂 čiže môžem ísť na pn až po skončení dnp.

marmartinka
27. aug 2012

@gapa poistenie mam stale to iste (len to co mi zamestnavatel plati, nic ine)

ak napr. je moja mesacna hruba mzda (dam okruhle cislo) je 1000, tak kolko by som mesacne platila a kolko by som mala matersku? v podstate mi ide o to, aky by bol rozdiel medzi tym, ked by som si platila DNP a neplatila DNP, kedze tie nove podmienky su vraj uz nic moc

dakujem vopred 🙂

wingsseven
27. aug 2012

aahojte, prosím o informatívnu radu. Som dobrovolne nemocensky poistená uz cca 3 roky. V januari tohto roku som poistenie zrušila a opať nahlásila (aby som mohla platiť ešte do októbra po startom). Od januára si platím z maxima, a chcem sa spýtať, keby idem na PN ako sa ráta výška PN. A ešte jedna otázočka, toto nemocenské mi končí 18. 10 2012, do kedy musím 🙂 otehotnieť, aby som využila to moje nemocenské poistenie.
ďakujem veľmi za informácie.

gapa
27. aug 2012

@marmartinka
ak máš takúto mzdu, platiť sa ti neoplatí, zaplatila by si viac, akozískala na materskom

marmartinka
27. aug 2012

@gapa cize v podsate je to tak, ze cim zena viac zaraba, tak tym sa jej to menej oplati?

este raz vopred vdaka 🙂

gapa
27. aug 2012

@marmartinka
lebo max. vym.základ z dnp je cca 1153.5eur tuším, pre dobrov.dôchodkové poistenie a poistenie v nezam. je maximum cca 3030eur (presne nechce sa mi hladať suma).
na balík sa prihlásiť musíš najmenej z minima cca 340eur a platiť cca 35,3% z toho. Na dnp ti bude vznikať preplatok z rozdielu 1153,5-tvoj vymzáklad v zamestnaní, ale dnp je z toho len 4,4%, zvyšok nevzniká preplatok.

no a dávka by sa platila z dnp len rozdiel, lebo sa ráta najviac z maxima, teda zo zamestnania z cca 1000eur a z dnp z cca 153,5eur, čo teda určite prerobíš.j

sonicc
27. aug 2012

gapa prosim ta mozes aj mne poradit? na predhadzajucej strane
dakujem pekne 🙂

majolenka11
27. aug 2012

@gapa ahojky, mam na teba jednu otazku, som momnentalne vedena na uspsvar ako nezamestnana a som PN, ta mi vyšla z DNP, od 9.9. mam nastupit na MD ta mi vyjde tiež z DNP, moja otazka spočíva v tom či si mam pytat od lekarky 2 tlačiva na materske jedno na upsvar a druhe na sp, alebo ako to vlastne funguje? 😕 dakujem pekne za odpoved.

sonicc
27. aug 2012

@majolenka11 ak mozem ja zo svojej skusenosti, staci jedno. Ja som tiez tak pri druhej dcere isla z uradu prace a gynekol. mi vypisala zamestnanie -upsvar a kopiu som doniesla na upsvar

majolenka11
27. aug 2012

@sonicc a netreba odniest aj na sp aby vedeli, že mi maju vyplacat materské z dnp?

simonkato
27. aug 2012

Babenky poradite mi prosim vas daka kamaratka si platila minuly rok dnp lenze ked sa to menilo v januari ho zrusila nemala este splnenych tych 270dni teraz necakane zostala v nemocnici a je pn preto sa chcem spytat ze ci bude mat vyplacane pn aj z dnp lebo svokra jej nieco take nahovorila a mne sa to nezda.A teraz ohladom mna tiez si platim dnp v oktobri mi bude koncit a kedze som o babo prisla materska nehrozi a preto by som chcela aspon pn vyuzit mozem ist normalne na pn ako nezamestnana po 19.oktobri z toho dnp ako mi ma lekar vypisat potom tlacivo ?Mam gynekologycke problemi a chcela by som ist marodit od gynekologa.Dakujem za kazdu radu

lucya89
27. aug 2012

@simonkato co sa tyka tej kamosky musi mat splnenu podmienku 270 dni za posledne dva roky ak ich nema bohuzial nedostane z dnp nic .. ak by mala musela by sa pri podani tlaciva na pn prihlasit opat na cely balik poistenia

co sa tyka teba neviem ako dlho si platis uz dnp ci si ho nahodou v januari nezrusila a znova neobnovila.. ak nie tak musis cakat do 270 dni ked ti skoncia vtedy budes mat narok na pn ... 7 dni si v ochrannej lehote po skonceni dnp.(vtedy dostanes pn z tej sumy akej si platis).. ak neskor ochories (spatne 2 roky do zadu budes mat 270 dni ) tak sa mozes v den pn prihlasit na cely balik poistenia a v den ukoncenia odhlasit a dostanes vyplatenu pn aspon z minima...
ak si si skor platila uz DNP a v januari si ho len obnovila(odhlasila a nanovo prihlasila ) narok na pn by si uz mohla mat ak si platila viac ako 270 dni .. i ked si to prerusila...

