Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dudulkaaa
27. apr 2010

hencidlo, nepises v ktorom si tyzdni. pokial by si bola v nejakom7-8 tt, mohla by si si platit dobrovolne poistenie, ktore je momentalne 47.7eur na mesiac. pokial si tehotna dlhsie, uz sa ti to neda. moze sa vsak zamestnat s vyssim zakladom, pripadne k svojmu zakladu 370 eur sa dohodnut so sefom na nejakych odmenach premiach, aby sa ti zaklad zvysil. alebo sa tesne pred nastupom na matersku mozes zamestnat hoc aj na jeden-dva dni s co najvyssim zakladom, z ktoreho sa ti potom stanovi materska

dudulkaaa
27. apr 2010

viem ze sa sem moj prispevok moc nehodi, ale poradte prosim🙂
zaujimala by ma jedna vec..dna 20.4 som dostala od lekara ziadost o materske s tym, ze na nu nastupijem 5.5. a porod mam stanoveny na 16.6. ako zamestnavatela mam uvedene nezamestnana, nakolko v case ked mi tuto ziadost lekar vystavoval som bola na urade prace. lenze dna 27.4 som uzatvorila pracovny pomer, ktory by mal trvat do 30.4, takze v case nastupu na matersku budem vlastne zasa na urade prace a matersku si budem uplatnovat z ochrannej lehoty pol roka, cize z toho posledneho zamestnania. teraz neviem, ze ci potrebujem este nejake ine tlacivo alebo potvrdenie pre socialnu poistovnu, prosim poradte...
dakujem

sunny555
28. apr 2010

Dudulkaaa a Andzi..... 😉 mooooooc ďakujem za vaše rady a že ste mi vôbec odpísali......konečne som to pochopila 😅 .....zatiaľ sa o tom ešte iba informujem, lebo keď sa raz rozhodneme pre mimi, tak chcem byť pripravená....
Ešte raz ďakujem a držím všetkým plačeky 😵

mucinka15
28. apr 2010

Ahojte baby, prosím vás o radu, bo ja som z takýchto vecí jeleň. Od mája 2009 si platím DNP a teraz som v 8. tyždni tehotenstva. Už ubehlo 270 dní platenia NP, ktoré sú potrebné na získanie materskej. DNP platím 44,10 € mesačne, vtedy bol max. vymeriavací základ 1003,09 €. Potrebovala by som vedieť že ako si mám vypočítať výšku materskej a či si už môžem dať zrušiť platenie DNP alebo iba požiadať jeho zníženie na minimum. Čo sa mi oplatí viac? Ďakujem vopred za vaše rady. 🙂

andzi
28. apr 2010

mucinka, pozerám v tvojom pase, že termín pôrodu máš v decembri. Na DNP si sa prihlásila v máji 2009 takže tvoje rozhodujúce obdobie bude od mája 2009 do konca roku 2009 a ak si si platila z 1003,09, mala by si dostať materskú 551,70 €. Takže ja by som asi v tomto roku požiadala o zmenu a dala si minimálny VZ, v každom prípade DNP ti trvať musí, nemôžeš sa odhlásiť. Určite však nepodávaj odhlášku a novú prihlášku, ale len zmenu. Neviem, či som dobre poradila, dúfam, že sa pridajú aj iné baby s názorom.

blondi2
28. apr 2010

lottys
nie nemala som nijaky pracovny pomer, minuly rok som skoncila VS. teraz som si chcela zalozit zivnost, ale tak teraz neviem co budem robit, ked som tehotna.

Baby mam teda nejaku moznost ako si zvysit matersku, ked som uz v 1. mesiaci a DNP som si este neplatila? prosim pomooooc

andzi
28. apr 2010

blondi2, bola si už zamestnaná?

blondi2
28. apr 2010

nie nebola minuly rok som skoncila VS a teraz som si chcela zalozit zivnost. Som v necelom 1. mesiaci teraz. dost necakane.

blondi2
28. apr 2010

alebo nepomohlo by mi, keby som sa teraz zamestnala? totiz mala by som moznost u znameho....

blondi2
28. apr 2010

ach baby pomoooc, som vazne zufala...

