Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

fabula
3. aug 2012

tak som volala na socialku zo zivnosti narok nemam ale z DNP ano .. tak aspon viem ,ze som neplatila zbytocne ... pa,pa

luna22
3. aug 2012

@janka9900 tak ja som sa odhlasila 2.8 tak hadam to je dobre a bola om tam 2.8, som zvedavá, či niečo dostanem

luna22
3. aug 2012

@diane87 neviem isto, ale podla mňa s arataju aj počas PN, len neplatiš

janka9900
3. aug 2012

@luna22 ocr dostanes 😉 poistenie si zrusila od 2.8., ci 3.8.?

luna22
3. aug 2012

@janka9900 od 2.8 a očr som mala do 2.8 a prihlasila som sa opôtovne na DNP deň pred očr - tak asi by som mala zaplatiť len za ten jeden deň, že? Teraz sa to nejako komplikovane posiela, nevieš ako?

luna22
3. aug 2012

@janka9900 od 2.8 a v ten deň som tam bola a zároveň aj OČR bola do 2.8

janka9900
3. aug 2012

@luna22 tak snad to bude v poriadku 😉 ja ked som sa bola odhlasit, tak som musela uviest na odhlasku az nasledujuci den, nie ten, ktory som tam bola. posles to normalne- specificky symbol das 072012. komplikovane to bolo pri trvalych prikazoch... zaplatis len za ten jeden den pred ocr 😉

nany100
3. aug 2012

@gapa ahoj, poradíš mi prosím?...som od 6.4. na MD, malá sa narodila 20.5....mala som DNP ešte po starom, čiže sa na mňa vzťahovala ochranná lehota...priznali mi max. materskú, s tým problém nebol, platila som z rozdielu max.vym.základu 1116 a mojej hrubej mzdy a bolo to mesačne 28,51 EUR...odrazu mi dnes prišiel papier z SP, že som dlžná na poistnom za apríl, máj, jún...pritom som zaplatila ešte za apríl tú alikvotnú časť čo mi v SP vyrátali za prvých 5 dní apríla...tie sumy sú nejaké divné- za apríl dlžím vraj 12,01, za máj 28,51, za jún 16,15 EUR...nechápem...veď počas MD nemusím nič platiť do SP, nie? A ešte takéto divné sumy? Vieš mi poradiť? Chystám sa tam bud.týždeň, tak len aby som vedela čo s tým. Ďakujem

gapa
3. aug 2012

@nany100
zober rozhodnutie o priznani materského a samozrejme, počas poberania materského neplatíš poistné. niekto si niečo nevšimol,asi

luna22
3. aug 2012

@janka9900 díky, lebo v positovni ani sami nevedeli a čudovali sa 🙂

nany100
3. aug 2012

@gapa super, dík za odpoveď 😉 ...a ešte som im tam niesla aj rodný list, keď sa malá narodila...bordel tam majú 😖

misenka0110
5. aug 2012

Chcela by som sa opytat ak mi poistenie z DPN zaniklo 23,6 tak nemusim ist vobec na poistovnu nieco odhlasovat, ked to automaticky zaniklo?....
A este momentalne som v ochrannej lehote s tym ze cakame babo ak by ma lekar vypisal na PN ale nie az do nastupu na MD poviem napr.ze PN mam len na 1mesiac a potom mi ju zrusi tak stale mam narok na MD z DPN z maxima ci musim byt az do nastupu na MD stale na PN? toto neviem vobec ako je

haluska10
5. aug 2012

@janka9900 A teda na ten balik sa mozem prihlasit aj den pred tým ako pojdem na MD? A to ma vide mesacne cca 120E? A musim to platit potom aj pocas MD? A aka suma je cca z toho minima? DAkujeeeeem za info...

janka9900
5. aug 2012

@haluska10 ak chces mat PN a potom matersku z DNP, tak sa prihlas na balik, na druhy den chod na PN- zaplatis iba cca 4€ za jeden den, budes poberat PN cca 190€ a nasledne matersku z DNP cca 220€. ak chces iba matersku z DNP, tak sa prihlas den pred nastupom na DNP, taktiez zaplatis len 4€ a budes mat narok na matersku 220€. pocas poberania PN a materskej nebudes plati... uz je to jasne? 😉

janka9900
5. aug 2012

@misenka0110 ahoj, nemusis ist na socialku nic rusit. poistenie ti zaniklo a ked si v ochrannej lehote, mozes ist na PN kedykolvek, na akukolvek dlhu doba a matersku to neovplyvni 😉 pocas PN ti nesmie vzniknut nove poistenie (DNP, ani povinnne), aby sa ochranna lehota nezrusila a nie si na rodicovskej dovolenke, hej? 😉

