Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

patricia
7. júl 2010

Ahojte. Bola som si vybaviť toto pripoistenie na Sociálnej poisťovni, ale keď to tu všetko čítam, zdá sa mi to nejaké strašne zložité. A tam mi to pripadalo jednoduché.
Tá pani mi povedala, že si jednoducho musím platiť toto pripoistenie min. 270 dní, z najvyššieho vymeriavacieho základu, a potom mám nárok na najvyššiu materskú. Z môjho hrubého platu ( 625 Eur ) mi vyšlo mesačne doplácať 21,60 Eur. Budem si to platiť už teraz od júla.
Takže keby som teraz otehotnela, materskú budem dostávať tú najvyššiu. Chápem to dobre, alebo je v tom nejaký háčik?? Prosím o radu, aby som sa "neošuškala" 😵

Ďakujem 🙂

mariro
8. júl 2010

@patricia - chapes to velmi dobre, dobre si postupovala a uz treba len platit a teda otehotniet.Dostanes max.matersku po 270 dnoch poistenia. 😉

mariro
8. júl 2010

@patricia - inak bezne to robia tak ze kym nie su baby tehotne zacnu platit z minima poistenie a ked zistia ze su tehotne tak zrusia poistenie a nanovo zalozia nove s max.VZ.Kvoli usetreniu penazi.Je to na kazdej z nas ako sa rozhodne. 😉
Samozrejme dni sa vsetky spocitavaju dokopy i to predchadzajuce i to nove poistenie DNP.

mariro
8. júl 2010

@bejkn01 - ak by si isla na na PN v roku 2010 po tom com si zalozis nove poistenie s max VZ,tak dostanes PN zo zamestnania plus PN z DNP a to vo vyske min.VZ....to je zhruba PN vo vyske 175 € za mesiac z DNP,plus ostatne dostanes z prace.Neviem aky mas hruby priemer v praci,tak si vyrataj z toho priemerneho hrubeho platu by si mala dostat prve 3 dni 25% a ostatne dni 55%.Ale jednoznacne PN dostanes i z DNP i z prace.

Napr.mas plat hrubeho 500€.....PN....tvoj VZ na 1 den je zhruba ...500:30=16,6€....VZ......100%....NA DEN

PN prve 3 dni....25%.............16,6:100=0,166x25=4,15x3=12,45€
ostatnych napr. 27 dni......55%............0,166x55=9,13x27=246,51€
SPOLU PN ZA MESIAC Z PRACE....... 258,96€
PN ZA MESIAC Z DNP Z MINIMA........... 175,00€
SPOLU................ 433,96€

To len tak orientacne vypocet aby si vedela . 😉

mariro
8. júl 2010

@bejkn01 -z DNP som napisala 175€ ale vychadza to na 165€ zhruba....opravujem 😉

zuzla2
8. júl 2010

ahojte..
moze mi niekto poradit??? to odhlasenie z minima a nasledne prihlasenie z maxima...da sa urobit len do 8tt...alebo to moze byt este aj v tom 8tt????
dakujem

bejkn01
8. júl 2010

Ďakujem baby veľmi pekne za rady, fakt díky.
A ešte mám jednu variantu, ak by som otehotnela, stále by som si platila z minima, hodila by som sa hneď na PN. Zmluvu mám na dobu určitú do konca roka 2010. Čiže na konci roku sa mi pracovný pomer zrušil a ja by som niekoho našla, čo by ma v januári zamestnal s čo najvyššou mzdou a ďalej by som pokračovala v PN až do nástupu na materskú, ako by to bolo vtedy? Čo sa mi oplatí viac?

avila
8. júl 2010

Baby, mate skusenosti so zle vypocitanou materskou? Nesedi mi to, zajtra utekam do pobocky 😠

kisska
8. júl 2010

@zuzla2 treba to urobit tak, aby v case nastupu na matersku, trvalo tvoje DNP minimalne 26 tyzdnov.

miah
9. júl 2010

ako je to v pripade, ze sa DNP plati z maxima a PP stale trva? je mozne preplatok nejako ziadat?

pegas174
9. júl 2010

ahojte, prosim o radu k DNP
od 1.8.2010 budem nezamestnana a zrejme pojdem na UP. teraz som zistila ze som tehotna, teraz v 5 tyzdni.
je pre mna vyhodne vybavit si DNP, stihnem to este aby sa mi platila max. materska? vobec sa v tom nevyznam, a len teraz to zacinam vsetko sledovat.
dakujem

mariro
9. júl 2010

@miah - socialnu poistovnu poziadas o preplatok, a je jedno ci si zamestnana alebo nie,preplatok s tym nema nic spolocne.Je to raz tvoj preplatok a patri ti. 😉

miah
9. júl 2010

este by ma zaujimalo ci zamestnavatel moze prepustit zamestnankynu pocas RD predtym nez nehlasi druhe tehotenstvo a ci je vobec druhe tehotenstvo povinna hlasit?

