Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

smejko26
20. máj 2010

Bejkn, ja som presne ten istý prípad. Jedna z možností je odhlásiť a potom sa po pár dňoch zas prihlásiť z maxima. Ale čo ak sa nezadarí ešte rok? Alebo sa prihlásiť až keď zistíš, že si tehu, tak sa zas prihlásiš z maxima. Stačí sa prihlásiť do 8.tt. tehotenstva. Dôležité je splniť podmienku DNPO minimálne 26 týždňov do odchodu na materskú. Jediným problémom môže byť, keď zistíš, že si tehu až neskôr ako v 9.tt., ale to je asi ojedinelý prípad.

smejko26
20. máj 2010

Bejkn, ale neporadím ti, ako je to s tým, keď sa znova prihlásiš a pôjdeš hneď na PN.

jenie123
20. máj 2010

Ahojte baby.. som nezamestnana a zacala som si platit DNP 27 juna 2009 z maxima, este som tehotna nebola.. 13. maja 2010 som nastupila na matersku. 17. maja som si dala odhlasku na podnet socialnej pracovnicky a az teraz som si vas citala a asi som sa odhlasovat ani nemusela a mam malicku dusicku ci je vsetko v poriadku a dostanem matersku.. Na socialke mi nikto nevie povedat, ci matersku dostanem alebo nie, i ked podla mojho vypoctu by som ju mala dostat.. ako to vidite vy?

smejko26
20. máj 2010

Jennie, dôležité je splniť podmienku 270 dní DNPO v období 2 rokov pred pôrodom, čo si splnila. Tá ženská ti poradila zle, pretože počas poberania materskej ti plynie poistenie, ale si oslobodená od platenia. Čiže, keď si na materskú nastúpila 13.5. tak do 8.6. zaplať ešte poslednú splátku za 1.5. - 12.5.2010.
Platila si si z maxima, tak materskú dostaneš maximálnu.

jenie123
20. máj 2010

Smejko, dokonca som si musela zaplatit do 17. 5., cize do odhlasenia a nie nastupu na matersku.. no mohla som si to skorej overit a ked tak sa s nimi povadit.. 🙂 velmi pekne ti dakujem..

smejko26
20. máj 2010

jennie, nemáš za čo. Tie tetušky v sociálke často nemajú ani poňatie. Nechápem, ako tam môžu pracovať.

gapa
20. máj 2010

jenie,
potom napíš list na sociálku so žiadosťou o vrátenie preplatku na poistnom z dôvodu platenia poisteného aj za obdobie od začiatku poberania materského 13.5.2010 do odhlásenia dna xx.xx.xx.

Podla toho, čo píšeš, ak nemáš v SP nedoplatky, tak nárok na materské z maxima máš.

ale na tvojom mieste by som pouvažovala na opätovným podaním prihlášky z maxima (t.č. 1084,55eur ) ešte v máji, najneskôr 1.6. Poberanie materského ti skončí predpokladám 24.11. (ak si na MD nastupovala 6týž. pred PTP 13.5.a máš nárok na 28týž), takže bud najneskôr 24.11.2010 zanesieš na SP odhlášku a nebudeš už nič platiť alebo zaplatíš do konca roku 2010 z maxima a v decembri môžeš podať zmenu VZ na minimum od 1.1.2011, ak teda niečo nezmenia v zákone o soc.poistení. V takom prípade by si v r.2011 mohla čerpať nem.dávky z maxima, ak by si nadalej platila z minima. Ale to je na tebe, lebo možno nem.dávky ani nevyužijete. Ale obdobie poberania materského je škoda nevyužiť ako trvanie nem.poistenia, ked vlastne netreba platiť, môžu sa ešte zísť.

