Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lin123
5. jan 2012

@luciferova ano aj Teba sa to tyka

elise
5. jan 2012

@in123 ochranná lehota je 8 mesiacov od skončenia platenia poistneho čiže ak si niekto doplati ešte napr 4 mesiace tak potom mu začína plynuť 8 mesiacov ked otehotnie

lin123
5. jan 2012

@elise ano ,ale doplatit si uz musi po novom, cize ten balik.

elise
5. jan 2012

lin123 nemusi a uvidíme čo bude po lete v marcu su voľby🙂

sasettka
5. jan 2012

@oskvarka dakujem dakujem za vsetky infosky 🙂
@sniezka tak ale podla toho, co aj @emaria sem na str. 805 pridala - odpoved zo SP, tak to vyzera tak, ze tuto skutocnost mihal proste zamlcal a je to proste tak, ze sa mozem nanovo prihlasit a znovu sa mi rata 270 dni... tak tam nabud. tyzden nabehnem 😉

lin123
5. jan 2012

@elise uvidime co bude...a ci bude musiet ci nie...to je jasne...stale sa vselico meni...ale momentalne je to takto dane. Po starom si moze platit DNP maximalne 270 dni, viac nie a ked zisti, ze nie je tehotna a bude si to chciet predlzit, musi sa prihlasit na nove poistenie cize na ten balik. Ale stihnut otehotniit by mala este pred tou 8 mesacnou ochrannou lehotou.

dadasla
5. jan 2012

Ahojte dievčatá. Prosím Vás, neviete niektorá ako je to s poskytovaním a preplácaním OČER-iek? Lebo dnes mi pani na sociálke povedala, že ak moje dieťa je choré dva mesiace na tú istú diagnózu, tak nárok na vyplatenie očerky nemám, musela by to byť iná diagnóza? Povedala, že si mám preštudovať zákon č.461 čo som aj urobila, ale nič také som tam nenašla (alebo som to prehliadla)???? Nemáte niekto informácie? Ďakujem pekne 🙂

luciferova
5. jan 2012

@lin123
@elise aj nezamestnani si musia platit ten balik alebo pre nich uz neni ziadna moznost?

martincca
5. jan 2012

@dadasla
no pokial ja viem, tak dávka ošetrovné sa poskytuje najviac 10dní:(

elise
5. jan 2012

@dadasla môžeš mať iba 10 kalendárnych dni OČR potom máš neplatenu očr ak trvá ošetrovne dlhšie treba sa v rodine prestriedať.
@luciferova nemusiš platiť balik ak sa stihneš prihlásiť do 31.1.2012

luciferova
5. jan 2012

@elise to chapem, ze sa musim prihlasit do 31.1. len mi neslo do hlavy, ze vsade hovoria len o zamestnanych, ze si musia platit balik, z toho mi vyplynulo, ze nezamestnani si platit balik nemusia. ako to teda je?
a otazka 2 znie, ze ci mam na to 270 dni alebo 1,5 roka, to je dost rozdiel...

annanatalia
5. jan 2012

Ahojte dievcata, viete poradit mojej kamoske , chce otehotniet je stale zamestnana a dnp si plati cca 1.5 roka. Ak by isla tento rok na matersku z coho sa jej vipocita? dakujem

elise
5. jan 2012

@luciferova platiš 270 dni a propaganda je aby si ludia platili baliky aby sa vykrylo dôchodkove poistenie ale to len pre tých ktorí sa prihlásia od 01.02.2012, po ukončeni platenia môžeš isť na pn počas pn otehotnieť

alex999
5. jan 2012

Nevedel by mi niekto poradiť???? Je tu toho veľa, a už som zmätena. DNP si platim už 3 roky, od aprila 2011 som bola na MD, od 1.12.2011 som na rodičovskom .Opäť som otehotnela ešte v decembri, teraz som asi v 4tt. Plati mi ochrana lehota, a dostanem v septembri ešte matersku s DNP????? Posim, vie niekto ????? 😒

monika225
5. jan 2012

@tyli a po novom budes kolko platit? mne na socialke povedali ze najmensia suma je 120 eur a ja si to momentalne nemozem dovolit... manzel nepracuje a ja zarobim 350 eur

tinara23
5. jan 2012

@alex999 áno, platí na teba 8-mesačná ochranná lehota. Poistenie sa ti zo zákona automaticky zruší 31.1.2012.