misenka0110
5. aug 2012

@janka9900 nie na RD som neni vobec toto bude moja prva MD... dakujem velmi pekne ja uz nebudem zakladat DPN zbytocne... len som nevedela ako to je s PN ci musi ked zacne pretrvavat stale alebo moze skonict a opatovne zacat ... Dakujem velmi pekne 😉

janka9900
5. aug 2012

@misenka0110 nemas zac, prijemne tehulkovanie 😉 🙂

alubinka
5. aug 2012

@gapa prosim ta porad mi.. som na RD platim si Dnp este po starom.. konci mi 27.9.- od tohto datumu sa chcem prihlasit na novy balicek a 1.10. nastupit na Pn.. Musim predtym este nastupit do zamestnania, alebo mozem poberat pn z dnp aj pocas rodicaku?

gapa
5. aug 2012

@alubinka
nemusíš nastúpit do prace

nemsim
5. aug 2012

holky,když nemám nárok na zvolení délky rodičáku,tak automaticky budu pobírat 4letou variantu a částku 220 tis,nebo je ta částka menší? A asi si nemůžu v průběhu změnit délku rodičáku např.na 3 roky ,že? Ale pokud by si můj manžel za mě zvolil 4 letou variantu,tak si budu časem změnit délku např.na ty 3 roky??? Díky moc 🙂

haluska10
6. aug 2012

@janka9900 Ano uz mi to je jasne 🙂 Mooooooooooc pekne ti dakujem 🙂 A este by som sa chcela opytat kedy sa potom musim z toho baliku odhlasit?

janka9900
6. aug 2012

@haluska10 nemas zac 😉 staci sa odhlasit poslednym dnom poberania materskej 😉 ak by si vsak nebola PN az do nastupu na matersku, tak sa odhlas z balika poslednym dnom poberania PN a na matersku nastupis v ochrannej lehote 😉

mary86
6. aug 2012

Ahojte @gapa alebo iné babuľky - chcem sa spýtať, koncom januára som po dvoch rokoch zrušila jedno DNP a začala si platiť nové DNP z maxima, to by mi malo končiť niekedy v polke októbra, no teraz 9, augusta by som mala byť dlhodobo vypísaná na PN(rizikové tehu) - chcem sa preto spýtať - či budem mať nárok na maximálnu PN - teda počula som niečo o platení 26 týždňov a potom by som mala mať nárok na max. len neviem či je to pravda... Teraz som bola PN tri mesiace no kvôli tomu prerušeniu som dostávala iba minimum, tak neviem či mi aj táto PN nemohla nejak ovplyvniť túto nasledujúcu, vôbec sa v tom nevyznám.... Ak mi viete poradiť budem vám veľmi vďačná...

gapa
6. aug 2012

@mary86
ak pn vznikla po 26týž a platila si poistné nejaký čas (nebola si stále pn), tak je maximum

ludmilaka
6. aug 2012

@alubinka Nie je to tak, že keď 1.10. nastúpiš na PN, si ešte v ochrannej lehote 7 dní od zrušenia?

mary86
6. aug 2012

@gapa no od konca januára kedy mi vzniklo to nové DNP som platila stále, akurát teraz jún a júl som neplatila keďže som bola PN a bola mi teda Pn vyplácaná, tak preto som nevedela či to nejako neovplyvní, inak tých 26 týždňov by už malo byť uplynutých...

karinkaeich
6. aug 2012

☹ prave som sa z poradne soc.poist. dozvedela, ze nemam narok na pn z dnp, kvoli nesplneniu 270 dni poistenia v poslednych 2 rokoch ☹ ach jaj, teraz len dufat, ze zdr.problemy sa nebudu zhorsovat a nebudem musiet ist na neplatenu pn. lebo kedze som na rd so synom, tak ani z prace nedostanem nic, a vychadzky budu obmedzeme. jaaaj, do polovice oktobra este daleko, no co narobim. ine vychodisko asi nie je ☹

gapa
6. aug 2012

@mary86
je to ok

luna22
6. aug 2012

baby, potrebujem surne zaplatiť DNP a stratila som papier ako sa to poseila aký tvar?

janka9900
6. aug 2012

@karinkaeich ahoj, no, ked nemas 270 dni, tak narok nemas. jedine, ze by si dala vypoved v praci a do 270 dni by sa ti zaratali dni ukonceneho povinneho poistenia, ale kvoli dvom mesiacom je to asi zbytocne, nie? 😉