Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

palculienka2011
2. dec 2011

@anjelik007 no a teraz si zober, cisto teoreticky ked ratam, tak mi vychadza ovula okolo 28.1., cisto teoreticky otehotniem zrovna vtedy, gynda mi to ale potvrdi az ovela neskor, ze som tehu, lenze podla poslednej MS uz budem v tom...vcul? moc teoretizujem, ne aby sme na to hned a zaraz z manzelom skocili, neni casu nazvys 😀 😀 😀

anjelik007
2. dec 2011

@palculienka2011 😀 no my to skusame stale, ak ked nie som ovu 😀 😀 😀

evapavla
2. dec 2011

čiže tie, ktoré neotehotnieme, môžeme max čerpať PN alebo OČR z DNP ? Ak áno, samozrejme to drvivá väčšina spraví.

skeblicka77
2. dec 2011

http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/... ste to necitali...tak skuste pokukat, co sa vam este oplati a co nie.... 😉

palculienka2011
2. dec 2011

@anjelik007 😀 😀 😀 muzovi ked toto poviem, bude sa citit "trosku" pod tlakom 😀 😀 😀 😀 😀

anjelik007
2. dec 2011

@skeblicka77 a preco si myslis, že sme to nečitali?

ivuss01
2. dec 2011

@palculienka2011 Definícia podľa zákona:
Od 1. januára 2011 je ochranná lehota spravidla 7 dní po zániku nemocenského poistenia. V prípade, ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 7 dní, ochranná lehota je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie. Špecificky je určená ochranná lehota u tehotných žien.
V prípade, ak nemocenské poistenie zaniklo žene v období tehotenstva, ochranná lehota je vždy osem mesiacov. Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom vzniklo nemocenské poistenie alebo vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

priklad: Zamestnankyni v období tehotenstva skončil pracovný pomer 31. decembra 2010. Od 1. januára 2011 jej začala plynúť ochranná lehota, ktorá bude trvať osem mesiacov, t. j. skončí najneskôr 31. augusta 2011.

skeblicka77
2. dec 2011

@anjelik007 nehovorim,,ze ste necitali...ze ak nahodou nie, aby ste vedeli, co je nove...nemyslim, nic v zlom, chcem len pomoct... 😉 😉 😉 som nato dneska natrfila, tak som to sem dala, to je vsetko.... 🙂 🙂 🙂

anjelik007
2. dec 2011

@skeblicka77 ved ja to v zlom neberiem, ja len, že či sa ti niečo nezdalo, tiež sa informujem.. 🙂

michaelapillarova
2. dec 2011

@ivuss01 Ahoj, nevies mi poradit?. Chcem sa spyttat ja som na RD platim si DNP od 22.9.2011 este nie som tehotna a platim si 25,08 Eur, v praci mam dobu neurcitu , tehotna este nie som, mam si to este platit alebo zrusit, otehotnit planujeme. Dakujem

alibabaa
2. dec 2011

mam otazku.
som nezamestnana a od polovice marca si platim DNP. 270 dni dosiahnem v decembri. ked pojdem v januari alebo februari na PN a budem si aj po novom platit DNP cize tie vysoke... mam narok aj na PN z DNP? a ked sa podari a nastupim este tento rok na matersku, z coho sa mi bude pocitat? nebude vadit ak tam budem mat PN? ako sa pocita tych 270 dni? som z toho uplne jelen... bude sa to pocitat od zaciatku ci sa to bude kumulovat? oooch joj.... sak je to cele na hlavuuuuu 😠 😠 😠

poisonblu
2. dec 2011

@palculienka2011
@anjelik007

tych 8 mesiacov oni pocitaju spatne...ked si poziadate o materske z DNP, tak oni vam odrataju tych 8 mesiacov odo dna ukoncenia poistenia...cize napr. budete mat 1.3. tych 270 dni, tak od toho dna plynie ta 8 mesacna lehota, cize do oktobra kedy pojdete na MD...tzn., ze ak k 1.3. ste uz tehotne, tak narok na materske z DNP vam v oktobri vznikne, ak otehotniete neskor, tak vam to nevyjde, jedine ze porodite skor, tak, aby ste sa zmestili do tych 8 mesiacov...

dufam, ze som sa nezamotala

ivuss01
2. dec 2011

@michaelapillarova treba robit na babatku, my co memame splnenych 270 dni, budeme moct si to po 1.2 doplatit do dna, kym tych 270 dni nebudeme mat splnenych, spon som to tak pochopila, ja si to platim od jula z maxima, a 270 dni budem mat 26.3, tak podla toho, co tu bolo pisane, budem moct si to doplatit, a potom md v ochrannej lehote, 😉
ak som napisala zle, tak ma niekto opravi 😉

michaelapillarova
2. dec 2011

@ivuss01 a plati aj pre mna ked som zamestnana, ale na RD?

palculienka2011
2. dec 2011

@poisonblu moc nerozumiem, vedela by si mi to prosim aplikovat na moj pripad? dnp si platim od 19.10., 270dni mi uplynie 14.jula, cize?

