Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
27. feb 2011

@kloranebb
lebo z toho ukončeného DnP už nie si v ochrannej lehote, len v takom prípade by sa to z neho rátalo.

Ak by si sa nanovo stihla prihlásiť na dnp do 8tt a na md nastúpila po uplynutí 26tžž. od tohto nového prihlásenia, tak by sa ti to rátalo z toho, čo by si platila od nového prihlásenia.
Ak od nového prihlásenia do nástupu na Md neuplynie 26týž, tak sa ráta z pravdep. VZ, tj. minima.
Ale pri novom prihláseni na DNP sa nikdy neráta dávka z toho, čo sa platilo v predchádzajúcom ukončenom dnp.

klementina
27. feb 2011

mozem vas poprosit o radu? som dnp a som na rodicovskej dovolenke, bola som teraz chora, operovali ma a budem uz 3. mesiac na pn-ke. niekde som citala, ze nemozem vtedy poberat rodicovsky, ak mi ide pn-ka? je to naozaj tak, mam to niekam nahlasit, co sa stane ak to neohlasim? dakujem moc

bzucinka2
28. feb 2011

@klementina tak to som este nepocula, preco by si nemohla pocas PN poberat rodicovsky, tak to ma zaujima, kto ti odpise zo skusenosti, ja som PN este nebola len na OCR a vtedy mi rodicovsky riadne prisiel ☹

tekvicka17
28. feb 2011

@petronelka1 Prosím ťa, a platí to aj vtedy keď ja ochoriem a som na marodke? Platí to teda pre dieťa, ale aj pre mňa? Ako zistím, či budem mať maximálnu materskú zo zamestnania alebo nie? koľko je maximálna materská? Rok som si teraz platila 20 eur a teraz od marca som to zmenila na 14,47€. Na materskú odchádzam v polovici mája a som zamestnaná. Mala som to nechať aspoň na tých 20 eurách?

vbc22
28. feb 2011

BAby prosim vas poradte, som zufala, nerozumiem tomu dobrovolnemu pripoisteniu. Som zamestnana 2.rok, chcem sa dat pripoistit ale neviem co je pre mna najvyhodnejsie. Planujeme otehotniet jun-august ako sa podari 😉 , chcem sa dat pripoistit uz teraz a tak aby som ziskala max matersku. Planujem v cca 5.mes tehotenstva nastupit na PN (stres v praci) to znamena,ze dovtedy musim mat vyplatenych tych 270 dni z max VZ? alebo sa to sa platit aj pocas PN? Da sa priplacat, potom prerusit priplacanie a zacat zase az po otehotneni ?-to by som si nejak vypocitala, kedy treba znovu zacat s priplacNIM.alebo je tam nejake obmedyenie?mozem si to vobec prerusit?
Asi vela otazok ale nerozumiem nicomu! Prosim o pomoc

irenea
28. feb 2011

baby poradite mi? mam chaos z Dnp, od 1.9.2008 do 31.1.2010 som bola zamestnana, potom dva mesice na UP a od 1.4.2010 opat zamestnana, 2.8.2010 som si zacala platit DnP z rozdielu VZ ktory mi vyratali na socialke, robi to okolo 21 eur a HM v praci mam 620 eur, otehotnela som okolo 9.8.2010 a teraz som v 31tt, nastup na MD mam 23.3.2011, a od 26.8.2010 som na Pn kvoli rizikovemu tehotenstvu, TP mam na 3.5.2011 ale budem mat predcasny termin na cisarsky okolo 21.4., teraz neviem ci sa mi oplatilo platit Dnp, ked nesplnam podmienku platenia 270 do nastupu na MD a ani do porodu, len som citala, ze staci platit 26 tyzdnov a potom sa mi do DnP dorata doba z predchadzajucich dvoch rokov, takze by som mala narok na maximalnu vysku MD? neovplyvnuje to PNka? dakujem ak mi niekto odpovie....

