Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bapi1
21. feb 2011

@svetlankat PN z DNP môžeš čerpať po 26 týždňoch nepretržitého platenia - aspoň tak tomu rozumiem ja. V minulosti bolo to, že stačilo byť 1 deň DNP (v rámci 270 dní). Teraz po novom, je to inak.

svetlankat
21. feb 2011

@bapi1 ja fakt neviem preto sa pytam, lebo na stranke socialnej poistovne sa pise, ze poistenie musi trvat a nie je tam napisane, ze ako dlho.

tinara23
21. feb 2011

@svetlankat nie PN, OČR z DNP môžeš podľa nového zákona od 1.1.2011 čerpať po uplynutí 270 dní poistenia. 26tt by stačilo, keby si mala ukončené nejaké iné nemocenské poistenia za posledné dva roky do čerpania.

penelope10
21. feb 2011

ahojte, chcem sa spytat na vznik naroku na davku DNP je potrebnych 26 tyz., ako sa to pocita ? Resp. kedy zacina tyzden? poistena som od 1.10.2010, kedy by mi teda vznikol narok ?
Dakujeeem za odpovede 🙂

miah
21. feb 2011

@tinara23 chcem sa spytat.. koncom aprila budem mat splnenych 26tyzdnov od posledneho prihlasnia, 4.5 by som mala nastupit na MD.. lekar mi vypise papiere cca 2tyzdne pred nastupom na MD mozem ich hned odovzdat na socialke?
nevadi, ze ich odovzdam este vtedy ked nebudem mat splnenych 26tyzdov? 😅

svetlankat
21. feb 2011

@tinara23 ja som si platila dnp, ukoncila som ho minuleho roku v auguste, tu podmienku platenia 270 dni za posledne dva roky mam splnenu. Ale terza som len na rp, keby som si dala od dnes DNP, opat, a zajtra by som sla na PN, mozem cerpat PN z DNP aj ked len z minima? Mne o vysku nejde. Tu podmienku 270 dni mam splnenu. Lebo DNP som platila od 14.7.2009 do 31.7.2010

svetlankat
21. feb 2011

@gapa prepac ze ta stale otravujem, len si to chcem ujasnit. Ta podmienka tych 270 dni. Ak nastupujem na PN musim byt poistena 270 dni stale, myslim tym ze to poistenie mi musi trvat, ale ako som pisala kedze som bola minuleho roku 270 dni poistena a teraz si dam opat prihlasku, budem mat narok na vyplacanie PN?

katka888
21. feb 2011

@bapi1
ako ja viem, tak PN mozes cerpat hned, ale kym nespnis podmienku 26 tyzdnov tak ti vyplacaju z minima.. po 26tyzd z tvojho VZ 😉 no nedam ruku do ohna

ivcak333
21. feb 2011

@katka888 ahoj, nevies mi poradit?
Ahojte, chcem sa este opytat, koncom maja mi ubehne 270 dni platenia DNP po 14 eur. Som na PNke, cize v juni si mozem dat vyplacat PN? A budem nadalej platit 14 eur, keby som chcela vyplacat PN a aj celu matersku ci nemusim platit? Tam vlastne nezalezi na tom ze kolko ti budu vyplacat? Na PNke by mi vyplacali 3 mesiace a materska je teraz 7 mes.? 7 mes. by mi platili po 197 eur? Aj keby som vybrala 3 mes. na PN?
Vdaka.

gapa
21. feb 2011

@svetlankat
NP musí trvať aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN. Dni predchádzajúceho ukončeného NP v tomto období sa ti tiež do toho rátajú.

