Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

veverka84
19. aug 2012

@gapa a preco sa stale spomina tych 26 tyzdnov co sa tyka dnp???myslim este v suvislosti so starym .to len tak pre info ak by si mohla vysvetlit 🙂

gapa
19. aug 2012

@veverka84
nerozumiem prečo zo starým. to platí stále. že ak splnaš 270dní v posledných 2rokoch ale od posledného prihlásenia na dnp ti do vzniku pn/očr/nástupu na md uplynulo menej ako 26týž., tak dávka sa ráta z minima a nie z vym.základu v rozhod.období.

gapa
19. aug 2012

@ivanka12
ak ti dnp vzniklo po ukončení zamestnania, tak jednu (dokonca ty si asi ani nebola tehotná v čase ukončenia zamestnania)

ivanka12
19. aug 2012

@gapa ano, vzniklo po ukonceni zamestnania a aj tehotna som ostala az po skonceni zamestnania...tak dakujem za odpoved teda 😉

gapa
19. aug 2012

@ivanka12
nezabudni na prihlášku do 45dní po pôrode, aby si bola odo dna pôrodu dôch.poistená štátom. 😉 a najlepšie si urobiť kopiu a na nej dať potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a založiť k zápočtovým listom do dôchodku

ivanka12
19. aug 2012

@gapa akurat vcera som o tom dochodkovom citala 🙂 dufam ze na nic nezabudnem,lebo uz je toho tolko ze az 😀

veverka84
19. aug 2012

@gapa no lebo ja mam to stare este preto sa pytam o tom novom v podstate nic neviem...a ja si platim DNP od 1.11.2011 z minima a od 1.1.2012 z max na matersku som nastupila 2.8..2012 a este nemam rozhodnutie a polka ludi mi vravi ze dostanem max matersku a polka ze nie...tak ja uz ani neviem co mam cakat...270 dni som mala splnenych niekedy cca 28.7.2012 a stale sa toci o nejakych 26 tyzdnoch ale uz som z toho fakt magor ze odkedy dokedy alebo co...podla teba budem mat kolko matersku????

nizoe
19. aug 2012

Ahojte dievčatá,potrebujem radu ohľadom DNP. Poistila som sa 30.1.2012 s tým,že sme bábo plánovali. Zároveň som zamestnaná. Zo zákona mi DNP skončí po uplynutí 270 dní,ale termín pôrodu bude v ochrannej lehote 8 mesiacov. Budem mat teda nárok na materskú aj z povinného aj DNP?

nanus83
19. aug 2012

@gapa a ostatné radiace žienky 🙂 ahojte, môžem aj ja poprosiť o radu 🙂 Mômentálne som na RD do júla 2013. Nie zo zamestnania. Od 15.12.2011 si platím DNP z max., snažíme sa o druhé bábo no zatiaľ nič ☹ Preto by som chcela poradiť ako mám ďalej postupovať, kedže mi dnp pomaly končí. Či si mám ďalej platiť alebo isť na PN. Viem že by bolo to nové poistenie drahšie ale nechcela by som prísť o max. materskú v prípade že ostanem tehu. Ďakujem vopred za radu.

sisa163
20. aug 2012

ešte raz ahojte, na strane 1127 som poprosila o radu no zatial mi nikto neodpovedal. Nájde sa niekto kto mi odpovie, bola by som velmi rada, dakujéééém 🙂

adra17
20. aug 2012

@gapa prosím vás o radu. Nanovo som sa prihlásila na DNP od 31.1.2012. Zatiaľ však nie som tehotná, bohužiaľ. DNP mi zanikne 27.10.2012. Moja otázke je, že či je to tak, že ak by som otehotnela napr. 23.10.2012 (počítam 1. deň menzesu, čo by som pred zánikom a teda ukončením DNP ešte nevedela) a následne tesne pred ukončením osemmesačnej ochrannej doby (čo by bolo 6 týždňov pred pôrodom) požiadam o materské z DNP, malo by mi byť priznané? A ešte otázka, ak mi DNP zanikne dňom 27.10.2012, kedy mi končí osemmesačná ochranná doba? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!

trinity333
20. aug 2012

@janka9900 Janka potrebujem od teba ešte maličku radu... zrušila som tu PN beriem 5dni dovolenku dnes pondelok som bola si založiť DNP a zajtra utorok alebo v stredu idem na PN znovu k tomu istému dr. s inou diagnozou (dúfam že som to spravila správne zatiaľ 😉 ale ty si mi písala že nesmiem byť dlžná takže ja musím dnes alebo zajtra zaplatiť za tie 1-2 dni čo som poistená teraz do DNP aby som neostala dlžná? alebo stačí do dátumu splatnosti (8,9,2012) .Nemám ešte ani č.ú ani variabilný symbol. Dala som si to z minima nevieš koľko to bude za deň-dva treba zaplatiť? prosím pekne o radu, ak by sa dalo do zajtra, aby som to neprešvihla. 😉

trinity333
20. aug 2012

@trinity333 a ešte janka ked sa dám od 22.8 na PN môžem ist tu PN (DNP) zaniesť aj o deň skôr 21.8. ???lebo to mám po ceste???? Juj už som asi hrozne otravná

marylin1
20. aug 2012

ahojte, som na RD a uplatňujem si OČR na deti s tým, že sa len v deň začatia prihlásim na balík a v deň skončenia sa odhlásim 😉 chcem sa ale spýtať, či to môže využívať každý alebo len ten, kto spĺňa podmienku, že bol za posledné 2 roky najmenej 270 dní DNPO...díky

gapa
20. aug 2012

@veverka84
ak si nemala iné nem poistenie, z ktorého sa platilo nem.poistenie (napr. pp) a platila dnp v splatnosti tak samozrejme maaximum, ved od 1.1. do 2.8. to je určite po 26týž.

