Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivuss01
2. dec 2011

@luna303 keby boli v statnej pokladni, ale to bude mat netvor na svajciarskom ucte
esteze som ho nevolila.....ch.ja !!!!!

lubkasungirl
2. dec 2011

@elienka odkial to mas?

elienka
2. dec 2011

@luna303 platíš síce do 8meho, ale to je za min. mesiac. aj tak musíš doplatiť každý deň ktorý si bola prihlásená

michaelapillarova
2. dec 2011

@luna303 tak pockam aj ja, uvidime, ale nevidim velku nadej

demelza
2. dec 2011

@salvinka
ja si myslim, ze prezident nema ani sajn o com je DNP. zabalia to pekne do krabicky vyssia materska a budu sa tvarit aki su uzasne socialni a ako nam chcu dobre. neverim, ze by to nepodpisal

luna303
2. dec 2011

@mariro on to aj tak vie, veď voľakedy to sám radil, ako čítať medzi riadkami zákona. Ak s tým bude mať problém, tak mu to pripomenieme.

nescafe28
2. dec 2011

@martaniana no ved prave, tie zmeny to riadne pokazili tiez neviem co mam robit. Ked nieco zistis daj mi prosim vediet, ja sa ti tiez ozvem ked nieco vynucham 😀

peta268
2. dec 2011

@elienka balicek za 6% ...a nie 35,15?

ivuss01
2. dec 2011

@nescafe28 nie je tej mocnosti, dajako ho obideme 😠

elienka
2. dec 2011

@lubkasungirl
http://moje.hnonline.sk/node/8538
tu je tabuľka s návrhom, ak správne to chápem, tak ja by som mala mať nárok na lacnejšiu verziu balíčka

kvetinka211
2. dec 2011

@mariro to je spravna poznamka, myslim ze pan M. to tu napriek nepochybnej zaneprazdnenosti cita ... dufam ze nie som paranoidna, ale uz sa tu v minulosti aj par krat ozval 😉

kopik85
2. dec 2011

Ahojte skusme sa este obratit mailom na kancelariu prezidenta,ked mu pride vela mailov na tu istu temu teda do predmet napisat. "Prosim nepodpisujte zakon ktory rusi dobrovolne nemocenske poistenie" a kazdy nech napise svoj nazor preco a podobne mozno je to posledna sanca ako zabranit tomu aby rodiny ktore chcu mat deti si mohli ako tak prilepsit.. Lebo ak to naozaj zrusia tak neviem neviem ako to zvladneme z tej almuznej.Vzdy som volil pravicu ale toto je k.o aj pre mna takze ak ten zakon prejde volim Lavicu uz ma hnevaju, stale rozpravaju ako oni chcu pomahat rodinam a co pre nas urobili nic nic a nic.Z pozdravom Tomas mozno v buducnosti otec aj dalsich deti ale zatial len jedneho.Adresa na mail kancelarie prezidenta je informacie@prezident.sk

luna303
2. dec 2011

@elienka no to viem, že za november treba do 08.12, aj tak musím, no pri tomto všetkom sa mi ani nechce... 😒 uvidíme čo bude v správach...

ivuss01
2. dec 2011

@kvetinka211 nech si len pozera, ako tu o nom krasne hovorime, nech vie, co si o nom myslime.....

elienka
2. dec 2011

tých 35,15% je pre zamestnané žienky a povinne platiace SZČO, ale ak to správne chápem, tak ja som bola doteraz SZČO, ale nebola som povinne poistená, teraz zrovna začínam RD, takže dôchodkové za mňa platí štát. Tak dúfam že budem spadať do lacnejšej verzie, keď budem chcieť druhé baby.

demelza
2. dec 2011

@kvetinka211
nech len cita. a dufam, ze sa mu potom bude dobre zaspavat

lubkasungirl
2. dec 2011

@elienka ale to bolo pred prijatim tohto zakona - nemusi to teraz vyzerat takto

lubkasungirl
2. dec 2011

@kopik85 idem nato

kvetinka211
2. dec 2011

@elienka to fakt, nebolo by zle 🙂 prave toho som sa bala, ze este nestihnem nastupit do prace a pojdem nahodou na matersku ze ako to urobim ... cize ak je zena na rodicovskej, moze si platit len dpn+dpvn? citam to teraz a tiez to tak chapem :D ale otazne je, v akej podobe to bolo nakoniec schvalene, ci tam tieto povodne navrhovane shcemy ostali ...

rijenka
2. dec 2011

@ elienka a ako dlho prosim ta tych 35,15% treba platit? viem, ze mesacne, ale kolko mesiacov? kazdy jeden alebo ako to je? nevies nahodou?

mariro
2. dec 2011

no nic baby...musime pockat kym to podpise alebo nepodpise,lebo od stresu nas aj slak trafi a ked to nepodpise bola by skoda keby som tu uz nebola 🙂 .