fecova
28. apr 2010

ahojte ja sa chcem opytat ci mi neviete surne poradit, od 05.03.2007 do 16.02.2009 som pracovala v jednej firme, od 01.03.2009 az doteraz pracujem v druhej firme, a od 30.03.2010 si platim dobrovolne nemocenske, VZ ,mam 1020 EUR, chcela by som ist na marodku, momentalne som v 6tt, pretoze zamestnavatel chce so mnou ukoncit pracovny pomer z organizacnych dovodov,
teda 1 otázka: mám si aj naďalej platit dobrovolne ked budem na pnke az do zaciatku materskej?
2 otázka: aka bude vyska tej materskej ked budem cele tehotenstvo na pnke? z coho sa to bude pocitat?

a v pripade ze by ma zamestnal jeden znamy do zaciatku materskej co by sa mohlo stat v takom pripade?ze by som vlastne v praci dala vypoved ku 31.05.2010 a od 01.06.2010 by ma zamestnal kamarat, z ktoreho platu by sa mi pocitala materska? neviete poradit? dakujem

mucinka15
28. apr 2010

andzi, ďakujem ti veľmi pekne.. nevedela som teda či sa to môže zrušiť alebo nie..a tak kedy to môžem dať potom zrušiť? teraz si to teda pôjdem dať len znížiť, aby som nemusela teraz toľko zbytočne platiť.. ešte raz ďakujem 🙂

jadeka
28. apr 2010

ahojte,ja som tu uz par krat pisala,no mám este 1otázku.Mala som obavy ci stihnem poberat vyssiu matersku,ked si platim DNP/z maxima/ od 1.marca 2010 a 270dni mi uplynie tak 26.novembra a termin porodu by mal byt 14.decembra.Je to vsetko tak natesno a chcem teda vediet ze ak by nenastali ziadne komplikacie a rodila by som ako mám, ci budem dostavat tu najvyssiu matersku,lebo tu citam nieco o rozhodujucom obdobi,teda predchadzajucom roku a vtedy som si DNP neplatila,som na rodičovskej dovolenke,ako to teda je,mam na nu narok al. nie.Dakujem za odpoved.Jana

tajka1
28. apr 2010

ahojte dievcata, tak som dnes bola na socialnej poistovni v Sk, zatial som nevybavila nic, kedze sa stale nevie ci doba pokial som na MD v CR, bude zapocitana ako doba platenia poistenia v nezamestnanosti v CR-pokial mi trva PP, kedze na Sk je to uz uzakonene, pripadne ako nahradna doba, co na Sk uz plati.Tak ak, by som si aj DvPN zacala platit,do konca materskej mam uz asi mesiac, by mi to moc nepomohlo....cakam na vyjadrenie od zamestnavala
😕 , ale poprosila by som mamicky v CR, neviete ako je to?mooc dakujem

myzma
28. apr 2010

ahoj, jadeka, svojou odpovedou ti velmi neopmozem, lebo mam rovnaku otazku, ale ak zena splna tych 270 dni poistenia v 2 rkoch pred porodom a min 26 tyzdnov trvajuce DNP pred nastupom na matersku, malo by to byt v pohode, DUUUUUUUUUUUUUUUUFAM 🙂

myzma
28. apr 2010

DUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUFAM, DUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUFAM 😅

matasykorova
28. apr 2010

Ahojte potrebovala by som poradiť,,
Platím si DNP od 01.05.2009, som už 270 dní DNP, tiež pracujem po materskej už 14 mesiacov, priplácam si do maxima tých cca 1003,- eur / čo bolo VZ v 2009 roku/, plánujeme totiž 2 bábo, ak by som išla na materskú až v roku 2011 a tento rok by som bola po otehotnení doma na PN cca 6 mesiacov, ako by mi krátili potom materskú? Resp. či je možnosť si počas PN naďalej platitť DNP, aby mi z materskej nekrátili, počula som totiž, že ak by som nastúpila na materskú 2011 roku, tak sa vypočítava z kalendárneho roku 2010.Vedeli by ste mi v tomto poradiť?