gapa
20. aug 2012

@nanus83
tak to ozaj ti neviem radiť. či ísť na pn? ak ke dôvod samozrejme. Tažko povedať :( podla toho kedy sa podarí a podla pn.

gapa
20. aug 2012

@adra17
neviem tento hraničný prípad ako riešia. Kedy si už tehotná, či sa dá brať už obdobie prvého dna posl. menštr. Asi záleží od lekára, ako to potvrdí. Aj som si pásala s jednou mamičkou, čo jej to mala lekákar potvrdiť, no neviem, ako to dopadlo, či jeje tehotenstvo potvrdila, resp napísala to nejako obklukou, lebo vlastne tehotnestvo 1 a durhý týžden asi velmi ani nie je (aj ked pre presnosť, vraj otehotneli maminy aj počas menzesu) Asi záleží od lekára, ozaj neviem.

domeli
20. aug 2012

@gapa ahoj. Ja len takú "technickú otázku" (keďže na príspevok vo fóre nik nezareagoval inak, ako tak, že sa opýtať priamo Teba):
k 15.10. mi končí DNP (prihláška a odhláška bola v 01/2012). Ak chcem v poistení pokračovať v balíku, čo podávam-škrtám na RLFO? Zmena? (samozrejme najneskôr s dátumom 14.10., to viem). K 3.11. by som mala nastúpiť na MD (teraz poberám RP, dcéra ma cez 2 roky, nie som na RD), tak nechcem, aby som si to nejakou chybou pobabrala, že niečo zle škrtnem a oni mi DNP ukončia a prihláškou na ostatné poistenia bude moje DNP považované za nové a prídem o max. materské. Dík veľmi.

gapa
20. aug 2012

@domeli
jpodla mna zaškrtneš prihláška, ale len na dôch.+poist. v nezam., ale over si radšej aj cez poradnu soc.poistovne., tuším mail : poradna@socpoist.sk (s tým t si nie somistá, či do adresy patrí)

domeli
20. aug 2012

@gapa dík, napíšem im a odpoveď zavesím aj tu, lebo viacero báb tu spomína pokračovanie v balíku naďalej. Pekný letný týždeň Vám! 🙂

lucya89
20. aug 2012

@marylin1 moze to vyuzivat len ten kto splna danu podmienku 270 dni za posledne dva roky.

janka9900
20. aug 2012

@trinity333 dobre si to urobila 🙂 staci zaplatit do 8.9., teda aby uz vtedy mali peniaze na ucte. posli ich radsej hned na zaciatku mesiaca, alebo to zaplat uz teraz, ked pojdes na socialku zaniest PN. je to cca 7,83€, zaplat 8€ 😉

marylin1
20. aug 2012

@lucya89 ďakujem

trinity333
20. aug 2012

@janka9900 dakujem za rýchlu odpoveď a ešte ked začnem PN 22.8. stredu-tak môžem isť im PN zaniesť zajtra už 21,8, či je to skoro? lebo mám cestu a idem zajtra sa dať vypísať Na pn od stredy teda a tých 8E to je teda za dva dni?

janka9900
20. aug 2012

@trinity333 ano, mozes ju zaniest zajtra, 8€ je za dva dni 😉 drzim palce, nech vsetko dobre dopadne a hlavne, nech ste zdravi 😉

23tinka
20. aug 2012

otazka pre gapa: chcela by som sa opytat som zamestnana od septembra 2011 ale len ako zastupovanie na pn. Pred tym som tiez rok pracovala. Mam narok na zvysenu matersku v pripade ze by som si platila dnp-? Chcela by som otehotniet tak ci sa mi to oplati

trinity333
20. aug 2012

@janka9900 ďakujem osôbka zlatá, ja budem ešte určite otravovať 😨 a potom im tam treba aj prechodku?či len začiatok a ukončenie ???

martiika
20. aug 2012

@domeli ... za zavesenie vopred ďakujem ! 😀

domeli
20. aug 2012

@martiika a iné baby, ktoré uvažujete nad predĺžením DNP nepretržite pokračovaním v balíku:
tel. mi z ústredia SP povedali, že je potrebné najneskôr do dátumu, ku ktorému DNP končí prísť na pobočku a podať prihlášku na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Ak sa to stihne do termínu konca, bude celé poistenie považované za nepretržité. Pri tomto kroku je možné aj zároveň zmeniť VZ. Takže @ gapa, dobre si si myslela 🙂
Nemám to zatiaľ "čierne na bielom", na to si počkám - pre istotu. A moje odporúčanie pre všetkých, ktoré uvažujú pokračovať v DNP v balíku je napísať na poradňu soc. poisťovne každá za seba, aby sme boli kryté ich odpoveďou, ak by na pobočkách vznikli pochybnosti.

vall1319
20. aug 2012

Dievčatá, viete mi poradiť? DNP mi končí 23.09.2012 a neviem, či sa mi dovtedy podarí otehotnieť ☹ ..... Mám na to už len nejaké dni.....Všade čítam o 8-mesačnej ochrannej dobe.... Počíta sa od skončenia poistenia? Počíta sa na týždne - t.j. 32 týždňov, alebo na dni? A trvá dokedy? Do nástupu na materskú, alebo do termínu pôrodu? Ďakujem za odpovede.....