Nezabudni potom
- na prihlášku, aby si bola dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Ak chceš byť dôch.poistená štátom od narodenia dieťaťa, tak ju treba podať do 45dní od pôrodu (na tlačive RLFO+RL dieťaťa + vyhlásenie o riadnej starostlivosti + oznámenie o účasti na dôch.sporení časť B, ak si v II.piliery)

-a tiež 1x RL dať aj na odd. nem.dávok, odkial budeš poberať materské.

jenie123
21. máj 2010

dakujem Gapa, mala som sa skor poradit tu s vami ako s pracovnickami na socialke.. 🙂 ale na druhej strane, keby som ich pocuvala od zaciatku, nebola by som ani poistene, pretoze na socialke tvrdili, ze sa to urcite zrusi a dostavala by som teraz len najnizsi rodicovsky prispevok..
Dnes si tam zbehnem a vybavim vsetko co sa da.. Este raz moc dakujem..

paloolap
21. máj 2010

Ahoj Gapa

Mam taky prípad z mojou manželkou. Je DNP od 5.1.2009 kde pocas prvych 9-tich mesiacov bolo platené z minima a po 9-tich mesiacoch sa zacalo platit z maxima. Od 1.12.2009 je zamestnaná ale stale platim do DNP maximum lebo zo zamestnania nie je dostatocný príjem pre maximalny VZ. V roku 2009 marodovala pred nastupom do zametnania 1,5 mesiaca. V roku 2010 stale platime DNP z maxima a teraz bola na PN od 1.4.2010 do 30.4.2010. Pri tejto marodke jej bolo vypocitavane nemocenske z priemeru roku 2009 a ze po cely rok sa bude brat do uvahy tento priemer v pripade PN. Planujeme dieta a chcel by som sa opytat ze ako najlepsie by bolo tento system ovplyvnit tak aby mala narok na PN pred porodom z maxima. Chcel by som este vediet ze ci pripadne marodky pocas roku maju vplyv na vypocet denného VZ. Ak by som ju teraz ku koncu mesiaca odhlasil a k zaciatku nasledovneho mesiaca naspet prihlasil musel by som splnat podmienky 26-tyzdnov? Ked ku koncu januara 2011 ukonci pracovný pomer a isla by na matersku alebo PN niekedy po ukonceni pracovneho pomeru ako by sa vypocitavala materská? S tym ze stale budeme platit ako z maxima.

nikaivka
21. máj 2010

Dievčatá, poprosím vás o radu. 🙂

Ak sa má od 1.7.2010 zvýšiť výška vymeriavacieho základu, tak ako to bude? Mám automaticky zaplatiť zvýšenú sumu, alebo ísť do sociálnej poistovni a požiadať o zmenu ? Ale skôr to asi bude ten druhý prípad, že zájsť do poistovni, však. Ak áno, tak kedy by som tam vlastne mala zájsť, ešte pred 1.7.2010? Vopred už ďakujem za vašu odpoveď.

gapa
21. máj 2010

nikaivka,
ak ti od predchádzajúceho stanovenia VZ (prihláška, zmena) uplynulo najmenej 6mesiacov, tak môžeš požiadať o zmenu. Zmena VZ je platná vždy od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci podania zmeny.

Platiť musíš podla toho, z čoho si sa prihlásila, ak si v intervale minim. až maxim. VZ, čo stanovuje aktuálny zákon. A ty v intervale si/teda budeš. Len ak je tebou stanovený VZ nižší ako je interval minimum-maximum, tak musíš platiť z minima. Pri maxime to neplatí, ak je nové maximum vyššie, lebo si písala do prhlášky konkrétnu sumu, nie, že chceš platiť z maxima.

Ak 6mesiacov neuplynulo, tak bohužial sa zmena podať nedá.

gapa
21. máj 2010

palo,
vela otázok.
ale škoda, že si nedala potom odhlášku a novú prihlášku pri zmene od 1.10.2009. Aj ked teraz platí z maxima, tak sa jej z DNP berie len rozdiel medzi aktuálnym maximom t.č. do 6/2010 je to 1084,55eur a VZ zo zamestnania za daný mesiac.

