Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
26. sep 2012

@helloukitty ak mozem odpoviem ti 😉 DNP ti konci niekedy v oktobri.Tak potom mas 8 mesiacov na to,aby si nastupila na MD,nie porodila.Len si musis dat pozor,aby ti po ukonceni DNP nevzniklo nove nem.poistenie(napr.zo zamestnania),lebo potom ti ochranna lehota zanika.

helloukitty
26. sep 2012

@janulap aha,uz mi to je jasne,aspon dufam 🙂
dakujem ti velmi pekne za info 🙂

helloukitty
26. sep 2012

@janulap a predsa ma este nieco napadlo 😀 to nove nem.zo zamestnania sa mysli napr.nove zamestnanie?

katkaapetko
26. sep 2012

Dievcata vysvetilite mi prosim ako mam postupovat ked v oktobri mi konci stare DNP z maxima a nie som tehotna a ani zamestana,ale otehotniet chcem len sa zatial nedari ☹ ak prejdem plynulo na platenie noveho balika z minima a zostanem tehotna napr. v novembri tak potom co???hm...musim platit dalej az do nastupu na MD alb ked zisitim ze som tehotna prestavam platit ci ako to je?a vyska materskej potom bude aka??? 😕 toto je pre mna veeelmi komplikovane...dakujem za kazdu odpoved 😉

drnduliak
26. sep 2012

@katkaapetko kukni starsie prispevky, ja som na tom podobne, poradila mi @janka9900 na str. 1158

katkaapetko
26. sep 2012

@drnduliak dakujem a ty to ako riesis?precitala som si to len neviem ze co ked zostanem tehotna napr v tom novembri tak ako dlho budem musiet este platit to poistenie lebo je to veru uz dost peniazkov?...

drnduliak
26. sep 2012

@katkaapetko no podla vsetkeho hned ako zistis, ze si tehotna, mozes to zrusit, lebo si v 8 mesacnej ochrannej lehote...ja sa asi prihlasim na to minimalne a budem verit, ze sa nam podari cim skor otehotniet, aby sme zbytocne vela neplatili

katkaapetko
26. sep 2012

@drnduliak dakujem za odpoved to sme na tom asi naozaj podobne...tak budem drzat palce,my sa snazime uz par mesiacov,ale zatial nic ☹

drnduliak
26. sep 2012

@katkaapetko no kedze murphyno zakony funguju je podla mna najvyssia sanca otehotniet prave po zaniku poistenia 🤐

alicek14
26. sep 2012

@drnduliak dobre si to napisala.. snad to vyjde, teraz na konci poistenia, to by som bola stastna ako blska 🙂 hlavne nech uz cakame nase vytuzene miminka a vsetko bude v poriadku aj dnp sa da dokopy 😉 musime tomu verit

alicek14
26. sep 2012

@janka9900 super tak si ma ukludnila maximalne, uz len snazit sa a verit ze sa nam to podari, ja sa pihlasim z toho min. ale na pn asi nebudem moct ist z prace tak budem len cakat na otehot. a potom to zrusim, aby som neplatila ako blazon dufam, ze to bude co najskor a potom pripadne vyuzijem PN v case tehulkovania, to by mala byt maximalna PN aj ked budem platit z minima??

janulap
26. sep 2012

@helloukitty napriklad aj nove,alebo,ak by si bola momentalne na RD zo zamestnania a RD by ti koncila,tak zas by nem.poistenie za teba zacal platit zamestnavatel-a vtedy 8mes.OL zanika.

moon1979
26. sep 2012

@janulap ale to by nevadilo, stačilo by jej den - dva pred nástupom na MD z práce poistiť sa z balíka a tak by mala nárok na MD aj z DNP aj keď by jej vzniklo nové poistenie zo zamestnania 🙂 takže všetko sa dá vyriešiť 🙂 zatiaľ ...

helloukitty
26. sep 2012

@janulap jasne,som pn a hadam aj budem az do porodu,takze by to malo byt ok 🙂 dakujem ti za pomoc 😉

mata.g
26. sep 2012

@peta268 ahoj Peti. naposledy si mi dala zopar rad ohladom DNP ale obavam sa ze nevychadza vsetko podla mojich predstav a tehotna mozno do skoncenia 270 dni nebudem.... prosim ta ako mam postupovat ked sa chcem dalej pripoistit po novom? Mam hned podat prihlasku a ked otehotniem napr. do 3 mesiacov, tak mi uznaju to predosle DNP uzavrete pred 02/2012? Alebo mi prepadne? Ď 🙂

mata.g
26. sep 2012

@janulap ahojky. pises ze ak uplynie DNP v oktobri (moj pripad) tak nesmiem byt po uplynuti 270 dni zamestnana? No ja som a ak neotehotniem, ochranna lehota mi skonci? Co mozem spravit aby som vyuzila DNP dalej, mam sa prihlasit do noveho poistenia? prosiiiiiiim porad mi Ďakujem 🙂

mata.g
26. sep 2012

@janulap mam ist na PN, pripadne si vziat neplatene volno? FAKT NEVIEM CO DALEJ ak neotehotniem, cakam na menzes ci priiiide 😉

mata.g
26. sep 2012

@katkaapetko MAM UPLNE ROVNAKY PROBLEEEEM 🙂

mata.g
26. sep 2012

@janka9900 prosim ta 270 dni si mam vypocitat kalendarnych od dna uzavretia poistky (januar 2012). Ď 🙂

lesik
26. sep 2012

Caute kocky.Mozem poprosit o radu?Platim si DNP od janura 2012 este podla stareho.Do oktobra sa mi nepodari otehotniet, tym padom moje platenie DNP by vyslo nazmar.
1. Baby co ak otehotniem v novembri 2012, mam si platit DNP aj nadalej z noveho balicka a staci minimum?
2.Co ak otehotniem az v priebehu roku 2013 do mesiaca maj. Ak by ma vypisal lekar na rizikove tehotenstvo, tak mozem poberat aspon PN z platby DNP za rok 2012?
Vdaka.

