Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mia1111
5. jan 2011

@anib - ďakujem za radu, aj ja som to tak myslela, len už teraz nemám prehľad, či sa niečo zmenilo, alebo nie 😉 . Tak fajn. Peniažky sa zídu, radšej teraz odložím a potom ich využijem, keď budem platiť z maxima 😉

tinara23
5. jan 2011

@lulka78 čiže až niekedy okolo 6,7.2011 budeš môct nastúpiť na MD, aby ti DNP vyšlo z maxima

zuzikl
5. jan 2011

Ahojte, potrebovala by som radu.
Porodila som 28.3.2009 , toho času som na RD. Predtým som bola zamestnaná na dobu neurčitú vo verejnej správe (takže som stále zamestnaná), moja hrubá mzda bola cca 500 eur. Zatiaľ si nič naviac neplatím, momentálne za mňa platí štát povinné odvody (aspoň si myslím, ale neviem presne aké). Keď plánujeme druhé dieťa, kedy je pre mňa najvýhodnejšie otehotnieť a začať si platiť DNP aby som mala max materskú? Vopred ďakujem za odpoveď.

mariro
5. jan 2011

@gapa alebo aj ine baby ak mate s tym skusenosti....chcem sa opytat ci k danovemu priznaniu sa udava ,ze som poberatelkou DNP,treba to zamestnavatelovi ohlasit kedze mi bude robit danove?

katarinkad
5. jan 2011

Prosim vas babule, poradte, ja to citam dookola a som z toho stale jelen 😖 😖 😀
Rozumiem tomu dobre, ze:
- musim si platit DNP min. 270 dni pred nastupom na MD ???
- podla toho z akeho VZ ho budem platit, taku vysoku matersku budem mat???
- berie sa do uvahy platenie DNP za posledne dva roky pred nastupom na MD??? (chapenzi, ze napr. minuly rok som si platila 10 mesiacov DNP, a koncom tohto roka pojdem na MD, tak si mozem poziadat? , tak isto mozem ziadat o PN alebo OČR este po dobu dvoch rokov od kedy som si ho zacala platit?

A este nechapem, ked si napr. v jednom roku platim DNP (od januara- do novembra) a v decembri nastupim na MD, tak sa mi bude ratat z toho VZ z akeho som platila, ci z nejakeho predpokladaneho VZ???

Dakujem, budem vdacna ak mi poradite 🙂

yanqa
5. jan 2011

neviete mi poradit, ked si chcem zacat platit DNP, do ktorej pobocky v bratislave mam ist? a co si mam presne pytat, nech zo mna zase nespravia idiota...
dakujem

katarina104
5. jan 2011

ahojte neviete či sa niečo pomenilo v odvodoch na DNP? platí z maxim.VZ ta či nešla suma hore ďakujem ste zlaté 🙂

dadikka
5. jan 2011

Ahojte babuľky 🙂)
Dnes som sa bola odhlásiť z DNP-doteraz som platila z minima a milá tetuška v sociálnej poisťovni prijala hneď aj moju novú prihlášku na platenie DNP z maxima....jupí nemusím sa tam motať zase v piatok, ušetrila mi cestu 25 km 🙂).
Jedno mi ale ešte i tak nie je isté a preto sa vás chcem žienky spýtať ako to je s PN. Tiež si musím teraz platiť z maxima aspoň tých 270 dní, aby ma lekár mohol na PN-ku vypísať? Od mája budem mať zrejme predlženú rodičovskú dovolenku a ak by som otehotnela a budem na PN budem dostávať len PN-ku ale rodičák už nie. Je tak? Ďakujem za odpoved. 🙂

anamor
5. jan 2011

@katarinkad kati planujete druhe 😉
na co viem odpovedat odpoviem:
1. ano plati ta podmienka
2. ano kolko platis tolko to bude, mozes zacat platit z minima, po polroku zvysit
3.toto presne neviem, ani to dalsie po predpokladanom VZ, ale skor myslim ze nie

si si uz platila a potom prerusila platenie, ze min. rok si si platila a znova teraz sa chces prihlasit?