Ano, ak sa neodhlási, tak bude pre nu stále rodzh.obdobím pre výpočet nem.dávky z DNP rok 2009, ak vznikne PN, očr v r.2010. Ak by sa odhlásila, tak prvých 26týž, ak by požiadala o PN, tak by sa jej rátala dávka z aktuálneho minima t.č.319,58eur, až po uplynutí 26týž. ak by vznikla PN, tak sa už ráta zo skutočného VZ.

smejko26
21. máj 2010

Ahojky, DNPO si platím ako nezamestnaná z maxima od 15.7.2009, od 1.2.2009 si platím z minima. Keďže zatiaľ sa mi nepodarilo otehotnieť, tak som sa rozhodla využiť DNPO aspoň na PN. PN som oddnes 21.5.2010, zatiaľ do 31.5.2010. Chcem sa spýtať ako je to, keď sa budem chcieť odhlásiť a zas prihlásiť až keď budem v tehu. Keďže chcem získať PN z aktuálneho DNPO, kedy by bolo vhodné sa odhlásiť?

Ohľadom opätovného prihlásenia nie som si ešte celkom istá. Viem, že treba splniť podmienku poistenia minimálne 26 týždňov pred odchodom na MD. Rozmýšľam, že sa prihlásim čo najskôr po odhlásení. Bojím sa totiž, že by som sa príliš neskoro prihlásila, alebo že by mi nevyšlo tých 26 týždňov. Viem, že je možné ísť na MD 6-8 týždňov pred pôrodom, ale je možné ísť aj neskôr? Napríklad 3týždne pred?

bejkn01
21. máj 2010

Smejko pripájam k tebe aj môj podobný prípad ešte raz - takže nám pomôžte prosím:

DNP si platím z maxima od juna 2009. Som zamestaná. V marci 2010 som urobila zmenu na platenie z minima, kedze som chcela otehotniet a myslela som si, ze by som este v roku 2010 isla na matersku. To by mi vysla maximalna materska, kedze by bolo rozhodujuce obdobie 2009, kedy som od prihlasenia do konca 2009 platila maximalne DNP. Lenze otehotniet sa mi nepodarilo a neviem čo mam robit. Urcite ked otehotniem, by som sa chcela hodit na PNku a tak vyuzit DNP ale chcela by som aj maxim. matersku. Viete mi poradit, aby som hlavne do toho nedala vela penazi. A ked budem na tej PN-ke, kolko vlastne budem dostavat mesacne? A inac bojim sa, ze budem tolko vrazat do toho DNP a nakoniec ho aj tak zrusia. Nebolo by dobre platit z toho minima? A ked otehotniem, pred nastupom na matersku by som sa odhlasila, dala vypoved a znovu zamestnala s čo najvyššou mzdou? Tak poradte co je najvhodnejsie.

nikaivka
22. máj 2010

Ďakujem ti Gapa za tvoju odpoveď. No trošku tomu nerozumiem. DNP si platím od 15.1.2010 s najvyšším VZ. Ak nepožiadam o zmenu výšky VZ, keďže od 1.7.2010 sa výška pre max. vym.zákl. zvyšuje (samozrejme, že chcem max VZ. kôli materskej), tak mám ísť požiadať o zmenu, alebo môžem naďalej platiť tých 47 ? Nepobabre mi to potom výšku materskej? Ďakujem.

gapa
22. máj 2010

nikaivka,
ak si DNP osoba od 15.1.2010, tak najskôr môžeš podať zmenu v júli a platnostou od 1.8.2010. Ak nastúpiš na MD v r.2011, tak ti to určite o niečo zvýší materské. Ak by si nastupovala na MD napr. v septembri, tak to vela neovplyvní materské.

