Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

torticka40
28. dec 2011

Ahojte zlate zienky 🙂 ...chcela by som sa popytat,ako by sa dala vyriesit takato situacia...moja sestra si platila DNP -najvyssiu okolo 50e a ked porodila minuly rok syna 30.03.2010 tak mala presne splnenych 270dni a dostavala pekne vyplatene ALE zabudla sa odhlasit z DNP a pred 2 tyzdnami jej prisiel list ,ze ak nevyplati dlzobu skoro 700e ,tak poslu exekuciu ☹ .Sestra zije v zhranici a isiel to vybavit moj otec a taky bol rozculeny ,ze DNP hned zrusil a tu dlzobu musi vyplatit. Chcela som sa popytat ,ci by sa to nedalo vyuzit tych 700e ,ze je to vlastne splnenych 270dni na dalsiu matersku, lebo sestra planuje otehotniet v roku 2012 ,alebo este ako inak by sa to dalo vyuzit. Dakujem krasne za odpoved 🙂 😲

veronka
28. dec 2011

@mima595 od 1. januara 2012 sa meni minimalny a maximalny VZ

bobocka
28. dec 2011

@veronka meni sa? na kolko? ja mam maximalny a polroka platenia budem mat 2.1. a vraj sa da zmenit vyska vmeriavacieho az po polroku.teda sa to vztahuje aj na mna? mam zmenit uz od 1.1,ci cakat na 1.2?ak nesmenim,nebudem mat nedoplatok?dakujem 🙂

veronka
28. dec 2011

@bobocka oba VZ sa zvysuju, tak podla mna by si nemala mat nedoplatok,ked platis z maxima, ine by bolo ak by si platila z minima...ale tazko povedat pre co to bude platit, ci nie iba pre tie nove baliky...tusim ze som to nasla na www.socpoist.sk pozri hned na uvode, zmeny

veronka
28. dec 2011

@bobocka vidis? Tam su Vymeriavacie zaklady od 01. 02. 2012

bobocka
28. dec 2011

@veronka dakujem ti krasne.fu,tak to vidim,ze asi aj tak v piatok na socialku pojdem.popytam sa na to.mala som tam namierene az v januari,no radsej tam zbehnem este tento rok.ach jaj,tieto ich zmeny nestastne 😠

domeli
29. dec 2011

@denne73 už Ti asi odpovedali, že až po 270 dňoch máš nárok na OČR z DNP

domeli
29. dec 2011

@mariynka do 31.1.2012 sú v platnosti "staré pravidlá", nové pravidlá až od 1.2.2012, takže neexistuje zákonný dôvod, prečo by nebolo možné robiť zmeny, odhlášky a prihlášky. Je pravdou, že aj mňa napadlo, či v tom nebude nejaký zádrheľ, či nevýjde nejaký predpis alebo nariadenie neprijímať nové prihlášky v januári... Ale v zákone jasne stojí a aj na stránke Soc. poist. to nájdeš, že osoby prihlásené do 31.1.2012, ktoré nemajú ešte 270 dní DNP od posledného prihlásenia (hoci v predošlých rokoch boli DNP a majú či už menej alebo viac ako 270 dní) k 1.2.2012 nebudú mať DNP zo zákona zrušené, ale až po 270 dňoch, príp. skôr, ak si sami podajú odhlášku.

stitch30
29. dec 2011

Ahojte!Neviem či som to celé dobre pochopila tak prosím o radu.DNP mám založené od 1.11.2011 z minimálneho VZ a som aj zamestnaná od roku 2003.O dieťatko by sme sa chceli začať snažiť tak v júly a moja otázka je či si mám dať odhlášku z DNP a dať prihlášku novú k 31.1.2012 a tým si dať viac času na snaženie, alebo či sa mi to už neoplatí.A ešte jedna podotázka ak by sa nám to náhodou aj podarilo v tom lete mohla by som ísť na PN aj z DNP? A neovplyvnilo by mi to výšku materskej lebo na tú by som nastupovala až v roku 2013 a bola by mi rátaná z roku 2012 takže neviem či by mi PN v roku 2012 neovplyvnila výšku materskej.

veeron
29. dec 2011

@mima595 Ahoj Mima. Prosim Ta, ak by som prerusila DPO v Januari a naslednes sa prihlasila. A kedze mam hrubu mzdu cca 890 euro, tak si musim platit z najmizsieho vymriavacieho zakladu. len neviem aku sumu. Ci po starom alebo po novom. Po starom maximum bolo 1116,75 a teraz od 1.1.2012 je 1153,5 a minimum bolo 329,06 a po novom 339,89. Poradis mi z ktorej sumy to mam platit? dakujem velmi.

mima595
29. dec 2011

@torticka40 - no dlh musi vyplatit, to je jasne....
jedina mmožnost je, že sa znova prihlasi na DNP do 31.1 este za starych podmienok a tak by mohla ist na matersku, a mat vyplavanu matersku z DNP

mima595
29. dec 2011

@veeron - no ty sa musis prihlasit z minima... no a ked sa chces prihlasit v r. 2012, tak musis vziat VZ z r. 2012....preco myslis, že zo stareho VZ, ktory plati v r. 2011????????? 😕 😕

katulikzlatulik
29. dec 2011

ahojte, vedeli by sme mi poradit... platim si DNP uz druhy rok... tehu neplanujem, ale DNP planujem vyuzit na OCR s dietatom... keby som sa este v decembri odhlasila a zaroven hned prihlasila na DNP este podla stareho, tak by som mohla uz v marci 2012 vyuzit OCR, aby mi ju pocitali z VZ z roku 2011?