timea5
21. feb 2011

ahojte.moze mi niekto poradit?ma zmysel zacat si platit DNP ak som uz mozno tehotna?ale len od soboty.dakujem za kazdu odpoved

deninka14
21. feb 2011

@miah podla mojej skúsenosti, akonáhle nastúpiš na MD a máš o tom papiere pre sociálku, nemusíš platiť DNP... dokonca za ten mesiac zaplať iba alikvotne... sumu si môžeš overiť aj na call centre soc.poist. (sú tam milé operátorky) - Call centrum (úradné hodiny v pracovných dňoch od 8.00 do 16.00) Informácie o nemocenskom poistení
(materské, nemocenské,ošetrovné) 00421 2/59 248 969 , ale neruš to pokým nesplníš podmienku poistenie 270 dní... počas MD nemusíš platiť... Prípadne ak si už zaplatila a vznikne ti tam preplatok na sociálke vypíšeš taký papier a oni ti ten preplatok do 30 dní vrátia .... toto všetko je totižto aj môj prípad 🙂

deninka14
21. feb 2011

@timea5 ahoj... ja som si začala platiť ked som už bola 2 týždne tehu... 😅 samozrejme som o tom nevedela, a teraz len čakám, či to vyjde alebo nie... je to ako všetky poistky... platíš a buď sa ti to oplatí, alebo ups.... bábetko ešte nevie o živote nič, môže sa narodiť skôr, alebo môžeš dokonca prenášať... 🙂 podmienkou DNP je byť poistená 270 dní... počas nástupu na MD platiť nemusíš... ostatné je už len na tebe! Prajem ti však KRÁSNE TEHOTENSTVO...

sniezka
21. feb 2011

ahojte dievcata, pisem do tejto temy prvy krat, lebo sa ma to zacalo nejako tykat. Necitala som ju celu, to sa ani neda, ale hlavne urcite od 1.januara 2011 boli v oblasti DNP nejake zmeny. Tak sa chcem poradit, popytat tych skusenejsich a zbehlejsich.

Moja situacia je taka ze po skonceni materskej a rodicovskej dovolenky s prvym dietatom som ostala nezamestnana (pracovny pomer mi skoncil pocas materskej).
Po par mesiacoch, som sa zamestnala na polovicny uvazok - tento pracovny pomer trval od 23. nov. 2010 do 18. feb. 2011 (teda necele tri mesiace). Dnes som teda prvy den znova nezamestnana.
Planujeme druhe dietatko, ale tak aby som otehotnela niekedy koncom roku 2011 a porodila niekedy v septembri 2012. Dovtedy nepredpokladam, ze by som za este zamestnala, takze som zvazovala platenie DPN, aby som po narodeni druheho mohla poberat matersku.

V suvislosti s tymto by ma zaujimali nasledovne veci (citala som si podrobne info o DPN a Materskej na strankach socialnej poistovne a nie vsetkemu som porozumela):

1. Stacilo by v mojom pripade, aby som sa na DPN prihlasila az po zisteni otehotnenia? Viem, ze musi byt splnene to, ze v priebehu poslednych 2 rokoch musi byt osoba nemocensky posistena min. 270 dni, takze ked by som sa par tyzdnov po otehotneni prihlasila na DPN, ostavalo by do porodu uz menej ako 270 dni, to je jasne, ale priratali by sa tam aj tie 3 mesiace, pocas ktorych som odvadzala nemocenske poistenie z titulu zamestania??? Nevadila by tam nejako ta medzera v nem. poisteni, ktora by vznikla teraz od februara az do zistenia tehotnosti?

2. Keby som to spravila tak, ako pisem v bode 1., tak aky by bol moj vymeriavaci zaklad? A ake obdobie by sa zohladnosvalo? Na strankach Soc. poistovne je uvedene, ze by to mal byt predchadzajuci kalendarny rok, takze by sa mi materska vypocitavala len z toho vymeriavacieho zakladu, z ktoreho som odviedla DPN od zaciatku DPN do 31. dec. 2011??? To za akej sumy by som odvadzala potom od januara 2012 az do nastupu na matersku by uz nehralo ziadnu rolu? Ak ano, znamena to, ze by som potom v tom roku 2010 mohla zmenit svoj vymeriavaci zaklad z maxima povedzme na minimum a materska by sa mi aj tak vypocitala z maxima?

3. este mi nie je jasne, ako je to s PN pocas DPN. Ked by som sa prihlasila na DPN z maxima a napr. o mesiac po tom, v case prebiehajuceho tehotenstva by som isla na rizikove, na ktorom by som bola az do porodu, tak pocas tej PN-ky by som si DPN platit nemusela, ze? Ale nemalo by to vplyv potom na vysku materskej, resp. na to, ci by mi ju vobec priznali, kedze by som vlastne cele tehotenstvo bola na PN?