mariro
9. júl 2010

@miah - no ked nahlasis ze si tehotna tak ti nesmie dat vypoved a budes stale v PP, co je vyhodne,lebo bude stat za teba odvadzat poistenie NP a dochodkove a cele obdobie MD a RD sa ti bude pocitat ako keby si pracovala.
A nemal by ta ani pocas RD prepustit.Ale vyhodnejsie by bolo ohlasit ze si tehotna. 🙂

standa82
9. júl 2010

@pegas174 ...samozrejme, že to stihneš. K dňom z DNP ti pripočítajú dni nemoc.poistenia zo zamestnania. Takže spolu budeš mať 270 dní 🙂 a keďže si v 5.tt, tak stihneš aj podmienku 26 týždňov do dňa nástupu na MD. No nezabudni sa prihlásiť z max.VZ.

pegas174
9. júl 2010

@standa82 dakujem, v pondelok tam uz aj utekam.
takze mame tetuse na socialke povedat, ze chcem platit z max VZ?
lebo ked som s nimi dnes hovorila a povedala som im ze som v 5 TT a ze od 1.8.2010 budem zrejme nezamestnana, tak mi povedala ze to si budem moct len s min. VZ, takze ako to v skutocnosti je?

mariro
9. júl 2010

@pegas174 - ty si sama mozes urcit vysku poistneho DNP,kludne aj z maxima ak tak chces 😉

pegas174
9. júl 2010

@mariro dakujem, tie tety na urade su asi menej informovane ako my co to potrebujeme
nasla som taky super link od Jozefa Mihala zakon c.461/2003 Z.z. takze uz mi je to trochu jasne

standa82
9. júl 2010

@pegas174 ...ak chceš max.materskú, prihlás sa z max.VZ , ktorý je cca.1116 eur (mesačne sa platí z toho 4,4%).

mariro
9. júl 2010

@standa82 - a mozu @pegas174 prepustit ked ohlasi ze je tehotna? Nespada do ochranej doby?A teda by jej mali vyplacat nejaku matersku z jej hrubeho priemeru.
To ma zaujima. 🙂

pegas174
9. júl 2010

@mariro ale ja som podpisala dohodu o skonceni pracovneho pomeru este vtedy ked som nevedela ze som tehotna. a momentalne su v praci take vztahy ze nemam chut ist za sefkou a skusit sa dohodnut.
takze v ochrannej dobe nie som, kedze je to dohoda

mariro
9. júl 2010

@pegas174 - aha...takze jedine riesenie je to prihlasenie na DNP z maxima.Drzim palce 😉

mariro
9. júl 2010

@mariro - ale aj tak si to zisti,lebo viem ze ked ukoncis PP a tak si v ochrannej dobe.Takisto mozes ist na PN do 42 dni , o tie dni PNky sa ti predlzi doba poberania davok z UP. 🙂

mariro
9. júl 2010

@pegas174 -sama sebe som napisala 😉

standa82
9. júl 2010

@mariro ...pokiaľ podpísala dohodu, tak môžu. Áno je v ochrannej lehote. Samozrejme, že bude mať nárok na materskú aj keď nebude DNP, pretože spĺňa obdobie 270 dní (aspoň dúfam) v posledných dvoch rokoch. Ale ak si ju chce prilepšiť..... 🙂

pegas174
9. júl 2010

@mariro ano to ze mozem ist na 42 dni na PN to viem ale som sa pytala nasej mzdovej ci sa mi oplati ist na PN alebo radsej na UP, a povedala mi ze viacej dostanem na UP.
takze priklad ak by som sla na to ochranne obdobie na PN, dostavala by som nemocensku davku a po skonceni tohto obdobia by som sla na UP a poberala by som este pol roka podporu, to by mi v podstate aj tak vyslo ze rovno odtial na matersku.

mariro
9. júl 2010

@pegas174 - no ved to je uz na tebe co ti najlepsie vyhovuje 🙂 ,ale s tou PN-kou by si to natiahla do konca ako vravis.
Vela stastia teda. 🙂

mariro
9. júl 2010

@standa82 - no to je jasne ze ak chce prilepsit tak musi si doplatit DNP 🙂

pegas174
9. júl 2010

dakujem za Vase rady, mariro mozno si to z tou PN este premyslim, tak snad mi to vsetko dobre dopadne, lebo peniazky sa vzdy zidu 😉

nika147
9. júl 2010

ahojte, môžte mi poradiť, kedy platí zamestnávateľ materskú, ako to funguje?????