penelope10
28. feb 2011

@irenea ja co pocitam od 2.8.2010 do 21.4. nemas 270 dni, jedine ze by si mala aj pred 2.8.2010 DNP, ktore by sa pripocitalo (alebo ine ujincene Nem. poistenie, napr. z ukonceneho PP) -vtedy by stacilo 26 tt noveho DNP (čo by si splnala).
Budes mat teda narok iba na materské z PP. Pn sa do VZ na urcenie naroku nerata. 😉

tinara23
28. feb 2011

@vbc22 Aby si mala maximum, tak sa potrebuješ poistiť z rozdielu maxima DNP (1116,xx eur) a tvojho priemerného hrubého príjmu). Čiže ak máš napr. hrubý príjem 500 eur, tak maximum VZ 1116 - 500 eur (tvoj hrubý plat) = 616 eur. Čiže 616 eur by bol tvoj vymeriavací základ pre DNP. Je lepšie ho potom zaokrúliť radšej nahor, aby si mala rezervu, ak by ti náhodou kolísal plat nadol. Z tohto VZ budeš platiť mesačne 4,4%. Ak budeš chcieť čerpať rizikovú Pn z DNP, musí uplynúť 270 dní poistenia, aby si mala nárok, preto je lepšie čím skôr sa pripoistiť. Keď začneš čerpať z DNP PN, tak vtedy neplatíš poistné, si chránená. Počas PN a materského DNP neprerušuj, je to zbytočné, však aj tak neplatíš.

kucminka
28. feb 2011

ahojte.chcem sa spytat,ci mi niekto nevie poradit.Som v 6tt,a ostala som PN,ktoru mi vystavil gynekolag.Platim si DNP od 9.2.2011.Mám aj teraz narok na nejake doplacanie zo socialky,ked som na PN,nevztahuje sa na to tych 270dni?Vopred vsetkym dakujem a prajem pekny slnieckovy dnicek.

penelope10
28. feb 2011

@kucminka na narok na davku z DNP/tak materske ako aj nemocenske / mas AŽ po splneni 270 dni nemoc. poistenia 😉

pami2
28. feb 2011

ahojte, prosim vas viete mi pomoct : 270 dni DNP mi uplynie 5.5.2011, termin mam 23.05.2011.
co v pripade, ze porodim predcasne, napr.03.05? nebudem mat ziaden narok na materske z DNP?

a dalsia otazka: ako mam ziadat o materske z DNP v aprili ( nastup na MD 11.04) ak mi 270 dni uplynie az 5.maja?
dakujem pekne

vbc22
28. feb 2011

@tinara23 Jej dakujem ti za odpoved a objasnenie, cize ak to spravne chapem, ked si zacnem priplacat teraz od marca 9 mesiacov tz do novembra vratane a od decembra pojdem na rizikove(porod mozno marec,april,maj 2012), budem mat maximalnu matersku? planujem otehotniet v lete a viac ako prvých 5 mesiacov tehotenstva v praci urcite nebudem, tak hladam najoptimalnejsie riesenie.
dakujem

penelope10
28. feb 2011

@pami2 na 1. otazku, no nie narok Ti nevznikne.
K 2. otazke, poziadas o materske normalne a bude sa cakat do porodu resp. do splnenia 270 dni DNP, len potom sa tusim doklada este rodny list a oni ti to doplatia 🙂
snad poradia baby, co maju osobnu skusenost 🙂

kacenna
28. feb 2011

Ahojte. Kamaratka je na materskej dovolenke. Chceli by mat dalsie babatko a som jej poradila nech sa ide DNP do socialnej poistovne. Este nie je tehotna. Prisla do socilanej a tam jej zenska povedala, ze sa jej to neoplati, vraj aj tak bude brat matersku bud z uradu prace alebo zo socialnej poistovne, vraj nemoze poberat aj jedno aj druhe. Nie je to blbost? Ved ked sa da DNP tak to je jej plus predsa nie?

tinara23
28. feb 2011

@vbc22 akonáhle ti uplynie 270 dní môžeš ísť na rizikovú Pn aj od prvého dňa zistenia tehu, ak ťa lekár vypíše a následné na MD z maxima 🙂

tinara23
28. feb 2011

@kacenna kamarátka je v pracovnom pomere, alebo je nezamestnaná ?

vbc22
28. feb 2011

@tinara23 a ak nebudem chciet ist na pn, budem si musiet az do nastupu na MD priplacat alebo to tam budem moct prerusit ked uz 270 dni bude splnených? alebo sa musí tych 26 tyzdnov pred nastupom na MD bez prestavky platit?ako je to?

