Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
20. jún 2012

@zuzanamatko
ak ti nevznikne pn po 26týž., tak stále budeš poberať minimum. Baby tu o tom písali, najlepšie iná diagnoza.

zlatanka30
20. jún 2012

ja si platim tak isto DNP.To povodne som zrusila uz 23.12012 a hned som dala nove24.12012.Momentalne som nezamestnana a PN .Nastup na MD mam 1.12 aku vysku materskej budem mat ?

gapa
20. jún 2012

@zlatanka30
z toho, čo si povinná platiť a platíš od 24.1., ak máš v čase od 24.1. len dnp a žiadne iné nem.poistenie a ak ti po ukončení dnp nevznikne nové nem.poistenie. žiadať o materské v ochrannej lehote (po ukončení dnp) treba presne 6týž. pred termínom a zaplatiť za posledné obdobie poistenia v splantosti ani o den neskôr!!!!!

janka9900
20. jún 2012

@bashka ano, stale plati, ze musi spnit 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch a 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia pred nastupom na MD, aby ju mala ratanu z VZ, ktory plati. ak jej staci MD iba z minima cca 220€ a bude mat splnenu podmienku 270 dni, tak jej staci prihlasit sa den-dva pred nastupom na matersku. ak chce vyssiu matersku, musi si zalozit balik do 8tt 😉

lucia99
20. jún 2012

ahoj @gapa , posielala som ti IP, ak budes mat cas tak budem velmi povdacna ak mi poradis 🙂 dakujem...

zlatanka30
20. jún 2012

@gapa dakujem,takze materska bude z vymeriavacieho zakladu ja ho mam okolo 480 eur.

gapa
20. jún 2012

@zlatanka30
áno, 26týž. uplynie do nástupu na md, takže z toho, čo platíš (nie si celý čas pn od 24.1?!)

zlatanka30
20. jún 2012

@gapa pn som bola v januari asi tak od 20.1 do 31.1 a potom uz nie .az teraz som od 1.6 zasa pn kedze mam rizikove.mam sa dat vypisat ma to nejaky vplyv?

bashka
20. jún 2012

@janka9900 dakujem, ono ide o to, ze niekde sa dopocula, ze staci mat 16 tyzdnov a ja som jej tvrdila, ze 26. Momentalne je v 11tt takze uz aj tak na vsetko neskoro asi, ze. Z platu jej vyjde cca 500€, no chcela max. Takze neda sa nic, mozem jej povedat? Dik

gapa
20. jún 2012

@zlatanka30
nemá. Je podstané, že si aspon 1den bola bez pn s nemocneským a to ty si mala obdobie od 1.2. do 31.5.

janka9900
20. jún 2012

@bashka 16 tyzdnov isto nestaci 😉 kedy jej zaniklo poistenie? ak splna 270 dni v poslednych dvoch rokoch v case nastupu na MD, tak jej staci sa prihlasit den pred nastupom na matersku na cely balik, staci z minima, zaplati za ten jeden den a bude mat narok na matersku z minimalneho VZ, cca 220€. a dnp ma najlepsie zrusit poslednym dnom poberania materskej. pocas materskej nebude platit nic, ale budu sa pocitat dni poistenia. ak sa prihlasi z max. balika, matersku bude mat z minima, ale po materskej by mala 7 dnovu ochrannu lehotu na PN, prip. OCR z max. VZ...

bashka
20. jún 2012

@janka9900 Aby som objasnila je situation. DNP si platila od cca mája 2009 do novembra 2010. Prve dieta sa narodilo v maji 2010. Takze skoncenim MD jej DNP zaniklo, teda odhlasila sa. Teraz je druhy krat tehu, stale zamestnana a z platu jej to vychadza okolo 500€. Takze vlastne asi nesplna ani tu podmienku 270 dni v poslednych 2 rokoch pred nastupom na MD (co bude cca 1.12. 2012), ci? Takze pomohlo by jej prihlasit sa na ten jeden den ako si pisala, ci nie? Ze by mala MD zo zamestnania a minimum z DNP? Asi nie, ze. A ked nie tak precoooo...dakujem. 🙂

janka9900
20. jún 2012

@bashka no tak to jej veru 270 dni nevyjde ani nahodou, musela by sa prihlasit este pred otehotnenim, aby mala tuto podmienku splnenu. takze uz nemoze urobit nic, ked je v 11tt 😒

bashka
20. jún 2012

@janka9900 tak vdaka, odkazem 🙂

felinka
21. jún 2012

Ahojte, chcem sa spytat... Lebo v tom mam stale este chaos, tak ze ci si myslim spravne:
DNP si platim od juna 2011. V januari som sa odhlasila a dalsi den znovu prihlasila, takze si nadalej az doteraz platim este po starom. O par dni na to som zistila, ze som tehotna, nastup na matersku mam 1. septembra. DNP si platim do maximalneho vymeriavacieho zakladu.
Podmienku 270 dni uz splnenu mam, 26 tyzdnov nepretrziteho platenia budem mat na konci jula.
Keby som po tomto termine (zaciatkom augusta) nastupila na PN, dostanem maximalnu PNku z DNP?
Materske by mi malo vyjst tiez maximalne, aspon dufam.
Strasne komplikovane to je, clovek aby na pochopenie tychto zalezitosti vystudoval samostatny odbor....
Vdaka za rady, dievcata, ste super!
😉

adrika25
21. jún 2012

Ahojte, môžem aj ja po radu? Švagriná si platí DPN od 3.10.2011 - 4.1.2012 bola prihlasena na minimum
od 26.1.2012 - doteraz je prihlasena na max. vymeriavací základ. Plánujú bábätko, jej tehotenstvo bude určite rizikové, kvôli zdravotným problémom. Kedy môže aktuálne nastúpiť na PN? A dokedy môže otehotnieť aby mala maximálnu materskú?Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

janulap
21. jún 2012

@gapa ahoj,casto citam ,ze pises maminkam,ked im radis,jednu vetu.Skopirujem ju a mohla by si mi ju ,prosim objasnit?Celkom tomu nerozumiem 😕 Dakujem 🙂
.....a zaplatiť za posledné obdobie poistenia v splantosti ani o den neskôr!!!!!

