Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzanamatko
3. dec 2011

@katula11 zle som to napisala,nemyslela som balicky,ale skor tych 26 tyzdnov,alebo ked sme sa odhlasili ci sa nam nanovo rata tych 270 dni ono zaleži ako to na socialke budu brat.A co sa tyka toho dalsie prispevku co si napisala nizsie,tak je podmienka 270 dni pred porodom z poslednych dvoch rokov,ale bud musis byt v ochrannej dobe alebo poistenie musi byt v tom case aktivne.

katula11
3. dec 2011

v starej sume si platí len ten kto nema splnenu podmienku tych 270 dni.

jankastela
3. dec 2011

@zabka1987 super,dakujem Ti velmi pekne 😉

zuzanamatko
3. dec 2011

@demelza ved budes v ochrannej lehote tych osem mesiacov,tak by si to mala stihnut.

martaniana
3. dec 2011

@nescafe28 ok 🙂 asi bude najlepšie ísť sa po tom 8.12. popýtať na úrad a dáme si vedieť čo sme zistili či sú informácie rovnaké 🙂

dzudka
3. dec 2011

@jankastela presne ako pisala @zabka1987
za 18dni zaplatis a potom zrusis ak mas trvali prikaz....a nemusis sa odhlasovat ani platit pocas poberania MD

Ja mam nastup na MD 4.2.2012 cize ked od 1.2. zanika automaticky ...a kedze mam splnenu podmienku 270dni a aj 26t nepretrzite mi konci 28.1.2012 tak zaplatim za januar a potom uz neplatim...a len dam ziadost o matersku do soc. poistovne ???

astorka2
3. dec 2011

katula 11 - nie tým ktorí sú v ochrannej lehote, ak niekto nemá splnených 270 dní, platí si to ďalej až kým neuplynie 270 dní...

zuzanamatko
3. dec 2011

Baby este by som potrebovala jednu radu,ako to bude ked sa prihlasim na ten balik a budem pn,napr.rizikove tehotenstvo tak nebudem musiet platit?ale skor mi ide o to,ze sa prihlasim a podmienku 26 týznov z maxima budem mat az maji a az do nastupu na matersku by som bola pn,mala by som narok na maximalnu matersku aj ked by som bola pn, hned od februara alebo marca?

demelza
3. dec 2011

@zuzanamatko
len nerozumiem tym 26 tyzdnom. ci musis byt nepretrzite 26 tyzdnov presne pred porodom poistena z maxima,aby aj materska bola maximalna (co nebudem,ak od februara nebudem platit nic), alebo 26 tyzdnov pocas tych 270 dni (to splnam). dufam, ze som to napisala zrozumitelne

murkodm
3. dec 2011

poradte mi, platim si z maxima , 270dni uz mam no max. si platim len od polovice oktobra. uz som tehotna a som na PN az do nastupu na matersku co bude zaciatkom maja... budem musiet od 1. februara platit cely balik alebo nie. teraz si uz neplatim kedze sa pocas PN neplati.. no neviem ako to bude po tom februari ci sa nanovo prihlasit alebo to budem mat automaticky alebo co vlastne?

babulka123
3. dec 2011

ahojte.. mam otazku.. oplati sa mi zacat platit dobrovole nezamestnanecke ak:
od 1.1.2012 somnou zamestanvatel rozviaze pracovny pomer,
do 3.8.2012 som na materskej pootom sa budem hlasit na urade prace...

od 6. 11.2008 som na PN { hned od zaciatku tehu sme po IVF a bola som doma od kedy sme zacali so stimulaciou s tym ze potom som sa chcela vratit do prace, ale nebolo to kvoli zdravotnemu stavu mozne ] takze potom som len plynulo presla na rodicovsku a potom na matersku .. z coho sa mi bude vyplacat podpora , pocita sa do toho aj 190 eur materska alebo rodicovsky? alebo ta PN co mi bola vyplacana? vobec netusim
dakujem za odpoved..

nezbednica
3. dec 2011

Ahojte neviete mi poradiť či ja dostanem materskú z maxima kedže DNP si platím od decembra roku 2010 a maximum hned ako som zistila že čakame babatko tj. jun 2011 na materskú by som mala nastúpiť v 10.januara 2012. Mala by som mať splnené všetky podmienky tj. zaplatených 270 dni aj 6 mesiacov platenia z maxima, myslite že aj mna chytia tie zmeny?
ďakujem

katula11
3. dec 2011

@zuzanamatko ved to, tak to chapem aj ja. Len tiez ako ty neviem, ci sa nam odznova bude pocitat tych 270 dni. Ale ako som pochopila, co pise na stranke socialna poistovna, tak sa to berie ako uplne nove poistenie. Ale tym 26 tyzdnom vobec ale vobec nerozumiem.

Teraz kebyze ostaneme tehotne do toho 1.2., tak sme v ochrannej lehote? kolko by sme potom platili od toho februara. rozumies tomu aspon trosku? My by sme sa chceli zacat teraz od decembra zacat snazit a neviem ci ist do toho, alebo ist radsej do roboty a snazenie odlozit. 😖

katula11
3. dec 2011

@astorka2 tych 270 dni si mozu doplatit len tie co uz su tehotne? ci ako to myslis?