veronkaj
28. feb 2011

kto mi poradí??? prosím
ak si platím popri zamestnaní aj DNP od 25.10.2010 platím si že VZ v práci 550 a DNP teiž 550 VZ

ale mimi sa nám stále nedarí a ak sa podarí tak asi budem často na PN na rizikovom.
a to sa chcem spýtať, ak sa mi teraz v práci zníži VZ na 480 Eur mám si už teraz zvýšiť DNP ten základ alebo stačí až ked budem tehu do 8tt. ???
a ked si takto platím a bola by som tehu ale na pn tak ked si zvýšim hneď ako budem mať potvrdené tehu na vyšši VZ v DNP napr. na 850,00 a pôjdem na pn tak sa DNP neplatí počas PN??? a z akého VZ by potom soc. rátala PN a materskú????
Ďakujem

kacenna
28. feb 2011

@tinara23 kamaratka je praveze este stale na materskej, ktora jej konci v maji

kacenna
28. feb 2011

Ale predsa aj ked by bola na urade prace, a popri tom by si platila DNP, tak by dostala aj matersku + sumu z toho DNP nie?

penelope10
28. feb 2011

@kacenna no z uradu prace jej narok na materske nikdy nevznikne !!!
Urad jej bude od 1. dňa vyplacat rodicovsky prispevok teraz tusim 190 e, ak jej nevznikne narok na nemocenske z DNP alebo z PP.
Podmienkou je ale to ze nema narok na ine nemocenske poistenie !!!

megan999
28. feb 2011

ahojte, prosim poradte mi niekto. citam vsetky temy, ale odpoved na moje otazky som nenasla. ak by sa nam podarilo a otehotnela by som bud.mesiac a termin porodu by bol v januari, cize na MD by som nastupila uz v decembri, rozhodujuce obdobie na vypocet vysky materskeho za december by bol rok 2010, ale od januara by mi uz vypocitali z roku 2011???ci to len raz mi vypocitaju na cele obdobie MD?? som zamestnana od 1.5.2009 ale v roku 2010 som bola skoro mesiac na PN a tympadom sa mi priemerny VZ velmi znizil... ci sa pocita aj ta ciastka co som dostala od SP do vymeriavacieho zakladu? takisto si platim dnp od 14.1.2011. dakujem velmi pekne za akukolvek odpoved.

pami2
28. feb 2011

@penelope10 no to je teda dobre blbe!!! vsak 270 dni sa rata k terminu porodu, co ja mozem za to, ze sa mi nahodou maly narodi skor? to je ake nespravodlive!

kacenna
28. feb 2011

@penelope10 takze ked by si ale platila tych 270 dni DNP, tak by okrem tej sumy 190 eur z uradu dostavala aj sumu z pripoistenia?

penelope10
28. feb 2011

@pami2 no take je znenie zakona... pre splnenie podmienok naroku je to minimalne 270 dni nemoc. poistenia v obdobi 2 rokov. Snad to bude v pohode.. Drzim palec 🙂

katka888
28. feb 2011

@pami2
co je nespravodlive? je len plus ze dnp ma podmienky, ktore maju pre mamicky nejaky zmysel... ved to tu nie je na rozdavanie zadarmo.... mamicky musia mysliet aj na rezervu, ked chcu toto vyuzit

penelope10
28. feb 2011

@kacenna nie dostala by iba matersku z dnp.Nie je mozne cerpat obe. To z UP je iba pre tie, ktorym narok na materske nevznikne.
Materske je totiz "zasluhova davka", kym rodic. prispevok nema ten charakter a vyplaca sa vsetkym.

kacenna
28. feb 2011

@penelope10 ahaa tak uz mi je to jasne. dakujem. takze informacia ktoru jej poskytli bola spravna.

katkak88
28. feb 2011

Baby..........chcem sa opýtať: DNP si platím od marca 2010..............v Oktobri som si podala odhlášku a prihlášku na ten najvyšší VZ....................teraz od 1.3.2011 nastúpim na pn............som tehotná.nezamestnaná..................tak teraz neviem, či si mám počas pn platiť tých 49,13 eura alebo nemusím ...a či sa mi to započítava..................lebo podmienku 26 týždňov spĺňam až v apríli.................

klementina
28. feb 2011

@bzucinka2 tak som si to zistovala na ministerstve a platilo to do konca minuleho roka, ze si nemohla byt pn a sucasne poberat rodicovsky. teraz sa to uz tak da, kedze sa do popri rodicovskej aj pracovat. tak je to ok. nastastie