gapa
21. jún 2012

@janulap
ak zanikne dnp napr. v júni, je jedno či posledný den dnp je 1.6. alebo 30.6., tak treba zaplatiť poistné za jún do 8.7., ani o den neskôr. Po tomto dátume, teda 9.7. je prípustný dlh v soc.poistovni max. 4,99eur (v zákone sa píše nižší ako 5eur). Ak je nástup na MD alebo PN či očr po ukončení dnp (nie počas dnp), teda uplatnuje sa nárok v ochrannej lehote a dlh je vyšší ako 4,99eur po splatnosti, tak nárok na nemocneskú dávku (materské, nemocneské, ošetrovné) nevznikne žIADNY!!!

gapa
21. jún 2012

@felinka
áno, ak od posledného prihlásenia platiš dnp z maxima resp. toho vz do maxima, tak po uplynutí 26týž. máš nárok na nem.dávku z maxima a aj materské, ktoré tiež vznikne po 26týž.
Predpokladám platíš v splatnosti, je to vždy istejšie.

janka9900
21. jún 2012

@adrika25 ahoj, nastupit na PN moze, ked bude mat zo stareho a noveho poistenia dokopy 270 dni a aby mala max. PN musi nove poistenie trvat 26. tyzdnov. a aby mala narok na max. matersku, musi byt tehotna v case zaniku poistenia.

janulap
21. jún 2012

@gapa aj som si myslela,ze nieco taketo,a uz viem urcite,DAKUJEM 😉

felinka
21. jún 2012

@gapa dakujem ti velmi pekne!!! Je uzasne, ze existuje niekto, kto takto nezistne radi ludom, mas moje veke uznanie. Ano, platim vzdy do 8. dna v mesiaci, ako mam urcene.

felinka
21. jún 2012

@gapa Nevies mi nahodou este povedat, kolko budem vlastne dostavat materske, a kolko PN, ked si platim to maximum?
Dakujem ti, dobra dusa! 😉

liz_lemon
21. jún 2012

@felinka materske je 65% z VZ a PN je prve 3 dni 25% a dalsie dni 55% z VZ

janulap
22. jún 2012

@gapa alebo iné babenky,nájdem niekde na nete kalkulacku,kde sa da vyratat kedy budem mat splnenych 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia,alebo len z kalendara? 270 dni bude splnenych 7.10.2012.Dakujem

mary86
22. jún 2012

ja by som zase rada vedela ako chápať tých nepretržitých 26 týždňov - myslí sa ako bez pn počas nich či ako, lebo ja som teraz na pn tak som zvedavá ako sa to bude rátať potom? Ďakujem za opdovede 🙂

janka9900
22. jún 2012

@mary86 nevadi, ak si PN a cerpas ju z DNP. 26 tyzdnov musi trvat poistenie od prihlasenia do nastupu na PN, OCR alebo matersku, aby bola ratana z vymeriavacieho zakladu, aky platis. ked poistenie trva menej ako 26 tyzdnov, davka je ratana z min. VZ... a samozrejme musi byt splanenych 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch;)

katkavan
22. jún 2012

@janka9900 ja mam splnenu podmienku 270 dni,v decembri som sa prihlasila a odhlasila z maxima,no v marci som nastupila na PN,tu dostavam z minima,kedze nemam splnenu podmienku 26 tyzdnov...Otazka znie mam narok na matersku z maxima?Zaplatene mam tri mesiace z maxima,teraz pocas PN som oslobodena od platenia,na matersku nastupujem v juli...26 tyzdnov mam splnenych dnes 😅

jana201
22. jún 2012

@gapa ahoj prosim ta poradis mi prosim... opatovne som sa prihlasila 31. januara z maxima dnp platim 50,75 eur mesacne planujem to vyuzit ako max, matersku.. ale nedari sa nam akosi .. ja sa chcem spytat ak by to tehotenstvo nevyslo predsa tak co sa da urobit aby mi ta max materska okolo 700 eur vysla je nejaka moznost opatovneho prihlasenia ??? ked mi tych 270 dni skonci ?? velmi ta prosim o radu :(

jana201
22. jún 2012

@zalka ahoj vysvetlila by si mi ten prvy bod ??
1) necháš to padnúť, pôjdeš na PN a v prípade tehotenstva sa prihlásiš na balík z maxima a den dva na to pôjdeš na PN až do materskej a materská bude maximálna (AKO SI MYSLELA ZE DEN DVA NA TO POJDEM ???)
2) budeš pokračovať v balíku, ak budeš platiť maximum a otehotnieš tak potom môžeš to zrušiť a budeš mať maximálnu materskú , (A TU ZE AKO POKRACOVAT V BALIKU ??? V BALIKU TOM CO MAM TERAZ A PLATILA BY SOM TYCH 50,75 EUR ?????)
ak budeš platiť minimum a po otehotnení to zrušíš, tak potom budeš mať materskú vyrátanú z priemeru.