Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ejaeja
22. okt 2010

@martinaxxxx ako to mam pochopiť musiš na mňa pomaly a polopatisticky VZ 700 si dal DNP

xlea
22. okt 2010

@gapa ... paní, neovladajúcich zákon je tam vždy pár 🙂 vlastné - nie moc pozitívne skúsenosti... ja tiež momentálne čakám na výmer materskej, potom by som rada požiadala o vrátenie všetkých preplatkov... bo sa ich tam nazbieralo požehnane.... 🙂čitam, že stande si pomohla odhaliť chybu vo VZ, potrebovala by som skonzultovat niečo také aj ja... mám k tomu aj komplet podklady, vedela by si sa na to pozriet ako nezaujata strana? 😉

ejaeja
22. okt 2010

@xlea ale z DNP alebo zo mzdy skus poradiť či sa mu oplatilo dať si DNP aby sme neboli na tom veľmi stratovy

dadka1010
22. okt 2010

@gapa Ďakujem za odpoveď, z oboch NP mám splnených 270 dní. Ešte mám jeden dotaz: ohľadom vyplatenia zo SP mi ešte ani za august neprišli peniaze. Výmer mi prišiel cca pred týždňami, ale peniažky ešte nie. Asi by som sa mala ísť opýtať ale tam.
Teraz som PN, ale stále si platím DNP. Mám to prestať platiť, alebo radšej potom požiadať o vrátenie preplatku? Aj keď to platiť nebudem, aj tak mi vznikne nárok na vyššiu materskú? ďakujem

myska183
22. okt 2010

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu, ktoré sa v DNP vyznáte viac ako ja. Momentálne som na úrade práce, no verím, že si čoskoro znova najdem prácu. Moja otázka znie... budúci rok plánujeme bábätko, no lenže potom ešte tých deväť mesiacov, čiže keď tak rozmýšlam a darilo by sa tak by sa bábo mohlo narodiť 2010. Chcem sa Vás preto opýtať či si mám už teraz platiť DNP aspoň z minima (možno by bolo dobre aj preto, že som na tom úrade) a keby som zistila, že som tehotná, tak sa odhlásiť a prihlásiť z maxima? Ďakujem

luckam77
22. okt 2010

ahojte baby chcem sa opytat od dnes som na MD bola som v SP odovzdat papier na materske a pytala som sa ku ktoremu dnu sa mam odhlasit aby som dalej nemusela platit...a ta pani sa smiala...no mne to smiesne teda nebolo...potom mi pri inom okienku poradila ze mam pockat na rozhodnutie zo sp a potom sa odhlasovat...ja som si to platila len kôli tomu aby som aspon tych 6mes.dostavala maximum....takze pozeram a citam tu ze nemusim sa odhlasit ale len zrusim trvaly prikaz???a odhlasit sa môzem po MD to je po 3rokoch alebo ako???ked si to nechcem platit alebo mozno len minimum ked nastupim do prace...(je stym tolko behaciek a cloveka vytoci ked sa snazite nieco zistit a oni sa vam vysmeju do tvare a snazia sa vam vysvetlit a vy nerozumiete ich reci 😝 )

veqa
22. okt 2010

@luckam77 nemusíš platiť pokiaľ si na materskej, čiže kým ti vyplácajú materské (toho pol roka cca) ako náhle nastúpiš na rodičák musíš začať platiť podľa toho koľko si platila, alebo si dáš zníženie na minimum, alebo to zrušíš....

matelko1
22. okt 2010

@veqa mne uz materska skoncila a presla som na rodicak,ale pred materskou som si ziadnu odhlasku nedala,to znamena,ze plati mi dalej dobrovolne pripoistenie....to mam ist na social.poistovnu,alebo nemusim a mam platit dalej.
a ak ano tak si mam tolko platit,co som platila,alebo ako to chodi...

katarina104
22. okt 2010

@matelko1 a platila si si cez materskú?zmeniť VZ si môžeš po pol roku od poslednej zmeny, alebo od prihlásenia,ak si nemala zmenu vôbec môžeš tak urobiť kedykoľvek 🙂 na toľko koľko chceš 🙂

veqa
22. okt 2010

@matelko1 ak si si nedala odhlášku, tak plať ďalej tak ako si platila, teda musíš tak platiť....ak nechceš, choď si zmeniť na minimum, môžeš potom z toho čerpať PN alebo Očr, alebo sa odhlás z dobrovoľného pripoistenia. ale ak si to nezrušila tak platiť musíš presne od dátumu skončenia MD inak ti vznikne nedoplatok

matelko1
22. okt 2010

@veqa odhlasku nechcem davat,chcem platit dalej,to znamena,ze ak som nedavala odhlasku,tak musim platit,ano,lebo ja si fakt nepamatam,ze by som odhlasku davala.cize materska mi skoncila 23.9.presla som na rodicovsky,takze v oktobry som si uz mala zaplatit,ano.....to som nezaplatila.....uz mam nedoplatok...

matelko1
22. okt 2010

@katarina104 nie cez matersku som neplatila,oni ,mne platili 🙂 ...

