Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

datanka
20. apr 2012

@inci co si chceš platit dalej?ved dnp ti zaniklo zo zakona,su v ol,budes dostavat matersku s vym.zalka.aky si si platila,nie minimum.len nebud ocr dlhsie ako 10dni.toť vsjo. 😉

kikusik88
20. apr 2012

ahojte baby, somk tu zas....potrebujem radu. konci mi DNP 12.7 cize mam asi tak 2 pokusy na babo no uz pol roka ni tak ani endufam....len by ma zaujimalo mohla by som sa hodil na jeden mesiac na marodku nech sa mi aspon tie peniazky vratia??? moze ma obvodna dr. vypisat na cely mesiac? a ake papiere a kde by som ich amla zaniest mi bude treba? dakujem za kazdu odpoved

maruska22
20. apr 2012

@kikusik88 no myslím, ze teoreticky je to mozné...ked ti zo zákona zanikne DNP, zacne ti plynut 7 dnová ochranná lehota (ak by si bola tehu táto lehota je az 8 mesiacov)...v tomto case je mozné ist na PN..napr. u obvodnej dr., tá ti vypise tie PN-kové lístky, tuším že dva z nich si musis odniest na pobocku Sociálnej poistovne..vska to ti oni vysvetlia....takze tak by sa ti penizky mohli vrátit, alebo aspon nejaká cast z nich..nevim kolko si si platila DNP...ale prajem ti nech sa podarí tehu, aby si to nemusela riesit takýmto spôsobom 🙂 🙂

kikusik88
20. apr 2012

@maruska22 no platim to len od oktorbra cize mi zanikne po 270 dnoch. len ma zaujima ci by som mohla ist na PN skor napr uz v juni ci az ked mi to zanikne ? toho 12.7 a teda tych 7 dni v lehote? viem ze tehu lehota je 8 mes. no najlepsie by bolo keby sa podarilo lebo by sme veeelmi chceli no nejde to tak ako chceme co uz ☹

datanka
20. apr 2012

a pred tym si si dnp platila?ak nemas zaplat.270dni,tak ti narok nevznikne.ale
ak si odhlasovala a znovu prihlasovala,tak mas narok aj skor,ale musis mat zaplat.tych 270dni.inac narok z dnp nemas.

hviezdicka2024
20. apr 2012

@gapa ahoj chcela by som sa opýtat, či, to že som mala v novembri (+230 eur)a decembri 2011 (+30eur) odmeny v praci a v decembri mi ešte zdvihli plat o 50 eur môže ovplyvniť vymeriavací zaklad za rok 2011 pri výpočte materskej. PO tom zvyšovaní som nemenila VZ a nadalej doplácala ako mi vypočítali ked som si DNP zakladala.
19.4.2012 som splnila podmienku 270 dní DNP, som zamestnaná od 1.5.2011 a t.č. tehotná, termín porodu mam 10.8.2012. Doplácala som si DNP do maximalneho VZ. Pravdepodobne pojdem na PN, verím, že mi tie odmeny a zvýšenie platu neovplyvnia výšku vymeriavacieho základu! a bude mi vyplácaná pn z DNP aj materská z maxima?! Čo ty myslíš??? ďakujem vopred za odpoveď 🙂

ika84
21. apr 2012

prosíííím babule o pomoc. 270 dni DNP splnených, teraz som na UPSVAR. Od pondelka mam TPP. A dnes som zistila ze som v tom. Aké je najlepsie riesenie?

lenka_enka
21. apr 2012

@kikusik88 ahoj, ja si to tiez platim po novom, s tym, ze som bola presvedcena, ze po 270 dnoch, musim byt tehu...ale najnovsie sa ku mne dostali informacie, ze to plati v obdobi 2 rokov, tak neviem- ja som si to nepreverovala, lebo sa mi to nezda a babo aj tak chcem teraz :-P ale ked ti to takto hori, mozno by to stalo za preverenie....ja viem ze tuto a na forach je to tak ze do 270 dni musis byt v druhom stave.....ale druha varianta je vraj priamo od tety za okienkom (co ale nic neznamena, lebo v tejto novej situacii vie len malokto chodit ;) )drzim prsty, nech sa to podari a nemusis riesit PN ;)