Uvidime potom co dalej,teraz len tapeme v tme.

elienka
2. dec 2011

nie som expert, ešte som sa tomuto nevenovala, preto nechcem tu uvádzať zavádzajúce info, veci si naštudujem až sa mňa konkrétne týkajú a keďže zákon sa len teraz prijal, tak uvidíme
@lubasungirl má pravdu - nemusí to teraz vyzerať rovnako.

kopik85
2. dec 2011

Ked to prejde tak by sme sa maly vsetci co si to platia dlhodobo podat niekde staznost bud na ustavny sud alebo podobne, menia sa pravidla pocas hry a to nie je fer ani normalne, myslim ze ked si to clovek plati 4 ROKY alebo 3 alebo 2,1 a zrazu menia podmienky, ved nech uzavru vstup do DNP ale nech pockaju zo zanikom az ked si to mamicka "odrodi" respektive vycerpa matersku to by bolo najlogickejsie aj najspravodlivejsie

elienka
2. dec 2011

presne takto som sa triasla pred rokom, keď som bola tehotná, platila si DNP a stále sa hovorilo o tom, či DNP nezrušia už k 1.1.2011. Mne to teda tentokrát vyšlo, preto stále sledujem túto tému a týmto chcem vyjadriť súcit mamičkám ktoré sú v rovnakej situácii ako ja minulý rok.

bubulka722
2. dec 2011

@elienka No aj ja som momentálne na rodičáku, ale môj prac. pomer trvá. Možno teda budem spadať do kategórie, ktorej poistné bude 6% z VZ.
Inak po prečítaní zmien sa znova naložilo len zamestnaným ľuďom a nezamestnaní cigáni si budú užívať výhody DNP naďalej. Šak teda čo, my ostatný sa im na to vyskladáme, nech sa majú lepšie. Podľa toho sa oplatí byť nezamestnaný a platiť si DNP, pretože každý mesiac nejaká PN alebo OČR a sme zahojení.
Raz keď som išla na poradňu k dokine som si v čakárni všimla cigánov vyobliekaných v značkových handrách a nešlo mi do hlavy, kde na to berú, veď sú to soc. prípady a tá najspodnejšia chudoba. Hodila som reč s doktorkou a tá mi povedala, že oni o DNP veľmi dobre vedia a pekne z toho ťahajú peniaze už dlhé roky, inak by si nemohli tak žiť. Vraj má s posudkovými veľké problémy, ale nemá na výber a cigánom musí vypísať OČR-ky keď sa s nimi nechce dostať do konfliktu.

mariro
2. dec 2011

@kvetinka211 ved prave to aj mna zaujima,ten clanok je z 11.10. a ktovie v akej podobe je dnes ten zakon a schemy ktore schvalili.K takemu sa treba dostat,cerstvemu niecomu.

mirkave
2. dec 2011

☹ mna z toho vsetkeho,co sa momentalne deje boli hlava ☹

bobocka
2. dec 2011

@elienka aka lacnejsia verzia? nieco som zmeskala.? ja viem len o 35% 😠 ja som nezamestnana na rd a poberam rp este do oktobra 2012.

kopik85
2. dec 2011

Ja som mu toto poslal aspoň nech vedia, síce neviem či to príde až k nemu ale šanca tu je.Toto je mój názor na tu zmenu v DNP

Dobrý večer, obraciam sa na Vás (pán prezident Ivan Gašparovič) s prosbou aby ste si dobre naštudovali nový zákon z dielne ministra socialných veci a rodiny pána Jozefa Mihála. www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&... , i keď to rodiny pri jeho riešeni otázok rodín by som najradčšej vymazal bohužial.Nechcem povedať že zákon je celý zlý ale zrušenie dobrovoľného nemocenského poistenia (ďalej len DNP) je zlé riešenie.Predstavme si situáciu, že si to budúce mamičky platia niekoľko rokov aby mali vyššiu materskú a zrazu im to pán Mihál zruši od 1.2.2012.Platia si to napríklad 4 roky po 30 eur mesačne lebo popri tom su zamestnané za minimálnu mzdu a doplacajú si aby mohli mat materskú vyššiu po dobu materskej dovolenky.A teraz to zrušíte, síce je tam ochranná doba cca myslím osem mesiacov ale čo ked chcem dieťatko až neskôr alebo teraz nemôžem ešte mať?O.K keď to chcete zrušit, zastavte vstup nových poistencov ale nech sa nemenia "pravidlá počas hry" nech si každa mamička ktorá je v systéme rok a viac môže naďalej platit DNP pokiaľ nenastúpi na materskú dovolenku t.j dostane to za čo si platila a potom sa im po vyčerpaní materskej DNP automatický zruší a mamičky ktoré nesplňajú podmienky 270 dni byť DNP nech im štát vyplatí to čo dobrovoľne zaplatili, toto by bolo spravodlivé a fér riešenie.A preto Vás ešte raz prosím a myslím že nie len ja, ale tisíce mamičiek ktoré chcu mať rodinu nepodpisujte tento zákon a vraťte ho do parlamentu.Ďakujem veľmi pekne s pozdravom.Za pravopisné chyby sa vopred ospravedlňujem.