Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
15. máj 2011

@ankalv1 ale prvú materskú si dostávala, takže za teba bolo odvádzané nemocenské poistenie... a tak isto za teba počas RD platil aj štát a to sa tiež započítava do 270dní NP
no ak by si mala zmluvu na dobu neurčitú tak by to bolo fajn, ty ju máš skôr na dobu určitú...

murinko82
15. máj 2011

ahojte baby od marca 2011 si platim dnp v sume 18,51 a v auguste je pol roka kedy si to idem navysit na maximum cca 50eur chcem sa opytat kolko asi dostanem po uplinuti 270 dni platenia dnp pnku alebo matersku mam v plane otehotniet na jesen a neviem ci mam pockat kedze by som chcela mat lepsiu matersku dakujem 🙂

aduskatt
15. máj 2011

poradite pls? Platim si dobrovolne aj povinne poistenie do plnej vysky. Ak budem poberat RP, mozem pocas tej doby byt aj PN?Dakujem

sstefi
15. máj 2011

@lucia.kl dakujem ti 😉

ankalv1
15. máj 2011

@lucia.kl áno mám na dobu určitú,takže mi to isto nepredĺžia..pri prvom malom som mala od začiatku rodičovský príspevok.takže si to podľa teba nbemusím zvyšovať?ďakujem za odpovede 😉 😉

ttina
15. máj 2011

Ahojte dievcata...vie mi niekto poradit?...od augusta si platim DNP ... v plnej vyske 49,1..270 dni bude teraz v maji...myslite ze by som si mohla splatku uz znizit na nizsiu ciastku?...nebude to mat vplyv na moju matersku?..dakujem vopred

lucia.kl
15. máj 2011

@ankalv1 tak mala by si mať teraz rátane NP zo štátu,ale opýtala by som sa na sociálke, keď ti teta tam povedala, že ti stačí taká suma...

ankalv1
15. máj 2011

vlucia.kl ok ďakujem veľmi pekne za pomoc 🙂

monika113
15. máj 2011

@lucia.kl Ďakujem za odpoveď.Možno,ak by som po skončení RD čerpala dovolenku a až potom ukončila PP,následne sa prihlásila na DNP,nárok na OČR by vznikol.Ja som si dala nevyčerpanú dovolenku preplatiť.Človek sa učí na vlastných chybách.

lenocka191
16. máj 2011

ahojte... chcela by som vás poprosiť o radu aj v mojom prípade. V auguste 2010 som sa prihlasila na DNP a zacala som si platit z minima 14 eur. vo februari som zistila, že som tehotná a v 6. tyzdni tehotenstva som si zrušila DNP z minima a znova som sa prihlasila ale už z maximalneho vymeriavacieho základu. splnam podmienku 270 dní dobrovolného poistenia. aj by som mala splnit 26 tyzdnov platenia z max. vymeriavacieho zakladu do termínu pôrodu, ktory mam v októbri. chcem Vás poprosiť o radu, z akeho vymeriavacieho zakladu mi vypocitajú matersku. Z posleného, teda max. vymeriavacieho zakladu alebo z toho co som platila za rok 2010?

lucia.kl
16. máj 2011

@lenocka191 tým, že si sa odhlásila a zas prihlásila, tak by ti mali rátať z maximálneho...

miskab
16. máj 2011

Ahojte babulky chcem sa spytat , chcela by som sa pripoistit to musim ist na socialnu poistovnu? ja idem na IVF a ked sa to nepodari nam otehotniet tie peniazky nam vratia ci ako to je vlastne? Da sa to to platit aj ked som zivnostnicka a tento rok som mala nulove danove priznanie?

