Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ludka77
8. dec 2011

Baby musím skonštatovať, že na tých naších sociálkach to robí 99% somáriek :( my tu vieme viac ako oni. Tak mojej mamine dnes tvrdili, že ona ak sa dobrovolne poistí, tak jej AUTOMATICKY k 1.2.12 sumu z akej ona chcela platiť (z VZ 670€) zdvihnú z cca 30€ na 170€!!! A jej sa netýka , že by ju to nechali doplatiť 270dní, lebo ona na materskú ísť nechce!!!
To už sú ale kozy, že??

ebelin
8. dec 2011

@luccille1 mne odpisali, ze budem mat narok na PN ak ostanem na rizikovom pocas ochrannej lehoty 8 mesiacov..

Za predpokladu, že Vám 31. januára 2012 zanikne dobrovoľné nemocenské poistenie a od 1. februára 2012 sa neprihlásite na dobrovoľné poistenie, začne Vám plynúť osemmesačná ochranná lehota, t. zn. že ak by ste nastúpili na dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu tehotenstva alebo nástupu na materskú do ôsmich mesiacov, vznikne Vám nárok na nemocenské dávky nemocenské a materské v ochrannej lehote. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok prechádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na nemocenské alebo materské (rok 2011).

dorka21
8. dec 2011

@milena35
Ahoj! Mala by som otazku, lebo vidim, že sa vyznas.
DNP si platim od 7.7.2011 z max. Momentalne som nezamestnana, ale pracovny pomer som mala : 2.1.2011-24.5.2011 , 1.5.2010-23.12.2010 a este nejaké predtým.
Moja otázka je, kedy môžem ísť najskôr na PN z DNP? Musím nať tých 270 dní? A z akého VZ sa to bude počítať ak by som sla na PN napr.v Jan.
Díky

rysauka
8. dec 2011

no baby ja mám z toho tiež guláš, som na materskej a od 1.10. si platím DNP z minima, takže aby mi vznikol nárok na čerpanie mala by som otehotnieť do 31.1. ? a ak otehotniem od 1.2. ísť na PN??? či čo? a ak nie aj tak by som bola v tej ochrannej lehote???

luna22
8. dec 2011

@luccille1 a tých 7 dní ochranná doba je aj na OČR? po 31.1 ?

evickav
8. dec 2011

@milena35 môžem sa spýtať - ak už mám zaplatených 270 dní a zatiaľ nie som tehotná, tak by som mala zostať do konca januára tehotná,aby som mala nárok na max. materskú,,, ak pôjdem v januári na PN,tak sa mi bude počítať tiež PN z DNP,,, a teraz by som chcela vedieť,ak budem na tej péenke a prihlásim sa na balík pripoistenia od 1.2.2012,tak sa to platí počas PN,alebo nie? a ak zostanem počas PN tehotná,tak sa mi bude počítať materská z DNP z 2011? a platí sa DNP aj počas materskej? mne vychádza po novom platiť asi 200 eur,,, to je strašne veľa,tak chcem vedieť,či by som ich musela platiť aj počas PN a počas materskej,,, snáď to pochopíš,čo by som chcela vedieť,,, ja už som z toho úplne zblbnutá,,, ďakujem

lubkasungirl
8. dec 2011

baby - dnes som bola na socialke a opytala som sa - ze ked mam uz zaplatenych 270 dni,z ktorych aj teraz cerpam matersku - ci by som si mohla teraz zrusit DNP a hned sa aj prihlasit na druhy den, aby sa mi odznova zacalo ratat tych 270 dni...vraj NIE, pretoze 270 dni uz budem mat z predchadzajuceho poistenia, takze to nove mi zanikne ku 31.1.2012 😒 😒 😒

dia459
8. dec 2011

Ahojte, mohla by mi niektora z vas poradit? DNP si platim od konca septembra 2011 cize do 31. 1. 2011 nesplnam podmienku 270 dni. Citam tu, ze sa to moze v takomto pripade doplatit najviac do 270 dna,
avsak neviem ci by som platila po starom alebo uz komplet balicek poistenia. Dalsia vec je, ze neviem ako sa berie ta ochranna lehota...ci sa za zanik poistenia povazuje 1. 2 2012 alebo den ked si doplatim tych 270 dni?