Baby podla mna vsetky co uz ste tehotne sa nemusite bat. Aspon tak som to ja pochopila.

zabka1987
3. dec 2011

@nezbednica mas vsetky splnene odmienky, materska dovolenka ti urcite prinalezi...z maxima 🙂 teba sa toto urcite netyka 😉

nezbednica
3. dec 2011

@zabka1987 Dakujem za odpoved, potešila si ma 😉

jahody11
3. dec 2011

baby, kde najdem na nete tie baliky?????? da sa to iekde najst??? dakujem.

anella07
3. dec 2011

Ahojte, prosím moze mi niekto vysvetliť tých 270 dní pred porodom? To znamena, ze kým sa nenarodi babo, co je jun alebo do toho februára, lebo si nemozem dovolit platit balik... Ciže splním podmienku 2 roky pred porodom? Platím si max od aprila 2011. Ďakujem.

2danculik
3. dec 2011

Ahojte, poradte mi-prosím už som na nervy z tolkych informácií.
DNP si platím uz od augusta 2010, podarilo sa mi otehotnieť ale pred 3.mesiacmi som potratila. Ako je to s mojím vymeriavacím základom od budúceho roka? Som zamestnaná na minimálku DNP som doplácala na maximum. Ked otehotniem znovu v januári počíta sa mi do vymeriavacieho základu iba predchádzajúci príjem alebo príjem aj s DNP? 😨

anella07
3. dec 2011

Podľa mna aj dnp ale asi musíš prejsť na ten nový balík... A to Neviem s tym dnami, bo po starom to bolo, ze priemer z roku predošlého, ciže 2011 ale co dá stane ak si to od feb nebudeš platit, to Neviem...

lucyfuk77
3. dec 2011

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mo...
ahojte kočky takže v tomot odstavci sa pre nás nemení nič : "Ženy, ktoré si dnes platia dobrovoľné nemocenské poistenie, budú si ho môcť platiť aj v budúcom roku do získania 270 dní nemocenského poistenia a v prípade tehotenstva a materstva im bude z neho aj v budúcom roku vypočítané materské." aspoň tak som to pochopila ja ... 😉

katka159
3. dec 2011

baby ja som s toho jelen ja si platím DNP už rok a pol v kusi teraz som v 10tt a termín mam 30.6 a neviem či to je od februara automanicky zrušene aj pre mna alebo si musím platiť celý ten balík alebo to dostanem lebo si to platím viac ako 270 dní poradte mi prosím....dakujem veľmi pekne

milena35
3. dec 2011

tak takto...osoba na rodicovskej dovolenke je povinne dochodkovo poistena statom....tam si mozete platit dnp ale aj dpvn sucasne,z vym.zakladu vami urcenom.....a percenta ostavaju.....tak som to vycitala z noveho zakona......osoba,zamestnana si moze platit cely balik z jedneho vym.zakl....trebars 400e a z tej sumy 35%.......este kuknem variantu ...ak je mamicka nezamestnana...a teda nie nijako povinne poistena......

bobocka
3. dec 2011

@katka9900 dakujem za odpoved.nevedela som odkedy je materska na svk.ja som na moju z uk nastupovala v 28tt 😀 to mi bolo sveta zit 😀 😀 😀

nattii
3. dec 2011

Prechodné ustanovenie k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“

Bod cislo 1 som pochopila, tak ze ty ktory maju platene poistenie 270 dni, tak im od 1.2.2012 zaniká Dnp, ale ty, ktory nemaju splnenu podmienku 26 tyzdnov v bode 4 sa zase mozu prihlasit od 1.2.2012 a toto poistenie bude nepretrzite, ale budu si musiet platit ten balicek. V bode 2 co nebudu mat splnene 270 dni si budu platit ako do teraz a ani im to Dnp nezrusia dokial nebudu mat splnene tych 270 dni alebo sa neodhlasia. Bod 3 je kazdemu asi jasny

nelynka
3. dec 2011

@nattii takze teraz sa hor rychlo odhlasit a znova prihlasit, tie co nie sme tehule..
dobre som to pochopila?? aby sme mali co najdlhsi cas na otehotnenie..

milena35
3. dec 2011

@babulka123 nooo...najlepsie by bolo,keby si aspon na par dni nastupila do prace....alebo nech ti daju este od 1.nevycerpanu dovolenku....nie variantu..dovolenku len preplatit a ukoncit pp.....potom nemusis platit dpvn 26t.....nemam kedy ti to teraz vysvetlit...varim...napisem do sparvay

lucyfuk77
3. dec 2011

@nattii ja som si to akurát rátala, tak k 31.1. budem mať splnenú podmienku DNP 270 dní, na materskú odchádzam v polke marca ...

anella07
3. dec 2011

Katka159 ja mam ten istý problém, podmienku 270 dní mam splnenu a som v 11 tt ale od feb si budes platit ten novy balík alebo už netreba? Som na rodičovskej so synom... A konci mi v aprili...

zuzanamatko
3. dec 2011

@katula11 mali by sme byt v ochrannej a 26 tyzdnov bxy sme mali mat splnenych z maxima v maji,ale od februara by sme museli platit cca 400€.