andzi
28. apr 2010

blondi, no neviem, či to ešte stíhaš, nemocensky poistená musíš byť 270 dní pred pôrodom. Kedy ti vychádza termín pôrodu predbežne? Akože sa môže stať, že porodíš skôr a žiadne materské nedostaneš, ale čisto teoreticky by si to stihnúť mohla. Každý deň, ktorý stratíš však môže byť osudový. Na tvojom mieste by som tam utekala už dnes, ak to teda chceš platiť, ale ber to ako riziko, lebo neviem, či to stihneš.

hencidlo
28. apr 2010

dudulka dakujem za info, ja by som teda ak som 😀 tehotna mala byt uplne na zaciatku co je asi 10 dni tehotna.
myslis ze si mam teda tu DNP zacat platit? dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem 😉

kosta123
28. apr 2010

fecova - pokial viem tak ked bola moja kamoška PN tak si nemusela platiť DNP 🙂

kosta123
28. apr 2010

fecova - a MD by sa ti mala počítať z roku 2009 keďže rodíš v roku 2010,bude to 55% z tvojej hrubej mzdy,teda tak mi to bolo povedané,lenže ked si platíš DNP tak to bude samozrejme viac.

didlinka3368
29. apr 2010

Ahojte žienky....poprosím Vás o radu pre moju sestru....ona je už tehotná, je v 20 tt a predtým než otehotnela ani nevedela, že existuje nejaké DNP.....len sa chcem oýtať /ak mi vie niekto poradiť/, či sa DNP zaplatiť aj spätne?! Že by vyplatila obdobie čo neplatila a potom pokračovala v platení, aby jej vyšlo tých 270 dní.......?????

Ďakujem z apomoc 😉

sasettka
29. apr 2010

didlinka, bohuzial neda....to by bolo moc jednoduche 🙂

didlinka3368
29. apr 2010

Hmmm 😒 myslela som si, len som sester nevedela na to 100% odpovedať....... to je škoda, lebo keby sa skôr spämätala mohla si finančne privilepšiť..... nuž 😖

Aj tak ďakujem za odpoveď sasettka 😉 a želám pekný a slnečný deň 🙂

epaula7
29. apr 2010

gapa, velmi pekne dakujem.

gapa
29. apr 2010

fecova,
materské by sa ti rátalo z posledného prac.pomeru. Poistné na DNP sa neplatí v období, kedy z DNP poberáš nemocenské.

katy1979
29. apr 2010

baby urcite ste to tu uz pisali. platim si DNP na matersku nastupujem teraz 21.maja. lekar mi da tlacivo so ziadostou o materske co s tým. Odniest zamestnavatelovi a ten mi vypocita predpokladaný prijem kedze som momentalne na RD a tam mi snad povie co s tým dalej. ale ako zaroven poziadat aby mi platili matersku aj z DNP? potrebujem dve tlaciva ci to vsetko vybavim s tým jednym?
a kedy mi vlastne pride prva materska? v juni? ci mam pocitat ze az neskor?

gapa
29. apr 2010

potrebuješ 2x žiadosť. Prvú vybaví všetko zamestnávatel, ty mu ju len dáš. Druhú odnesieš do svojej SP. Na obe vyznač, z ktorého nem.poistenia si uplatnuješ a že si uplatnuješ aj z iného nem.poistenia. Doporučujem prefotiť a nechať potvrdiť prevzatie na SP.
Potom nezabudni RL dieťaťa (kopiu) poslať k obom žiadostiam (ku každej zvlášť). To aj prehlasuješ v žiadosti, že im oznámiš rodné číslo dieťaťa a to sa robí RL dieťaťa.

katy1979
29. apr 2010

gapa super dakujem. takze lekar mi musi dat tu ziadost dvakrat.
a ziadat o pozastavenie RP mam ist az potom po tom 21.maji alebo mam ist teraz?
len dufam ze aj ked nastupujem na MD 21.maja a donesiem to tam az po tomto datume tak bude vsetko ok. teda ze plati datum nastupu. lekar mi povedal ze mi da ziadost na poradni a ta je presne v ten den.

gapa
29. apr 2010

myslím, na UPSVaR by sa malo do 8dní od nástupu. Prefoť si tú žiadosť a oni ti povedia, čo od teba budú chcieť. Asi potom rozhodnutie o poberaní materského.