@yanqa povedz ze sa chces prihlasit za platitela dobrovolneho nemocenskeho, musis vedie z akej sumy, ci minimalnej, maximalnej alebo akej chce, idiota z teba nespravia, mozes si aj zavolat, je podla mna jedno kam, ale asi tam kde mas trvaly pobyt najlepsie.
@katarina104 ano suma sla hore, aj maximalny aj minimalny VZ, ale cisla ti nepoviem

lalia21
5. jan 2011

@anamor ked som si začala platiť v marci minuleho roka zo sumy 47,70eura-a suma šla hore-musim niečo doplatiť???alebo budem mať proste matersku zo sumy 47,70eura??lebo btedy to bolo maximum....

anamor
5. jan 2011

@lalia21 nie doplacat nemusis, plati sa z toho VZ ktore je aktualne.Teraz si nemusis ani zvysyt, ale ak chces naisto maximum ako sa da, tak si teraz zvys za januar- platba vo feb, a vo febr zaplatis alikvotnu cast, teda ak spravne ratam (od januara to plati ze sa zvysoval min VZ a max VZ/ Kedy nastupujues na MD v polovici februara?

lalia21
5. jan 2011

@anamor ano v polovic februara 😉 mne uplynulo 270 dni v polovici decembra

anamor
5. jan 2011

@lalia21 kedze ide uz len o jeden a pol mesiaca, tak by som to mozno nechala aj tak, ale ak ti tu niekto poradi aka je teraz ta max suma, mozes si ju zaplatit za januar a potom tu alikvotnu cast za febr, ale nic sa nestane ked tak nespravis, teda podla mna, tie co sa vyznate lepsie, opravte ma prosim 😉

lalia21
5. jan 2011

@anamor dakujem ti krásne aj za toto-snad mi niekto bude vedieť poradiť či sa mi to oplatí zvyšovať a ako na to....no vtedy sa dalo maximalne zo 47,70 eura a matersku mi vraveli žeby som mala mať cez 600eur...no ked sa to teraz zvyšovalo...tak zrejme aj ta materska by bola ešte o niečo lepšia-ale zrejme nie až o velmi vela...skusim sa ešte niekde informovať 😉 ale platí to čo vraveli že materska bude dlhšia o 6 tyždnov a tym padom budem aj o 6 tyždnov dlhšie poberať matesku,však?dakujem a prajem pekny večer 😉

anamor
5. jan 2011

@lalia21 ano o 6 tyzdnov dlhsia, cize o mesiac a pol peniazkov naviac

aj ja mam otazku, staci ked zacnem platit viac vo feb za januar bez toho aby som sla do poistovne, vsak? platim si totiz z min. sumy, nakolko budem cast materskeho /ak teda nezmenia zakon/ dostavat este aj z prace, dakujem 😉

inak bratislavska pobocka, neviem ci len okolie menila cislo uctu, vraj od jula, som to nevedela 😲 , az teraz mi nepresla platba inak, od jula do decembra sa to hadam dostalo kam sa malo 😅 , stalo sa to aj niektorej inej ako mne? 😉

lalia21
5. jan 2011

@anamor no to ti neviem poradiť presne či stačí že si len zvyšiš platbu-skôr si myslím že to treba v socialnej poisťovni ohlasiť že si chceš platiť z väčšej sumy....na to su tu dobre gapa a podobne-ja sa tak dopodrobna v tomto nevyznam a nechcem ti zle poradiť 😅 😔

majamat
5. jan 2011

@lalia21 suma a teda aj VZ sa zvysoval uz davnejsie. max. VZ je 1116€ a plati sa okolo 49€. ty si to nemen, lebo to nema vyznam. tebe to budu pocitat MD z roku 2010. ty budes mat MD 60% z tvojho VZ. tvoj VZ je 1084€ takze MD bude 650€. v starom roku to bolo 55% a zvysilo sa to ne 60%, preto vychadza vyssia suma.

