Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

len22ka
27. sep 2012

@janka9900 Ďakujem.. 🙂

moon1979
27. sep 2012

@janka9900
no to hej, ale platit teraz max balik ... to je hotovy majetok 😖

janka9900
27. sep 2012

@moon1979 no to je. ale ak by sa prihlasila z max., zaplatila aspon jeden den a isla na PN, tak by mohla mat max. matersku 😅, lebo VZ sa bude brat z toho jedneho zaplateneho dna ...
... ale raz tu jedna mamicka pisala, ze aby mala maximum, tak vraj je este podmienka mat zaplatenych aspon 160 dni z max. v poslednych dvoch rokoch- nikde inde som sa k tejto podmienke nedopracovala, nevies nieco o tom? 😕

moon1979
27. sep 2012

@janka9900
no mne sa nezda, že by stačil len jeden den, viem, ze pocas PN sa ti VZ z poistenia nezaratava, beru sa do uvahy len dni, ze si poistena, ale nijako by to nemalo ovplyvnit vysku davky ... nemyslim si, ze by bola az taka brutalna diera v zakone, ze by stacilo zaplatit jeden den a potom si uzivat vysoke davky ... skôr nie ako ano

novy system platenia DNP nevymyslel pan ex minister len tak pre srandu, aby nam to este viac ulahcil ... skôr naopak

janka9900
27. sep 2012

@moon1979 mozno sa to da iba v tom pripade, keby mala ukoncene poistenie z maxima a o par mesiacov by sa takto prihlasila.
aj gapa o tom pisala, ze ked sa prihlasis do 8tt, zaplatis aspon jeden den z max. a ides na PN, potom vychadza materska z max., ak neporodis skor ako uplynie 26 tyzdnov poistenia. to je mozne urcite, len neviem, ake poistenie tomu musi predchazat 😕 ... skoda, ze uz gapa nema tolko casu... 😅

moon1979
27. sep 2012

@janka9900
no tak to je zaujimava informacia, len ci to plati aj po februárových zmenách ... 😖

katey
27. sep 2012

@janka9900 minuly tyzden nieekdy som bola.. ja som szco, ale nevysla mi platit socialka v juli. a kym pojdem na matersku budem mat zase toto poistenie ukoncene. lebo ja dam 270 dni a zas to zrusim

spisiacka
27. sep 2012

neviete mi poradit mam este to stare dnp do 22 oktobra bola so teraz na Pn od 1.8. do 30.9. ak by som sla este na Pn teraz v oktorbri pred jeho skoncenim ako by sa mi ratala PN? platila som teraz z toho maxima.

janka9900
27. sep 2012

@moon1979 malo by 😅
napisem gape, ak bude mat cas, snad nam to objasni 😉

janka9900
27. sep 2012

@katey 😕 tak ja veru neviem. buduci rok sa ti bude ratat materska z tohto roka, ale ako?... 😕 napis na poradna@socpoist.sk alebo sa spytaj na socialke 😉

janka9900
27. sep 2012

@spisiacka ak mas nejake ine ukoncene nem. poistenie v poslednych dvoch rokoch, teda splnas 270 dni, tak bude max.

janka9900
27. sep 2012

@gapa prosim ta, mozes nam objasnit, ako je to s prihlasenim do 8tt.? ked ma zena ukoncene poistenie, ktore platila z minima a prihlasi sa do 8tt. z maxima, pojde na druhy den na PN, bude mat po 26 tyzdnoch narok na max. matersku? 😕 DAKUJEM za odpoved 🙂

anjelik87
27. sep 2012

Dobry den, chcela by som sa opytat ohladom DNP a materskej. DNP si platim od 12.12.2011 (nikdy predtym som si ho neplatila). Platim si ho z max. VZ vo vyske 49,13 €. Na matersku som vypisana od 1.9.2012 ale podmienku splnenia 270 dni som mala mat az 6.9.2012. Termin porodu mam 12.10.2012. Vraj som oslobodena od platenia DNP teraz tych 6 dni za september ale chcem si to pre istotu u vas overit. Treba mi vypisovat nejaku ziadost alebo len nemam zaplatit za tych 6 dni za september? Alebo mam este zaplatit alebo ako to je? Ziadost o materske som uz podala na socialnej poistovni. Dakujem pekne za skoru odpoved.

hanaja
27. sep 2012

Dievcata, pls. viete mi poradit. Pisala som Gape, ale neozvala sa mi. Minuly rok som bola zamestnana cely rok a odvadzala som max. Pracovala som do aprila 2012. Potom sme vycetovali a dala som vypoevd v praci, od maja som na DNP z minima. Od juna na PN, lebo som tehotna. Chcela by som, aby sa mi materska vypocitavala z roku 2011, teda z maxima. Gapa mi poradila, ze sa mam pre nastupom na matersku zamestnat na par dni, ale radila mi to este v maji a hovorila, ze do novembra, ked mam realny nastup na matersku sa este moze vselico v zakone zmenit. Pls. potrebujem vediet, ci je tato Gapina rada aktualna. Ak ano, potrebujem si vybavit zametnanie, cas sa mi krati. Vopred dakujem za radu.