gapa
22. máj 2010

myslela som nástup na MD v septembri 2010 (aby to bolo jednoznačné)

strelka11
22. máj 2010

ja by som sa chcela len informovat,ze ked som za tento rok odrobila len 2tyzdne a inak som na PNke a asi sa uz do materskej do roboty nevratim,tak mam narok na nejaku dovolenku z tohto roka?na matersku by som mala nastupit v oktobri 2010, dakujem

nikaivka
23. máj 2010

pre gapa

Na materskú nastupujem v novembri 2010. Mne by aj stačila materská z terajšieho najvyššieho VZ, takže nemusím ísť do sociálnej posťovne požiadať o zmenu? Môžem aj naďalej až do nástupu na MD platiť 47,- eur? Prepáč, že ťa toľko otravujem, ale ty si tu pre nás neznalých spriaznená duša. 🙂 Ešte raz ti ďakujem za tvoje odpovede. Prajem pekný večer.

leontinka1981
24. máj 2010

Ahoj.prosim Vas. mam otazocku.kamoska si platila v roku 2009 4 mesiceDNP z maxima. potom prestala. bolo treba dat odhlasku z DNP???? a este jedna otazka. daju sa tie 4 mesice ak si teraz zecne platit trebars aj z minima vyuzit??? trebars aj na PNKU?????? a ako dlho by si to musela platit staci 26 tyzdnov kedze 4 mesice uz zaplatene ma?????

dakujeme

gapa
24. máj 2010

nikaivka,
nemusíš, ak nechceš. 😉

gapa
24. máj 2010

leontinka,
ak si nepodala odhášku, tak jej stále DNP z maxima trvá a má v SP dlh!!! Treba ho doplatiť a možno má aj splnených 270dní. Ak raz dá prihlášku, je samozrjemé, že si len tak nemôže zmyslieť, že prestane platiť. Ved ako to majú na SP zistiť.

To platí vo všektom, ak dá človek SáM PRIHLášKU je jasné, že bude treba dať niekedy odhlášku a je treba zistiť, kedy MUSíTE!!! Aby ste postupovali v súlade so zákonom.

ewikta
24. máj 2010

Dievcata poradte...od 26.4.2010 som si podala prihlasku na DNP ale teraz som vypisana a mozno aj dlhsie...chcela by som sa opytat keby som uz nenastupila do prace a termin porodu by bol vo february ci mi vznika narok na DNP ..270 dni by som mala splnit..dakujem

alexkiss
24. máj 2010

Ahojte kocky,

velmi pekne Vas prosim o radu, teda skor rady a uz teraz moc dakujem za Vas cas, ktory mi venujete.

Ale pekne poporiadku, musim Vam vysvetlit, v com si vlastne neviem rady a na SP mi uz vobec nevedia poradit

- 01.09.2008 - DNPO z max. VZ - (chcela som ist na MD, ale clovek mieni, zivot meni.... )
- 05.2009 - evidencia UP ako uchadzac o zamestnanie
- 01.06.2009 - nastup na PN, ktora mi konci k 31.05.2010

doteraz som nepodala odhlasku, ani ziadnu zmenu na SP od 01.09.2008 a do nastupu na PN som si DNPO platila z max. VZ

MOJE OTAZKY SU:
- ako postupovat dalej, ak by som v pripade otehotnenia (ci uz tento, alebo zaciatkom buduceho r.2011) chcela dostavat max. materske?
- aku vysku VZ zvolit, ked teraz budem asi este mesiac-dva nezamestnana a potom by som si platila len rozdiel z prac.pomeru a DNPO?
- ak som rok poberala PN z DNPO, po akom obdobi mam opat narok na PN z DNPO, pripadne ako poberanie PN z DNPO ovplyvni pripadnu matersku z DNPO za predpokladu, ze by som nadalej platila DNPO?
- ked ukoncim PN, mam podat zvysenie na max. VZ, ktory sa menil od 01.07.2009, alebo pockat a poziadat o zmenu az od 01.07.2010?
- ak by som isla na MD v r.2011, budem mat vyplacane max.materske, ked som v rozhodujucom obdobi, co by bol r. 2010, mala max.VZ az od 01.06.2010, pripadne 01.07.2010 ?