4. A este na tych strankach bola poznamka o ochrannej lehote, ktora plynie po ukonceni DPN. Je tam uvedene presne, ze: "od 1. 1. 2011 ochranná lehota je v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, osem mesiacov". Zároven tam je ale uvedene: "ochranná lehota nevzniká pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia " Tomuto vobec nerozumiem. ?????

Ak si niektora dobra dusa najde cas a objasni mi tieto nezrovnalosti, prip. da konkretne odpovede na moje otazky ohladom DPN a materskej, budem nesmierne vdacna. prajem vsetkym pekny den.

Janka

danielta999
21. feb 2011

Ahojte, kvoli zmene VZ od 1.1.2011 som mala zaplatit za januar 15,26 Eur, ale zaplatila som podla minulého roku 15,20 Eur.
Pani na Sociálke mi povedala, že jednoducho v dalšom mesiaci zaplatím ešte o tých 6 centov navyše, aby som nemala nedoplatok.

Ale nebude to náhodou tak, že som nezaplatila za január v plnej sume, preto sa tento mesiac nebude rátat.
Tým nesplním 270 dní trvania DNP a nedostanem nič ☹

PS: Termín pôrodu mám tak akurát, že platenie DNP bude trvat 270 dní.
DAKUJEM za odpovede

miah
21. feb 2011

@deninka14 len mne ide o to, ze slpnim podmienku tych 26tyzdnov 28.4 a na MD nastupujem 4.5, ci mozem ten papier ze nastupujem na MD 4.5 odovzdat az v polke aprila?

bapi1
21. feb 2011

@katka888 ďakujem. Aj to je aspoň niečo. Myslela som, že nebudem mať nárok na žiadnu PN.

deninka14
21. feb 2011

@miah prepáč, predbehli ma myšlienky... ale myslím, že určite áno. ved ked je to potvrdené lekárom...

gapa
21. feb 2011

@sniezka

všetky odpovede platia v prípade, ak bude platiť zákon v dnešnom znení (čo ale asi nebude). Ale nové znenie nepoznámee.
1. áno tie 3mesiace sa prirátajú, ak budú spadať do obd. 2roky pred pôrodom a to bude v prípade, ak od ukončenia prac.pomeru do prihlásenia na dnp nebude viaca ako cca 14mesicov (možno aj pri 15mes. to ešte vychádza??)
2. obvykle predch.kal. rok. A aj to len v prjípade, že od posledného prihlásenia na dnp do nástupu na MD (najneskôr 6týž. pred predpokl. termínom pôrodu) uplynie viac ako 26týž.
3. záleží či by ti vznikol nárok na nemocensské z dnp alebo nie (nestačí samotná pn). Na nárk na nemocneské z dnp musí byť splnená podmienka spon 270dní NP dva roky pred vznikom pn. Ak na nem. nebudeš mať nárok, tak treba dnp platiť aj počas pn.
4. myslím, že to, že počas prerušenia NP neplynie ochranná lehota platilo pri prerušení do 31.12.2010 (resp. 30.12.2010), od 1.1.2010 už táto veta v zákone myslím zmizla. Ale prerušenie NP je možné len u zamestnanca alebo povinne NP szčo, nie u dobr.poist. osoby.

deninka14
21. feb 2011

@danielta999 ... mne na linke soc.poist povedala operátorka, že podmienkou je SPLNIŤ 270 dní poistenia, nie platiť... pretože môj príklad: ja budem mať splnených 270 dní v den pôrodu (ak to vyjde, tiež to mám na hrane) a akonáhle nastúpiš na MD tak platiť DNP nemusíš!!! 😉

gapa
21. feb 2011

@danielta999
to čo píšeš platí o dobrovolnom POISTENí V NEZAMESTNANOSTI (príp. kombinácii DNP+DPvN). Neplatí to, ak máš len DNP, tam sú iné podmienky a nie je to také prísne.

