Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katarina104
22. okt 2010

ahoj chcela som sa opýtať, na OČR môžem ísť aj s maličkým bábom? 🙂

mena24
22. okt 2010

mena24@standa82 je to v dnesnom denniku SMe pod nazvom.......Nemocenske poistenie bude mat prisnejsi rezim......ale ja to neviem zvacsit aby som si to precitala..... ☹

standa82
22. okt 2010

@katarina104 ..môžeš.
@mena24 ...skúsim pozrieť

mena24
22. okt 2010

@standa82 dakujem cakam..... 🙂

standa82
22. okt 2010

@mena24 je to tam. Je tam písané, že SP bude prísnejšie kontrólovať ľudí počas PN od 10.dňa, na čo má nárok.

mena24
22. okt 2010

@standa82dakujem a som rada ze len tolko.... 🙂 .....uz sa o tom stasne vela vsade rozprava 😒 .tak som nevedela ze co vymysleli...este raz dik

standa82
22. okt 2010

@mena24 ...zväčšíš si to tou lupou pod článkom. Len na ňu klikni a chvíľku počkaj, Potom sa pohybuješ obdĺžničkom po okrajoch.

mena24
22. okt 2010

@standa82 ....ja mam taky stary PC ze tam ani lupu nemam ale odbehnem do sestry dakujem.... 🙂

dendy1
22. okt 2010

@gapa prosím poraďte: platím si DNP od apríla, pani mi vtedy povedala, že do 8. dňa v mesiaci. Platím si to šekom, a v auguste som bola na dovolenke a šek išiel až 11.8. a tento mesiac zase presne 8.10. Dúfam, že nebudem mať problém pri uplatnení pri nástupe na RD? A musím si sledovať prípadný preplatok napr. pri vanoč.odmenách?

standa82
22. okt 2010

@dendy1 ...hlavné je že platba išla a teraz idú platby na čas. Pred nástupom na MD choď do SP a nech ti pozrú či sú všetky platby zaplatené, aby nedošlo k nedorozumeniu.

xlea
22. okt 2010

@dendy1 z 1-2 dni hore dole si hlavu nerob, podstatne je pre nich, aby mali platbu na ucte ku koncu mesiaca, bo ak to nestihnes, vtedy robia problemy....

dadka1010
22. okt 2010

ahojte, od 06/2009 si platím DNP 15,60€, popritom som zamestnaná, takže aj zamestnávateľ za mňa platí nemocenské. Od 16.8.2010 som na PN, rizikové tehotenstvo, termín máme v 03/2011. V januári 2011 mi zároveň končí zmluva u zamestnávateľa. Viete mi niekto poradiť, ako mám postupovať pri nástupe na MD, či ju budem dostávať ešte od zamestnávateľa, alebo od SP? Či sa mám po skončení pracovného pomeru zaregistrovať na ÚPSVARE alebo poprosiť doktorku aby mi posunula termín, aby som šla na MD ešte ako zamestnaná? Má to vôbec nejaký vplyv na MD? Keďže na SP je taká ochota, že sa od nich nič viac nedozviete, prosím Vás o radu!!!Ďakujem

dendy1
22. okt 2010

@standa82 @xlea dakujem za každú radu, lebo tak ako pise dadka1010, na SP ziadna ochota, platby by brali, poradit už maju problem, a nedajbože aby navrhli, co je pre teba najvyhodnejsie, popripade, ako si trosku v ramci zakona prilepsit 🙂 teda cest výnimkám na SP, ja som nemala to stastie ☹

ejaeja
22. okt 2010

dobry deň skuste mi poradiť môže manžel čerpať očr na dieťa aj ked je zamestnany, a plati si dnp ? Dakujem

xlea
22. okt 2010

@ejaeja moze 🙂

martinaxxxx
22. okt 2010

@ejaeja nerozumiem otazke- je zamestnany a este si plati dobrovolne nemocenske poistenie?
Prečo si myslis ze by nemohol ist na OCR?

gapa
22. okt 2010

@dadka1010
pri PTP 11.3.2011 môžeš nastúpiť na MD už 14.1.2011 (8týž. pred PTP). Ak ti ešte bude prac.pomer trvať, tak by to asi bolo najjednoduchšie. Ak máš z oboch NP splnených 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak bude nárok z oboch. Podla návrhu, čo som čítala, ochranná lehota neplynie, ak vznikne nové poistenie. Tebe po ukočnení PP nevznikne nové NP. Ale aj tak je lepšie nastúpiť na MD ešte z prac.pomeru. Nemusíš tolko toho preukazovať na zdr. poistovni a ani sa evidovať na UP.
Potom nezabudni do 45dní po pôrode podať prihlášku na dôch. poistenie v SP. A po ukončení PP vybaviť zdr. poistenie, oni ti povedia, čo treba priniesť.

limoni
22. okt 2010

@standa82 takze ak som pochopila spravne, pocas materskej ostavam na DNP v pohode dalej prihlasena, s tym, ze iba zrusim trvaly prikaz na uhradu poistneho a potom po skonceni MD zrusit DNP, alebo zacat platit poistne, vsak?

gapa
22. okt 2010

@dendy1
súhhlasím so standou. Ak máš len DNP a nie DPvN, tak to teraz nevadí. Preplatok nemusíš sledovať, ale treba vedieť, v ktorom obodbí ti vznikol, aby si potom vedela, v akom období ho máš. Nie je na škodu si ho aj vedieť cca vyrátať.

ejaeja
22. okt 2010

@martinaxxxx je zamestnany a ešte len teraz si začal platiť DNP ja idem na operaciu a či on môže si zobrať oČR na dieťa alebo na mňa ja som v tom nova neviem v tom veľmi chodiť , lebo tak ako pisali už ostatne nedozvieš sa nič v pobočke SP .

standa82
22. okt 2010

@limoni ....áno, presne

xlea
22. okt 2010

@gapa v kazdom pripade je lepsie, ak tam nejaky preplatok je, ako keby malo par centov chybat... bo ak par centov chyba, clovek pride o vsetky davky....

dendy1
22. okt 2010

@gapa dakujem, budem sledovať výplatné pásky 😉

xlea
22. okt 2010

@ejaeja pokial je manzel zamestnany, ma pravo byt s dietatom na OCR... preplatia mu max. 10 dni...

martinaxxxx
22. okt 2010

@ejaeja zamestnancovi vzniká nárok na PN resp.OCR dnom uzatvorenia pracovného pomeru, výška PN resp. OCR sa vypočíta na základe predpokladaného zárobku.

ejaeja
22. okt 2010

@martinaxxxx je to dobre že si začal platiť ? Lebo ma zarazil ten otaznik .

gapa
22. okt 2010

@xlea
súhlasím, tiež tam mám za dva roky dozadu viac preplatkov. A nechávam to z dôvodu, že som aj DPvN.

Ak má niekto len DNP, tak sa toleruje nedoplatok do 5eur. Takže to nevadí, aj ked neodporúčam. Mohli by byť zbytočné problémy, ak by náhodou pani, čo bude vybavovať vašu nem.dávku neovládala zákon.

martinaxxxx
22. okt 2010

@martinaxxxx na ocr moze byt max 10 dni ale, ked ides na operaciu, da sa opakovane predlzovat napr. 10 dni na manželku, 10 dni nadieta, 10 dni na manželku,...

martinaxxxx
22. okt 2010

@ejaeja zvycajne si doplacaju dnp zeny kvoli materskej, priznam sa uprimne neviem kolko dni treba mat zaplatených dnp aby si mohol zacat z neho cerpat. skus pohladat na www.porada.sk