veeron
29. dec 2011

@mima595 Aj ja si myslim ze po novom... Vies mam v tom uz hockay 🙂 Takze dakujem za odpoved...papa

mima595
29. dec 2011

@katulikzlatulik - nijako...tam ti už vezmu novy VZ...a kedze nebudes mat splnenu podmienku 26 tyzdnov, bude z minima

romy01
29. dec 2011

gapa ďakujem ti moc krásne a prajem všetko dobré do nového roku .
🙂

luna22
29. dec 2011

ak srávne chápem kvôli očr sa už po novom DNP neoplatí?

emogeon
29. dec 2011

@luna22 myslis tie co si budu platit cely balik? kvoli tomu ci?

michaelamia1902
29. dec 2011

Ahojte kocky, super že je tu tato téma,
čítam tu už asi 10 strán do zadu a nejako som v tých informáciách čím ďalej tým viac stratená. ☹
PROSÍM O RADU.
DNP si platím nepretržite od leta 2008 zo sumy 730 Eur ( cca 32,- Eur mesačne).
v tom case to bol doplatok do maxima k mojej vtedajšej minimalnej mzde.Podmienku 270 dní mám už dávno splnenú.
Momentalne som na RO konci mi 26.2.20112.
Dlhodobo sa snažíme o druhe dieťatko. Bola by som rada keby som si platenim DNP mohla pomocť na ďalšej MO pripadne PN alebo OČR.
ČO MAM TERAZ SPRAVIŤ, ABY SOM MALA MAX. MATERSKÚ.?

ĎAKUJEM ZA POMOC 🙂 🙂 🙂

tita201
29. dec 2011

Tak už to mam potvrdene aj ked za nas plati štat do dôchodkoveho fondu ked sme na rodičovskej dovolenke tak ak chceme byť poistne v celom baliku musime platiť všetko a ešte bude platiť za nas aj štat som upozrnovala na to v socialnej poistovni či to nebude vyluka ked su mamičky na RP a nie bude sa platiť duplicitne z dvoch miest a ja som si myslela že by sme mohli usporiť na poistnom škoda 😖

tita201
29. dec 2011

@torticka40 ja som tak pochodila pri prvom tiež nepovedali že sa mam odhlasiť po materskej a pri tom sme sa pytali a povedali že to zanikne samo a hovnoo a dva mesiace my pprišla upomienka že mam zaplatiť 100 eur hned som utekala zaplatiť a ešte sme z mužom nadavali že keby sme vedeli že som ešte poistena tak by som šla na PN lebo som bola na operacii a o mesiac som sa dala vypisať na PN z chrbticou a ppotom som platila dalej a o rok som čerpala rizikove a potom matersku.

mima595
29. dec 2011

@tita201 - skoda, ja som prave teraz presne taku otazku pisala na SP, tak už asi aj viem odpoved ☹

luna22
29. dec 2011

@emogeon ano celý balík, či sa to oplatí ak by som na očr išla či už nie

andreaspilova
29. dec 2011

Ahojte, vedel by mi niekto poradiť? Teraz som nezamestnaná. Aj keď som krátko minulý rok pracovala ako SZCO, už nepracujem, zrušila som to. Pred tým som nikde nepracovala. A teraz moja otázočka:

1. Keby som si začala platiť DNP z minina, materská by bola cca 220e. Správne?
A k tejto sume by sa mi aj prirátala čiastka cca 190e? (vzhľadom na to, že som nikde nepracovala, tak štát dáva tých 190e ako pri rodičovskej dovolenke). Alebo mám rátať iba s tými 220 eurami? Ďakujem.

murinko82
29. dec 2011

ahojte ,chcem sa opytat bola som u lekarky a ta ma vypisala na PN to bolo v utorok a hned v ten den som bola papiere zaniest na socialke ale pani na socialke mi nedala vypisat ziadne tlacivo je to v poriadku ?a netreba este nieco ohladne dnp nahlasit na socialke ?dakujem

emogeon
29. dec 2011

@murinko82 ak si cerpas pn z DNP tak je to OK 🙂

oskvarka
29. dec 2011

@zuble povedala ti to ta na socialke urcite zle...

ixi
29. dec 2011

baby prosim chcem sa odhlasit z DNP treba mi dajaky formular??? kde to mam najst neviete mi dat presne link dik

domeli
29. dec 2011

@ixi http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s - Registračný list fyzickej osoby a hneď druhý - inštrukcie k vyplneniu.

lalia2
29. dec 2011

Ahojte. Chcem sa spýtať, či keď si platím DNP a v polovici januára nastupujem na materskú, či si to už nemusím platiť ďalej po nástupe na MD? Viete niekto poradiť? Ďakujem