Viem, je toho vela, ale v tomto pripade som uplne stratena v nedostatocnych infoskach zo SP.
Dufam, ze nebudete mat v tom chaos 😖

Tak dik, duse dobre a zelam vela zdaru!
😵 😵 😵 😵 😵

alexkiss
24. máj 2010

Kocky,

prave ma napadlo, ci sa mozem teraz odhlasit z DNPO po skonceni PN a zase nan prihlasit z max. VZ najneskor do 8 tt? Budem mat narok na max. materske?

Idem radsej spat, lebo sa mi o tom bude asi aj snivat... 😀

Vdaka!!!

martinnr
25. máj 2010

Priatelka je asi v 8. tyzdni tehotenstva. Doteraz si plati nemocenske poistenie zo mzdy, v ktorej niekedy dosahuje vymeriavaci zaklad a niekedy nie. Zamestanan je vyse 3 roky, DNP v tomto obdobi neplatila. Termin porodu je koncom roka, teda nastup na matersku niekedy v novembri. Moja otazka:
- z akeho obdobia sa bude vypocitavat materska?
- ak do nastupu na matersku niektore mesiace nebude mat vyplatu na dosiahnutia max. vymeriavacieho zakladu, da sa v socialnej poistovni dohlasit a doplatit tu sumu do max. zakladu?
- resp. oplati sa teraz vobec este uvazovat o DNP, niekde som totiz cital, ze pri vypocte materskej sa tato pocita zo zaplatenych odvodov z predchadzajuceho kalendarneho roka... ?

Ak niekto viete, poradte. Dakujem.

martinnr
25. máj 2010

@martinnr - V druhej vete malo byt: "Doteraz si plati nemocenske poistenie zo mzdy, v ktorej niekedy dosahuje MAXIMALNY vymeriavaci zaklad a niekedy nie."

katarina_k11
25. máj 2010

Dievcence, vy ste tu take erudovane v tejto problematike, najma Gapa 🙂 , rada by som Vas poprosila o radu. V januari som si zacala platit DNP z max. vymeriavacieho zakladu. Bola som na rodicovskej dovolenke a z rozhovoru s mojim nadriadenym mi to vychadzalo tak, ze k 20.6. kedy mi rodicovska dovolenka skonci, nema pre mna pracovne miesto, takze ostanem nezamestnana. To bol aj dovod preco som si DNP zacala platit a tiez to, ze sme planovali druhe babo. Situacia sa vsak zmenila: k 1.5. som nastupila spat do zamestnania a samozrejme moj zamestnavatel za mna odvadza socialne davky. Moja otazka znie: co teraz s DNP? Mam si platit dalej z max. vymeriavacieho zakladu alebo je to mozne znizit? Pochopila som, ze zmenu mozem urobit len raz do roka a aj to az po 6 mesiacoch platenia DNP. Vopred dakujem za odpoved.

adka.8
25. máj 2010

Gapa chcem sa opýtať,
ak som spravne pochopila tak ked som na PN tak si nemusím platiť DNP??????
DNP si platím od 1.4.2009 a otehotnela som v december 2009 a od 8.4.2010 som na rizikovom ( na PN) na ktorom budem až do nastupu na MD (niekedy v polovici jula) takže už si nemusím platiť DNP????
Dakujem ti .

mata84
25. máj 2010

ahojte..aj ja Vas idem poprosit o radu..od 8.3. 2010 som prihlasena ako DNP , mam zaplatene zatial 3 mesiace...platim z najvyssieho VZ ( 47,7 € )...prihlasila som sa z dovodu ze by sme chceli dalsie babo, avsak sa zatial nedari... :( Co myslite, mozem teraz podat odhlasku..a ked otehotniem, tak podam znova prihlasku, samozrejme s max.vym.zakladom?? dakujem za vsetky cenne rady...