Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

annie6
2. feb 2012

@gapa ahoj, mám otázočku, viem, že vznikom noveho poistenia zanika ochranna lehota(t.j. pracony pomer npr.) ako to je ak by som isla len na absolventsku prax a som stale vedena na urade prace..?

scrabble
2. feb 2012

@fantagiro31 Ale to oni nemohli vediet ci budem na PN len tyzden alebo cely mesiac. Ani ja sama som to nevedela, kedze som im volala hned ako mi bola PN-ka vystavena. Co sa tyka moznych kontrol zo soc. poistovne mozno je to tak, ze aj lekar nahlasuje PN-ky do poistovne. Ale to neviem urcite, to si len myslim.

oskvarka
2. feb 2012

@ivanka12 podla mna hej normalne... ty si teraz bola este na PNke zo zamestnania ukonceneho (lebo si na neho nastupila v ochrannej lehote po ukonceni zamestnania pradpokladam...) ale ked si uz tu PNku ukoncila tak uz na dalsiu zo zamestnania nemozes ist (lebo len 7 dnova lehota) s tym ze ale teraz si sa prihlasila na DNP takze aj tak narok na PNku mas.. ale zatial len z minima... po 26 tyzdnoch budes mat narok z maxima ale tych 26 tyzdnou uplynie skorej ako nastupis na MD lebo si teraz este len max. v 4 tyzdni... ;)

oskvarka
2. feb 2012

@annie6 joooj no toto fakt neviem...

fantagiro31
2. feb 2012

@scrabble ano lekár nahlasuje , len neviem čo s tým papierom a pravdupovediac by som to chcela dať až tak neskôr, alebo možem aj poštovv poslať

oskvarka
2. feb 2012

@cristi neviem ako je to v povinnom poisteni ake podmienky su ale DNP sa posudzuje vzdy samostatne do dni sa daju ale zaratat ukoncene poistenia (a to podla mna vzdy to sa podla mna nezmenilo) ale len ukoncene teda napriklad ukonceny pracovny pomer ale pocas RD mas podla mna len prerusenie teda 100 percentne si ista niesom ale myslim si ze nie... ale teda zaujimava myslinka ale fakt isto neviem ale ja si myslim ze nie...

oskvarka
2. feb 2012

@cristi ale ak niesi tehotna este tak je to jedno lebo tych 270 dni stihnes z DNP urcite.. a zo zamestnania sa ti zaratavaju aj dni na MD do naroku takze aj z toho mas podla mna normalne narok... problem je skorej s tou ochrannou lehotou pri RD na to si treba dat pozor...

alicalilica
2. feb 2012

Ahojte, dnes ma lekar vypisal na PN z dnp, som nezamestnana a chcem sa poradit ci hlasi nejako lekar pn do socialnej poistovne alebo sa o tom dozvedia az ked prinesiem tlaciva ja v pondelok lebo to treba do 3 dni priniest. tedachcela by som ist cez vikend este na navstevu k mame ( oslavuje 50-tku) lebo nemam vychadzky a potom uz nepojdem a tak neviem ci mi mozu uz prist na kontrolu uz cez vikend alebo nie

cristi
2. feb 2012

@oskvarka dakujem, ja som sa to pytala na zaklade odpovede so Socialneho poistenia pre emaria na str. 935 ona to potom skopirovala sem..mozes sa na tu nasu konverzaciu pozriet?Ak mozes ,vysvetli mi tu OL pri RD..kedy ju mam a kedy nie..

anella07
2. feb 2012

@oskvarka mne priamo na socialke povedali, že AK mám uzatvoreny pracovny pomer a som na rd (čo som) tak to sa rata isto ako PRERUŠENIE a tym pafdom som v OL. Mne skoncilo tetaz dnp, 20.4. Konci RD, 21.4. Idem na dovolenku, co mi zostala a 16.5. Už idem na druhu MD, cize ako tehotna nemusim platit a dom v OL.

anella07
2. feb 2012

@cristi @oskvarka
Mne povedali, ze nie si po RD v OL ked nastupujes do noveho zamestnania (nový zamestnavatel je povinný ta prihlasit do soc.poist. a tym vznika nove poistenie, čiže mas nivu zmluvu). AK pokracujes, cize si mala RD iba prerusene, si v OL.

martina1001
2. feb 2012

@oskvarka ahoj, potrebovala by som poradiť, v marci 2012 dosiahnem 270 dní platenia a tým mi zanikne poistenie, tehotná nie som ale plánujem otehotnieť (máj, jún, júl), čo by si mi poradila, aby som neprišla o možnosť poberať materskú z maxima (PS ak sa mi podarí otehotnieť, na PN pôjdem od septembra až do pôrodu), stačilo by mi teraz po novom platiť si z minima?

