Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

spisiacka
17. jan 2012

@karinkaeich to zeby sa vlastne neprechadzalo do tej ochrannej lehoty tak? dobre som pochopila? ze vlastne v ramci positenia rovno ides na PN a dalej neriesis. POtom zrusis a hotovo.

emogeon
17. jan 2012

@gapa vcera tu jedna mamina pisala ze jej lekar nedal ocr na dieta, kt. chcela cerpat z DNP...
ja sa chystam zajtra s dcerou na ocr, tiez si uplatnujem z dnp.. som na predlzenej rod...mam narok ci sa vazne nieco menilo po roku 2012?... dakujem za odpoved

elise
17. jan 2012

@spisiacka ak by si počas 270 dni otehotnela počas rodičáku a porodila pred ukončenim rodičáku tak máš matersku z DNP

qwera
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
spisiacka
17. jan 2012

@elise no tak teoreticky ak sa to podari tak to tak bude.

spisiacka
17. jan 2012

@elise len este rozmyslam ak by som sla po tych 270 dni zpalatenych hned na druhy den na PN jak je to tiez ok? Ci tam treba ten balik zacat platit aspon jeden den? Bo ma zmiatla tu jedna pani ze nastupom na MD z prace mi zanika narok na MD z DNP. Pretoze na MD ak by som nastupovala pocas rodicaku tak ho musim ukoncit nie? A nabehne mi MD z prace. Tak to bude vsetko ok? ci?

elise
17. jan 2012

@spisiacka lenže pozor balíček je aj dôchodkove a nezamestnanosť to že by si bola na pn keby sisi platila DNP z maxima-baliček vznikol by problem lebo
- - na dôchodkove aj nezamestnanecke sa platiť musi aj ked si na PN (v sučasnoti ak si platiš samostatne dôchodkove a nemocenske alebo aj nezamestnanecke musiš platiť aj počas pn na dôchodkove aj v nezamestnanosti.
- nemáš záruku že ťa lekár nechá dlhodobo na pn ak nemáš diagnozu (lekári mavaju kontroly)

elise
17. jan 2012

@spisiacka na md ak máš pracovný pomer a ten ti trvá sa z dnp nič nemeni a napríklad na pn môžeš ísť kedykolvek ale lekár ak je baba na rodičáku nechce vystaviť pn

merry_v
17. jan 2012

dievčence - aku PN mi môže vystaviť lekárka, keď zisti, že ešte tehu nie som? a potom ak sa podarí- diagnozu musí zmeniť?- neovplyvni to PN? a ten doklad, ze som tehotna treba poslať Soc. Poist. aj bez toho aby vas vyzvala??? ďakujem 🙂

mima595
17. jan 2012

@elise - nie je to pravda, na DPvN sa neplati, ak cerpas davku z DNP

spisiacka
17. jan 2012

@elise jaj cize ten balik to teda neprichadza do uvahy. To by boli velke sumy a to by sa neoplatilo. Kamosku tak doktor vypisal na Pn pocas rodicaku ale tak ma ineho doktora. Mala som dost rizikove prve tehu moje telo odmietalo plod a skoncila som z na voziku lebo mi odisli klby a mala sa narodila v 35 tyzdni. Nedavo som prekonala tachykardiu tak myslim ze dovod na PN by bol. Len je pravda ze moze povedat ze aj tak som doma naco mi je ist na PN...

datanka
17. jan 2012

@spisiacka NO VED TO.ALE , TO CO TI NAPISALI,SOM TU ESTE NEPOCULA.MYSLELA SOM,ZE TO STACI PLATIT DO 270DNI,TEDA DO TOHO OKTOBRA LEN.NO PEKNE.TO ESTE BUDU CHAOSY V TOM.SLAHNE MA.TERAZ AKO TO JE?NAPISEM IM AJ JA A UVIDIM CO ODPISU 😉

elise
17. jan 2012

@mima595 na dôchodkove aj nezamestnanecke sa plati a z balíka sa platiť bude ak by si bola aj na PN jedine by sineplatila na nemocenske

caterine
17. jan 2012

@datanka, ale ty si neni na RD pravda, tak teba sa to asi netyka. Tebe stači sa prihlasit do 31.1.2012 a do tych 270 dni otehotniet a platit len do oktobra a mala by ti vyjst max. materska, opravte ma baby ak sa mylim

spisiacka
17. jan 2012

@datanka no veru oni sami nevedia ako to vlastne je a kazdemu hovoria ine. Raz mas narok raz ne raz plati ochranna doba potom zas neplati... na porazene, Tiez neviem co teraz robit ci to budem mat ok ci ne ci co

merry_v
17. jan 2012

@enike
@karinkaeich

kočky, vy ste sa bavili o tej pn -treba ísť na PN a vyčkať na nej, pokým sa tehotenstvo nepodarí a potom si prehodiť na pn diagnózu - rizikové tehu- viete nieco otom viacej povedat?