sonicc
27. aug 2012

@majolenka11 no ved original das do sp a na urad im staci len kopia. Ja som to urobila tak, ale ak niektora z dievcat vie viac alebo ma inu skusenost nech poradi 😉

simonkato
27. aug 2012

@lucya89 dakujem velmi pekne ja som si to zacala platit az od toho januara a konci mi to 19oktobra cize potom by som mala ist do 7dni na pn aby som mala a lekar mi ma ako vypisat tlacivo ked som na urade ci on uz bude vediet?No a ta kamoska nemala to splnene aj som jej hovorila ze musi mat taych 270dni splnenych ale svokra jej nabulikala ze sa pnka vypocitava rok spatne a v tom obdoby si to dnp platila ze tak by sa jej to malo zaratavat a vypocitavat pn aj podla toho.

majolenka11
27. aug 2012

@sonicc dakujem za radu

lucya89
27. aug 2012

@simonkato vypise ti len tlacivo na dnp on uz urcite bude vediet ake... do 7 dni ak nastupis budes mat platene z tej sumy aku si si platila ak neskor tak z minima ako som ti to vysvetlovala ..
a ta kamoska si ako dlho platila dnp ?

simonkato
27. aug 2012

@lucya89 a keby nahodou nevedel on mi spominal ze sa v tychto papieroch moc nevyzna nerobi dlho v anbulancii bol pred tym priparom v nemocnici a pred nedavnom si otvoril aj anbulanciu bola by som moc rada ked sa v tom vyznas aby si mi to vysvetlila aby som potom bola u neho uz pripravena.Dakujem

simonkato
27. aug 2012

@lucya89 a ta kamaratka si to platila okolo 7 mesiacov v polke marca jej to malo koncit ale zrusila to v januari ked bol okolo toho taky bum lebo sa tomu nerozumela ,a nevedela ze by jej to v marci same zanilko alebo ze sa dalo odhlasit a znovu prihlasit v januari na stary balik.

lucya89
27. aug 2012

@simonkato to je len jedno tlacivo a to je potvrdenie o docasnej pracovnej neschopnosti .. ide o ziadost o nahradu prijmu pri docasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca , kde v kolonke nazov a adresa zamestnavatela doktor uvedie ze DNPO...
a co sa tyka tej kamosky moze mat pn vyplacanu z minuleho roku ale musi mat splnenu podmienku 270 dni za posledne dva roky ..

lucya89
27. aug 2012

@simonkato jj no ak si to predtym neplatila vobec a platila len tych 7 mesiacov ma smolu!
no ved jasne kto sa nevyzna na socialke mu neporadia tak je to tak.. ked si to clovek nenacita sam a nejde tam pripraveny tak je hned odbity!

simonkato
27. aug 2012

@lucya89 ona je normalne zamestnana len mala plus aj pripoistenie asi som sa zle vyjadrila cize ci sa jej do pn bude ratat priemer aj z toho dnp a pnku bude mat poctanu aj z prace aj z dnp dufam ze uz som to spravne napisala.Cize normalne mi da papier na pnku a namiesto zamestnanie mi da dnp a to zanesim potom do socialky?Prepac ze sa tak hlupo vypytujem ale vobec sa v tychto veciach nevyznam a nema mi kto poradit a tety na uradoch su vzdy take ochotne.

lucya89
27. aug 2012

@simonkato povinne a dobrovolne sa posudzuju samostatne takze sa jej to podla mna ratat nebude... ak platila len tych 7 mesiacov... ak by jej to nejak vyplatili mozes dat potom vediet aby sme aj my vedeli ci sa to da nejak oblbnut..
napise ti tam DNPO - dobrovolne nemocensky poistena osoba.. no hej tam tivypise od kedy si prace neschopna tvoje udaje da ti tampaciatku a na druhej strane vypises cislo uctu na ktore ti maju poslat penaizky alebo na adresu domov .... podpises a odovzdas v socialke na podatelni ... ved ak by ti nieco chybalo na socialke ti povedia

simonkato
27. aug 2012

@lucya89 dakujem moja za ochotu si poklad normalne mi odlahlo ze uz sa v tom budem ako tak vyznat ked budem potrebovat.

lucya89
27. aug 2012

@simonkato rada som pomohla.. .. hadam s tym nebude ziaden problem ..