cristi
2. feb 2012

@anella07 to znamena ak nastupim do stareho zamestnania,tak mi OL plati.. nieco podobne som citala aj na stranke SP..

sandy3911
2. feb 2012

ahojte baby, dnes bola kamoška na sociálke zaniesť tlačivo PN, teraz v januári už dosiahla 270 dní a povedali jej, že má nedoplatok nejakých pár centov len, tak si to hneď aj vyplatila. To že vraj kvôli tomu, že od januára sa niečo zvyšovalo. Neviete o tom niečo???

oskvarka
2. feb 2012

@cristi no pozrela som si to a pise tam to iste ja to chapem ale tak ze ta dievcina v tom ich priklade uz mala predtym DNP platene takze podmienku 270 dni uz mala splnenu... takze v tom priklade oni sucet ani neriesili riesili len to ze ci bude mat narok zo zamestania no a ten ak by jej zamestnanie skoncilo pocas RD by nemala (koli tomu ze pocas prerusenia povinneho nemocenskeho niesi vlastne poistena len tie dni sa ti zaratavaju ale iba v pripade ak tvoj prac. pomer pokracuje aj nastupom na dalsiu MD ak nie tak sa ti tie dni zrazu nezaratavaju a na kocni predchadzajucej MD pravdepodobne tehotna este nebola takze zo zamestnania by narok nemala.. ale ak by jej pomer ostal pracovny tak by mala narok aj zo zamestnania o tom tam oni pisu) a tm neskorej spominaju este to iste co som spominala ja ze ak mas nejaky iny ukonceni pracovny pomer tak ti ho zarataju do dni DNP ale len ukonceny...
@anella07 no ved hej rata sa to ako prerusenie ale teda nepotrebujes OL teda zo zamestnania sa to neberie ako OL len sa rataju tie dni aj ked niesi poistena ako by si bola... (skratka ak ostanes zamstnana az do nastupu na MD tak mas normalne aj zo zamestnania narok taky ako pri predchadzajucej MD)
a tebe kedy skoncilo DNP teraz ku 31.1???... lebo ak ano tak podla mna sice si v ochrannej lehote ale nastupom na do zamestnania toto 21.4 ti ochranna lehota zanikne... nie ???.. lebo ukoncenie prerusenia sa povazuje za vznik noveho poistenia = zanikne ti ochranna lehota... ??...a toto sa tyka aj @cristi ak ti to takto vychadza a ak aj nie tak nastupom na MD ti zase vznika poistenie nemocenske povinne = povazuje sa to za vznik noveho poistenia = tiez ti zanika ochranna lehota.... ono to nieje o tom ze v nej nieste ste v nej kym vam nezanikne mozete ist na PN a tak ale s tou MD je problem...
...nechapem ako pises "tak to sa rata isto ako PRERUŠENIE a tym pafdom som v OL" to nedava zmysel hej pocas MD mas prerusenie ale co ma prerusenie z OL ??

domeli
2. feb 2012

@sandy3911 zvyšovali sa vymeriavacie základy k 1.1.2012

oskvarka
2. feb 2012

@martina1001 no moja ak niesi tehotna a chces sa zacat snazit az potom tak teraz ked si to uz takto presvihla ze sa nemozes prihlasit po starom tak by som ti odporucala v zavislosti od toho ze ci sa ozaj nebudete snazit otehu do toho marca urcite a urcite zacnete az v lete lebo ak hej tak sa ti oplati (kedze ten balicek z maxima je desne drahy 400 eur mesacne) radsej si teraz znizit zaklad na minimum a platit len tych 14 eur ak sa ti to da ... a potom sa prihlasit na balicek az vtedy ak uz budes mat tucha ze si tehu (ale tu PNku od septembra by si v tom pripade mala len z minima az MD by si mala z maxima)... alebo ak sa mozno budete snazit aj skorej tak si zisti ci sa da kontinualne prejst na ten balicek v tom marci... ze ti to budu ratat ako neprerusene a tym padom si zaklad neznizuj len plinule prejdes na balicek.. ak otehotnies vlete ale tak tym preplatis tie 2 mesiace do leta kym otehotnies + je to risk ze co ak sa to nebude dlhsie darit .. preca len je to drahe... ale s tym ze pri tejto moznosti by si mala uz aj tu PNku pred tehotenstvom z maxima...