wifina
27. sep 2012

@janka9900 áno bola som do 21.1.2012, predtým som si platila dobrovoľné z najvyššieho VZ, potom som z pochopiteľných dôvodov ďalej neplatila, radšej som neplatila nič, teraz som povinne poistená a som pred IVF, tak som chcela vedieť, či sa mi oplatí pripositiť alebo nie. Takže by mi stačilo 26 t., ak bude, platiť tých 120 eur, koľko mi vyjde materká z dobrovoľného? Môžem ti napísať IP? Mám v tom chaos, dik

moon1979
27. sep 2012

@wifina ale ako dlho si predtým platila?
materská z minima je 210 eur ...

wifina
27. sep 2012

@moon1979 rok som platila DNP a predtým som platila ako zamestnanec, koľko neviem, lebo mi to zrážal zamestnávateľ...

peta268
27. sep 2012

@mata.g Ahoj, no tak v tomto ti asi neporadim, o toto som sa nezaujimala, ale ak chces byt nepretrzite poistena, mala by si sa prihlasit na nove poistenie na 269. den... skus sa spytat uzivatela gapa, ako tu citam, ona vie velmi dobre poradit.

janka9900
27. sep 2012

@anjelik87 radsej to zaplat a potom si poziadaj o preplatok 😉

janka9900
27. sep 2012

@hanaja malo by to platit este tak, ako ti radila gapa 😉

spisiacka
27. sep 2012

@janka9900 ano mam podmienku tych 270 mam splnenu len som nevedela ako to je ked som teraz cerpala PN ci ked teraz pojdem zas ci zas by som mala z maxima

janka9900
27. sep 2012

@spisiacka isto bude z max. 😉

mata.g
27. sep 2012

@moon1979 ahojky este mi nie je jasna dalsia vec - ak by som chcela vyuzit DNP inak ako na matersku, mozem ist behom 7-dnovej OL ist na PN? To ako mam postupovat u obvodnej? Kolko mi vyplati poistovna? Dakujem. 🙂

katey
28. sep 2012

@janka9900 dakujem 🙂

moon1979
28. sep 2012

@mata.g
po skončení DNP máš 7 dnovú OL na využitie obyčajnej PN a 8 mesačnú OL v prípade tehotenstva, ak otehotnieš ešte včase zániku DNP (to ti musí dať dr. potvrdenie, že v čase zániku DNP si bola tehotná) ... postupuješ ako pri bežnej PNke, vypíše ti ju obvodný prípadne gyn a zaškrtneš možnosť, že si uplatňuješ PN z iného poistenia t.j. DNP ...

spisiacka
28. sep 2012

@janka9900 dakujem za info tak uvidim ci ma obvodna estre vypise ci nie... uz nic ine spravit nemozem

mata.g
28. sep 2012

@moon1979 OK a v pripade ak sa rozhodnem plynule prejst na novy balik a otehotniem hned nasledujuci 1.mesiac, tak potom mozem to nove poistenie zrusit a uplatni sa mi DNP z roku 2012? Alebo ako dlho musim platit novy balik? pri tej beznej PN v 7-dnňovej lehote mi SP vyplati cely vklad za DNP? - lebo co sa potom viac financne oplati??? Neviem sa rozhodnut ci zostat na PN alebo plynule prejst. A ako dlho musim byt na obycajnej PN - staci aj len 7 dni? Ď

moon1979
28. sep 2012

@mata.g
tak teraz ti vôbec nerozumiem 😅

moon1979
28. sep 2012

@mata.g
PNku sa oplatí čerpať jedine dlhodobo, za týždeň dostaneš smiešnu sumu 🙂 ... a koľko ti SP vyplatí? podľa výšky VZ z toho 55% ...
ak nastúpiš na MD v roku 2013, bude sa ti počítať z VZ z roku 2012 ...
ak si zamestnaná treba dávať pozor ak budeš nastupovať na MD z DNP z OL, aby ti nevzniklo nové poistenie zo zamestnania ... inak stratíš nárok na materskú z DNP ...

mata.g
28. sep 2012

@moon1979 No ja som z toho uplne PIF-PAF uz. Akoze to DNP si mozem uplatnit len pri dlhodobej PN? Tak to je skveleeeee.......takze peniaze mi teda uz nevratia ak neotehotniem do terminu - OK.