pauli1
16. máj 2011

@lenocka191 mali by z maximálneho, lebo to bolo posledné a ak je podmienka splnená 26.týždnov pred porodom, tak sa neboj. z maximálneho. ja som si žial nenavýsila, lebo som o tom nevedela,smola. / len tak mimochodom, máme rovnaký dátum porodu/. pa 🙂

marianne
16. máj 2011

Kočky, ako je to v pripade čerpania PN a OČR počas platenia DNP? Som aj zamestnana a mam zaplatene asi 140 dni DNP. V oboch pripadoch si mam od lekara vypytat dve tlaciva- jedno zamestnavatelovi a druhe odniest do soc. poistovne?Aku sumu mam ocakavat, ze mi soc. poistovna preplati z doby na PN a OCR?

mima595
16. máj 2011

@marianne - aby si mohla cerpat PN, resp. OCR aj z DNP, musis mat splnenu podmienku prihlasenia min. 270 dni..a to nemas, takže ti z DNP nepreplatia ani PN, ani OCR

marianne
16. máj 2011

ok mima vdaka

michaelamia1902
16. máj 2011

@mima595 - chcela by som mat maximalnu matersku, ako asi kazda z nas. Preto by som si chcela dat sucet z DNP + zo zamestnania spolu na maximum.
Lenze do 9/11 by som mala len to DNP zo 730,- EUr co je dost malo potom na matersku v roku 2012.
Ale ak to teraz od 1.6. 2011 zmenim, tak potom najblizsich 6 mesiacov by som mala narok na PN (v pripade rizikoveho tehotenstva) len na davky z minima asi, ze?
A spriemeruje sa to tak, ze za prve 4 mesiace v roku 2011 co som si platila DNP cca. zo 730 Eur a potom za dalsie mesiache 5-12/2011 by som si platila z maxima - tak to sa spreimeruje pre rok 2012 na tych cca 900 - 100 Eur?

michaelamia1902
16. máj 2011

@mima595 a co keby som si k 31.5 2011 zrusila DNP (to si platim nepretzrite 3 roky - podmienka akehokolvek ukonceneho poistenia viac ako 270 splnena) . A od 1.6. sa na novo nahlasila s maxima. Potom by som po 26 tyzdnoch mala narok na max. matersku ako aj OCR a PN? Prosim oprav ma ak nemam pravdu. Dakujem.

mima595
16. máj 2011

@michaelamia1902 - ale preto, aby si mala max. matersku, potrebujem vediet, ci si budes uplatnovat matersku aj zo zamestnania...ja totiž nejako vobec nerozumiem, co chces vediet.... ☹
ved ked budes mat aspon minimalnu mzdu, tak narok nebudes mat velmi vzdialeny od maxima a preto neviem, ci je rozumne prerusit už teraz platne udaje.... 😎

gitarka
16. máj 2011

ahojte, mam otazocku, neviete ako to je, platim si DNP 22e mesacne mam splnene 270 dni, tehu zatial niesom, poberam RP, ale mozem ist na PN -mam problemy s chrbticou ,a dostanem aj RP???
a ako dlho mozem byt na PN?? dakujeeeem 🙂

sssimi
16. máj 2011

@gitarka Dostaneš RP ak sa aspoň 1 deň v mesiaci staráš o syna. Tj pôjdeš na PN od 2.júna a môžeš potiahnuť do 30teho júla v kuse a neprídeš o RP.

lucia.kl
16. máj 2011

@gitarka
@sssimi - keď môže mamička pracovať a dostáva RP tak to tak musí byť aj pri PNke... takže by mohla byť PN kludne aj celý mesiac...

sssimi
16. máj 2011

@lucia.kl tak neviem, ja som to počula takto, ale asi to platilo ešte za minulý rok. A v podstate s bolavým chrbátom sa aj tak zväčša dá marodiť len 2 mesiace.

gitarka
16. máj 2011

@sssimi dakujem, to znamena ze ten 1 den z juna a 1den z jula sa staram o syna ale mozem v kuse marodovat? som pocula ze ak si platim DNP tak mozem max.20 dni byt na PN potom prerusit a zas ist na PN.
A treba dat vediet aj na socialku, ze som na PN?

sandruska81
16. máj 2011

Dostanes aj RP aj PN. Na PN mozes byt 52tyzdnov,na OCR max. 10 dni. Ale radsej si to este over na soc.poist.