oskvarka
2. feb 2012

@anella07 no tak toto nieje podla mna spravne lebo aj ukoncenie prerusenia sa podla mna povazuje za nove poistenia ... aj ta odbornicka na porade va HNonline to trvdi.. teda neviem myslim si ze ti to nepovedali spravne

cristi
2. feb 2012

@oskvarka no ja som sa prave na to pytala,ci ma splnenych tych 270dni zo DNP..ta jej kamoska si to zacal prvykrat platit od januara 2012,predtym nemal uzatvorene ziadne DNP, len platila NP zo zamestnania....a k tomu je uz tehotna..preto ma to prekvapilo,ze z poistovne jej odpisali,ze je pre nu podstatne mat tych 26tyzdnou nepretrziteho platenia DNP do nastupu na matersku... aby zisla a maters.davky z maxima..a nie aj 270dni pred porodom..

oskvarka
2. feb 2012

@cristi kde si to citala ... to by bola fakt dobra sprava lebo mne sa to baby vazne nezda.. nedas tu prosim ta na to link??

oskvarka
2. feb 2012

@cristi no zial aj v poistovni sa niekedy mylia ak by jej teda pracovny pomer skoncil mala by v tom jej pripade podla mna len DNP a to len z minima(ale to tiez zavisi od toho ze ako dlho bola na RD lebo sa moze stat ze jej sice zamestnanie skoncilo teraz ale poistenie zo zamestnania uz nema dlho - cely cas ako jej skoncila MD a neviem ako sa to potom berie ale podla mna by jej to ani do toho ukonceneho nemohli zaratat ked nebola cely cas RD poistena a MD skoncila pred 2 rokmi napriklad ... ale to neviem) a ak by jej zamestnanie neskoncilo tak by mala zo zamestnania ale z DNP nie...

anella07
2. feb 2012

@cristi ja som presne ten pripad, tiež som to citala, ale nebola som si istá. Preto som isla priamo na socialku a dostala som sa k nejakej súper pani, čo mi to takto vysvetlila (som v OL ked nastupujem do povodneho zamestnania) a este že môžem kedykoľvek ísť na pn, lebo som rizikova. AK chcem (ale nemusím) si dať novy balík z min a PN a MD dostanem max, vypočítava sa z minuleho roka. Dúfam, že som pomohla 🙂

domeli
2. feb 2012

@oskvarka vstúpim do debaty - aj ja to viem takto, ako to povedali @anella07. Tuším to tu spomínala aj gapa, ale nie som si istá. Kopírujem ale link z predošlých strán:
http://ekonomika.sme.sk/c/6228275/stat-radikaln...
Tam sa tiež spomína (hoci iba v texte jednou vetou), ak sa v OL uzatvorí prac. pomer, tak OL zaniká... (posledný odsek v časti Tehotné budú chránené). A návrat do práce po RD nie je uzatvorenie prac. pomeru...

cristi
2. feb 2012

@oskvarka
@anella07 to co pise oskvarka som niekde citala na strankach SP, ak zena po RD nastupi do NOVEHO zamestania, tak sa to rata ako vznik noveho poistenia a OL sa tym padom konci,ale...AK zena nastupi do predchadzajuceho zamestnania tak sa vlastne prerusuje pozastavene poistenie...a neberie sa to ako vznik noveho poistenia tak potom OL trva..skusim to opat vyguglit 😉

anella07
2. feb 2012

@oskvarka @cristi
Áno mam splnenu podmienku 270 dní aj 26 tyzdnov z max, ziaden nedoplatok, vsetko načas.
Presne toto som nebola ista a povedali toto... Že nástupom do pôvodného zamestnania mi plynie stare poistejie, bolo len prerušené, tak som v OL. Keby som menila robotu, nevztahuje sa OL.

cristi
2. feb 2012

@anella07 a ty si si platila DNP uz v predchadzajucom roku?lebo ja som sa prave 30.1.prihlasila na DNP po prvy krat...

cristi
2. feb 2012

@anella07 tak to som to aj ja niekde citala...zatial stale hladam 🙂

lotte1
2. feb 2012

@sandy3911 áno menila sa výška vymeriavacieho základu k 1.1.2012 napr.ak si si platila z maxima tak min.rok to bolo 49,13e a teraz je to 50,75e

cristi
2. feb 2012

@domeli ano ,lebo pracovny pomer neustale trva u zamestnavatela..tym padom aj poistenie,ktore sa za dobu RD prerusilo opat obnovuje...nezaklada sa nove poistenie

anella07
2. feb 2012

@cristi @oskvarka @domeli
Strana 909 gapa hore, "zanikne AK vznikne nový prac.pomer" a potom este niekde spatne to niekto citoval, ale to nemam zapísané 🙂