milena35
8. dec 2011

@dorka21 ano,ty mozes ist po 26t platenia dnp...z vym.zakladu aky si si zvolila....

darinkazv
8. dec 2011

@dia459 po starom si doplatíš 270dní a za zánik sa považuje, keď si doplatíš tých 270dní.

dia459
8. dec 2011

@darinkazv Dakujem za odpoved...Takze ak som to dobre pochopila, tak ak by som otehotnela predtym 270 dnom, tak som v ochrannej lehote a mam narok na matersku z DNP. A potom mala by som narok aj na nemocenske keby som sla na PN? Nebol by problem prechod z PN na matersku z hladiska davok?

06lienocka
8. dec 2011

ahojte babenky nikto mi nevie odpovedat na moju otazku pisala som ju dve strany dozadu poprosím ak niekto viete niečo k mojmu prípadu dajte mi prosím vediet diky

mariynka
8. dec 2011

@darinkazv a ked zena nestihne otehotniet do splatenia 270dni, ale napr. mesiac na to.. bude sa jej materska ratat aj z DNP?kedze sa rata dva roky dozadu,tak asi hej,vsak 😅 😅 😉 som z toho jeleeeeen 😅 😅

mariynka
8. dec 2011

@ludka77 ja som zase pocula nazor, ze po 1.2. budeme aj my musiet platit tych 350eur... ale neviem, ja si myslim,ze nas tych 270dni nechaju doplatit sumou, ktoru sme si platili aj predtym,nie..... 😒 😒 😒

zuzmor002
8. dec 2011

@maskaa Ahoj, prepáč že sa pýtam, ale prišlo Ti už rozhodnutie o materskej? Pokiaľ si dobre pamätám, ty si si to platila podobne ako ja a aj podobne máme nástup na materskú. Lebo mne dnes prišlo a bola som sklamaná, lebo mi to nevyšlo na maximum, hoci som si platila do maximálneho VZ z DNP! Ja som si platila DNP už v októbri 2010 a VZ zo zamestnania mi tiež brali za rok 2010. No v októbri a decembri som vtedy mala vyššiu výplatu, takže zobrali do úvahy z DNP za tie 3 mesiace nižšiu sumu ako som si platila a tým pádom mi vychádza o 30 € nižšia materská ako by bola z maximálneho. Nechápem prečo! Celý rok mám výplatu slabšiu akurát ku koncu roka nejaké odmeny a zrovna to zobrali do úvahy! A že potom mamičky špekulujú! Oni to majú inak prešpekulované!

mimi82
8. dec 2011

ahojte, chcela by som sa poradiť, DNP si si platím od mája tohto roku, podarilo sa mi otehotnieť, som v 3 mesiaci, tých 270 dní mi uplynie niekedy vo februári....viete mi niekto povedať, ako to so mnou vlastne bude.....ďakujem 🙂

darinkazv
8. dec 2011

@mimi82 doplatíš si 270dní a materskú budeš mať aj z DNP

darinkazv
8. dec 2011

@mariynka no, tam je písané, že musíš otehu do splnenia tej podmienky. ak nie, tak už len na PNku využiť. ale napíš si na tvoj konkrétny prípad radšej do poradne SP. mne dnes odpísali.síce presne to, čo som už vedela, ale aspoň ma utvrdili o tom 🙂 no nezabudla pripísať na koniec, že to prezident ešte nepodpísal 🙂

06lienocka
8. dec 2011

@darinkazv ahoj darinka k mojmu prípadu nevieš niečo na strane 705 diky

mimkaa2607
8. dec 2011

@darinkazv ale ak chceme mať zvýšenu matersku, tak musíme mať splnených 26tyzdnove nepretržiteho platenia, nie?