tinara23
5. jan 2012

@annanatalia http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-... tu nájdeš odpoveď.
@monika225 ak sa poistiš ešte do 31.1.2012, tak poistenie ešte budeš platiť po starom z maxima cca 50 eur , ak od 1.2.2012, tak už sa musíš poistiť na nový balík a ten sa pohybuje tak ako píšeš.

ufa
5. jan 2012

@bajti1234 a co na to vlastne treba ja som bola PN asi 4 mes potom som potratila ☹ a obaja sme pracujuci

bukvickaaa
5. jan 2012

ahojte, chcem vas aj ja poprosit o radu... DNP si platim od 08/2010 - do 05/11 som platila maximum, od 06/11 do 10/11 som platila len z VZ cca 700 € kedze som to zabudla zmenit po znizeni platu. od 11/11 si zas platim maximum. ale v com spociva moj problem 🙂 stale som neotehotnela, takze som to DNP nevyuzila. Teraz idem na IVF, uz som zacala s tym procesom....a ak by to vyslo a otehotniem, urcite budem na rizikovom tehotenstve na pn... Na PN som uz ale od dnes, kvoli stresom v praci.... Ak sa ale odhlasim 30.01.2012 a nahlasim zas 31.01.2012 a mne PN stale trva, po 31.1. mi bude vypocitana PN-ka z akej sumy? stale z toho "stareho plateneho DNP" ? alebo dostanem len to minimum, ako keby som DNP vobec neplatila....? a maximum DPN po nanovo prihlaseni do SP mi budu platit zas po 270-tich dnoch platenia? ci kedy? tomu trosku nerozumiem... lebo ja ak by som otehotnela napr. vo februari a budem stale pn, tak kolko a z coho vlastne dostanem vyplatenu PN? neviem co robit, ci sa odhlasit, nahlasit, ci sa to oplati a kedy pripadne je najlepsie ist na PN.... dakujem za vsetky odpovede 🙂

monika225
5. jan 2012

@tinara23 vidis v stredu som bola na socialke sa na to spytat a toto mi teta nepovedala iba povedala mi ze zanika...musim tam v pondelok ist ...ja teraz platim 31 eur aj marodku aj na matersku ...takze to znamena ze by mi to mohlo zostat?

monika225
5. jan 2012

@tinara23 a este sa chcem spytat tych 270 dni sa mi ale nebude ratat? zacne mi to plynut od znova/?

monika225
5. jan 2012

@alex999 mala by si dostat lebo na matersku je ochranna lehota 8 mesiacov to znamena ze k 31.8 2012 musis byt vypisana na materskej tak mi to vysvetlila pani v stredu na socialke na marodku je ochranna lehota len 7 dni . skus to pozriet na tomto linku mne tiez poslala jedna baba annanatalia http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...... tu nájdeš odpoveď. co sa tyka zrusenia a zalozenia na novo

tyli
5. jan 2012

@monika225 od januára sa trošku zvýšil VZ, tak to bude trošku viac podľa mňa, ešte som to nerátala.... ale 120eur určite nie. to ti povedala asi poplatok, ktorý je platný pre tých, čo založia DNP od februára. ale radšej si to všetko prever, ja tomu veľmi nerozumiem....

monika225
5. jan 2012

@tyli ved to ja tiez tomu velmi nerozumiem...pojdem v pondelok pozistovat...zatial dakujem pekne za pomoc

tyli
5. jan 2012

@monika225 nie je zač 🙂 daj vedieť čo ti poradili.

alex999
5. jan 2012

@monika225 dakujem velmi pekne

dadasla
5. jan 2012

@elise ja som tie dva mesiace myslela tak, že napr. dieťa bolo choré v novembri na priedušky, očerku som mala 10 dní a v decembri sa nám zopakovala rovnaká choroba, dieťa malo tiež priedušky, zase som mala očerku 10 dní a pani v sociálnej poisťovni mi povedala, že nárok na ošetrovné nie je dva mesiace po sebe s rovnakou diagnózou. Neviete niektorá ako to je a či sa to niekde dočítam?

renik28
5. jan 2012

ahojte chcem sa opytat , som zamestnana a popri tom DNP uz 4.rok, cize podmienku 270 dni splnam....som tehotna a pravdepodobne pojdem na rizikove, ale predpoklad je niekedy koncom 2/12.....
k 31.1. normalne koncim s poistenim, dalej sa neplanujem odznova prihlasit....budem mat narok na nemocenske aj z DNP alebo nie, kedze ubehne zrejme dlhsie obdobie nez je 7dnova ochr.doba? dakujem

lilyen2011
5. jan 2012

Nájde sa tu niekto, kto by mi vedel poradiť? Mám 2deti, momentálne som na MD, no od februára nastupujem na RP, platila som si DNP od júna 2010 do mája 2011 (po nástupe na MD som sa odhlásila z DNP). Chcela by som sa začať snažiť o tretie mimi, no nejde mi do hlavy terajšie DNP

- našla som jednu stránku o DNP, kde sa píše aj o prípade, kedy ešte mamička tehotná nie je, aby mohla poberať MD podľa starého DNP.