anamor
5. jan 2011

@lalia21 dakujem, ak si @gapa moju otazku opytam sa znova

a este pocas md sa neplati vsak? a za posledny mesiac v ktorom sa nastupuje na md sa plati alikvotna cast iba? - to sa inak spytam aj ked pojdem s papierom o nastupe na md priamov v soc. poist. A potom kedy je mozne DNP zrusit po nastupeni z md na rd?

sia12
5. jan 2011

Ahojte všetky,
budem rada za akékoľvek rady. Plánujeme bábo asi cca 04/2012. Momentálne som na RD do 06/2011 a som nezamestnaná, z toho dôvodu sa chcem prihlásiť na DNP, len mám dilemu odkeky by bolo najvhodnejšie a taktiež suma z maxima, alebo ju meniť v priebehu roka 2011,2012? RO pre vypočet materskej bude rok 2011???

momoyka
5. jan 2011

ahojte, chcem sa polopatisticky opytat...
som na materskej, poberam materske z dnp, od septembra 2010, teda plati aj pre mna to zvysenie a predlzenie... ?
asi ano, ale chcem sa opytat, ci neviete - je potrebne ziadat o prehodnotenie a zvysenie? alebo budu automaticky prehodnocovat?
dakujem

xnatali
5. jan 2011

@gapa velmi pekne Ti dakujem za odpoved a cas, co si si nasla... tak, aj som si myslela, ze ta pani v SP mi hovori nieco divne ohladne toho, ze by to malo byt do dna nastupu na MD (este mi povedala, ze: tu si to precitate-na papieri, co mala vycapeny na pultiku - a vtipna, lebo tam nic take nebolo napisane, tak som nechapala, ze co to "trepe" s prepacenim a ci som ja normalna...a odisla som zacudovane z SP)

tak nevadi, nevyde mi to, lebo nemam ziadne predosle ukoncene platenie NP, nemam ziaden skonceny prac.pomer, z ktoreho by sa mi to mohlo pocitat...

tak sa uz iba rozhodnem, ci si to budem platit, ak ano ci si znizim sumu alebo to uplne zrusim...

DAKUJEM.

mima595
5. jan 2011

@zuzikl - ak ti trva PP, tak aby si dostala max. matersku je najlepsie sa prihlasit na DNP min. 1 mesiac, alebo radsej 2 pred planovanym otehotnenim... a VZ si daj rozdiel medzi maximom a tvojou HM.

mima595
5. jan 2011

@katarinkad - doplnim
1. plati podmienka, že 270 dni musis mat do dna porodu, nie nastupu na matersku, ale radsej si to vyratj tak, aby si to stihla do dna nastupu na matersku, je to ciste, priehladne, peniazky ti vyplatia priebezne

3. ak mas splnenu podmienku 270 dni z aposledne 2 roky, potom si prerusila a teraz sa nanovo prihlasis, tak možes cerpat aj PN, aj OCR ale len z predpokladaneho VZ...
ak budes nanovo poistena min. 26 tyzdnov, až potom ti budu vyplacat PN, OCR z VZ, ktory si platis

mima595
5. jan 2011

@lalia21
@anamor - ak chcete platit viac, musite si ist zmenit do SP VZ... a to sa da až po 6 mesiacoch od prihlasenia....
ak svojvolne len zaplatis viac, tak SP to eviduje ako preplatok... nie ako zvyseny VZ

a VZ sa menia stale od 1.7. - teda maxima.... minima neviem 😉

katarinkad
6. jan 2011

@anamor
romi, no je to u nas komplikovane 😢 ale keby nahodou tak ma zaujima to DNP 😵

ja aj tak nechapenzi, ze preco pol roka z minima? a potom zvysit na maximum a to akoze sa nebude brat priemer do uvahy ked poziadam ci ako?
Chcela by som si zacat platit tento rok DNP.......poradte mi v akej vyske? ako dlho? aby som dosiahla maxim. matersku, kebyze teoreticky buduci rok by som isla na matersku??? A nechapem preco sa niektore odhlasujete a nanovo prihlasujete? to je k comu dobre??? A musim platit DNP stale, resp. v dobe ked chcem ziadat o MD, OČR, PN???