gapa
21. apr 2012

@lucianak
za obd. do pn v marci si aj tak mala platiť. O prepatok požiadaj písomne s uvedení č.účtu, kam vrátiť. Na niekt.pobočkách majú aj na to takú predtlač, len doplníš.
Ak odposledného prihlásenia na dnp do vzniku pn/MD neuplynie aspon 26týž, tak je celá doba nemocnského/materského z minima. Ak ale vznikne pn/očr/md po uplynutí aspon 26týž. tak sa už ráta zo skutočného vz v rozhodujúcom období

gapa
21. apr 2012

@hviezdicka2024
ja nie som zase až tak dobrá v matematike a ani sa mi to nechce rátať. Ale platí, ak ti trvá celý rok dnp a zamestnanie súbežne (tebe ale netrváalo dnp tak dlho, ako pp), tak ak máš prémie, to nevadí. Lebo zjednodušene, ak sa dnp aj povinné np zamestnanca platí celých 365dní roku, tak o čo sa zníži vz z dnp, o to sa zvýši vz zo zamestnania, lebo sa to delí rovnakým počtom dní.
Ak trvá pp dlhodobo, tj. tá odmena 230eur nezvýši celoročný priemer až tak výrazne. Ak by dnp trvalo len krátkodobo, tak zniženie vz z dnp za november, spôsobené prémiami v povinnom np, ovplvyní zníženie viac, ako ovplynví zvýšenie v zamestnaní. Ak ale trvá dnp dlhšie,t ak to nie je až také výrazné. Ale to až samotný výpočet ukáže o kolko.

datanka
21. apr 2012

@ika84 no pekne 🙂 no,skusim,aj ked neviem.tebe zo zakona zaniklo dnp?a kedy?predpokladam,ze si v ol.ktora sa ti ale zrusila vznikom noveho prác.pomeru.ak chces dostavat matersku z dnp,musis sa prihlasit na balik.samozrejme ho nebude platit.26tyzdnov po 500eur.prihlasis sa 2dni pred nastup.na matersku.ale budes dostavat len minimum.a ak chces dostavat matersku aj s prace,musis mat odrobenych 90dni.ale zalezi aj ci si predtym uz niekde pracovala,alebo nie.viac poradit neviem,ale gapa a zalka ti mozno poradia viac

datanka
21. apr 2012

@lenka_enka to ze to plati tie 2roky je myslene tak,ze ak ti uz dnp zo zakona zanikne a ty otehotnies az potom,mozes sa tesne pred materskou,napr.2dni pred nastupom prihlasit na ten balik a budes dostavat matersku aj z dnp,ale len minimum. 😉

zalka
21. apr 2012

@ika84
Platíš si nadalej DNP? Zrušila si si DNP v januári a založila nové ešte podľa starého? Pracovala si predtým? Napíš viac , z toho čo si uviedla sa Ti nedá dobre poradiť.

ika84
21. apr 2012

@datanka dakujem, dnp mi nezaniklo, v januari som sa odhlasila a prihlasila, teda mi trva este do oktobra + potom 8 mesačna ochranna lehota. Platim si to dalej, nie v baliku...dakujem skusim este nieco vypátrat

ika84
21. apr 2012

@zalka platim nadalej, v januari som to tak urobila...vo februari som ukoncial živnost, teraz som na upsvar. povinne mam do socialky zaplatených 6 mesiacov, inak som platila len ZP. 270 dni DNP som splnila 26. decembra.

kandee1201
21. apr 2012

@ika84 ahoj a co znamena ta 8 mes.ochranna lehota?mne zanikne poistenie 7.7.a tehotna zatial niesom

zalka
21. apr 2012

@ika84
Tak to je v poriadku, máš aktívne DNP kludne sa zamestnaj na TPP .. dostaneš materskú zo zamestnania aj z DNP. Dokonca mohla by si mať z troch poistení platenú materskú. :D

zalka
21. apr 2012

@kandee1201
8 mesiacov ochranná doba značí to, že ak si tehotná k dátumu skončenia DNP alebo iného poistenia, tak a nastúpiš 8 mesiacov po skončení na materskú, tak z toho poistenia Ti vznikne nárok na materskú.

datanka
21. apr 2012

@ika84 tak potom to mas vsetko o.k.budes dostavat matersku aj pripadnu pn aj z dnp.

kikaneu
21. apr 2012

ahojte kočky, ja som si tiež platila dnp, zaniklo mi na konci januára, tehotná som nebola, ale teraz už som.....s termínom pôrodu zhruba v polovici decembra...bude mi niečo z toho dnp vyplácané, alebo už ani nie?