mima595
16. máj 2011

@gitarka - možes byt PN aj cely mesiac, ten 1 den bez PN, OCR platil do konca roka 2011...
na SP to nahlasit musis, lebo tam odnesies PN
PN možes byt, ako dlho ta uzna lekar, ale nezabudni, že na PN chodi kontrola, takže nebudes moct chodit von ani so synom, iba cez vychadzky..rataj aj s tym

zelvi
16. máj 2011

ahojte prosim Vas viete mi poradit, resp. odpovedat na otazku.Som na OCR a odhlasila som sa z DNP.Je to vobec mozne odhlasit sa pocas OCR.A bude mi vplatena? dakujem

laua
17. máj 2011

ahojte,
dovolím si jednu otázku. Platím si DNP od februára a rátam s materskkou aj z DNP aj zo zamestnania. Len teraz som si neni moc istá. Ak mi končí zmluva na dobu určitú v auguste musím do toho augusta otehotniet, aby som mala nárok na materské aj zo zamestnania, alebo možem aj po zaniknutí doby určitej do 8 mesiacov????
ešte info, že po skončení zmluvy na dobu určitú tam už pracovat nebudem.
dakujem za vaše reakcie vopred

michaelamia1902
17. máj 2011

@mima595 ja som zatial na RD to mozem byt az do konca februara 2012 -ked mala bude mat 3 roky, ale som sa rozhodla, ze sa od septembra 2011 zamestnam vo vlastnej sro s minimalnou mzdou, lebo malu chcem dat od septembra do sukromnej anglickej skolky a tak ten RP my vlastne bude paltit skolku do 2/2012.

Kedze na matersku pojdem az v roku 2012 (este nie som tehotna) tak materska sa mi bude ratat z roku 2011, kde si platim DNP zo sumy 735 Eur to by bolo za cely rok z DNP, a zo zamestnania z minimalnej mzdy len od 9/2011 (t.j. 4 mesiace) takze potom by som mala matersku v roku 2012 z priemeru DNP a zamestnania cca 540 Eur mesacne co je oproti maximu 670,- Eur dost rozdiel.

Tak by som chcela vediet ci to mozem nejako zmenit - asi najlepsie zvysenim DNP uz od 1.6.2011 na maximum. odhlasim doterajsie DNP , ktore si platim uz 3 roky - prihlasim sa nanovo z maxima - 26 tyzdnou by sa mi potom pripadna PN alebo OCR ratala asi z minima, ze.
Snazim sa najst co najvyhodnejsiu kombinaciu 😉

mima595
17. máj 2011

@michaelamia1902 -
najprv jedna kontrolna otazka: este ti trva PP vo svojej firme???? ak ano, tak
to si pochopila zle, s tym zamesnanim sa vo svojej firme. a DNP ..to sa ti nespriemeruje....
ak pojdes až na matersku v roku 2012 a budes zamestnana vo firme 4 mesiace z minima, tak materska sa ti bude ratat tak: zo zamestnania dostanes matersku z minima...co je cca. 190E a z DNP podla platieb z r. 2011...co je cca. 440E..ak si budes cely rok platit z VZ 735E.. eda spolu budes mat matersku cca. 630E...cca...

lebo zbytocne sa budes odhlasovata a prihlasovat...nielenže prides o doteraz zapletene platby, a naozaj by si do doby 26 yzdnov mala platene PN a OCR z minima
ALE...aj keby sa zamestnas, tak to, že budes platit maximum, ti v SP nazaraju ako maximum, lebo ty odvedies urcite poistenie aj z prace a oni ti vtedy to DNP uznaju za dany mesiac len do vysky maxima..zvysok, co zapplatis, ti budu evidovat ako preplatok.....napr. si prihlasena z maxima, platis 49E, ale ked v septembri zaplatis z povinneho poistenia /z prace/ nem. poistenie z minina, tak za september ti uznaju za DNP len platbu z rozdielu medzi maximom a zaplatenym poistenim z prace