maskaa
8. dec 2011

@zuzmor002 no tak rozhodnutie mi este neprislo, ale bola som koncom oktobra na PN 10 dni a je to tak presne ako pises... proste mi to vychadza o nejakych tych 30 € menej... aspon podla toho, co mi prislo rozhodnutie o PN a som si podla toho ratala aj matersku a tiez mi to tak vychadza, ze zobrali ten DNP, nie z prace
ja som z toho tiez bola sklamana a nechapala som tomu, preco to tak rataju, ale tak vidis, zrejme je to narocky, aby nam vyslo menej 😒

maskaa
8. dec 2011

@zuzmor002 este k tomu, ja som si myslela, ze prednostne sa berie VZ zo zamestnania, lebo DNP si uz iba k tomu doplacam, tak nechapem, preco to ratali obratene...

jolo25
8. dec 2011

Damy takze tu to je komplet: http://epredpisy.sk/zakony-u-prezidenta/2516088...

odporucam si to prestudovat aj zalozky... mna zarazilo napr: súvisiace doložky... 3. Sociálne vplyvy – návrh zákona nemá sociálne vplyvy.

a je tam toho viac a vsetko co nas zaujima.....

mima595
8. dec 2011

@maskaa
@zuzmor002 - oni to rataju takto....pride vykaz od zamestnavatela, z ktoreho vezmu tvoj VZ a DNP ti dorataju do maxima...ak mas HM cca 700E a doplacas si z minima z cca. 330E...tak si este stale v sume do maxima, takže ti za ten ktory mesiac bezu VZ z DNP z akeho si sa prihlasila...
ak i vsak daju odmenu, HM 1000E, tak v danom mesiaci ty sice zaplatis z minima, ale oni ti neuznaju celu platbu, dorataju ti len do maxima... v tomto pripade z VZ cca 116E a zzvysok ti daju ako preplatok.....
no a potom zavisi od konkretnych prihlaseni a odhlaseni, kedy si si menila VZ, a aj taky maly detail vie urobit velky nepomer pri vypocte

zuzmor002
8. dec 2011

@mima595 Ja som si VZ nemenila, len zhodou okolností som tam za 2 mesiace mala odmeny a tým pádom mi nebrali do úvahy celú sumu z DNP, ale len rozdiel do maximálneho VZ! To znamená, že keby som si ja blbá platila DNP až od januára, kedy som mala len holý plat, tak by som na tom bola lepšie ako takto, keď som si to platila skôr, ale zrovna som tam mala o niečo lepšiu výplatu! Pekné svinstvo! To som potom celý tento rok zbytočne platila z takej sumy, keď aj tak mi brali do úvahy menšiu! Zo zamestnania mi zobrali priemer za rok 2010, ale z DNP len 3 meisace z roka 2010 a akurát tam, kde to takto blbo vyšlo!

maskaa
8. dec 2011

@mima595 tak ja som si VZ pocas celej doby vobec nemenila, stale som platila rovnako
a prave iba tie 3 mesiace oktober, november a december som mala odmeny a tym padom mi to presiahlo
ale oni mi urobili subeh obidvoch poistenia sa mi to tym padom vyrovnalo, cize mi vznikol preplatoka ten sa mi posunul a mi ho dali ako platbu za november, teda za november som uz ani nepplatila, kedze som nastupila na MD 21.11.
ale tak som tiez pocitala s tym, ze budem mat max matersku a je to o nieco menej
tak nechapem ako to rataju

maskaa
8. dec 2011

@zuzmor002 tak presne to bolo aj u mna, od januara som uz mala az doteraz hole vyplaty bez premii, teda mohli sme s kludom zacat platit od januara, ale tak to keby som vtedy vedela

ludka77
8. dec 2011

@mariynka Ale nie tu je to jasne napísané, mamina ide v pondelok zas na sociálku si to podať, keďže jej hrozí že jún-september 2012 bude marodiť tak jej to idem vytlačiť a pekne im to tam zoberie

http://epredpisy.sk/zakony-u-prezidenta/2516092...
VYBER:
Prechodné ustanovenia k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.

zuzmor002
8. dec 2011

@maskaa A vyšiel Ti aj nejaký preplatok? Či ešte sa Ti k tomu nevyjadrili?

janadl
8. dec 2011

@kikula13 to by zaujímalo aj mňa.... tiež chcem ísť v januari na PNku, nech sa mi aspoň niečo vráti.....a tiež chcem pokračovať v DNP z minimalneho balíčka.