zalka
21. apr 2012

@kikaneu
No ak nič neurobíš tak z DNP žiadna materská nebude. Si zamestnaná alebo nejaké bližšie info hod.

kikaneu
21. apr 2012

@zalka som zamestnaná, zatiaľ......od septembra 2011, no všetko nasvedčuje tomu, že len do konca júna.....potom by som sa mala dať vypísať na pn? alebo čo urobiť?

zalka
21. apr 2012

@kikaneu
Aký máš hrubý plat v práci? Z akej výšky si si platila DNP?
V podstate ak sa prihlásiš na balík poistení v SP teraz z minima na cca 7 dní, zaplatíš 28 eur. Po zrušení toho balíka TI vznikne ochranná lehota, takže kedykoľvek pôjdeš na PN tak dostaneš zaplatenú PN aj z DNP. Detto aj materskú, no bude platená z minima .. teda +220 eur k VZ zo zamestnania.

kikaneu
21. apr 2012

@zalka neviem presne, ale okolo 500 eur mám hrubý a DNP som tiež platila z 500 eur...hm, takže takto by sa s tým dalo vybabrať, hej? a ak by som išla na konci júna na pn, to by asi nepomohlo, však?

zalka
21. apr 2012

@kikaneu
No ak by si chcela vyššiu materskú ako z 500+339,89 eur teda materská dokopy zo zamestnania a DNP výjde 545 eur, tak by si sa musela teraz prihlásiť na balík poistení z VZ 500 e kde by si mesačne platila 35,15% z VZ teda sumu vo výške 175,75 eur mesačne. To by si musela platiť minimálne 26 týždňov, teda pol roka. Ak nemáš zdravotné problémy , tak takú dlhú PN by si asi neustála.

Teda no máš 2 možnosti :
1/ prihlásiš sa na balík z minima, na 7 dní, potom balík zrušíš a máš ochrannú lehotu , z ktorej dostaneš prípadnú PN cca 180 eur mesačna, a materskú cca 220 e mesačne. Tvoj život sa nezmení, budeš chodiť do práce nadalej až do ukončenia PP, materská bude cca 545 eur.

2/ prihlásiš sa na balík z rozdielu maxima a tvojej hrubej mzdy najenskôr 6-8 týždni tehotenstva, po pár dnoch pôjdeš na PN a na tej PN budeš až do nástupu na materskú, materská bude dokopy cca 740 eur , pn bude minimálna tj. cca 180 eur mesačne z DNP.

kikaneu
21. apr 2012

@zalka hm, ďakujem, si milá, a šikovná, že sa v tom tak vyznáš 🙂 no zatiaľ nemám žiadne zdravotné problémy, cítim sa skvele a práca ma baví a tých 545eur je viac ako zarbím teraz, takže si asi vyberiem tú prvú možnosť....tam to mám jedno, že kedy sa prihlásim?

zalka
21. apr 2012

@kikaneu
Ano pri prvej možnosti máš jedno kedy sa prihlásiš, na tvojom mieste sa prihlásim hneď a po tých 7 dnoch zruším balík poistenia zaplatim - pozor na platbu musí ísť v čas.
Tým pádom TI vznikne hned ochranná lehota, a ak by si aj chrípku dostala tak môžeš ísť na PN aj z toho balíka z ochrannej lehoty, len musíš zdokladovať to, že si tehotná - potvrdením od gynekologa, prefotenou tehotenskou knižkou.

kikaneu
21. apr 2012

@zalka tak veru, pôjdem hneď tento týždeň, veď človek nikdy nevie......a zdokladovanie treba k prihláseniu alebo k prípadnej pn? aby som to všetko dobre pochopila 🙂 takže ak sa prihlásim v pondelok, tak o týždeň v pondelok sa mám ísť odhlásiť, tak?

zalka
21. apr 2012

@kikaneu
Ano tak,
ak sa prihlásiš pondelok a odhlásiš v pondelok to je 8 dní tak cca bude treba zaplatiť 32 eur.
A to k prípadnej PN z DNP doložíš do SP aj potvrdenie, že si tehotná.

kikaneu
21. apr 2012

@zalka dobre, tak veľmi pekne Ďakujem 🙂 veľmi si mi pomohla 😉