janka9900
26. sep 2012

@helloukitty ak nie si zamestnana a na rodicovskej dovolenke, tak mozes porodit po termine 😉 na matersku budes mat narok 😉

janka9900
26. sep 2012

@alicek14 bude sa ratat priemer VZ, teda nebude uplne maximalna

lesik
26. sep 2012

@janulap Prosim ta porad mi.Nie som v obraze ohladom DNPa surne potrebujem radu.
Platim si DNP z maxima od janura 2012 este podla stareho.Do oktobra sa mi nepodari otehotniet, tym padom moje platenie DNP by vyslo nazmar.
1. Co ak by som otehotnela v novembri 2012, mam si platit DNP aj nadalej z noveho balicka a staci minimalna platba, aby som mala maximalnu matersku?
2.Co ak otehotniem az v priebehu roku 2013 do mesiaca maj. Ak by ma vypisal lekar na rizikove tehotenstvo, tak mozem poberat aspon PN z platby DNP za rok 2012?
No este jedna vec tu figuruje.Mam nastupit do zamestnania v priebehu buduceho tyzdna.Tym padom by vzniklo nove poistenie. Chapem tomu spravne, ze ak vznikne nove socialne poistenie mi moje platenie DNP zanika?
Platba DNP mi zanikne 16.oktobra 2012.
Vdaka!!!

janka9900
26. sep 2012

@mata.g ano, 270 kalendarnych dni. neprisiel ti list zo socialky kedy ti poistenie zanika?
janulap nemyslela, ze nesmies byt zamestnana, aby si mala narok na matersku. ale ze v ochrannej lehote nemoze vzniknut nove nemocenske poistenie, teda sa nesmies zamestnat v novej robote, ani zalozit nove dobrovolne poistenie, aby ti nezanikla ochranna lehota. a keby si bola zamestnana a na rodicovskej dovolenke, musela by si porodit pred terminom...
prihlasit sa mozes na balik den pred skoncenim stareho poistenia v oktobri... precitaj si na strane 1158, co som pisala pre drdnuliak... 😉

janka9900
26. sep 2012

@lesik
1- ak sa prihlasis na balik pred skoncenim stareho poistenia z minima a budes PN do konca roka, na buduci rok by si mala max. PN aj matersku, ak na nu nastupis do 31.12.
ak by si teraz nebola PN, ale by si platila balik z minima, tak by sa ratal priemer VZ z tohto roka pre PN a matersku na buduci rok
2- ak otehotnies do maja, stihnes nastupit na matersku v decembri, tak budes mat PN aj matersku ratanu z VZ tohto roka
do zamestnania mozes nastupit, nevadi, ze ti vznikne nove povinne poistenie zamestnanca, ked este trva dnp.
keby si nastupovala do zamestnania po skonceni dnp 16.10. a bola by si tehotna, tak by sa ti zrusila ochranna lehota.

lesik
26. sep 2012

@janka9900 Ano,ano uz som sa docitala aj na inom fore, ze nove socialne poistenie nema vplyv na platbu ratanu z DNP, ked DNP trva.

Teda mala by som narok ma maximalnu matersku aj vtedy, ked otehotniem v maji 2013 a nebudem pokracovat v platbe DNP podla noveho balika?

janka9900
26. sep 2012

@lesik praveze musis pokracovat v baliku, aby si mala narok na buduci rok na PN a matersku ratanu z tohto roka. na balik sa musis prihlasit den pred skoncenim stareho poistenia, aby bolo poistenie nepretrzite. a bude sa brat priemer max. a min., teda uz to nebude uplne maximum...

janka9900
26. sep 2012

@katey odkedy dokedy si platila min a max? ak by to bolo vsetko v tomto roku, tak by si mala matersku na den cca 18€ ...

lesik
26. sep 2012

Uz som pochopila 🙂 , no urcite sa mi oplati prihlasit na nove pripoistenie, aj ked nebude maximalna materska...
Lepsi vrabec v hrsti ako holub na streche, myslim, ze sa to tak hovori...Mozes mi povedat aka mesacna platba je za minimalne pripoistenie?
Vdaka.

annanatalia
27. sep 2012

babenky viete mi poradit, uz ste mi nieco poradili , a ja teraz rozmyslam ze budem pokracovat v tom novom baliku. Stare dnp mimkonci teraz v oktobri som tehu, a na matersku nastupujem v jan.2013. Chcem sa opytat ,ze s akej vysky si to mam platit? A ked mi dnp konci 8.okt, tak 7.okt.sa mam ist dopoistit lenze to padne na nedelu. Takze mam ist na sp 5 okt.?diiik 🙂