martinaxxxx
22. okt 2010

@ejaeja tak este raz po konzultacii s pracovnickou soc, poistovne som zistila, že zatial stale plati, že ak si plati dnp, má nárok na jeho čerpanie pri OCR hned v prvý den - plánuje sa vraj zmena zákona ale zatial to stale platí. Pre čerpanie dnp pre PN resp. materske treba mat "odplatených" 270 dní

standa82
22. okt 2010

@martinaxxxx ...áno, zatiaľ je to s OČR tak, po novom roku to chcú zmeniť. Musí byť plnenie min.30 dní - myslím

ejaeja
22. okt 2010

@martinaxxxx ked som to dobre pochopila tak že ma narok ale aj od zamestnavatela aj z DNP toto nahodou nevieš aka je to postupnosť DNP ma ešte len 2 mesiace. DIKI

martinaxxxx
22. okt 2010

@ejaeja no ak sa jedna o ocr, cize ma narok na nemocenske hned, treba si od doktora vypytat papier dvojmo, jeden dorucit zamestnavatelovi a jeden soc. poistovni - treba na papieri do SP zaskrtnut ze sa jedna o dnp

ejaeja
22. okt 2010

@martinaxxxx no už som to pochopila myslela som si že z prace dostane a z dnp nie ale to asi pojde zo ščitaneho VZ z DNP aj priemeru hrubej mzdy a tak asi mu vyrataju za 10dni . Potvr´d mi to či to je dobre . Pripadam si uplne vedľa.Diki

veqa
22. okt 2010

@matelko1 áno tak ti to stále platí a ty máš platiť mesačne toľko čo si platila pred MD

fnukkacikk
22. okt 2010

to DNP je fakt zlozite a zislo by sa vsetko spisat na jeden papier,kde by bola odpoved asi na kazdu otazku.sama sa v tom nevyznam 😒 takze ked nastupim toho 23,11. na PN a budem teda na nej ten mesiac,tak si nemusim platit DNP?mam sa odhlasit?alebo mam ho este v decembri zaplatit?som z toho naozaj jelen... ako sa vlastne vyplaca materska zo SP?myslim to,ci mam narok hned na plnu davku,aj ked nie som cely mesiac na materskej?myslim hlavne tu decembrovu matersku,ked nastup bude toho 23.12...dakujem

standa82
22. okt 2010

@fnukkacikk .-..za november ešte musíš zaplatiť. Potom sa neodhlasuje, len prestaň platiť až do skončenia materskej.pri prechode na rodičovskú buď sa odhlásiš z DNP alebo budeš platiť ďalej ( z akého chceš VZ). Od 23.11. do 22.12. budeš mať PN, prvé tri dni vo výške 25% a od tretieho dňa do konca PN 55%. Materskú potom budeš mať od 23.12. - čiže za december 8 dní vo výške 55% z denného VZ. A vypláca sa dávka mesiac pozdu okolo 20.dňa.

fnukkacikk
22. okt 2010

@standa82 ten november viem,ze mam este zaplatit,inak by mi nevyslo tych 270dni.na PN ma moze vypisat aj gynkolog?este sa neviem rozhodnut s tou PN,lebo zase nikde sa clovek nemoze pohnut a to este v obdovi sviatkoch.ked nepojdem na PN mam sa odhlasit,alebo mam platit este ten december????

darka83
23. okt 2010

Ahojte platim si DNP, som zamestnana na RD, 270 dni budem splnat 2.1., termin porodu mam 10.1. Mozem ist na matersku aj 8 tyzdnov pred terminom aj ked som na RD, lekar mi to nevedel povedat a aj koli tomu DNP by ma to zaujimalo ci mozem... a este nieco ja mam zaplatit DNP este za cely januar? A staci ked to zaplatim zaciatkom januara, ked budem rodit napr. 3.1 alebo to mam radsej spravit este v decembri? Dakujem

standa82
23. okt 2010

@fnukkacikk ...áno, na PN ťa môže vypísať aj gynekológ. Nie, ak pôjde na PN od 23.11., tak za december už neplatiš. Neodhlasuje sa. Dni ti budú bežať, platiť začneš až po PN.

standa82
23. okt 2010

@darka83 ...áno, pokiaľ ti trvá PP aj keď si na RD, tak môžeš ísť na MD 8 tt pred. 270 dní musíš splniť do dňa pôrodu. Zaplať aj za január - to musíš zaplatiť do 8.2. Za január musíš zaplatiť.

fnukkacikk
23. okt 2010

@standa82 este jedna otazka,preco si musim platit ten december,ked budem mat splnenych 270 dni???to vadi,ked nebudem ten mesiac pred nastupom na MD platit?naco mam davat zbytocne von peniaze,ked su podmienky splnene???

standa82
23. okt 2010

@fnukkacikk ..ty v decembri zaplatíš za november. Platí sa do 8.dňa nasledujúceho mesiaca.

fnukkacikk
23. okt 2010

@standa82 pockaj,tak mne chyba uz len jeden sek,ktory mam zaplatit teraz v novembri.dobre som to vyratala,ak som poistena od 27.1.2010?

martinaxxxx
23. okt 2010

@ejaeja prepac, ze odpovedam neskoro, ale mala som toho dnes dost..., takže očr je55% z hrubej mzdy resp. vymer. základu... 1.napr. HM resp. VZ je 800 eur.....zamestnávatel mu vyplatí 55% z 800 eur
2. z dnp mu takisto vyplatia 55% z VZ
3. nakolko v konečnom dosledku vypláca celú sumu očr SP - (zamestnávatel jej posunie papiere hned od 1. dna) manžel dostane po sčítaní oboch sum maximálne strop, ktorý však neviem v akej je momentálne výške - podiel, ktorý pripadá na počet dní očr

luckam77
23. okt 2010

baby na ake rozhodnutie mam cakat???ci mi schvalia alebo neschvalia matersku z DNP???alebo na rozhodnutie ze kolko dostanem????

ingrid16
23. okt 2010

ahojte. prosim vas, momentalne som nezamestnana. platim si DNP.mozem ist so synom na OCR?