gapa
21. feb 2011

@deninka14
na tvojom mieste, ak nevieš, či vôbec nárok na materské získaš, tak by som si osobne platila dnp aj po nástupe na MD. Nevieš, či splníš podmienky a ak nezískaš nárok na materské, tak môžeš získať nárok na nemoceské od 271vého dna Dnp (ak teda nebudeš poberať materské zo zamestnania. Ak budeš poberať, to by nárok na nemocesnké "asi" nevznikol, tak som počula, že to teraz riešia, no neviem potvrdiť). Ale to nesmieeš mať nedoplatok. A ak by si ho mala nedoplatok, bol by frmol a ty by si ho nestihla doplatiť včas, tak by nárok ani na nemoceské nevznikol.

ale to si musí zvážiť každý sam 🙂 Samozrejme ak by nárok na materské vznikol, tak by bolo treba podať písomnú žiadosť na vrátenie.

ak porodíš najskôr v 271vý den DNP, tak nárok máš. Ak na 270den, tak bohužial nie, ak nemáš ukončené NP.

katka888
21. feb 2011

@bapi1
no na to, aby si mala narok aspon na to minimum, musis mat splnenu podmienku nemoc poistenia za posledne dva roky pred dnom naroku na davku apson 270 dni, priratava sa aj ukoncene....

gapa
21. feb 2011

@bapi1
Ak ti trvá dlhodobo prac.pomer, nárok na nemoceské máš hned, ked nastúpiš po RD do práce. To isté platí aj o materskom. Tam nie je žiadna podmienky 26týž (to platí pri dnp, nie pri zamestnaní). Otázne je len to, čo ti napíše mzdárka do potvrdenia pre SP ako pravdepodobný vym.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD/PN. Od toho bude rátaná dávka. Denný VZ sa v tvojom konkrétnom prípade (ak v predchádzajúcom kal. roku si čerpala len RD!!!) vyráta tak, že sa suma, čo uvedie mzdárka vydelí číslom 30!!! T.j. nemala by uviesť sumu len za časť mesiaca.

miah
21. feb 2011

@gapa chcem sa spytat.. koncom aprila budem mat splnenych 26tyzdnov od posledneho prihlasnia, 4.5 by som mala nastupit na MD.. lekar mi vypise papiere cca 2tyzdne pred nastupom na MD mozem ich hned odovzdat na socialke?
nevadi, ze ich odovzdam este vtedy ked nebudem mat splnenych 26tyzdov? 😅

deninka14
21. feb 2011

@gapa dosť dobre nerozumiem, čo si napísala... ja som normálne zamestnaná...a od zamestnávateľa u ktorého som 7 rokov idem na MD... (teda som od 7.2) na linke soc.poist som si to overovala, tak potom nechápem?????

bapi1
21. feb 2011

@gapa ďakujem Gapa za vysvetlenie. Som dlhodobo zamestnaná (od r. 2000), dcérka má 19 mesiacov a kvôli určitým okolnostiam možno nastúpim do práce (ak sa bude dať ). Takže nie je rozdiel v tom, či by som šla v prípade náhodného otehotnenia na MD/PN už tento rok, príp. na budúci?

alla
21. feb 2011

Ahoj gapa! vidím, že si na stránke 😉 a preto ťa hneď využijem. Moja švagriná zistila, že je tehodná cca 5-6 týždňov. Je zamestnaná. Keby si teraz začala platiť DNP a stihla by tých 26 týždňov platenia do pôrodu, mala by nárok na materskú aj z DNP? Pretože, ak som správne pochopila, tak 270 dní trvania nemocenského poistenia do pôrodu by splnila, ak sa to spočítava s poistením od zamestnávateľa. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!

anib
21. feb 2011

alla nestihla,lebo 270dni nemoc.poistenia by muselo trvat z oboch poisteni zvlast, cize nestihne 😒

dahra
21. feb 2011

@alla - urcite nestihla, ja som si zacala platit 26.10.2009 a 30.11.2009 (teda o mesiac) mi len potvrdili tehotenstvo. Termin porodu som mala 4.8. 2010, maly sa narodil 31.7.2010 a stihli sme to len-tak tak. 23.7. nam uplynulo 270 dni. Takze ak je tehu, tak by musela par tyzdnov prenasat. Co urcite nebude. Rozhoduje tam co len den.