luckas8
2. dec 2011

baby nestresujte, ešte nič nie je isté, ešte to má v rukách prezident, dúfam, že to nepodpíše. je to celé nahlavu, aj ja si to platím 270 dní my vznikne teraz v decembri, čiže som si to asi zbytočne platila, ale môžem ísť na PNKu, či ako to je, tehu ešte nie som, a a ni tak skoro asi nebudem, keď že mám muža preč.baby poraďte prosím, neviem čo mám robiť aby sa my aspoň niečo vrátilo!díky

ivuss01
2. dec 2011

@poisonblu aj ja som to tak pochopila 😅

ivuss01
2. dec 2011

@michaelapillarova subeh dobrovolneho a povinneho sa nerusi....je to sem: http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/...
ale: ty si sa prihlasila v starych podmienkach, tak si aj po 1.2 budes moct doplatit 270 dni

ivuss01
2. dec 2011

@luckas8 chod na pn od obvodneho.....
prezident vysku materskej podporoval....

martaniana
2. dec 2011

@ivuss01 Takaže keď som si začala platiť DNP 17.6.11 tak do 17.3.12 by som mala otehotnieť?

nelynka
2. dec 2011

podla mna treba počkat ako to naozaj bude, lebo toto okolo tyhc 8mesiacov su len dohady..
podla mna to bude 8mesiacov od 1.2. inak to bude naozaj nefer voci tym, co uz maju 270dni splnene..tym to padne 1.2. a hotovo..

michaelapillarova
2. dec 2011

@ivuss01 joj dakujem, tak som spokojnejsia, len treba otehotniet a to uz bude tazsie, lebo minuly mesiac sa nepodarilo ☹

ivuss01
2. dec 2011

@nelynka Definícia podľa zákona:
Od 1. januára 2011 je ochranná lehota spravidla 7 dní po zániku nemocenského poistenia. V prípade, ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 7 dní, ochranná lehota je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie. Špecificky je určená ochranná lehota u tehotných žien.
V prípade, ak nemocenské poistenie zaniklo žene v období tehotenstva, ochranná lehota je vždy osem mesiacov. Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom vzniklo nemocenské poistenie alebo vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

priklad: Zamestnankyni v období tehotenstva skončil pracovný pomer 31. decembra 2010. Od 1. januára 2011 jej začala plynúť ochranná lehota, ktorá bude trvať osem mesiacov, t. j. skončí najneskôr 31. augusta 2011.

poisonblu
2. dec 2011

@palculienka2011 cize do 14.7. by si uz mala byt tehu, lebo vtedy ti zanika to DNP....takze ochranne lehota ti bude koncit ak dobre pocitam 14.3.2013...tzn. ze do toho 14.3.2013 by si mala odist na MD, inak nebudes mat narok...takze cas otehotnenia si nejak vypocitaj...ak pocitam, tak ak by si sla na MD v marci, rodila by si nejak koncom aprila, tzn. ze otehotniet by si mala niekedy koniec jula, august, zalezi ako ti to dr. vypocita podla poslednej menstruacie...najlepsie je byt tehotna k tomu dnu ukoncenia poistenia, cize 14.7.

len neviem, ci ta 8 mes. ochranna lehota plati tak, ako je napisane...teda zacina plynut po ukonceni poistenia...lebo potom mi to nejak nedava zmysel, kedze sa to prenasa az do roku 2013....ze ci sa to v kazdom pripade nebude pocitat od 1.2.2012, bez ohladu na datum dosiahnutia 270 dni...potom by to bolo horsie trosku...

ivuss01
2. dec 2011

@michaelapillarova aj my sa snazime uz od augusta a stale nic ☹

ivuss01
2. dec 2011

@martaniana myslim, ze ano, a potom do 8 mesiacov nastupit na md

nelynka
2. dec 2011

@ivuss01 V prípade, ak nemocenské poistenie zaniklo žene v období tehotenstva, ochranná lehota je vždy osem mesiacov.
lenze o ja tomu nechapem co sa tyka DNP..ked ho budu rusit k 1.2. a vynimku budu mat len zeny co nemaju splnenu podmienku 270dni a budu si moct doplatit..

lenze tam co si davala link ty, sa tyka pracovneho pomeru nie DNP

michaelapillarova
2. dec 2011

@ivuss01 joj, tak dufam, ze otehotnieme, asi netreba na to mysliet, ale to sa neda, len cloveka zblbnu, hnusna je ta vlada, im sa zije, ved beru aj nase platy

ivuss01
2. dec 2011

@poisonblu vyssie som kopirovala definiciu zo zakona zo soc, poist,

jacksonrr
2. dec 2011

Môže mi niekto vysvetliť, čo vlastne v praxi znamená, že sa DNP od 1.2.2012 ruší? Som momentálne druhý rok na materskej. Poistenie som si začala platiť teraz v októbri a plánujeme druhé bábo. Ak by sa mi podarilo otehotnieť najneskôr do konca januára, bude mi platiť to DNP? Mám si ho teda platiť ďalej, alebo ho zrušiť? Neviete mi, prosím, niekto v tomto poradiť? Ďakujem