- Ak som správne pochopila, ak momentálne nie som platiteľom DNP, ani nie som tehotná a prihlásim sa do 30.1. 2012, tak musím otehotnieť do cca septembra, aby som mala nárok na MD z ochrannej lehoty 8mesiacov po ukončení 270dní DNP, ktoré mi po týchto 270 dňoch automaticky zanikne. Prikladám aj ten článok, ak som to pochopila zle, prosím dajte mi vedieť, v prípade, že som to pochopila dobre, budem rada ak sa tiež niekto ozve, aby som vedela na čom som.
.
.
.
.

Otázka - Plánujeme dieťa. Prihlásim sa na staré alebo nové poistenie?

Plánujeme dieťa až koncom roka 2012, ak by som si dala prihlášku na nové poistenie, v akej výške musím platiť poistné, aby som mala maximálne materské?
Ak mi vznikne nárok na materské, som povinná aj v čase poberania materského platiť poistné na celý balík poistenia (poistenie v nezamestnanosti, dôchodkové poistenie)? Musím sa prihlásiť na povinné dôchodkové poistenie, aby za mňa platil poistné štát, keď budem dobrovoľne dôchodkovo poistená?
Odpoveď Sociálna poisťovňa:

Poistenkyňa, ktorej vznikne dobrovoľné nemocenské poistenie do 31.1.2012, bude môcť poistné na toto poistenie platiť aj po nadobudnutí platnosti novely zákona o sociálnom poistení, teda po 1.2.2012 v takej výške, ako si zvolí pri prihlásení na dobrovoľné nemocenské poistenie. Poistné na toto poistenie si bude môcť poistenkyňa platiť podľa súčasných podmienok až do splnenia podmienky 270 dní, a to aj napriek skutočnosti, že dobrovoľne nemocensky poisteným osobám toto poistenie 31.1.2012 automaticky zanikne.

Nárok na materské vzniká aj v rámci ochrannej lehoty, ktorá je osem mesiacov, a ktorá začína plynúť od ukončenia nemocenského poistenia.

Ak sa na samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásite do 31.1.2012 a budete si riadne platiť poistné 270 dní, po ktorých Vám toto poistenie automaticky zanikne, nárok na materské Vám môže vzniknúť za predpokladu, že budete v čase zániku dobrovoľného nemocenského poistenia tehotná, pretože v takom prípade si nárok na materské budete môcť uplatniť z 8-mesačnej ochrannej lehoty plynúcej po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia.

Ak v tom čase nebudete tehotná, nárok na materské Vám vznikne len ak si dobrovoľné poistenie budete platiť podľa nových podmienok, teda na všetky tri druhy súčasne.

Ak chcete dosahovať maximálnu výšku materského, je nevyhnutné aby ste si dobrovoľné nemocenské poistenie platili z maximálneho vymeriavacieho základu.

Maximálny vymeriavací základ od 1.7.2010 do 31.12.2011 je v sume 1116,75 EUR, s účinnosťou od 1.1.2012 sa maximálny vymeriavací základ zvýši na sumu 1153,50 EUR. Sadzba poistného na nemocenské poistenie je pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu 4,4% z vymeriavacieho základu, a preto sa v súčasnosti platí poistné z maximálneho vymeriavacieho základu mesačne v sume 49,13 EUR, od 1.1.2012 to bude v sume 50,75 EUR.

Ak by ste sa v zmysle novely na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásili až po 31.01.2012, budete povinná sa prihlásiť na všetky tri druhy dobrovoľného poistenia, teda na dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie a aj na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

Poistenkyňa, ktorej vznikne nárok na výplatu materského, nie je v čase poberania materského povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, na poistenie v nezamestnanosti a ani poistné do rezervného fondu solidarity. V čase poberania rodičovského príspevku je poistenkyňa už povinná platiť poistné na dobrovoľné poistenie, čo však nie je prekážkou, aby sa z dôvodu starostlivosti o dieťa a po splnení zákonom stanovených podmienok prihlásila po narodení dieťaťa na dôchodkové poistenie aj ako poistenec štátu a poistné za ňu bude platiť aj štát.