merry_v
17. jan 2012

dievčence - aku PN mi môže vystaviť lekárka, keď zisti, že ešte tehu nie som? a potom ak sa podarí- diagnozu musí zmeniť?- neovplyvni to PN? ďakujem

angelika_2
17. jan 2012

😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😉 😉 😉 😉 😀 😀 😀 😀

maruska22
17. jan 2012

@elise zaujala ma tvoja poznámka, že lekár nechce vystaviť PN pokial je baba na rodičíku...no mne sa dnes stalo nieco podobné. Bola som u mojej gyn., lebo mám zápal moč. mechára, bolí ma celý spodok brucha a stále som len WC 😀 tak som sa jej pýtala, ci by ma nemohla vypísat na PN, ved aj tak len ležím, lebo v takomto stve sa mi velmi nedá behať kade-tade...no a ona bola z toho úplne prekvapená, ze to sa jej este nestalo, aby mamicka na rodicáku chcela ist na PN 😒 tak som sa jej to snazila vysvetlit, ze sa to dá...tak mi ju nakonic vypísala, ale nadšená z toho nebola..až som sa zle cítila, ze co vlastne od nej chcem 😒 ale vsak ja si tu chorobu nevymíslam a videla ze ozaj tam mám zápal a preco by som nemohla vyuzita aj Pn, ked som si to celý rok platila 😒

angelika_2
17. jan 2012

@maruska22
presne tak maruska, je s teba ozaj bojovníčka, bola by si hlúpa, kebyže ani necekneš. Mohla si jej hneĎ naznačiť, že si platiš DNP- hneď by pochopila. 🙂

elise
17. jan 2012

@maruska22 dobre si urobila že máš pn

maruska22
17. jan 2012

@angelika_2 no ved ja som jej to hned povedala ze si vyse roka platím DNP, cize mám nato nárok...je mi divné, ze mi tvrdila, ze sa s tým este nestretla 😖 podla nej je to zneužívanie systému 😒 ale ja som si ten system nevymyslela...myslím, ze kazdý si zacal platit DNP s tým, ze sa mu to oplatí...

mima595
17. jan 2012

@elise
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti:

•v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské,
•od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,
•v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.

maruska22
17. jan 2012

@elise a tom som práve zistila, ze mi tu PN-ku vypísala zle, lebo tam uviedla, ze som zamestnanec a nie DNP 😠 práve som to chcela odniest na postu...takze zajtra mozem ist za nou znova ☹ tak to uz neviem ako sa bude tvárit ked ju budem poučovať ako sa vypisuje PN-ka 😉

kaperi
17. jan 2012

Dobrý deň, pridám svoju skúsenosť s DNP, ak by to niekomu pomohlo. Mne to tiež nie je úplne jasné, ale mám kamarátku v sociálnej poisťovni tak sa spolieham na ňu. Môj prípad je takýto. Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí v júli 2012. Plánujem 2. tehotenstvo a tak som sa DNP v septembri 2011. Momentálne ešte nie som tehotná a dnes mi volala spolužiačka zo soc. poisťovne, aby som sa do konca januára prišla odhlásiť a znovu prihlásiť na DNP, ak chcem aby sa na mňa vzťahoval starý zákon, a uplatnila si vyššiu materskú. Inak by to nebolo o tej vyššej materskej. Ako píšem, nie je mi to všetko úplne jasné, ale ak je niekto v mojej situácii a tiež celkom tomu nerozumie, aby nepremeškal čas na odhlásenie a prihlásenie.

pami2
17. jan 2012

@kaperi ahoj a co v pripade ze sa odhlasim, znovu sa na druhy den prihlasim, budem platit 270 dni ( asi do konca oktobra) a stale nebudem tehotna? otehotniet chcem az v lete 2013

vani
17. jan 2012

Tak som si bola na rady ostatných zrušiť súčasné DNP a založiť nové hneď zo zajtrajším dátumom. Takže od zatra si platím nové, ale ešte po starom. V súčasnosti som nezamestnaná, tak som si dala z maximálne vymeriavacieho základu, čo je po novom 50,75EUR mesačne. Tehotná zatiaľ nie som, ale už sa pokúšame nejaké tri či štyri mesiace, tak dúfam,že sa zadarí. Teraz ešte mesiac počkáme,aby to nebolo na tesno..keby náhodou. Chcela som sa do materskej ešte niekde zamestnatnať, lebo podpora mi končí a na sociálne dávky nárok nemám, no dozvedela som sa, že pokiaľ sa zamestnám, tak už presiahnem ten vymeriavací základ a nebudem mať v budúcnosti nárok na plnú materskú. A znížiť si dávku môžem až po pol roku.. Tak neviem, čo teraz robiť .... Nemôžem byť doma kým otehotniem a pôjdem na materskú, lebo by sme nemali z čoho žiť...a zasa keď sa zamestnám, tak už nebudem mať materskú z maxima...je to celé postavené na hlavu. Mám nejaké iné riešenie ? viete mi niektorá poradiť prosím ? ďakujem

kaperi
17. jan 2012

pami2, môžem sa presne na to opýtať, keď tam pôjdem, ale chystám sa až naozaj až posledné dni v januári , ako mi bolo povedané od toho dňa zase plynie tých 270 dní a potom asi tá ochranná lehota , počas ktorej môžeš uplatniť nárok na plnenie DNP. Budem sa aj ja ešte pýtať tej mojej spolužiačky a rôzne alternatívy, do kedy je " potrebné" otehotnieť , aby sa to na mňa vzťahovalo.

janulap
17. jan 2012

@bobocka,nie tie co este k 1.2. nebudu mat 270 dni,tak idu dalej,az kym nebudu mat splnenych 270 dni a potom im to zanikne.Netreba ziadnu ziadost,si myslim...kocky opravte ma,ak to tak nie je 😕

janulap
17. jan 2012

@vani ty si zlatá 😀 nemozem byt doma,nemozem ist do roboty.... 😀 A mas sa kam vratit do prace?No daj vediet,ako sa rozhodnes 😉