Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sashabb
13. okt 2011

@natalia777 zle ti povadali. Ak by si urobila iba zmenu tak by ti MD počítali aj tak z toho minima. treba tak ako píše melania77. Treba dať odhlášku a novú prihlášku, ale treba to urobiť čo najskôr tuším do 6tt nie až po 3mesiacoch

lin123
13. okt 2011

@miriem odporucam radsej sa opytat, s tymto nemam skusenosti

lucyfuk77
13. okt 2011

a je to tu : http://www.pluska.sk/ekonomika/slovenska-ekonom... ... takže to vyzerá, že bude všetko po starom ... 😉

dia459
13. okt 2011

@melania77
Ahoj, chcem sa ta opytat, na ktorej stranke si to citala?

sarafortuna
13. okt 2011

@lucyfuk77 , ahoj... sledovala som túto problematiku jedným očkom.. teda celá ta reforma bola naviazaná na superhrubú mzdu? lebo tu je iba o tej superhrubej...

to by bolo supiš..keby to padlo, celý ten "chorý" nápad 🙂

lucyfuk77
13. okt 2011

@sarafortuna celé to bolo spojené dokopy (tie reformy), je pravda, že v správach sa objavujú momentálne správy len o superhrubej mzde, avšak ak neprejde Mihálovi toto, tak ani zrušenie DNP.. čo NÁM samozrejme vyhovuje 😵

atiatko
13. okt 2011

@lucyfuk77 aj ja pridávam jeden článok http://www.topky.sk/cl/1000050/1288975/Mihal--Z... vyzerá to pre nás babenky celkom priaznivo 😉

sasena033
13. okt 2011

veru vyzera to slubne...len keby schvaůli vyssi MD a zvysili n a40tt ale to by som uz chcela vela 😀 😀

atiatko
13. okt 2011

@sasena033 keď neprší aspoň kvapká 🙂 ale niekedy aj motyka vystrelí 🙂 😉 🙂

melania77
13. okt 2011

@dia459 necitala mam znamu na socialnom

kris1109
13. okt 2011

@melania77 Toto isté aj mne poradila jedna,že to mám takto urobit🙂.

dzudka
13. okt 2011

ja by som tak povedala budme spokojne s dlzkou MD a aj percetami lebo sme nemuseli mat poniektore nic a poniektore len minimum takze mne staci aj tych 34tyzdnou MD a 60%z platu dufam ze to tak ostane ze budem mat pekne to co som im zaplatila ze mi aj oni zaplatia

zuzana323
13. okt 2011

@gapa
ahoj,chcem ta poprosit o radu,.ked vidim ze sa rozumies tymto veciam.o nejake 3 mesiace prechadzam z MD na RD,a citala som,ze ked budem uz na RD,tak nebude za mna platene nemocenske????to znamena,ze ja prejdem na smiesnych 190 e,z ktorych sa dost tazko bude zit oproti materskej a este si mam z toho platit zdravotn,ked chcem,aby ma vobec u lekara osetrili??!!! dakujem za odpoved, Zuzana

zuzanamatko
13. okt 2011

ahojte,potrebovala by som poradiť: od 01.02.2011, si platím DNP z minima,som nezamestnaná takže iný vymeriavaci základ nemám.S mamželom uvažujeme o babetku a potrebovala by som poradit,čo mám spravit,aby som mala matersku z maxima,lebo viem ze ked si v roku 2011 platim z minima a v roku 2012,by som si platila z maxima a dieta by sa v tom roku narodilo,tak by mi materskú rátali z vym.základu,čo som mala v roku 2011,takže by som potrebovala zistit,či sa to dá ešte niako spravit,aby moja materská bola z maxima.
Ešte by som potrebovala vediet,ci ked som nezamestnaná a niekto by ma na mesiac v obdobi tehotenstva zamestnal,či by mi aj z tohto pomeru vznikol nárok ma materské,predchádzajú moje zamestnanie bolo od 21.01.2010 - 31.1.2011.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

sashabb
13. okt 2011

@zuzana323 ale nie, to ti kto povedal? 😕 do zdravotnej poisťovne bude za teba odvádzať štát, to jedine ak si platíš DNP tak ak prechádzaš na RD by si si ho musela začať platiť alebo ho zrušiť, nakoľko keď si na MD platiť ho nemusíš

sashabb
13. okt 2011

@zuzanamatko treba DNP z minima odhlásiť a prihlásiť sa na nové DNP z maxima 😉

miriem
13. okt 2011

@sashabb Dakujem za radu, aj ostatnym kockam, co sa vyjadrili. Volala som dnes do socialky pre istotu a doplatila som tie tri mesiace. Penale mi vraj nenabehli ziadne, ale este si to pred nastupom na MD radsej overim. Pani v socialke bola velmi mila, az ma to zaskocilo, vsetko mi povysvetlovala, a poradila, ze si to mam platit do nastupu na MD a ze potom ked mi zacne rodicovska, tak si to mozem odhlasit alebo platit dalej, lebo ze aj ked budem na rodicovskej a ochoriem ja alebo babo, tak sa mozem dat vypisat na PN/OCR a budem dostavat z DNP peniazky naviac k rodic.prispevku. To som tiez nevedela, ze sa to da. Treba natrafit na spravnu pani na urade. Takze dlhy mam vyrovnane a hned sa mi lahsie dycha 🙂

mimca20
13. okt 2011

@miriem ahoj. O tom mi aj kamoska vravela, ze ked si na rodicovskej a babo ochorie je fajn sa s nim vypisat aspon nejake peniazky k dobru clovek dostane.