daniela1974
6. jan 2011

Poistné na dobrovoľne nemocenské poistenie je splatné najneskôr do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné.
Maximálny vymeriavací základ od 1.1.2011 je naďalej vo výške 1116,75 € a platí až do 31.12.2011. Avšak novela zákona, ktorou sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z o sociálnom poistení účinná od 1.1.2011 obsahuje zmeny týkajúce sa zaokrúhľovania poistného na sociálne poistenie. Za obdobie od 1. januára 2011 sa poistné na nemocenské poistenie zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol, kým za obdobie do 31. decembra 2010 sa poistné na nemocenské poistenie zaokrúhľuje na desať eurocentov nadol.
Z uvedeného vyplýva, že poistné z maximálneho vymeriavacieho základu, ktoré ste do 31.12.2010 platili vo výške 49,10€ sa od 1.1.2011 zvyšuje na 49,13 €.
Netreba vykonať zmenu vymeriavacieho základu, ktorú ste si určili pri vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia, ale zmeniť platbu poistného z 49,10 € na 49,13 €.

anamor
6. jan 2011

podla tejto vety
Netreba vykonať zmenu vymeriavacieho základu, ktorú ste si určili pri vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia, ale zmeniť platbu poistného z 49,10 € na 49,13 €.
citujem @daniela1974
znamena to, podla mna aj v otazke minima, ze musim zacat platit z minima, ktore je vyssie, tj viac aj bez zmeny, lebo inak si neplatim ani minimum ? chapem to spravne?
dakujem
@mima595 co myslis?

katarina104
6. jan 2011

ďakujem vám všetkým za radi, ste zlaté 🙂

anamor
6. jan 2011

@katarinkad odpoved necham na tych co to mu rozumeju viac 😉 ak tehu nejako planujes, rovno sa prihlas z maxima, lebo zvysit sa moze az po polroku, samozrjeme ak ti to peniazky dovolia, ak chces len "poistku" teoreticky staci s minima a po polroku si mozes vysku VZ zvysit
ja tiez nerozumiem mnohemu, resp. sa docitam viac informacii

Vie mi niekto povedat, ci sa skutocne menil minimalny VZ od januara 2011, dufam, ze nie skor 😅 , dakujem
apropo ani neviem odkial som mala vediet ze sa zmenil ucet socialnej poistovne kam treba platit /tyka sa to asi iba pobocky ba/

lulka78
6. jan 2011

tinara23 dakujem za dost podstatnu informaciu,malo by to vydat- na matersku vypise gyn. 6 tyzdnov pred terminom porodu,vsak? ked som teraz 7tt plus tych 26, uz som bola vcera zrusit platenie z min. VZ a prihlasila som sa k 6.1. na platenie z max.VZ, cize to je 33tyzden,a ak je to tych 6 tyzdnov pred terminom porodu,malo by to akurat vyjst, pocitam dobre??? nebude tam este nejaky hacik??? aby som ZBYTOCNE neplatila 50 euro mesacne :((((
este otazka,to ze som vcera ukoncila platenie z min.VZ,cize som zrusila a prihlasila som sa znova-na platenie z max.VZ-ta doba co som platila z min.VZ,su to cca 4 mesiace-sa mi dufam,pocita do tych 270 dni.....
DAKUJEM velmi pekne,ja uz ani neverim,ze mi to vyda kvoli tomu,ze stale mam pocit,ze stale sa vyskytne nieco,co nebudem splnat alebo co :(