gapa
13. okt 2011

@zuzana323
píšeš o prerušení nem.poisteniea (z neho sa platí nemocenské, materské, ošetrovné, no na nemocenské a ošetrovné nemáš zo zamestnania počas RD nárok, len na materké, ak ti prac.pomer pokračuje) a potom si prešla na zdrav.poistenie. Tak neviem o ktoré ti ide. Ale je pravda, že od 1.1.2011 platí, že ťa zamestnávatel nástupom na Rd odhlasuje zo zdr. poistenia "ako zamestnanca". Ale ty máš povinnosť oznámiť zamestnávatelovi, že poberáš rodič.príspevok a on ťa ma povinnosť nahlásiť ako poistenca štátu z dôvodu poberania RP. T.j. nič si sama nemusíš platiť, len musíš zamstnávatela informovať o začiatku a ukočnení poberania RP.

zuzanamatko
13. okt 2011

@sashabb ďakujem za odpoveď

zuzana323
13. okt 2011

@sashabb @gapa

dakujem za odpovede 😀 niekde som to citala,tak ma to zmiatlo,, a gapa-to poistenie som si poplietla,jasne,myslela som zdravotne 😀 dakujem
a este ma zaujima.ked budem zamestnavatelovi posielat list,ze prechadzam na RD,je na to nejaky vzor?ci staci to len ako vlastnu ziadost napisat?a asi nie mailom,vsak?doporucenym listom to bude najlepsie,ze?
a este jedna otazka-cca. december,januar mi konci MD,tak mam uz zacat vybavovat rodic.prispevok teraz,alebo az ked dostanem poslednu matersku?a aky je presny postup?mam doma tlascivo Ziadost o rod.prispevok,mam ist najprv do SP v mieste bydliska,vyziadat si,dokedy budem dostavat matersku a s tym tlacivom a s tym mojim vypisanym ist na UPSVSR to odovzdat?to je vsetko k tomu??
dakujem pekne za odpovede 😀

gapa
13. okt 2011

@zuzana323
ak nepredpokladám, že sa zmení novým zákonom doba poberania maerského a aj doba md (ak by ti končilo obd. 34týž. po 31.12.2011 a schválili zvýšené obd. md, tak by si mala nárok na 40týž, a nie len 34)

ale môžeš požiadať o potvrdenie zo SP aj mesiac pred ukon.čením aby si vedela aj dobu

žiadosť zamestnávatelovi o RD by si mala dať podla Zákonník práce aspon mesiac pred nástupom. V tomto liste by som asi napísala, že od dátumu nástupu na RD budeš žiadať na UPSVaR o rodič.príspevok. Spýtaj sa mzdárky, či takto to stačí, či potom máš ešte napísať aj niečo iné.

ak by náhodou zákonom dlžku predlžili, tak by bolo treba informovať mzdárku ešte pred nástupom na RD o zmene.

neviem teraz nejako sústredene písať, ale iste sú tu už odo mna aj lepšie odpvoede na takúto otázku, predpokladám v témach bližších k tvojej otázke.

michaelapillarova
13. okt 2011

Ahojte. Chcem sa spytat, za oktober treba zaplatit DNP do 8 . 11? Dakujem

andrejkam
13. okt 2011

@michaelapillarova áno,za október treba zaplatiť do 8.11.2011 😉

zuzana323
13. okt 2011

@gapa
dakujem,len pises,ze zamestnavatelovi musim zo zakona apson mesiac pred nastupom na RD toto oznamit- to musim skit najprv na SP si to zistit,lebo ani sama presne enviem,kedy mi vlastne bude koncit MD.na MD som isla 28 tyzdnov pred ocakavanym terminon porodu.prvu matersku som dostala 13.5. este pred porodom-mala sa narodila 6.6..tak ratam to na nejaky januar,ale presne to neviem vyratat,asi bude najlepsie ist priamo na SP,nech mi to tam povedia a daju potvrdenie,dokedy ju vlastne presne budem brat.v mieste bydliska mam ist ,vsak?nie v mieste sidla zamestnavatela...ci?ja viem,ze mam vela otazok,ale tieito papierovacky ohladom babatka su fakt ako ina dimenzia ☹
dakujem

zuzana323
13. okt 2011

@gapa
prepac za tie chyby 🙂 malo tam byt 8 tyzdnov pred terminom porodu 🙂 niekedy myslim rychlejsie ako pisem a potom prsty pisu,co chcu 🙂 🙂 🙂

gapa
13. okt 2011

@zuzana323
nevieš, čo si mala na žiadsoti o materské? Takéto doklady si treba radšej kopírovať. Ale zisti na SP. ak si dávala žiadosť o materské u zamestn., tak v sp zamestnávatela.
nie je podstatné kedy si materské dostala vyplatené, ale odkedy si o nu žiadala, t eda presný dátum (predpokladám 6-8týž. pred očak.term.pôrodu, čonapísal lekár do žiadosti) a ak sa narodilo 1dieťa a nie si osamelá, tak by si mala pobeať tých 34týž od nástupu na md, podla terajšieho zákona (ak neschvália predlženie)

michaelapillarova
13. okt 2011

@andrejkam dakujem 🙂

moon1979
14. okt 2011

baby, co myslite, prejde pripravovany zakon o DNP alebo nie? teraz ked su take pretrasy na stolickach ...

katarina104
14. okt 2011

no super zákon neprejde 🙂 🙂 🙂 🙂